Емоційне вигорання, апатія, депресія - як відрізнити?
16 вересня 2023 року у відділі медичних наук ВОУНБ ім. В. Отамановського відбулась відкрита зустріч Групи самодопомоги «Світло Сонця» від ГО «ВКУПІ». Тема: «Емоційне вигорання, апатія, депресія – як відрізнити?». Хоч усі три стани мають спільні симптоми – зниження настрою та спад сил, проте емоційне вигорання, апатія й депресія по-різному впливають на нас.
Емоційне виснаження може виникнути тоді, коли хтось переживає період надмірного стресу на роботі чи в особистому житті. Коли люди відчувають емоційне виснаження, це може змусити їх почуватись перевантаженими та втомленими. Ці почуття мають тенденцію накопичуватися впродовж тривалого періоду, хоча люди можуть не помічати ранніх попереджувальних знаків.
Емоційне вигорання здатне викликати тривалий або сильний стрес. Людина менше спілкується з іншими на емоційному рівні, пропускає роботу, втрачає ентузіазм. Під час емоційного вигорання знижується самооцінка та працездатність. Емоційне виснаження може призвести до апатії та депресії.
Апатія характеризується незацікавленістю в багатьох сферах життя. Людина стає байдужою, коли зустрічає нових знайомих або пробує щось нове. Також зникає інтерес до розв’язання особистих питань. Людині в апатії бракує зусиль на планування власного життя чи на емоційні реакції. Вона все більше часу проводить на самоті. Тривала апатія може вплинути на здатність підтримувати особисті стосунки та добре працювати чи навчатись. Апатія – це не те ж саме, що й депресія, хоча вона може мати схожі симптоми.
Під час емоційного вигорання й апатії людина здатна впоратися самостійно. Наприклад, змінивши обстановку, влаштувавши собі відпочинок чи збільшивши фізичну активність. Але потрібно бути уважним до себе: обидва стани можуть спричинити депресію. У разі з депресією обов’язково потрібно звернутися до фахівця. Він може призначити сеанси психотерапії й антидепресанти за необхідності.
Ведуча групи – арттерапевт, практичний психолог Марія Артюхова.