Віртуальний бібліографічний список «Василь Симоненко: «Незгасне слово правди» (до 90-річчя від дня народження українського поета і журналіста, діяча українського руху опору, шістдесятника)

Я для тебе горів, український народе…

В. Симоненко

У січні 2025 року минає 90 літ від дня народження видатного українського поета, прозаїка та журналіста, одного з найяскравіших представників «шістдесятників» – Василя Симоненка. Незважаючи на коротке життя, яке обірвалося у віці 28 років, Симоненко залишив глибокий слід в українській літературі та суспільстві. Поет із гарячим серцем і великими думками, він створив безліч шедеврів, які стали класикою української літератури, а його життя і творчість – дзеркалом національної свідомості, символом боротьби за правду, свободу та людську гідність.

Василь Андрійович Симоненко народився 8 січня 1935 року в селі Біївці. Це маленьке село на Полтавщині було для Симоненка своєрідним «місцем сили», де він надихався на творчість і життя. «Найбільше люблю землю, людей, поезію і село Біївці, де мама подарувала мені життя» – так говорив про свою малу батьківщину Симоненко.

Його дитинство і юність припали на важкі роки Другої світової війни та повоєнного лихоліття. Ріс без батька, з мамою і дідусем. У 1952 р. закінчив із золотою медаллю середню школу і вступив до Київського університету імені Тараса Шевченка на факультет журналістики.

Роки навчання в університеті допомогли Василеві Симоненку проявити свій поетичний талант. В цей час він багато писав, був членом студентської літературної студії імені Василя Чумака (СІЧ). Вимогливий і критичний до поетичного слова, намагався доводити свої твори до художньої досконалості, але в умовах прискіпливої радянської цензури майже не друкувався.

Після закінчення університету Симоненко працював у редакціях газет «Черкаська правда», «Молодь Черкащини», а також був власним кореспондентом «Робітничої газети». Вже зовсім скоро молодий журналіст відчув, що пропагандистська та агітаційна робота не надихає його і, що він втрачає щось набагато більше і справжнє. Згодом у своєму щоденнику Симоненко писав: «Будьте прокляті ви, нікчемні гроші! Ви зробили мене рабом газети».

Справжнє покликання Василя Симоненка проявилося в поетичній творчості, яка стала для нього формою протесту проти несправедливості. У поезії, сповненій палкою любов’ю до України, поет вдало поєднував чуттєву лірику з потужною громадянською позицією. Стрижнем поетичного мислення Симоненка була доля України, любов до рідної землі, ненависть до її ворогів і віра в непереможність свого народу. Віршовані рядки Симоненка «Народ мій є! Народ мій завжди буде!» стали не лише літературним, а й громадянським маніфестом.

Один із найвідоміших віршів «Лебеді материнства» автор присвятив своєму сину. За змістом і духовним наповненням, це заповіт поета усьому українському народові: «Можна все на світі вибирати, сину. Вибрати не можна тільки Батьківщину».

Окрім поезії, Симоненко залишив значний доробок у прозі та публіцистиці. Його щоденники, есеї, журналістські статті стали важливими документами епохи, в яких він аналізував стан суспільства та виступав на захист людських прав. Саме за свою принциповість і відвертість він зазнав переслідувань з боку радянської влади.

Маючи загострене відчуття справедливості і правди, Симоненко пристрасно боровся проти тогочасної брехні, спотворення історичних фактів. Він став активним учасником Клубу творчої молоді «Сучасник», членами якого були Алла Горська, Лесь Танюк, Іван Світличний. Саме учасники Клубу розшукали і першими публічно розповіли про місця масових поховань жертв розстрілів НКВС у Биківнянському лісі й написали до місцевих органів влади меморандум із вимогою оприлюднити правду про моторошні злочини й належно вшанувати пам’ять про закатованих людей.

Зовсім скоро Симоненко починає жити під наглядом відповідних структур влади, зазнавати утисків і переслідувань. Він гостро відчуває на собі свавілля цензури, яка безжально корегувала його твори і забороняла їх друкувати. За декілька місяців до смерті Симоненко з гіркотою і сумом написав у своєму щоденнику: «Друзі мої принишкли, про них не чути й слова. Друковані органи стали ще бездарнішими й зухвалішими. «Літературна Україна» каструє мою статтю, «Україна» знущається над моїми віршами. Кожен лакей робить, що йому заманеться… До цього ж можна додати, що в квітні були зняті мої вірші у «Зміні», зарізані в «Жовтні», потім надійшли гарбузи з «Дніпра» й «Вітчизни».

За життя письменника було видано лише збірку лірики «Тиша і грім» і казку для дітей «Цар Плаксій і Лоскотон». Решту його збірок друзям доводилося «пробивати» у друк неймовірними зусиллями вже по його смерті. Лише у 1981 році, після 15-ти років офіційної заборони поета, з’явилася книга вибраної поезії «Лебеді материнства» з передмовою Олеся Гончара.

Письменниця Ірина Жиленко згадувала: «…Василь Симоненко писав просто і чесно, він тільки виписувався, тільки починався. Йому, відірваному від столиці і її новацій, було найтяжче. Симоненкові судився найдовший шлях у поезію і – на пекучий сум – найкоротше життя».

Василь Симоненко помер 13 грудня 1963 року. Навколо причин його смерті ходило багато чуток. За офіційною версією він помер від швидкоплинної хвороби, але є свідчення друзів і колег Симоненка, що за декілька місяців до смерті його було жорстоко побито працівниками міліції, що могло стати причиною передчасної смерті поета.

Спалахнувши на поетичному небосхилі пломенистою зорею, він пішов від нас на стрімкому злеті свого молодого життя і яскравої творчості. Ще двадцятирічним передрік свою долю, занотувавши пророчі рядки:

Не докорю ніколи і нікому,

Хіба на себе інколи позлюсь,

Що в двадцять літ в моєму серці втома,

Що в тридцять – смерті в очі подивлюсь.

Олесь Гончар називав Василя Симоненка «витязем молодої української поезії», Василь Захарченко – «поетом із Шевченкових долин», а Василь Стус говорив про поета так: «…На голос Симоненка, найбільшого шістдесятника із шістдесятників, поспішала молодь. Час поспішав так само…».

Василь Симоненко став знаковою постаттю для всього українського народу. Його полум’яна поезія і нині запалює в серцях українців вогонь патріотизму, заряджає незламним духом завзяття, сміливості та відваги. Цей бібліографічний список присвячений багатогранній творчості письменника та дослідженню його літературної спадщини, щоб згадати про вірного сина своєї країни і відчути всю потужність його громадянського посилання до України та її народу.

З творчої спадщини В. Симоненка

Тиша і грім / В. Симоненко. – Київ : Держ. вид-во худож. літ., 1962. – 160 с. – Електрон. версія кн. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/authors/Symonenko/Tysha_i_hrim_vyd_1962/ (дата звернення: 21.12.2024). – Назва з екрана.

Земне тяжіння : поезії / В. Симоненко ; автор вступ. ст. М. Сом. – Київ : Молодь, 1964. – 119 с. : іл. – Електрон. версія кн. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/authors/Symonenko/Zemne_tiazhinnia/ (дата звернення: 21.12.2024). – Назва з екрана.

Подорож у країну навпаки / В. Симоненко ; мал. О. Ткаченка. – Київ : Держ. вид-во дитячої літ. УРСР, 1964 – 16 с. : іл. – Електрон. версія кн. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/authors/Symonenko/Podorozh_v_krainu_Navpaky_1964/ (дата звернення: 21.12.2024). – Назва з екрана.

Берег чекань / В. Симоненко ; вибір і коментарі І. Кошелівця. – New York : Пролог ; München : Biblos GmbH, 1965. – 223 с. : портр. – Електрон. версія кн. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/authors/Symonenko/Bereh_chekan_vyd_1965/ (дата звернення: 21.12.2024). – Назва з екрана.

Вино з троянд : вибр. твори / В. Симоненко ; худож. Д. Гринець. – Львів : Каменяр, 2017. – 60 с. – (На добрий вечір. Бібліотечка оповідань). – Електрон. версія кн. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/authors/Symonenko/Vyno_z_troyand/ (дата звернення: 21.12.2024). – Назва з екрана.

Цар Плаксій та Лоскотон : казка / В. Симоненко ; худож. А. Базилевич. – Київ : Веселка, 1982. – 16 с. : іл. – Електрон. версія кн. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/authors/Symonenko/Tsar_Plaksii/ (дата звернення: 21.12.2024). – Назва з екрана.

Лебеді материнства : поезія, проза / В. Симоненко ; вступ. ст. О. Гончара. –. Дніпропетровськ : Промінь, 1989. – 224 с. : портр. – (Шкільна бібліотека). – Електрон. версія кн. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/authors/Symonenko/Lebedi_materynstva_vyd_1989/ (дата звернення: 21.12.2024). – Назва з екрана.

Народ мій завжди буде : вірші та казки / В. Симоненко ; упоряд. В. А. Марсюк ; худож. М. І. Стратілат. – Київ : Веселка, 1990. – 159 с. : іл. – Електрон. версія кн. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/authors/Symonenko/Narod_mii_zavzhdy_bude_virshi_ta_kazky/ (дата звернення: 21.12.2024). – Назва з екрана.

Півні на рушниках : оповідання, щоденник / В. Симоненко ; упоряд., автор вступ. статті М. М. Ільницький ; худож. оформл. Е. Є. Дацюк. – Львів : Каменяр, 1992. – 91 с. – (На добрий вечір). – Електрон. версія кн. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/authors/Symonenko/Pivni_na_rushnykakh_zbirka/ (дата звернення: 21.12.2024). – Назва з екрана.

Я кличу вас у відчаї не гнуться : поезії / В. Симоненко ; упоряд. М. Д. Томенко, П. П. Засенко ; худож. М. Стратілат ; передм. П. П. Засенко. – Київ : Видавничий дім «Власті», 2002. – 407 с. : іл. ). – Електрон. версія кн. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/authors/Symonenko/Ya_klychu_vas_u_vidchai_ne_hnutsia/ (дата звернення: 21.12.2024). – Назва з екрана.

У твоєму імені живу : поезії, оповідання, щоденникові записи, листи / В. Симоненко ; упоряд. та післям. В. В. Яременко ; передм. О. Т. Гончара. – 2-ге вид., доп. й перероб. – Київ : Веселка, 2003. – 382 с. : іл. – (Шкільна бібліотека). – Електрон. версія кн. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/authors/Symonenko/U_tvoiemu_imeni_zhyvu/ (дата звернення: 21.12.2024). – Назва з екрана.

На схрещених мечах : вибр. твори. / В. Симоненко ; передм. О. Гончара ; упоряд., післям., комент. В. Костюченка. – 3-тє вид. – Київ : Пульсари, 2004. – 384 с. – Електрон. версія кн. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/authors/Symonenko/Na_skhreschenykh_mechakh/ (дата звернення: 21.12.2024). – Назва з екрана.

Твори : в 2 т. / В. Симоненко. – Черкаси : Брама-Україна, 2004.

Т. 1 : Поезії. Казки. Байки. З неопублікованого. Проза. Літературні статті. Сторінки щоденника. Листи / упоряд. Г. П. Білоус, О. К. Лященко – 424 с. – Електрон. версія кн. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/authors/Symonenko/Tvory_Tom_1_Poezii_proza/ (дата звернення: 21.12.2024). – Назва з екрана.

Т. 2 : Статті. Рецензії. Нариси. Виступи. Листи. Автографи. Документи біографічного характеру / упоряд. Г. В. Суховершко, М. П. Жук, С. І. Кривенко. – 320 с. – Електрон. версія кн. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/authors/Symonenko/Tvory_Tom_2_Statti_retsenzii_narysy_etc/ (дата звернення: 21.12.2024). – Назва з екрана.

Ти знаєш, що ти – людина: вірші, сонети, поеми, казки, байки / В. Симоненко ; передм. В. А. Гончаренка. – Київ : Наук. думка, 2005. – 296 с. – (Бібліотека школяра). – Електрон. версія кн. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/authors/Symonenko/Ty_znaiesh_scho_ty_-_LYuDYNA/ (дата звернення: 21.12.2024). – Назва з екрана.

Вибране : для серед. та ст. шк. віку / В. Симоненко ; упоряд. : Г. М. Кирпа, Д. С. Чередниченко. – Київ : Школа, 2008. – 253 с. : іл. – (Бібліотека шкільної класики). – Електрон. версія кн. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/authors/Symonenko/Vybrane/ (дата звернення: 21.12.2024). – Назва з екрана.

Вибрані твори / В. Симоненко ; упоряд. : А. Ткаченко, Д. Ткаченко. – 2-ге вид. – Київ : Смолоскип, 2012. – 852 с. : іл., портр. – (Шістдесятники). – Електрон. версія кн. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/authors/Symonenko/Vybrani_tvory/ (дата звернення: 21.12.2024). – Назва з екрана.

Моя молитва : поезія / В. Симоненко ; упоряд., ред., авт. вступ, ст. А. Ткаченко. – Дрогобич : Коло, 2012. – 174 с. – Електрон. версія кн. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/authors/Symonenko/Moia_molytva_zbirka/ (дата звернення: 21.12.2024). – Назва з екрана.

Цар Плаксій та Лоскотон : для мол. та серед, шк. віку / В. Симоненко ; упоряд. та передм. Т. Щегельської. – Київ : Нац. книжковий проект, 2012. – 176 с. : іл. – (Бібліотека шкільної класики). – Електрон. версія кн. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/authors/Symonenko/Tsar_Plaksii_ta_Loskoton_vyd_2012/ (дата звернення: 21.12.2024). – Назва з екрана.

Любіть Україну! : патріотичні поезії / В. Симоненко, В. Сосюра. – Харків : Фоліо, 2015. – 30 с. - (Патріотична бібліотека). – Електрон. версія кн. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/authors/Symonenko/Liubit_Ukrainu_patriotychni_poezii/ (дата звернення: 19.12.2024). – Назва з екрана.

Вино з троянд : вибр. твори / В. Симоненко. – Київ : Знання, 2017. – 207 с. – (Скарби).

Ти знаєш, що ти – людина? : поезія / В. Симоненко ; передм. та приміт. Т. Ю. Блєдних ; худож.-оформлювач В. М. Карасик. – Харків : Фоліо, 2017. – 409 с. – (Шкільна бібліотека української та світової літератури). – Електрон. версія кн. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/authors/Symonenko/Ty_znaiesh_scho_ty__liudyna7_2017/ (дата звернення: 21.12.2024). – Назва з екрана.

Тиша і грім = Silence and thunder : вибр. поезії / В. Симоненко ; пер. з англ. М. Найдана ; гравюри Л. Лободи. – Львів : Піраміда, 2017. – 128 с. : іл. – (Приватна колекція).

Задивляюсь у твої зіниці : вибр. вірші / В. Симоненко. – 5-те вид. – Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2022. – 206 с. – (Українська поетична класика).

Краще знати про що пишеш : статті, рецензії, виступи, листи / В. Симоненко. – Харків : Фоліо, 2023. – 189 с. – (Рідне) (Книжки війни).

Про папери, засідання і живинку : статті, рецензії, нариси / В. Симоненко. – Харків : Фоліо, 2023. – 221 с. – (Рідне) (Книжки війни).

Тиша і грім : поезії / В. Симоненко. – Харків : Фоліо, 2023. – 252 с. – (Рідне) (Книжки війни).

Цар Плаксій та Лоскотон : казки, байки, новели / В. Симоненко. – Харків : Фоліо, 2023. – 189 с. – (Рідне) (Книжки війни).

Життєвий і творчий шлях письменника

Ткаченко, А. О. Василь Симоненко. Нарис життя і творчості / Т. О. Ткаченко. – Київ : Дніпро, 1990. – 312 с.

Ротач, П. Грудочка любимої землі: Василь Симоненко і Полтавщина : зб. біограф. інформ. / П. Ротач. – Опішне : Укр. Народознавство, 1995. – 96 с. : іл.

Осадчий, І. Ф. Три роки поруч : фотоальб. / І. Ф. Осадчий. – Черкаси : Сіяч, 1998.– 74 с.

Яременко, В. В. «Щоб правду більш не кидали за грати...» : літ. портр. Василя Симоненка / В. В. Яременко. – Київ : Веселка, 2003. – 23 с. – (Урок літератури).

Пахаренко, В. І. Як він ішов (духовний профіль Василя Симоненка на тлі його доби) : літературознав. есей / В. І. Пахаренко. – Черкаси : Брама-Україна, 2004. – 52 с.

Сом, М. З матір’ю на самоті : біогр. окремої особи : [про В. Симоненка] / М. Сом. – Київ : Смолоскип, 2005. – 134 с. : фот.

Шитова, Л. Я воскрес, щоб із Вами жити : філософія життя і творчості Василя Симоненка / Л. Шитова. – Черкаси : Вид-во. Чабаненко Ю. А., 2005. – 112 с.

Корсунська, Т. О. Василь Симоненко – Національний поет України : поема, вірші, вінок сонетів / Т. О. Корсунська. – Черкаси : Вид-во Чабаненко Ю. А., 2015. – 84 с.

Сніжко, М. С. Симоненкові світанки / М. С. Сніжко. – Черкаси : ІнтролігаТОР, 2015. – 212 с. : портр.

Коваленко, В. Його весна говерлила громи... Психологія творчості Василя Симоненка / В. Коваленко. – Черкаси : Вид-во. Чабаненко Ю. А., 2010. – 64 с.

Коляда, І. А. Василь Симоненко / І. А. Коляда. – Харків : Фоліо, 2021. – 121 с. : фот. – (Знамениті українці).

Власенко, І. Симон / І. Власенко. – Харків : Фоліо, 2023. – 160 с. – (Мистецькі біографії).

Сучасні наукові дослідження творчості В. Симоненка

Котух, Н. В. Семантика заголовків як віддзеркалення життєвої та творчої позиції Василя Симоненка [Електронний ресурс] / Н. В. Котух // Молодий вчений = Young scientist : наук. журн. – Херсон, 2017. – № 8. – С. 123–126.

Рогожа, М. М. Щоденники Василя Симоненка як джерело дослідження витоків українського шістдесятництва [Електронний ресурс] / М. М. Рогожа // Наук. пр. істор. ф-ту Запоріз. нац. ун-ту : зб. наук. пр. / Запоріз. нац. ун-т. – Запоріжжя, 2017. – Вип. 48. – С. 250–254.

Струс, М. Мовний етикет дружньо-товариського листування Василя Симоненка [Електронний ресурс] / М. Струс // Лінгвостилістичні студії = Linguostylistic studies: наук. журн. / Східноєвроп. нац. ун-т ім. Лесі Українки, Ін-т філол. та журналістики. – Луцьк, 2017. – Вип. 7. – С. 156–165.

Чухліб, Т. Лінгвостилістика інтимного епістолярію Василя Симоненка) [Електронний ресурс] / Т. Чухліб, Л. Скуратівська // Гуманітарна освіта у технічних вищ. навч. закл. : зб. наук. пр. / Нац. авіац. ун-т. – Київ, 2017. – Вип. 36. – С. 80–86.

Маркелова, А.Етнокультурний потенціал символів зоонімічного характеру в поезії Василя Симоненка [Електронний ресурс] / А. Маркелова // Львів. філолог. часопис : наук. журн. : зб. наук. пр. / Львів. держ. ун-т безпеки життєдільності. – Львів, 2018. – № 3. – С. 159–162.

Маркелова, А. Кольоронімічний компонент «сірий» у поетичному мовленні Василя Симоненка (на матеріалі англомовних перекладів) [Електронний ресурс] / А. Маркелова // Наук. вісн. Херсон. держ. ун-ту. Серія: Лінгвістика : наук. журн. / Херсон. держ. ун-т. – Херсон, 2018. – Вип. 31. – С. 215–220.

