Нотні раритети відділу рідкісних і цінних видань

На експозиції «Нотні раритети відділу рідкісних і цінних видань» представлено твори українських, російських та європейських композиторів ХІХ – поч. ХХ ст., що побачили світ у друкарнях Києва, Харкова, Санкт-Петербурга, Парижа, Відня, Лейпцига, Івердона тощо. Серед них – прижиттєві видання клавірів опер та оперет Дж. Россіні, К. Сен-Санса, Ф. Легара, Л. Фалля; музичні праці К. Вебера, Л. Бетховена, Е. Гріга, П. Чайковського, А. Рубінштейна та ін.

Родзинкою виставки є нотні друки композиторів, які жили та працювали на Поділлі. Це широко відомі «Вечорниці» П. Ніщинського, фантазія для фортепіано «Ще не вмерла Україна» Н. Артемовського (псевд. М. Тутковського), кантата «Шевченкові» К. Стеценка, хорові твори «Бандура» та «Кобза» Г. Давидовського. Ці видання є продукцією видавництв, що відіграли значну роль у популяризації української музичної культури, справі музичного виховання, формування музичних смаків широких верств населення, музичної фахової освіти. Це – «Леон Ідзіковський» та «Вернигора», ідеологічним керівником якого був, зокрема, Валентин Отамановський. Ці унікальні видання подарувала «Тімірязєвці» Наталія Леонідівна Тодосієнко – старший викладач кафедри мистецьких дисциплін дошкільної та початкової освіти ВДПУ ім. М. Коцюбинського.

Зацікавленість викликають «Missale Romanum» («Римський міссал», Регенсбург, 1901) – літургійна книга, що містить молитовні тексти з нотними піснеспівами для святкування Меси в римському обряді католицької церкви та «Encyclopédie, ou Dictionnaire universel raisonné des connoissances humaines» («Енциклопедія, або Універсальний тлумачний словник людських знань», Івердон, 1779), де у розділі «Musiqe» («Музика») вміщено нотні матеріали. Останнє видання перебувало в родовій книгозбірні Софії Потоцької, підтвердженням чого є її власницький підпис.

Запрошуємо всіх охочих ознайомитися з нотними виданнями минулих часів, що зберігають і передають художні цінності музичного мистецтва як нинішнім, так і прийдешнім поколінням.

Фотоматеріали

Поділитися: