Результати співпраці бібліотеки із науковцями кафедри журналістики, реклами та зв'язків з громадськістю

Журналістика відіграє значну роль у формуванні, збереженні та трансформації культури. Її вплив багатогранний і охоплює різні аспекти суспільного життя

Журналістика сприяє популяризації культурних досягнень, мистецьких подій, традицій і національної спадщини. Вона знайомить суспільство з культурними феноменами, які можуть формувати цінності й поведінку людей, стимулює розвиток нових культурних трендів і субкультур, які формуються через мас-медіа, зокрема цифрові платформи. Наприклад, медіа допомогли популяризувати хіп-хоп, графіті чи сучасне мистецтво.

 Завдяки працівникам медіа люди дізнаються про історичний контекст, значення творів мистецтва чи культурних подій. Аналітичні статті й рецензії сприяють формуванню критичного мислення.

Науковцями кафедри журналістики, реклами та зв’язків з громадськістю Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського досліджено специфіку висвітлення проблем і перспектив розвитку кібержурналістики в сучасному медіапросторі; розглянуто тему пропаганди в журналістиці, з’ясовано роль телебачення у формуванні громадської думки, феномен пропаганди на телебаченні; проаналізовано проблему застосування візуальної журналістики, зокрема, з метою туристичної активності регіонів України; вивчено жанри публіцистики, актуальні у контексті документування і популяризації історії захисників України та їхньої ролі у створенні національної пам’яті, зміцненні патріотичних почуттів серед населення. У наукових розвідках розглянуто технології й способи формування матеріалу суспільного мовлення крізь призму демократичних інституцій, положень в медіа; досліджено  громадянську медіадипломатію як відгалуження громадянської журналістики, визначено стратегії маніпулювання масовою свідомістю в мас-медіа; проаналізовано асоціативні образи медіа і журналіста в мовній картині світу здобувачів вищої освіти педагогічних спеціальностей.

На матеріалі вільного асоціативного експерименту сконструйовано асоціативні поля слів-стимулів, виокремлено й схарактеризовано найчастотніші, повторювані та поодинокі асоціати. На основі аналізу сучасного типологічного ряду медійного дискурсу запропоновано класифікацію медіадискурсу, яка стосується контенту інтернет-ЗМІ та комунікаційних платформ тощо.

Опубліковано альманах про відомих журналістів – випускників Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського та  науково-краєзнавчий, художньо-публіцистичний альманах, приурочений 20-річчю діяльності видавництва «Меркьюрі-Поділля» (м. Вінниця).

Науковці кафедри систематично готують передмови, вступні статті, післямови до  історико-меморіальних і бібліографічних видань інших авторів.

Вебінар «Медіаекологія та мовні інновації» у межах проєкту 2020.02/0241 «Еколінгвістичні модуси дискурсивного простору України в європейському полікультурному континуумі» дав змогу обговорити актуальні проблеми медіаекології й мовних інновацій у контексті сучасного інформаційного простору, а також сприяв поглибленню розуміння взаємозв’язку між медіа, мовою, культурою та суспільством. Обмін науковими ідеями, результатами досліджень, практичним досвідом між науковцями, освітянами, експертами та зацікавленими особами сприяв розвитку наукової думки, формуванню нових напрямів досліджень.

Обговорення питань медіаекології в контексті проєкту про еколінгвістичні модуси дискурсивного простору України дозволив дослідити вплив медіа на формування, трансформацію мовного ландшафту країни. Захід підкреслив необхідність екологічного підходу до використання мови в медіапросторі, що передбачає відповідальне ставлення до мовного різноманіття, запобігання мовній агресії, маніпуляціям, сприяв підвищенню медіаграмотності учасників, сформував у них критичне ставлення до медійного контенту, розуміння впливу медіа на мову, культуру, суспільство.

Редагування сценаріїв і відеороликів для освітнього додатку «Мрія» забезпечило високу якість навчальних матеріалів у межах реалізації програми міжнародної технічної допомоги «Електронне урядування задля підзвітності влади й участі громади (EGAP)», що фінансується Урядом Швейцарської Конфедерації й реалізовується на замовлення Міністерства цифрової трансформації України в межах програми міжнародної технічної допомоги.

Відредаговані сценарії аудіовізуальних творів і нагляд за дотриманням реалізованого сценарію дали змогу суспільству отримати якісні, високопрофесійні матеріали про організацію ефективного дистанційного навчання, LMS в закладі освіти, АВС-дизайн онлайн-уроку, цифрові інтерактивні інструменти, квест-технології, віртуальні лабораторії, графічні інструменти для візуалізації освітнього контенту, гейміфікацію тощо.