Печарський, А. Літературний дискурс Василя Симоненка в пресі тоталітарного режиму [Електронний ресурс] / А. Печарський // Вісн. Львів. ун-ту Серія: Журналістика = Visnyk of the Lviv University : зб. наук. пр. / Львів. нац. ун-т ім. І. Франка. – Львів, 2018. – Вип. 43. – С. 31–37.

Ясакова, Н. Актуалізація семантики персональності в поезії Василя Симоненка [Електронний ресурс] / Н. Ясакова // Наук. зап. НаУКМА. Мовознавство / Нац. ун-т «Києво-Могил. акад.». – Київ, 2018. – Т. 1. – С. 35–40.

Павлюк, І. Поетика публіцистики і прози Василя Симоненка [Електронний ресурс] / І. Павлюк // Вісн. Нац. ун-ту «Львів. політехніка». Серія: Журналістика : зб. наук. пр. / Нац. ун-т «Львів. політехніка». – Львів, 2019. – Вип. 46. – С. 29–36.

Павлюк, І. Публіцистичні маркери поетичних текстів Василя Симоненка: слово – логос – чин [Електронний ресурс] / І. Павлюк // Вісн. Нац. ун-ту «Львів. політехніка». Серія: Журналістика : зб. наук. пр. / Нац. ун-т «Львів. політехніка». – Львів, 2019. – Вип. 3. – С. 160–169.

Савчук, Г. О. Кінематографічні елементи у збірці Василя Симоненка «Тиша і грім» [Електронний ресурс] / Г. О. Савчук // Вісн. Харків. Нац. ун-ту ім. В. Н. Каразіна. Серія: Філологія = Kharkov University bulletin / Харків. нац. ун-т ім. В. Н. Каразіна. – Харків, 2020. – Вип. 84. – С. 29–33.

Баран, І. М. Фігури експресивного синтаксису в поетичній творчості Василя Симоненка [Електронний ресурс] / І. М. Баран // Література та культура Полісся. Серія: Філологічні науки : зб. наук. пр. / Ніжин. держ. ун-т ім. М. Гоголя. – Ніжин, 2022. – Вип. 107. – С. 128–139.

Легка, Л. Засоби мовної виразності у поезії Василя Симоненка [Електронний ресурс] / Л. Легка, У. Галів // Актуальні питання гуманітарних наук = Humanities science current issues : міжвуз. зб. наук. пр. молодих вчен. Дрогоб. держ. пед. ун-ту ім. І. Франка / Дрогоб. держ. пед. ун-т ім. І. Франка. – Дрогобич, 2022. – Вип. 47. – С. 84–92.

Баран, І. Фігури експресивного синтаксису в поетичній творчості Василя Симоненка [Електронний ресурс] / І. Баран // Вісн. Нац. ун-ту «Чернігів. колегіум» ім. Т. Г. Шевченка. Серія: Педагогічні науки / Нац. ун-т «Чернігів. колегіум» ім. Т. Г. Шевченка. – Чернігів, 2023. – Вип. 21. – С. 141–147.

Бойко, Н. І. Онімний простір поетичного мовомислення Василя Симоненка [Електронний ресурс] / Н. І. Бойко, І. М. Баран // Література та культура Полісся. Серія: Філологічні науки : зб. наук. пр. / Ніжин. держ. ун-т ім. М. Гоголя. – Ніжин, 2023. – Вип. 108. – С. 108–120.

Хомич, Т. Л. Поетичний лексикон Василя Симоненка. Рецензія на книгу: Баран Іван. «Є тисячі доріг, мільйон вузьких стежинок». Словник мови поезій Василя Симоненка [Електронний ресурс] / Т. Л. Хомич // Українська мова : наук.-теорет. журн. / Нац. акад. наук України, Ін-т укр. мови НАН України. – Київ, 2023. – № 1. – С. 133–139.

Цибенко, М. О. Архетипний аналіз творчості Василя Симоненка в контексті національних пам’яттєвих практик [Електронний ресурс] / М. О. Цибенко // Філософія та політологія в контексті сучасної культури = Philosophy and political science in the context of modern culture : наук. журн. / Дніпров. нац. ун-т ім. Олеся Гончара. – Дніпро, 2024. – Т. 16, вип. 1. – С. 58–65.

Довідкові матеріали

Ткаченко, А. Василь Симоненко / А. Ткаченко // Історія української. літератури. ХХ ст. : у 2 кн. Кн. 2 : Друга половина ХХ ст. / за ред. В. Г. Дончика. – Київ, 1998. – С. 125–129.

Василь Симоненко : [біогр. довідка] // Відлуння десятиліть: українська література. другої половини ХХ ст. : навч. посіб. / упоряд. М. О. Сорока. – Київ, 2005. – С. 275–276.

Василь Симоненко : [біогр. довідка] // Новий довід. : Укр. мова. Укр. літ. / М. Радишевська, В. Михайлюта, Т. Корольова та ін. – Київ, 2005. – С. 787.

Василь Симоненко (1935-1963) [біогр. довідка] // Усі українські. письменники : довід. / упоряд. : Ю. І. Хізова, В. В. Щоголева. – Харків, 2006. – С. 34–37.

Василь Симоненко: «Україно, ти моя молитва...» : біобібліогр. нарис / авт. нарису Л. Тарнашинська ; бібліограф-упоряд. Г. Гамалій ; наук. ред. В. Кононенко ; Нац. парлам. б-ка України. – Київ : [б. в.], 2007. – 119 с. – (Шістдесятництво: профілі на тлі покоління ; вип. 11). – Електрон. версія кн. – Режим доступу: https://nlu.org.ua/resourses/nashi_vydannya/b-symonenko.pdf (дата звернення: 19.12.2023). – Назва з екрана.

Симоненко Василь : [біогр. довідка] // Універсальний. літературний. словник-довідник / С. М. Оліфіренко, В. В. Оліфіренко, Л. В. Оліфіренко. – Донецьк, 2007. – С. 324–325.

Василь Симоненко // Видатні особистості України: Факти. Документи. Оцінки / В. Нартов. – Харків, 2007. – С. 280–282.

Герасимова, Г. П. Симоненко Василь Андрійович // Енциклопедія історії України : в 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) [та ін.] ; НАН України. Інститут історії України. – Київ, 2012. – Т. 9. – С. 559. – Електрон. версія. – Режим доступу: http://history.org.ua/?termin=Symonenko_V_2 (дата звернення: 25.12.2024). – Назва з екрана.

Симоненко Василь (1935–1963) : [біогр. довідка] / Українські. письменники : довід. / відп. за вип. М. І. Преварська. – Київ, 2013. – С. 216–219.

