Бібліотека в обличчях. До Всеукраїнського дня бібліотек
Історія Вінницької обласної книгозбірні цікава та багата досягненнями. Це не лише хронологія подій, але й невтомна праця бібліотекарів, які в складні часи робили свій вагомий внесок у діяльність закладу. Серед них – Борщевська Наталія Олександрівна (1898–1975).
Наталія Олександрівна була високоосвіченою людиною. Народилася в сім’ї педагогів. Навчалася у 1-й Вінницькій жіночій гімназії та Вінницькому інституті народної освіти, згодом – на бібліотечно-бібліографічних курсах Ю. Меженка в місті Києві. Володіла кількома іноземними мовами. Наприкінці 1920 р. влаштувалася на роботу до новоствореної Вінницької філії ВБУ при ВУАН, яка розташовувалась у «Старих Мурах». Завідувала відділом марксизму, історичної літератури, опікувалася бібліографуванням фонду «Podolika».
1930 р. в серії «Вінниччина в екскурсіях» вийшов путівник Н. О. Борщевської «Музей друку». Музей, який було засновано в квітні 1929 р., популяризував серед подолян книжкові багатства Вінницької філії. У довіднику докладно охарактеризовано сім відділів музею, текст доповнює ілюстративний матеріал. Гортаючи сторінки видання, переконуємося, що авторка була відмінним фахівцем з бібліотечної справи та книгознавства.
Після приєднання Вінницької філії до окружної бібліотеки ім. К. А. Тімірязєва в 1930 р. Н. О. Борщевську залишили працювати в «Старих Мурах», у приміщенні колишньої філії. Під час німецько-фашистської окупації міста вона змогла врятувати фонди рідкісних видань та марксистської літератури, ризикуючи власним життям. В автобіографії (при поновленні ділової документації) Н. О. Борщевська скромно написала: «В період окупації продовжувала працювати в тій же бібліотеці в «Мурах», намагаючись зберегти весь книжковий фонд, обладнання бібліотеки і всю радянську літературу, що мною і було зроблено» (12.07.1945 р.).
Після звільнення Вінниці, в березні – травні 1944 р., Наталія Олександрівна тимчасово виконувала обов’язки директора і залишалася працювати в бібліотеці до виходу на пенсію.
Джерела:
- Вінницька ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва в контексті історії та інноваційному поступі сьогодення : монографія / Упр. культури і туризму Вінниц. облдержадмін., Вінниц. ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва ; авт. проекту В. Ф. Циганюк ; авт. кол.: Г. М. Авраменко, Т. В. Герасимова, І. М. Журавлівський [та ін.]. – Вінниця : Меркьюрі-Поділля, 2007. – 312 с. : фот., арх. док.
- Кабінет виучування Поділля – яскрава сторінка краєзнавчого руху на Вінниччині : бібліогр. покажч. / уклад.: Г. М. Авраменко, Т. Р. Соломонова ; Вінниц. ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва. – Вінниця, 2009. – 111 с.
Підготувала бібліотекар І категорії відділу рідкісних і цінних видань
Ірина Валігура