Пандемія COVID-19: як зберегти психологічне здоров’я
(вебліографічний список)
Стрес – це не те, що з вами трапилося, а те, як ви на це реагуєте.
Г. Сельє, канадський лікар, основоположник вчення про стрес
Для багатьох із нас сьогодні страх захворіти covid-19 настільки сильний, що навіть будучи здоровими, нам стає важко впоратися з повсякденним життям. У час карантину та пандемії коронавірусу інфекція впливає на нас не лише фізично, а й психологічно. Чимало людей як в усьому світі, так і в Україні зокрема, мають панічні настрої, відчувають стрес, тривогу чи навіть депресивні реакції. Вчені давно довели, що подібні стани людини послаблюють її імунну систему і, відповідно, збільшують загрозу захворіти.
В обласній книгозбірні є чимало цікавих і корисних книг з проблем подолання стресу, паніки, депресії. Однак, враховуючи той факт, що сьогодні бібліотека закрита для відвідувачів, відділ наукової інформації та бібліографії пропонує інформацію з мережі Інтернет, у якій лікарі та психологи дають поради та рекомендації яким чином зберегти своє психологічне і психічне здоров’я та не піддаватись паніці у цей непростий час.
Бажаємо вам міцного здоров’я, витримки і позитиву.
Валігура, Б. Коронавірус і паніка: як зберігати спокій [Електронний ресурс] : [«Я боюсь заразитись вірусом», «Мені страшно за своїх близьких», «Куди бігти», – такі думки неодноразово навідували кожного з нас. А якщо подивитись новини чи почитати коментарі в соціальних мережах, то охоплює паніка та страх. Звісно, це нормальне почуття для кожного, а особливо в час пандемії. Проте, наша тривога нон-стоп може перерости у панічні атаки, бездумне згрібання товару з полиць та проблеми зі здоров’ям. Психолог Богдана Валігура допоможе розібрались, як не піддаватись паніці та вберегти своє психічне здоров’я у такий складний період]. URL: https://shotam.info/koronavirus-i-panika-iak-zberihaty-spokiy/ (дата звернення: 06.04.2020).
Гольцберг, К. Як під час карантину не впасти в депресію: поради психологів : [Електронний ресурс] : [людина весь час знаходиться у стресовій ситуації, це сильно впливає на зниження імунітету. А коронавірус – хвороба, яка б’є по імунітету, тому про імунітет потрібно дбати зараз, як ніколи. Раптовий карантин для кожної людини – це стрес і це важко для психіки – адже вона любить, коли все злагоджено і комфортно. Проте наша психіка адаптовується. Хоча ті люди, які піддаються негативним думкам, можуть справді впасти у депресію] / К. Гольцберг, Є. Шевченко. URL: https://vgolos.com.ua/news/yak-pid-chas-karantynu-ne-vpasty-u-depresiyu-porady-psyhologiv_1205703.html (дата звернення: 06.04.2020).
Коргун, Ю. У мене коронавірус? Як перестати непокоїтися та почати жити під час пандемії [Електронний ресурс] : [новинні стрічки викликають запаморочення, невеликий кашель чи пирхота у горлі, навіть легка, змушує турбуватися, зробити крок в продуктовий магазин – і здається, наче щось у грудях починає палати, а залишаючись удома, дихати стає усе важче. Хтось безліч разів на годину перевіряє новини, хтось самоізолювався і взагалі не виходить на вулицю через страх підхопити смертельну хворобу. А хтось прискіпливо вивчає симптоми COVID-19 та навіть знаходить їх у себе. Як протидіяти надмірній тривожності щодо стану власного здоров’я та зберегти спокій? – йдеться у запропонованому матеріалі] / Ю. Коргун, Л. Любченко ; іл. І. Лисенко. URL: https://patriotdefence.org/brainteka/psycheya/u-mene-koronavirus-yak-perestati-nepokoyitisya-ta-pochati-zhiti-pid-chas-pandemiyi.html (дата звернення: 06.04.2020).
Летнянчик, О. Як перемогти стрес в умовах небезпеки коронавірусу і тривалого карантину? [Електронний ресурс] : [у період всесвітньої пандемії коронавірусу, дуже небезпечним є вплив стресу на наше повсякденне життя. Як подолати стрес, паніку і тривогу за будь-яких умов – читайте у корисних порадах лікаря О. Летнянчик]. URL: http://apteka-ds.com.ua/ua/articles/yak-peremogty-stres-v-umovakh-nebezpeky-koronavirusu-i-tryvalogo-karantynu/ (дата звернення: 06.04.2020).
МОЗ дало поради, як не втратити здоровий глузд в умовах карантину [Електронний ресурс] : [«вірус паніки» страшніший за коронавірусну інфекцію, тож МОЗ радить піклуватися про своє психічне здоров’я, бути критичними до інформації у ЗМІ, довіряючи лише надійним джерелам. URL: https://zakarpattya.net.ua/News/200641-MOZ-dalo-porady-iak-ne-vtratyty-zdorovyi-hluzd-v-umovakh-karantynu (дата звернення: 06.04.2020).