 

Підготувала бібліограф І кат. Тетяна Кушнірук

Поділитися:

Василь Симоненко: «Незгасне слово правди»


Я для тебе горів, український народе…

В. Симоненко

У січні 2025 року минає 90 літ від дня народження видатного українського поета, прозаїка та журналіста, одного з найяскравіших представників «шістдесятників» – Василя Симоненка. Незважаючи на коротке життя, яке обірвалося у віці 28 років, Симоненко залишив глибокий слід в українській літературі та суспільстві. Поет із гарячим серцем і великими думками, він створив безліч шедеврів, які стали класикою української літератури, а його життя і творчість – дзеркалом національної свідомості, символом боротьби за правду, свободу та людську гідність.

Василь Андрійович Симоненко народився 8 січня 1935 року в селі Біївці. Це маленьке село на Полтавщині було для Симоненка своєрідним «місцем сили», де він надихався на творчість і життя. «Найбільше люблю землю, людей, поезію і село Біївці, де мама подарувала мені життя» – так говорив про свою малу батьківщину Симоненко.

Його дитинство і юність припали на важкі роки Другої світової війни та повоєнного лихоліття. Ріс без батька, з мамою і дідусем. У 1952 р. закінчив із золотою медаллю середню школу і вступив до Київського університету імені Тараса Шевченка на факультет журналістики.

Роки навчання в університеті допомогли Василеві Симоненку проявити свій поетичний талант. В цей час він багато писав, був членом студентської літературної студії імені Василя Чумака (СІЧ). Вимогливий і критичний до поетичного слова, намагався доводити свої твори до художньої досконалості, але в умовах прискіпливої радянської цензури майже не друкувався.

Після закінчення університету Симоненко працював у редакціях газет «Черкаська правда», «Молодь Черкащини», а також був власним кореспондентом «Робітничої газети». Вже зовсім скоро молодий журналіст відчув, що пропагандистська та агітаційна робота не надихає його і, що він втрачає щось набагато більше і справжнє. Згодом у своєму щоденнику Симоненко писав: «Будьте прокляті ви, нікчемні гроші! Ви зробили мене рабом газети».

Справжнє покликання Василя Симоненка проявилося в поетичній творчості, яка стала для нього формою протесту проти несправедливості. У поезії, сповненій палкою любов’ю до України, поет вдало поєднував чуттєву лірику з потужною громадянською позицією. Стрижнем поетичного мислення Симоненка була доля України, любов до рідної землі, ненависть до її ворогів і віра в непереможність свого народу. Віршовані рядки Симоненка «Народ мій є! Народ мій завжди буде!» стали не лише літературним, а й громадянським маніфестом.

Один із найвідоміших віршів «Лебеді материнства» автор присвятив своєму сину. За змістом і духовним наповненням, це заповіт поета усьому українському народові: «Можна все на світі вибирати, сину. Вибрати не можна тільки Батьківщину».

Окрім поезії, Симоненко залишив значний доробок у прозі та публіцистиці. Його щоденники, есеї, журналістські статті стали важливими документами епохи, в яких він аналізував стан суспільства та виступав на захист людських прав. Саме за свою принциповість і відвертість він зазнав переслідувань з боку радянської влади.

Маючи загострене відчуття справедливості і правди, Симоненко пристрасно боровся проти тогочасної брехні, спотворення історичних фактів. Він став активним учасником Клубу творчої молоді «Сучасник», членами якого були Алла Горська, Лесь Танюк, Іван Світличний. Саме учасники Клубу розшукали і першими публічно розповіли про місця масових поховань жертв розстрілів НКВС у Биківнянському лісі й написали до місцевих органів влади меморандум із вимогою оприлюднити правду про моторошні злочини й належно вшанувати пам’ять про закатованих людей.

Зовсім скоро Симоненко починає жити під наглядом відповідних структур влади, зазнавати утисків і переслідувань. Він гостро відчуває на собі свавілля цензури, яка безжально корегувала його твори і забороняла їх друкувати. За декілька місяців до смерті Симоненко з гіркотою і сумом написав у своєму щоденнику: «Друзі мої принишкли, про них не чути й слова. Друковані органи стали ще бездарнішими й зухвалішими. «Літературна Україна» каструє мою статтю, «Україна» знущається над моїми віршами. Кожен лакей робить, що йому заманеться… До цього ж можна додати, що в квітні були зняті мої вірші у «Зміні», зарізані в «Жовтні», потім надійшли гарбузи з «Дніпра» й «Вітчизни».

За життя письменника було видано лише збірку лірики «Тиша і грім» і казку для дітей «Цар Плаксій і Лоскотон». Решту його збірок друзям доводилося «пробивати» у друк неймовірними зусиллями вже по його смерті. Лише у 1981 році, після 15-ти років офіційної заборони поета, з’явилася книга вибраної поезії «Лебеді материнства» з передмовою Олеся Гончара.

Письменниця Ірина Жиленко згадувала: «…Василь Симоненко писав просто і чесно, він тільки виписувався, тільки починався. Йому, відірваному від столиці і її новацій, було найтяжче. Симоненкові судився найдовший шлях у поезію і – на пекучий сум – найкоротше життя».

Василь Симоненко помер 13 грудня 1963 року. Навколо причин його смерті ходило багато чуток. За офіційною версією він помер від швидкоплинної хвороби, але є свідчення друзів і колег Симоненка, що за декілька місяців до смерті його було жорстоко побито працівниками міліції, що могло стати причиною передчасної смерті поета.

Спалахнувши на поетичному небосхилі пломенистою зорею, він пішов від нас на стрімкому злеті свого молодого життя і яскравої творчості. Ще двадцятирічним передрік свою долю, занотувавши пророчі рядки:

Не докорю ніколи і нікому,

Хіба на себе інколи позлюсь,

Що в двадцять літ в моєму серці втома,

Що в тридцять – смерті в очі подивлюсь.

Олесь Гончар називав Василя Симоненка «витязем молодої української поезії», Василь Захарченко – «поетом із Шевченкових долин», а Василь Стус говорив про поета так: «…На голос Симоненка, найбільшого шістдесятника із шістдесятників, поспішала молодь. Час поспішав так само…».

Василь Симоненко став знаковою постаттю для всього українського народу. Його полум’яна поезія і нині запалює в серцях українців вогонь патріотизму, заряджає незламним духом завзяття, сміливості та відваги. Цей бібліографічний список присвячений багатогранній творчості письменника та дослідженню його літературної спадщини, щоб згадати про вірного сина своєї країни і відчути всю потужність його громадянського посилання до України та її народу.

З творчої спадщини В. Симоненка

Тиша і грім / В. Симоненко. – Київ : Держ. вид-во худож. літ., 1962. – 160 с. – Електрон. версія кн. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/authors/Symonenko/Tysha_i_hrim_vyd_1962/ (дата звернення: 21.12.2024). – Назва з екрана.