Журналістика має значний вплив на бібліотечну сферу, оскільки обидві галузі взаємопов'язані через процеси поширення інформації, освіти та доступу до знань.

Зокрема, професорсько-викладацький склад кафедри журналістики, реклами та зв’язків з громадськістю Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського в межах меморандуму про співпрацю упродовж останніх років налагодили тісну взаємодію з Вінницькою обласною науковою універсальною бібліотекою імені Валентина Отамановського. Викладачі й бібліотекарі об’єднали свій науковий досвід для розвитку інтелектуальних, інформаційних, аналітичних, дослідницьких, культурних зусиль і спрямували його на підтримку освітньо-наукового процесу.

 Науковці кафедри широко використовують ресурси, фонди, отримують послуги книгозбірні, проводять інформаційно-просвітницькі заходи, конференції, виставки книг, популяризують серед громадськості спільну діяльність.

На базі книгозбірні здобувачі журналістської освіти проходять навчальну, виробничу практику, таким чином сприяють популяризацію бібліотеки, висвітлюють її діяльність, нові ініціативи. Завдяки цьому залучаються нові користувачі, розширюється аудиторія. Наприклад, статті про культурні заходи, освітні програми або інноваційні проєкти, які реалізує бібліотека, допомагають поширювати інформацію про їхню важливість у суспільстві.

Наукова діяльність викладачів кафедри відіграє ключову роль у розвитку інформаційної грамотності, підвищує обізнаність громадян про те, як правильно знаходити, оцінювати та використовувати інформацію. Для цього часто на базі обласної бібліотеки проводять тренінги, семінари  і воркшопи з медіаосвіти та критичного мислення.

Бібліотека є важливим центром для зберігання медіа-ресурсів, таких як газети, журнали, аудіо та відео. Викладачі кафедри, які проводять наукові дослідження, і здобувачі, які готують курсові, кваліфікаційні роботи, активно взаємодіють з бібліотекою, адже отримують доступ до архівних матеріалів.

Бібліотека і кафедра – партнери, які створюють і розвивають спільні проєкти, що впливають на розвиток культури і громадської свідомості. Наприклад, із публічними лекціями, дискусіями виступали доц. Слотюк П.В., доц. Гандзюк В.О., доц. Цепкало Т.О., виставку власних книг представляв проф. Гальчак С.Д.

Проведення виставок, конференцій, засідань науково-краєзнавчого клубу «Дослідник краю», презентації книг і бібліографічних покажчиків у безпосередньо впливає на розвиток культури, освіти, інформаційної грамотності суспільства, дозволяє візуалізувати інформацію, зробити її більш доступною, зрозумілою для широкої аудиторії. Виставки приваблюють до бібліотеки нових відвідувачів, створюють позитивний імідж бібліотеки як сучасного, цікавого культурного центру.

Презентації книг сприяють популяризації читання, підвищенню інтересу до літератури, дають можливість познайомитися з вінницькими авторами, дізнатися про історію створення книги, поспілкуватися з автором. Презентації супроводжуються дискусіями та обговореннями, що сприяє розвитку критичного мислення, обміну думками, підвищенню інформаційної грамотності, що є важливими навичками в сучасному інформаційному суспільстві.

Серед численних презентованих праць науковцями кафедри журналістики підготовлені такі: «Вінницькі сторінки вітчизняної журналістики доби Української революції 1917-1920 рр., Розстріляного Відродження»,  «Непрочитані сторінки життєпису і поетика Л. Миронюка», кілька бібліографічних покажчиків.

Засідання науково-краєзнавчого клубу «Дослідник краю» на базі бібліотеки  дають можливість отримати глибокі знання про історію, культуру, традиції, географію, екологію та інші аспекти рідного краю. Учасники клубу навчаються методам збору, аналізу, інтерпретації краєзнавчої інформації. Участь у конференціях, засіданнях клубу дає можливість розвинути навички публічних виступів, презентацій, ведення дискусій. Клуб активізує місцеву громаду, сприяючи розвитку туризму, культурних проєктів.

Усі зазначені види діяльності, базуючись на інноваційних теоретичних підходах, практичних напрацюваннях науковців кафедри журналістики, реклами та зв’язків з громадськістю, сприяють комплексному розвитку освіти, позитивно впливають на культуру і суспільство, допомагають в популяризації бібліотечної діяльності, впливають на розвиток нових форм інформаційної діяльності, розвиток культурних і освітніх ініціатив.

