Віртуальна виставка «Душан Лямбль та відкриття збудника лямбліозу» (до 200-річчя від дня народження лікаря, патологоанатома, етнографа)
Giardia lamblia – паразит туги та смутку.
Д. Ф. Лямбль
5 грудня 2024 року минає 200 років від дня народження Вілема Душана Лямбля (5.12.1824, Лєтини, Богемське королівство, Австро-Угорська імперія – 12.02.1895, Варшава, Російська імперія), лікаря, патолога, патологоанатома, етнографа, письменника чеського походження, найбільш відомого завдяки відкриттю збудника лямбліозу, названого на його честь. В. Д. Лямбль навчався на медичному факультеті Празького університету. У перші роки навчання зацікавився етнологією та зарекомендував себе як письменник і журналіст. 1846 року його етнографічні статті були опубліковані в монографії «Європа з точки зору етнографії». З 1849 року Д. Лямбль почав працювати в дитячій лікарні Франца-Йосифа і був призначений асистентом в Інститут патологічної анатомії Празького університету. У 1856 році доктор Лямбль здобув звання доцента і право читати лекції з гістопатології та патології злоякісних процесів. Наприкінці 1850-х переслідуваний владою як учасник національного руху, він був змушений шукати притулку в Україні. З 1861 по 1867 рік Душан Лямбль очолював кафедру анатомії медичного факультету Харківського університету, викладаючи нормальну та патологічну анатомію, гістологію. Був президентом і віцепрезидентом Харківського медичного товариства. Доктор Лямбль спілкувався зі своїми студентами англійською, німецькою, французькою та польською мовами. У 1871 р. його було призначено професором кафедри судової медицини клінічного факультету Варшавського університету, де він працював до кінця життя.
Душан Лямбль був шанувальником і знавцем європейської літератури, наприклад, ретельно вивчав і досконало знав творчість Данте.
Учений зробив значний внесок у світову медицину. Період його життя в Україні став яскравою сторінкою в історії вітчизняної науки та свіжим подихом європейських педагогічних підходів для Харківського університету, де він працював.
З нагоди 200-річчя від дня народження видатного чеського патолога фахівці відділу медичних наук ВОУНБ ім. В. Отамановського підготували віртуальну виставку «Душан Лямбль та відкриття збудника лямбліозу».
Запрошуємо до перегляду!