Земне тяжіння : поезії / В. Симоненко ; автор вступ. ст. М. Сом. – Київ : Молодь, 1964. – 119 с. : іл. – Електрон. версія кн. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/authors/Symonenko/Zemne_tiazhinnia/ (дата звернення: 21.12.2024). – Назва з екрана.

Подорож у країну навпаки / В. Симоненко ; мал. О. Ткаченка. – Київ : Держ. вид-во дитячої літ. УРСР, 1964 – 16 с. : іл. – Електрон. версія кн. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/authors/Symonenko/Podorozh_v_krainu_Navpaky_1964/ (дата звернення: 21.12.2024). – Назва з екрана.

Берег чекань / В. Симоненко ; вибір і коментарі І. Кошелівця. – New York : Пролог ; München : Biblos GmbH, 1965. – 223 с. : портр. – Електрон. версія кн. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/authors/Symonenko/Bereh_chekan_vyd_1965/ (дата звернення: 21.12.2024). – Назва з екрана.

Вино з троянд : вибр. твори / В. Симоненко ; худож. Д. Гринець. – Львів : Каменяр, 2017. – 60 с. – (На добрий вечір. Бібліотечка оповідань). – Електрон. версія кн. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/authors/Symonenko/Vyno_z_troyand/ (дата звернення: 21.12.2024). – Назва з екрана.

Цар Плаксій та Лоскотон : казка / В. Симоненко ; худож. А. Базилевич. – Київ : Веселка, 1982. – 16 с. : іл. – Електрон. версія кн. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/authors/Symonenko/Tsar_Plaksii/ (дата звернення: 21.12.2024). – Назва з екрана.

Лебеді материнства : поезія, проза / В. Симоненко ; вступ. ст. О. Гончара. –. Дніпропетровськ : Промінь, 1989. – 224 с. : портр. – (Шкільна бібліотека). – Електрон. версія кн. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/authors/Symonenko/Lebedi_materynstva_vyd_1989/ (дата звернення: 21.12.2024). – Назва з екрана.

Народ мій завжди буде : вірші та казки / В. Симоненко ; упоряд. В. А. Марсюк ; худож. М. І. Стратілат. – Київ : Веселка, 1990. – 159 с. : іл. – Електрон. версія кн. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/authors/Symonenko/Narod_mii_zavzhdy_bude_virshi_ta_kazky/ (дата звернення: 21.12.2024). – Назва з екрана.

Півні на рушниках : оповідання, щоденник / В. Симоненко ; упоряд., автор вступ. статті М. М. Ільницький ; худож. оформл. Е. Є. Дацюк. – Львів : Каменяр, 1992. – 91 с. – (На добрий вечір). – Електрон. версія кн. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/authors/Symonenko/Pivni_na_rushnykakh_zbirka/ (дата звернення: 21.12.2024). – Назва з екрана.

Я кличу вас у відчаї не гнуться : поезії / В. Симоненко ; упоряд. М. Д. Томенко, П. П. Засенко ; худож. М. Стратілат ; передм. П. П. Засенко. – Київ : Видавничий дім «Власті», 2002. – 407 с. : іл. ). – Електрон. версія кн. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/authors/Symonenko/Ya_klychu_vas_u_vidchai_ne_hnutsia/ (дата звернення: 21.12.2024). – Назва з екрана.

У твоєму імені живу : поезії, оповідання, щоденникові записи, листи / В. Симоненко ; упоряд. та післям. В. В. Яременко ; передм. О. Т. Гончара. – 2-ге вид., доп. й перероб. – Київ : Веселка, 2003. – 382 с. : іл. – (Шкільна бібліотека). – Електрон. версія кн. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/authors/Symonenko/U_tvoiemu_imeni_zhyvu/ (дата звернення: 21.12.2024). – Назва з екрана.

На схрещених мечах : вибр. твори. / В. Симоненко ; передм. О. Гончара ; упоряд., післям., комент. В. Костюченка. – 3-тє вид. – Київ : Пульсари, 2004. – 384 с. – Електрон. версія кн. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/authors/Symonenko/Na_skhreschenykh_mechakh/ (дата звернення: 21.12.2024). – Назва з екрана.

Твори : в 2 т. / В. Симоненко. – Черкаси : Брама-Україна, 2004.

Т. 1 : Поезії. Казки. Байки. З неопублікованого. Проза. Літературні статті. Сторінки щоденника. Листи / упоряд. Г. П. Білоус, О. К. Лященко – 424 с. – Електрон. версія кн. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/authors/Symonenko/Tvory_Tom_1_Poezii_proza/ (дата звернення: 21.12.2024). – Назва з екрана.

Т. 2 : Статті. Рецензії. Нариси. Виступи. Листи. Автографи. Документи біографічного характеру / упоряд. Г. В. Суховершко, М. П. Жук, С. І. Кривенко. – 320 с. – Електрон. версія кн. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/authors/Symonenko/Tvory_Tom_2_Statti_retsenzii_narysy_etc/ (дата звернення: 21.12.2024). – Назва з екрана.

Ти знаєш, що ти – людина: вірші, сонети, поеми, казки, байки / В. Симоненко ; передм. В. А. Гончаренка. – Київ : Наук. думка, 2005. – 296 с. – (Бібліотека школяра). – Електрон. версія кн. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/authors/Symonenko/Ty_znaiesh_scho_ty_-_LYuDYNA/ (дата звернення: 21.12.2024). – Назва з екрана.

Вибране : для серед. та ст. шк. віку / В. Симоненко ; упоряд. : Г. М. Кирпа, Д. С. Чередниченко. – Київ : Школа, 2008. – 253 с. : іл. – (Бібліотека шкільної класики). – Електрон. версія кн. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/authors/Symonenko/Vybrane/ (дата звернення: 21.12.2024). – Назва з екрана.

Вибрані твори / В. Симоненко ; упоряд. : А. Ткаченко, Д. Ткаченко. – 2-ге вид. – Київ : Смолоскип, 2012. – 852 с. : іл., портр. – (Шістдесятники). – Електрон. версія кн. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/authors/Symonenko/Vybrani_tvory/ (дата звернення: 21.12.2024). – Назва з екрана.

Моя молитва : поезія / В. Симоненко ; упоряд., ред., авт. вступ, ст. А. Ткаченко. – Дрогобич : Коло, 2012. – 174 с. – Електрон. версія кн. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/authors/Symonenko/Moia_molytva_zbirka/ (дата звернення: 21.12.2024). – Назва з екрана.