 

Гандзюк Віталій Олександрович,

завідувач кафедри журналістики, реклами та зв'язків з громадськістю ВДПУ ім. М. Коцюбинського,

кандидат наук із соціальних комунікацій, доцент

Поділитися:

Результати співпраці бібліотеки із науковцями кафедри журналістики, реклами та зв'язків з громадськістю


Журналістика відіграє значну роль у формуванні, збереженні та трансформації культури. Її вплив багатогранний і охоплює різні аспекти суспільного життя

Журналістика сприяє популяризації культурних досягнень, мистецьких подій, традицій і національної спадщини. Вона знайомить суспільство з культурними феноменами, які можуть формувати цінності й поведінку людей, стимулює розвиток нових культурних трендів і субкультур, які формуються через мас-медіа, зокрема цифрові платформи. Наприклад, медіа допомогли популяризувати хіп-хоп, графіті чи сучасне мистецтво.

 Завдяки працівникам медіа люди дізнаються про історичний контекст, значення творів мистецтва чи культурних подій. Аналітичні статті й рецензії сприяють формуванню критичного мислення.

Науковцями кафедри журналістики, реклами та зв’язків з громадськістю Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського досліджено специфіку висвітлення проблем і перспектив розвитку кібержурналістики в сучасному медіапросторі; розглянуто тему пропаганди в журналістиці, з’ясовано роль телебачення у формуванні громадської думки, феномен пропаганди на телебаченні; проаналізовано проблему застосування візуальної журналістики, зокрема, з метою туристичної активності регіонів України; вивчено жанри публіцистики, актуальні у контексті документування і популяризації історії захисників України та їхньої ролі у створенні національної пам’яті, зміцненні патріотичних почуттів серед населення. У наукових розвідках розглянуто технології й способи формування матеріалу суспільного мовлення крізь призму демократичних інституцій, положень в медіа; досліджено  громадянську медіадипломатію як відгалуження громадянської журналістики, визначено стратегії маніпулювання масовою свідомістю в мас-медіа; проаналізовано асоціативні образи медіа і журналіста в мовній картині світу здобувачів вищої освіти педагогічних спеціальностей.

На матеріалі вільного асоціативного експерименту сконструйовано асоціативні поля слів-стимулів, виокремлено й схарактеризовано найчастотніші, повторювані та поодинокі асоціати. На основі аналізу сучасного типологічного ряду медійного дискурсу запропоновано класифікацію медіадискурсу, яка стосується контенту інтернет-ЗМІ та комунікаційних платформ тощо.

Опубліковано альманах про відомих журналістів – випускників Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського та  науково-краєзнавчий, художньо-публіцистичний альманах, приурочений 20-річчю діяльності видавництва «Меркьюрі-Поділля» (м. Вінниця).

Науковці кафедри систематично готують передмови, вступні статті, післямови до  історико-меморіальних і бібліографічних видань інших авторів.

Вебінар «Медіаекологія та мовні інновації» у межах проєкту 2020.02/0241 «Еколінгвістичні модуси дискурсивного простору України в європейському полікультурному континуумі» дав змогу обговорити актуальні проблеми медіаекології й мовних інновацій у контексті сучасного інформаційного простору, а також сприяв поглибленню розуміння взаємозв’язку між медіа, мовою, культурою та суспільством. Обмін науковими ідеями, результатами досліджень, практичним досвідом між науковцями, освітянами, експертами та зацікавленими особами сприяв розвитку наукової думки, формуванню нових напрямів досліджень.

Обговорення питань медіаекології в контексті проєкту про еколінгвістичні модуси дискурсивного простору України дозволив дослідити вплив медіа на формування, трансформацію мовного ландшафту країни. Захід підкреслив необхідність екологічного підходу до використання мови в медіапросторі, що передбачає відповідальне ставлення до мовного різноманіття, запобігання мовній агресії, маніпуляціям, сприяв підвищенню медіаграмотності учасників, сформував у них критичне ставлення до медійного контенту, розуміння впливу медіа на мову, культуру, суспільство.

Редагування сценаріїв і відеороликів для освітнього додатку «Мрія» забезпечило високу якість навчальних матеріалів у межах реалізації програми міжнародної технічної допомоги «Електронне урядування задля підзвітності влади й участі громади (EGAP)», що фінансується Урядом Швейцарської Конфедерації й реалізовується на замовлення Міністерства цифрової трансформації України в межах програми міжнародної технічної допомоги.

Відредаговані сценарії аудіовізуальних творів і нагляд за дотриманням реалізованого сценарію дали змогу суспільству отримати якісні, високопрофесійні матеріали про організацію ефективного дистанційного навчання, LMS в закладі освіти, АВС-дизайн онлайн-уроку, цифрові інтерактивні інструменти, квест-технології, віртуальні лабораторії, графічні інструменти для візуалізації освітнього контенту, гейміфікацію тощо.