Пандемія: як подолати страх і впоратися з депресією [Електронний ресурс] : [закрито школи, ресторани, театри і концертні зали у зв’язку із пандемією коронавірусу. В багатьох містах планети життя частково зупинилося. Люди налякані, відчувають тривогу, хтось може впасти в депресію. Фахівці ВООЗ розробили рекомендації про те, як подбати про своє психічне здоров’я і допомогти близьким]. URL: http://www.un.org.ua/ua/informatsiinyi-tsentr/news/4830-pandemiia-iak-podolaty-strakh-i-vporatysia-z-depresiieiu (дата звернення: 06.04.2020).
Реготун, Д. Карантин 2020: як не впасти в депресію та зберігати спокій [Електронний ресурс] : [пропонується топ-5 порад, як не впасти в депресію, і перша з них – менше читай новин! Це порада, яку дають і у ВООЗ, і у МОЗ України. Медіагігієна зараз теж є дуже важливою. Хоча соцмережі та Google почали блокувати фейкову інформацію, але вона все одно до нас потрапляє. Тому найкращою порадою тут буде обрати для себе два надійні джерела новин, звідки можна дізнаватись найактуальніше. Обирати їх слід дуже ретельно]. URL: https://ranok.ictv.ua/ua/2020/04/06/karantin-2020-yak-ne-vpasti-v-depresiyu-ta-zberigati-spokij/ (дата звернення: 06.04.2020).
Романенко, Е. Випробування коронавірусом: як не померти від паніки [Електронний ресурс] : [у дні коронавірусу важливо не лише не заразитися і знизити всі ризики для цього, а й уберегти свою нервову систему і не піддаватися паніці. Як – читайте поради психолога] URL: https://bykvu.com/ua/mysli/yspytanye-koronavyrusom-kak-ne-umeret-ot-panyky-sovety-psykholoha/ (дата звернення: 06.04.2020).
Салига, Ю. Захист від коронавірусу : про важливість психоемоційної гігієни та інформаційного карантину [Електронний ресурс] : [сьогодні кожен задає собі питання: «Що робити під час пандемії?» Відповідей небагато. Перша – це уникнути інфекції, себто не захворіти. Друга – побороти хворобу, завдавши найменше шкоди організму. В обох випадках людині як доволі вразливому біологічному об’єкту потрібен ефективний і надійний захист. І цим захистом є передусім не рукавиці чи маски, і не антисептики, і навіть не вітаміни чи ліки. Щоправда, це дійсно важливі й потрібні, в окремих випадках обов’язкові, але все ж додаткові обладунки, а головним оборонцем людського організму (будь-якого віку, статі, групи крові) є його імунна система. Це свого роду наша персональна Лінія Маннергейма, і саме від її потужності, міцності та опороздатності залежить наше життя і здоров’я. Чи можна за короткий термін, який передує масованій вірусній атаці (рахунок уже йде навіть не на тижні, а на дні), в якийсь спосіб істотно підсилити імунну систему? На жаль, ні. Жодні, навіть найдорожчі, препарати так званих імуномодуляторів та імуностимуляторів, жодні вітамінні комплекси, біологічно активні добавки тощо не дадуть відчутного ефекту за кілька днів. Але зворотне запитання – чи можна за аналогічний період її послабити і зробити вразливішою? На жаль, так! І дуже ефективно це можна зробити без будь-яких фізичних чи біологічних чинників, а за допомогою психологічного стресу]. URL: https://zaxid.net/statti_tag50974/ (дата звернення: 06.04.2020).
Франко, М. Як не впасти у депресію. Важлива розмова з психологом про карантин [Електронний ресурс] : [карантин змінив життя і, безперечно, вплинув на кожного. Хтось пішов у вимушену відпустку, хтось втратив роботу, а хтось – ґрунт під ногами. Як пережити кризу, впоратись із емоціями та знайти рівновагу розповідає психологиня, засновниця психологічної студії «Сенс» Мар’яна Франко]. URL: http://tvoemisto.tv/exclusive/vyyty_zi_shtormu_yak_pryborkaty_koronavirusnu_kryzu_107587.html (дата звернення: 06.04.2020).
Хупавцева, Н. О. Вплив стресу на організм людини та шляхи його подолання : [стрес має подвійну природу: з одного боку, він допомагає у роботі, так як швидко мобілізує сили людини до активних дій, але з іншого боку може й зашкодити людині, призвести до небажаних і, навіть, небезпечних наслідків. Вчені-дослідники звертали особливу увагу на цей «пост-стрес», який виникає при наявності тривалого впливу стресора. Тому, необхідно бути добре обізнаним з причинами стресу, щоб, по можливості, керувати собою у складних ситуаціях і зменшити ризик його наслідків] / Н. О. Хупавцева // Психологія: реальність і перспективи. – 2016. – Вип. 7. – С. 224–228. – Електрон. версія. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/prp_2016_7_59 (дата звернення: 06.04.2020).