Цар Плаксій та Лоскотон : для мол. та серед, шк. віку / В. Симоненко ; упоряд. та передм. Т. Щегельської. – Київ : Нац. книжковий проект, 2012. – 176 с. : іл. – (Бібліотека шкільної класики). – Електрон. версія кн. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/authors/Symonenko/Tsar_Plaksii_ta_Loskoton_vyd_2012/ (дата звернення: 21.12.2024). – Назва з екрана.

Любіть Україну! : патріотичні поезії / В. Симоненко, В. Сосюра. – Харків : Фоліо, 2015. – 30 с. - (Патріотична бібліотека). – Електрон. версія кн. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/authors/Symonenko/Liubit_Ukrainu_patriotychni_poezii/ (дата звернення: 19.12.2024). – Назва з екрана.

Вино з троянд : вибр. твори / В. Симоненко. – Київ : Знання, 2017. – 207 с. – (Скарби).

Ти знаєш, що ти – людина? : поезія / В. Симоненко ; передм. та приміт. Т. Ю. Блєдних ; худож.-оформлювач В. М. Карасик. – Харків : Фоліо, 2017. – 409 с. – (Шкільна бібліотека української та світової літератури). – Електрон. версія кн. – Режим доступу: https://chtyvo.org.ua/authors/Symonenko/Ty_znaiesh_scho_ty__liudyna7_2017/ (дата звернення: 21.12.2024). – Назва з екрана.

Тиша і грім = Silence and thunder : вибр. поезії / В. Симоненко ; пер. з англ. М. Найдана ; гравюри Л. Лободи. – Львів : Піраміда, 2017. – 128 с. : іл. – (Приватна колекція).

Задивляюсь у твої зіниці : вибр. вірші / В. Симоненко. – 5-те вид. – Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2022. – 206 с. – (Українська поетична класика).

Краще знати про що пишеш : статті, рецензії, виступи, листи / В. Симоненко. – Харків : Фоліо, 2023. – 189 с. – (Рідне) (Книжки війни).

Про папери, засідання і живинку : статті, рецензії, нариси / В. Симоненко. – Харків : Фоліо, 2023. – 221 с. – (Рідне) (Книжки війни).

Тиша і грім : поезії / В. Симоненко. – Харків : Фоліо, 2023. – 252 с. – (Рідне) (Книжки війни).

Цар Плаксій та Лоскотон : казки, байки, новели / В. Симоненко. – Харків : Фоліо, 2023. – 189 с. – (Рідне) (Книжки війни).

Життєвий і творчий шлях письменника

Ткаченко, А. О. Василь Симоненко. Нарис життя і творчості / Т. О. Ткаченко. – Київ : Дніпро, 1990. – 312 с.

Ротач, П. Грудочка любимої землі: Василь Симоненко і Полтавщина : зб. біограф. інформ. / П. Ротач. – Опішне : Укр. Народознавство, 1995. – 96 с. : іл.

Осадчий, І. Ф. Три роки поруч : фотоальб. / І. Ф. Осадчий. – Черкаси : Сіяч, 1998.– 74 с.

Яременко, В. В. «Щоб правду більш не кидали за грати...» : літ. портр. Василя Симоненка / В. В. Яременко. – Київ : Веселка, 2003. – 23 с. – (Урок літератури).

Пахаренко, В. І. Як він ішов (духовний профіль Василя Симоненка на тлі його доби) : літературознав. есей / В. І. Пахаренко. – Черкаси : Брама-Україна, 2004. – 52 с.

Сом, М. З матір’ю на самоті : біогр. окремої особи : [про В. Симоненка] / М. Сом. – Київ : Смолоскип, 2005. – 134 с. : фот.

Шитова, Л. Я воскрес, щоб із Вами жити : філософія життя і творчості Василя Симоненка / Л. Шитова. – Черкаси : Вид-во. Чабаненко Ю. А., 2005. – 112 с.

Корсунська, Т. О. Василь Симоненко – Національний поет України : поема, вірші, вінок сонетів / Т. О. Корсунська. – Черкаси : Вид-во Чабаненко Ю. А., 2015. – 84 с.

Сніжко, М. С. Симоненкові світанки / М. С. Сніжко. – Черкаси : ІнтролігаТОР, 2015. – 212 с. : портр.

Коваленко, В. Його весна говерлила громи... Психологія творчості Василя Симоненка / В. Коваленко. – Черкаси : Вид-во. Чабаненко Ю. А., 2010. – 64 с.

Коляда, І. А. Василь Симоненко / І. А. Коляда. – Харків : Фоліо, 2021. – 121 с. : фот. – (Знамениті українці).

Власенко, І. Симон / І. Власенко. – Харків : Фоліо, 2023. – 160 с. – (Мистецькі біографії).

Сучасні наукові дослідження творчості В. Симоненка

Котух, Н. В. Семантика заголовків як віддзеркалення життєвої та творчої позиції Василя Симоненка [Електронний ресурс] / Н. В. Котух // Молодий вчений = Young scientist : наук. журн. – Херсон, 2017. – № 8. – С. 123–126.

Рогожа, М. М. Щоденники Василя Симоненка як джерело дослідження витоків українського шістдесятництва [Електронний ресурс] / М. М. Рогожа // Наук. пр. істор. ф-ту Запоріз. нац. ун-ту : зб. наук. пр. / Запоріз. нац. ун-т. – Запоріжжя, 2017. – Вип. 48. – С. 250–254.

Струс, М. Мовний етикет дружньо-товариського листування Василя Симоненка [Електронний ресурс] / М. Струс // Лінгвостилістичні студії = Linguostylistic studies: наук. журн. / Східноєвроп. нац. ун-т ім. Лесі Українки, Ін-т філол. та журналістики. – Луцьк, 2017. – Вип. 7. – С. 156–165.

Чухліб, Т. Лінгвостилістика інтимного епістолярію Василя Симоненка) [Електронний ресурс] / Т. Чухліб, Л. Скуратівська // Гуманітарна освіта у технічних вищ. навч. закл. : зб. наук. пр. / Нац. авіац. ун-т. – Київ, 2017. – Вип. 36. – С. 80–86.

Маркелова, А.Етнокультурний потенціал символів зоонімічного характеру в поезії Василя Симоненка [Електронний ресурс] / А. Маркелова // Львів. філолог. часопис : наук. журн. : зб. наук. пр. / Львів. держ. ун-т безпеки життєдільності. – Львів, 2018. – № 3. – С. 159–162.

Маркелова, А. Кольоронімічний компонент «сірий» у поетичному мовленні Василя Симоненка (на матеріалі англомовних перекладів) [Електронний ресурс] / А. Маркелова // Наук. вісн. Херсон. держ. ун-ту. Серія: Лінгвістика : наук. журн. / Херсон. держ. ун-т. – Херсон, 2018. – Вип. 31. – С. 215–220.

