Інфографіка «Зайнятість людей з інвалідністю: реалії та перспективи»
(до Міжнародного дня боротьби за права інвалідів)
Правові принципи працевлаштування людей з інвалідністю закріплені у низці законодавчих актів, які зобов’язують роботодавця створити спеціальні робочі місця для цієї категорії населення і сприяти їх працевлаштуванню з урахуванням обмежених фізичних можливостей.
Право людей з інвалідністю на працю закріплено, зокрема, у Конституції та законах України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21 березня 1991 р. № 875-XII (далі – Закон № 875) і «Про охорону праці» від 14 жовтня 1992 р. № 2694-ХІІ, окремі положення яких спрямовані на створення для інвалідів реальних можливостей продуктивно працювати і передбачають конкретні механізми їх реалізації.
В Україні живуть 2,7 мільйона людей з інвалідністю, більше ніж половина з них у працездатному віці і лише третина – працевлаштовані. На жаль, не всі можуть скористатися своїм правом на працю, оскільки на їхньому шляху до роботи постають архітектурні, транспортні, комунікаційні та психологічні бар’єри.
Стримувальними чинниками є також як недостатня поінформованість роботодавців щодо різних аспектів працевлаштування та зайнятості людей з інвалідністю, так і їх упереджене ставлення до цієї категорії працівників.
На прикладі нижче в інфографіці представлені показники зайнятості людей з інвалідністю у Вінницькій області за 2020–2021 рр., а також організація, яка займається навчанням даної категорії населення.