Видавнича діяльність Наукового товариства імені Шевченка
Цьогоріч відзначається 150 років від дня заснування Наукового товариства імені Тараса Шевченка. Започаткувала його небайдужа до культури і науки національно свідома інтелігенція у відповідь на репресії, яким піддавалося українське друковане слово. Організація виникла під назвою Літературно-наукове товариство ім. Т. Шевченка у 1873 році й обрала собі за мету: «Вспомагати розвою руської (малоруської) словесності». У 1892 Літературне товариство змінило назву на Наукове товариство імені Тараса Шевченка (НТШ). Згодом його діяльність фокусується переважно на науці.
Першим головою Товариства став громадсько-культурний діяч з Галичини, один із керівників народовців Корнило Сушкевич. Найбільшого розвитку НТШ сягнуло за часів головування Михайла Грушевського (1897–1916). Його, спільно з Володимиром Гнатюком та Іваном Франком, називали «золотою трійцею» Товариства. У цей період великого розмаху набрав випуск численних серійних і монографічних видань. Головним серійним виданням упродовж усіх періодів його діяльності стали «Записки Наукового товариства імені Тараса Шевченка», засновані 1892 року.
Товариство в умовах дії Валуєвського циркуляра (1863) та Емського указу (1876) мало на меті відродити й розвивати українську літературу та мову, особливо на східноукраїнських землях.
НТШ мало свою науково-організаційну структуру. При ньому було створено три секції: історично-філософська, філологічна, математично-природописно-лікарська.
У 1920–30-х роках НТШ зазнало переслідувань від польської влади. У 1939 році радянська влада його ліквідувала. Свою діяльність Товариство відновило в 1947 в Західній Європі та США. На території України знову почало діяти лише в 1989.
Відділ рідкісних і цінних видань до уваги користувачів пропонує виставку «Видавнича діяльність Наукового товариства імені Шевченка», на якій представлені як видання самого НТШ, так і документи про нього.
Запрошуємо до перегляду експозиції!