Інформаційна та кібербезпека
Важливим напрямом забезпечення інформаційної безпеки як складової частини національної безпеки держави є протидія інформаційній війні та кібербезпека.
Вінницька ОУНБ з метою допомоги користувачам бібліотек розпізнавати дезінформацію та маніпуляції в інформаційному середовищі, захистити персональні дані та протидіяти інформаційним загрозам і долучитися до інформаційної оборони нашої держави брала участь у реалізації проєкту «Цифрові, інклюзивні, доступні: підтримка цифровізації державних послуг в Україні». Проєкт впроваджується ПРООН в Україні за підтримки Швеції й організований ВГО Українська бібліотечна асоціація.
Команда тренерів Вінницької ОУНБ з 16 травня по 17 червня 2022 року провела п’ять онлайн-тренінгів на тему «Інформаційна та кібербезпека для користувачів бібліотек».
Упродовж п’яти днів учасники знайомилися з такими темами:
- «Основи інформаційної та кібербезпеки» (тренер Галина Слотюк, заступник директора з наукової роботи та інформатизації);
- «Інформаційна та кібербезпека в соціальних мережах» (тренер Катерина Скомаровська, завідувачка сектору «Американська студія»);
- «Інформаційна та кібербезпека в месенджерах» (тренер Лариса Біла, завідувачка сектору правової інформації);
- «Фінансова безпека» (тренер Аліна Гумінська, бібліотекар ІІ категорії сектору «Американська студія»);
- «Допомога ІТ-армії» (тренер Владислав Сиченко, завідувач сектору інформаційних технологій).
Завдяки тренінгам учасники навчилися:
- самостійно орієнтуватися в насиченому інформаційному просторі та захищати власні персональні дані, безпечно користуватися соцмережами та месенджерами й протидіяти інформаційним загрозам;
- основ фінансової безпеки та розпізнавати шахрайства в електронній комерції/ торгівлі;
- розрізняти маніпуляції та неправдиві дані, що ширяться інтернетом;
- встановлювати та налаштувати програми для участі в інформаційній обороні України.
Навчальний курс пройшли 108 учасників, які отримали сертифікати.
Усім, кому цікава тема «Інформаційна та кібербезпека», пропонуємо переглянути презентації з онлайн-тренінгу.
Тренінги організувала Українська бібліотечна асоціація/Ukrainian Library Association у партнерських бібліотеках у Вінниці, Запоріжжі, Львові, Тернополі та Хмельницькому в межах проєкту «Цифрові, інклюзивні, доступні: підтримка цифровізації державних послуг в Україні» (Проєкт підтримки Дія), що впроваджується @UNDP Ukraine / ПРООН в Україні за підтримки Швеції.
ВГО Українська бібліотечна асоціація з січня 2020 року ‒ партнер проєкту Міністерства цифрової трансформації України @Дія.Цифрова освіта. Так, із 6200 Хабів цифрової освіти ‒ місць, куди може завітати кожен громадянин, безкоштовно отримати доступ до сайту Дія.Цифрова освіта (https://osvita.diia.gov.ua) та пройти навчання з цифрової грамотності, більшість – бібліотеки. «Проєкт підтримки Дія» (https://www.ua.undp.org/content/ukraine/uk/home/projects/digital--inclusive--accessible--support-to-digitalisation-of-sta.html) також спрямований на те, щоб зробити цифрову трансформацію в Україні більш інклюзивною, тому у стратегічному партнерстві з Мінцифрою та Українською бібліотечною асоціацією долучається до розвитку цифрових навичок.