Проект «Голоси живої історії»
У 2018 році працівники бібліотеки долучилися до реалізації проекту «Голоси живої історії», який отримав фінансову підтримку Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації.
Мета проекту «Голоси живої історії» – активізувати роботу зі збору усноісторичних досліджень, наративів, інтерв’ю учасників й очевидців (вінничан) Революції Гідності, подій, що відбуваються у зоні ООС (АТО), життєвих історій внутрішньо переміщених осіб (ВПО) у Вінницькій області.
Основними завданнями проекту «Голоси живої історії» були:
- організувати збір бібліотекарями Вінницької області наративів, інтерв’ю учасників й очевидців (земляків) Революції Гідності, подій, що відбуваються у зоні ООС (АТО), життєвих історій внутрішньо переміщених осіб (ВПО), що мешкають на території області;
- провести Міжнародну науково-практичну конференцію «Усна історія: теорія, метод, джерело» із залученням науковців-істориків Вінниччини, інших регіонів України та Польщі;
- створити Фонд усних свідчень вінничан та забезпечити вільний доступ до нього;
- видати збірник матеріалів Міжнародної науково-практичну конференцію «Усна історія: теорія, метод, джерело».
Супровід виконання програми здійснювали Кобель С.У., голова ГО «Вінницька асоціація головних лікарів-організаторів охорони здоров’я» та Коляструк О.А., професор, зав. кафедри історії та культури України ВДПУ імені Михайла Коцюбинського, доктор історичних наук.
17 квітня 2018 року в прес-центрі Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації було презентовано старт реалізації проекту «Голоси живої історії». Участь у прес-конференції брали Морозова Н.І., президент громадської організації «Асоціація бібліотек Вінниччини», Слотюк Г.М., керівник проекту «Голоси живої історії» та Коляструк О.А., доктор історичних наук, професор, зав. кафедри історії та культури України ВДПУ імені Михайла Коцюбинського.
Для 3-х груп, що складалися з членів ГО «АБВ», бібліотечних працівників з новостворених ОТГ 18-20 квітня проведено презентацію проекту та консультацію щодо збору усноісторичних свідчень.
14 травня Морозова Н.І. та Слотюк Г.М. були запрошені на прямий ефір до обласного радіо ВІНТЕРА, де й розповіли про проект. Програму вела журналіст Ольга Зайцева.
Було виготовлено інформаційний банер, що надалі супроводжував заходи проекту.
Упродовж травня-серпня здійснювалися записи та збір наративів, інтерв’ю учасників й очевидців (земляків) Революції Гідності, подій, що відбуваються у зоні ООС (АТО), життєвих історій внутрішньо переміщених осіб (ВПО), що мешкають на території області та ін.
19 червня на базі Літинської ЦРБ група бібліотечних працівників записали усноісторичні свідчення трьох переселенців, учасниці Революції Гідності та учасника АТО.
21 червня у с. Іванів Калинівського району здійснено запис спогадів двох учасників АТО та переселенця.
27 червня 2018 року на базі КЗ «Жмеринська центральна районна бібліотека ім. В. Вовкодава» записано свідчення трьох учасників бойових бій на Сході країни та волонтера.
На базі Погребищенської ЦРБ здійснено записи чотирьох учасників бойових дій.
Загалом у 2018 році було зібрано 108 записів усноісторичних свідчень, зокрема:
- 70 записів свідчень учасників антитерористичної операції;
- 17 записів учасників Майдану;
- 13 записів внутрішньо переміщених осіб;
- 8 записів волонтерів.
На основі зібраних усноісторичних свідчень на базі відділу краєзнавства створено електронну базу даних «Усна історія» та Фонд усноісторичних досліджень.
Документи Фонду підлягають науковій обробці: систематизації, бібліографічному опису та відображенню у довідково-бібліографічному апараті бібліотеки – локальній ЕБД «Усна історія» (з доступом у відділі краєзнавства).
24–26 жовтня 2018 року в рамках проекту «Голоси живої історії» було організовано проведення Міжнародної науково-практичної конференції «Усна історія: теорія, метод, джерело».
25 жовтня було організовано виїзне засідання на базі закладів культури Тульчинського району. У Тульчинській ЦРБ, в рамках засідання було заслухано низку доповідей і виступів. Проведено екскурсію музеями та визначними місцями міста Тульчина.
Біля 40 наукових доповідей і повідомлень, що надійшли на Конференцію, було вміщено на компакт-диску та роздані всім її учасникам.. Хід форуму висвітлювався у місцевих ЗМІ, представлений на веб-сайті Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва та у соціальних мережах.
За результатами роботи Конференції підготовлено і видано Матеріали Конференції.