Печарський, А. Літературний дискурс Василя Симоненка в пресі тоталітарного режиму [Електронний ресурс] / А. Печарський // Вісн. Львів. ун-ту Серія: Журналістика = Visnyk of the Lviv University : зб. наук. пр. / Львів. нац. ун-т ім. І. Франка. – Львів, 2018. – Вип. 43. – С. 31–37.

Ясакова, Н. Актуалізація семантики персональності в поезії Василя Симоненка [Електронний ресурс] / Н. Ясакова // Наук. зап. НаУКМА. Мовознавство / Нац. ун-т «Києво-Могил. акад.». – Київ, 2018. – Т. 1. – С. 35–40.

Павлюк, І. Поетика публіцистики і прози Василя Симоненка [Електронний ресурс] / І. Павлюк // Вісн. Нац. ун-ту «Львів. політехніка». Серія: Журналістика : зб. наук. пр. / Нац. ун-т «Львів. політехніка». – Львів, 2019. – Вип. 46. – С. 29–36.

Павлюк, І. Публіцистичні маркери поетичних текстів Василя Симоненка: слово – логос – чин [Електронний ресурс] / І. Павлюк // Вісн. Нац. ун-ту «Львів. політехніка». Серія: Журналістика : зб. наук. пр. / Нац. ун-т «Львів. політехніка». – Львів, 2019. – Вип. 3. – С. 160–169.

Савчук, Г. О. Кінематографічні елементи у збірці Василя Симоненка «Тиша і грім» [Електронний ресурс] / Г. О. Савчук // Вісн. Харків. Нац. ун-ту ім. В. Н. Каразіна. Серія: Філологія = Kharkov University bulletin / Харків. нац. ун-т ім. В. Н. Каразіна. – Харків, 2020. – Вип. 84. – С. 29–33.

Баран, І. М. Фігури експресивного синтаксису в поетичній творчості Василя Симоненка [Електронний ресурс] / І. М. Баран // Література та культура Полісся. Серія: Філологічні науки : зб. наук. пр. / Ніжин. держ. ун-т ім. М. Гоголя. – Ніжин, 2022. – Вип. 107. – С. 128–139.

Легка, Л. Засоби мовної виразності у поезії Василя Симоненка [Електронний ресурс] / Л. Легка, У. Галів // Актуальні питання гуманітарних наук = Humanities science current issues : міжвуз. зб. наук. пр. молодих вчен. Дрогоб. держ. пед. ун-ту ім. І. Франка / Дрогоб. держ. пед. ун-т ім. І. Франка. – Дрогобич, 2022. – Вип. 47. – С. 84–92.

Баран, І. Фігури експресивного синтаксису в поетичній творчості Василя Симоненка [Електронний ресурс] / І. Баран // Вісн. Нац. ун-ту «Чернігів. колегіум» ім. Т. Г. Шевченка. Серія: Педагогічні науки / Нац. ун-т «Чернігів. колегіум» ім. Т. Г. Шевченка. – Чернігів, 2023. – Вип. 21. – С. 141–147.

Бойко, Н. І. Онімний простір поетичного мовомислення Василя Симоненка [Електронний ресурс] / Н. І. Бойко, І. М. Баран // Література та культура Полісся. Серія: Філологічні науки : зб. наук. пр. / Ніжин. держ. ун-т ім. М. Гоголя. – Ніжин, 2023. – Вип. 108. – С. 108–120.

Хомич, Т. Л. Поетичний лексикон Василя Симоненка. Рецензія на книгу: Баран Іван. «Є тисячі доріг, мільйон вузьких стежинок». Словник мови поезій Василя Симоненка [Електронний ресурс] / Т. Л. Хомич // Українська мова : наук.-теорет. журн. / Нац. акад. наук України, Ін-т укр. мови НАН України. – Київ, 2023. – № 1. – С. 133–139.

Цибенко, М. О. Архетипний аналіз творчості Василя Симоненка в контексті національних пам’яттєвих практик [Електронний ресурс] / М. О. Цибенко // Філософія та політологія в контексті сучасної культури = Philosophy and political science in the context of modern culture : наук. журн. / Дніпров. нац. ун-т ім. Олеся Гончара. – Дніпро, 2024. – Т. 16, вип. 1. – С. 58–65.

Довідкові матеріали

Ткаченко, А. Василь Симоненко / А. Ткаченко // Історія української. літератури. ХХ ст. : у 2 кн. Кн. 2 : Друга половина ХХ ст. / за ред. В. Г. Дончика. – Київ, 1998. – С. 125–129.

Василь Симоненко : [біогр. довідка] // Відлуння десятиліть: українська література. другої половини ХХ ст. : навч. посіб. / упоряд. М. О. Сорока. – Київ, 2005. – С. 275–276.

Василь Симоненко : [біогр. довідка] // Новий довід. : Укр. мова. Укр. літ. / М. Радишевська, В. Михайлюта, Т. Корольова та ін. – Київ, 2005. – С. 787.

Василь Симоненко (1935-1963) [біогр. довідка] // Усі українські. письменники : довід. / упоряд. : Ю. І. Хізова, В. В. Щоголева. – Харків, 2006. – С. 34–37.

Василь Симоненко: «Україно, ти моя молитва...» : біобібліогр. нарис / авт. нарису Л. Тарнашинська ; бібліограф-упоряд. Г. Гамалій ; наук. ред. В. Кононенко ; Нац. парлам. б-ка України. – Київ : [б. в.], 2007. – 119 с. – (Шістдесятництво: профілі на тлі покоління ; вип. 11). – Електрон. версія кн. – Режим доступу: https://nlu.org.ua/resourses/nashi_vydannya/b-symonenko.pdf (дата звернення: 19.12.2023). – Назва з екрана.

Симоненко Василь : [біогр. довідка] // Універсальний. літературний. словник-довідник / С. М. Оліфіренко, В. В. Оліфіренко, Л. В. Оліфіренко. – Донецьк, 2007. – С. 324–325.

Василь Симоненко // Видатні особистості України: Факти. Документи. Оцінки / В. Нартов. – Харків, 2007. – С. 280–282.

Герасимова, Г. П. Симоненко Василь Андрійович // Енциклопедія історії України : в 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) [та ін.] ; НАН України. Інститут історії України. – Київ, 2012. – Т. 9. – С. 559. – Електрон. версія. – Режим доступу: http://history.org.ua/?termin=Symonenko_V_2 (дата звернення: 25.12.2024). – Назва з екрана.

Симоненко Василь (1935–1963) : [біогр. довідка] / Українські. письменники : довід. / відп. за вип. М. І. Преварська. – Київ, 2013. – С. 216–219.

 

Підготувала бібліограф І кат. Тетяна Кушнірук