Журналістика має значний вплив на бібліотечну сферу, оскільки обидві галузі взаємопов'язані через процеси поширення інформації, освіти та доступу до знань.

Зокрема, професорсько-викладацький склад кафедри журналістики, реклами та зв’язків з громадськістю Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського в межах меморандуму про співпрацю упродовж останніх років налагодили тісну взаємодію з Вінницькою обласною науковою універсальною бібліотекою імені Валентина Отамановського. Викладачі й бібліотекарі об’єднали свій науковий досвід для розвитку інтелектуальних, інформаційних, аналітичних, дослідницьких, культурних зусиль і спрямували його на підтримку освітньо-наукового процесу.

 Науковці кафедри широко використовують ресурси, фонди, отримують послуги книгозбірні, проводять інформаційно-просвітницькі заходи, конференції, виставки книг, популяризують серед громадськості спільну діяльність.

На базі книгозбірні здобувачі журналістської освіти проходять навчальну, виробничу практику, таким чином сприяють популяризацію бібліотеки, висвітлюють її діяльність, нові ініціативи. Завдяки цьому залучаються нові користувачі, розширюється аудиторія. Наприклад, статті про культурні заходи, освітні програми або інноваційні проєкти, які реалізує бібліотека, допомагають поширювати інформацію про їхню важливість у суспільстві.

Наукова діяльність викладачів кафедри відіграє ключову роль у розвитку інформаційної грамотності, підвищує обізнаність громадян про те, як правильно знаходити, оцінювати та використовувати інформацію. Для цього часто на базі обласної бібліотеки проводять тренінги, семінари  і воркшопи з медіаосвіти та критичного мислення.

Бібліотека є важливим центром для зберігання медіа-ресурсів, таких як газети, журнали, аудіо та відео. Викладачі кафедри, які проводять наукові дослідження, і здобувачі, які готують курсові, кваліфікаційні роботи, активно взаємодіють з бібліотекою, адже отримують доступ до архівних матеріалів.

Бібліотека і кафедра – партнери, які створюють і розвивають спільні проєкти, що впливають на розвиток культури і громадської свідомості. Наприклад, із публічними лекціями, дискусіями виступали доц. Слотюк П.В., доц. Гандзюк В.О., доц. Цепкало Т.О., виставку власних книг представляв проф. Гальчак С.Д.

Проведення виставок, конференцій, засідань науково-краєзнавчого клубу «Дослідник краю», презентації книг і бібліографічних покажчиків у безпосередньо впливає на розвиток культури, освіти, інформаційної грамотності суспільства, дозволяє візуалізувати інформацію, зробити її більш доступною, зрозумілою для широкої аудиторії. Виставки приваблюють до бібліотеки нових відвідувачів, створюють позитивний імідж бібліотеки як сучасного, цікавого культурного центру.

Презентації книг сприяють популяризації читання, підвищенню інтересу до літератури, дають можливість познайомитися з вінницькими авторами, дізнатися про історію створення книги, поспілкуватися з автором. Презентації супроводжуються дискусіями та обговореннями, що сприяє розвитку критичного мислення, обміну думками, підвищенню інформаційної грамотності, що є важливими навичками в сучасному інформаційному суспільстві.

Серед численних презентованих праць науковцями кафедри журналістики підготовлені такі: «Вінницькі сторінки вітчизняної журналістики доби Української революції 1917-1920 рр., Розстріляного Відродження»,  «Непрочитані сторінки життєпису і поетика Л. Миронюка», кілька бібліографічних покажчиків.

Засідання науково-краєзнавчого клубу «Дослідник краю» на базі бібліотеки  дають можливість отримати глибокі знання про історію, культуру, традиції, географію, екологію та інші аспекти рідного краю. Учасники клубу навчаються методам збору, аналізу, інтерпретації краєзнавчої інформації. Участь у конференціях, засіданнях клубу дає можливість розвинути навички публічних виступів, презентацій, ведення дискусій. Клуб активізує місцеву громаду, сприяючи розвитку туризму, культурних проєктів.

Усі зазначені види діяльності, базуючись на інноваційних теоретичних підходах, практичних напрацюваннях науковців кафедри журналістики, реклами та зв’язків з громадськістю, сприяють комплексному розвитку освіти, позитивно впливають на культуру і суспільство, допомагають в популяризації бібліотечної діяльності, впливають на розвиток нових форм інформаційної діяльності, розвиток культурних і освітніх ініціатив.

 

Гандзюк Віталій Олександрович,

завідувач кафедри журналістики, реклами та зв'язків з громадськістю ВДПУ ім. М. Коцюбинського,

кандидат наук із соціальних комунікацій, доцент