Гумор спасе не тільки світ, але й мене
14 жовтня 2023 року у відділі медичних наук ВОУНБ ім. В. Отамановського відбулася відкрита зустріч Групи самодопомоги «Світло Сонця» від ГО «ВКУПІ». Тема: «Гумор спасе не тільки світ, але й мене».
Що таке почуття гумору і як його розвивати? Почуття гумору – це, безперечно, риса, притаманна людині, це своєрідний погляд на світ. Люди можуть жартувати та сміятися, зовсім не замислюючись, навіщо вони це роблять. Стан веселощів приємний сам по собі, але, окрім того, він виконує багато психологічних функцій: від налагодження спілкування з іншими людьми до здатності відпустити болючий досвід.
Люди, які живуть у різних культурних прошарках, не можуть зрозуміти жарти одне одного. Але є ознаки хорошого гумору, властиві різноманітним інформаційним просторам:
- доречність (час, місце, слухачі «в темі»);
- акцент не на людині, а на ситуації;
- лаконічність, образність;
- паузи й інтонації;
- поєднання непоєднуваного;
- перенесення відомого у несподіваний контекст;
- гра слів і сенсів.
Про те, чи можна виховати в собі цю рису, розмірковували на нашій зустрічі. Схоже, почуття гумору, так само як відчуття ритму чи естетичний смак, має дві складові. Є вроджена схильність, а є обізнаність і тренування, відточення майстерності. Щоб навчитися жартувати, треба читати чи слухати твори з хорошим, тонким гумором. Починати з простеньких анекдотів і мемів, але далі ускладнювати контексти, не зависати надовго на каналах з примітивним гумором. Найголовнішим джерелом іронії є уважне спостереження за світом. Але найвищою майстерністю є здатність до самоіронії. Подивитися на власне життя іронічним поглядом, розрядити надмірний драматизм чи незручну паузу жартом, у своїх халепах побачити іронію долі. Цей сміх дає відчуття легкості та свободи.
Часто люди прагнуть навчитися жартувати, щоб влитись у спільноту, бути «душею компанії», завести друзів. Справді, гумор є гарною основою для побудови стосунків, оскільки дозволяє м’яко виходити з різноманітних непорозумінь, позбавлятися безпідставних очікувань, вибачати помилки.
Ведуча групи – арттерапевт, практичний психолог Марія Артюхова.