Дмитро Донцов: ідеолог українського націоналізму

Дмитро Донцов: ідеолог українського націоналізму

віртуальний бібліографічний список

до 140-річчя від дня народження українського публіциста, філософа, літературного критика, політичного діяча, теоретика та ідеолога українського націоналізму Д. І. Донцова

(29.08.1883–30.03.1973)

 

«Наш національний ідеал може здійснитися тільки в безкомпромісовій боротьбі з Росією…»

Д. Донцов.

 

Вітчизняна історія знає багато імен унікальних особистостей, які мали великий вплив на формування світоглядних позицій українського народу. 29 серпня 2023 р. виповнюється 140 років від дня народження визначного діяча українського національно-визвольного руху, яскравого публіциста, самобутнього літературного критика, теоретика та непримиренного ідеолога українського націоналізму Дмитра Івановича Донцова. Він був одним із фундаторів національної ідеї і все своє життя присвятив створенню нового переможного світогляду українців.

Сміливі думки та ідеї Донцова здійснили неабиякий вплив на формування української суспільної думки у 20 ст., а переконання і настанови стали справжнім дороговказом для української нації. Маючи безперечний хист публіциста і блискучий дар переконання він написав цілий ряд праць, які стали ідеологічними для українського націоналізму. Полум’яне слово мислителя надихало не одне покоління борців за волю України. На його працях зростали і виховувалися видатні діячі українського націоналістичного руху, зокрема провідник ОУН Степан Бандера, головнокомандуючий УПА Роман Шухевич, а також сотні тисяч молодих ідейних послідовників.

Секрет популярності цих неординарних праць в щирості, відвертості і актуальності, адже крізь увесь творчий доробок ідеолога проходить стрижень вільної, самостійної, незалежної української держави за яку сьогодні проливають кров кращі сини і доньки України. Публіцист М. Сосновський у своєму дослідження про М. Донцова влучно сформулював головну ідею його вчення: «Не було проблеми в українському політичному, громадському й культурному житті, до якої він не займав би становища, але провідною ідеєю всією його творчости завжди був український національний інтерес, справа української державности, чи, як Донцов це постійно підкреслював, − «власновладства нації. Все ж, виняткову особистість Д. Донцова можна назвати однією з найбільш суперечливих в історії України, бо й досі не затихає полеміка щодо його діяльності, а ідеологічні труди філософа отримують як схвальні відгуки так і негативні реакції.

Дмитро Іванович Донцов народився 29 серпня 1883 р у Мелітополі, нині Запорізької області. Зростав у російськомовній сім’ї, але у своїх політичних поглядах сформувався під впливом української літератури, культури та історії, пройшовши шлях від захоплення соціалістичними і марксистськими ідеями до повного їх заперечення. й обґрунтування українського націоналізму.

Вивчав право в Петербурзькому і Львівському університетах, а також навчався в університеті Відня, де здобув ступінь доктора юридичних наук. Ще студентом розпочав інтенсивну політичну діяльність, був членом УСДРП.

У 1914 р. Д. Донцов активно включився у роботу Союзу визволення України, згодом став першим головою СВУ. З 1914 по 1916 рр. очолював українське пресове бюро у Берліні. На початку 1918. р. повернувся до Києва, працював директором Українського телеграфного агентства в уряді гетьмана П. Скоропадського. Після антигетьманського перевороту був призначений Директорією на посаду керівника відділу преси та інформації при посольстві УНР у швейцарському Берні.

У 1922 р. за дозволом польського уряду переїхав до Львова, де перебував до 1939 р. В цей період редагував журнали «Львівський науковий вістник», «Заграва», «Вістник» і «Книгозбірні «Вістника», друкувався у німецькій, швейцарській та польській періодиці. Свої думки та ідеї висловлював в політологічних працях і літературно-критичних статтях: «Модерне москвофільство», «Підстави нашої політики», «Дух наших традицій», «Дух нашої давнини», «Правда прадідів великих», «Росія чи Європа?» та ін.

У 1926 р. Д. Донцов написав свою головну політичну працю – «Націоналізм» в якій сформував національну ідею як «ідеал панування певної етнічної групи над територією, яку вона одержала в спадщині по батьках і яку хоче залишити своїм дітям». Його філософська позиція базувалася на принципах інтегрального націоналізму та національної еліти. За Донцовим, основною засадою інтегрального націоналізму вважалася нація як абсолютна цінність, вищою метою якої є незалежна держава. Заради досягнення цієї вищої мети обов’язковим є єднання політичних партій і соціальних верств без зайвих дискусій, адже мета виправдовує будь-які засоби.

Ще перед Першою світовою війною у творчості Донцова з'явилися виразні антиросійські тенденції. Окресливши Москву та російський імперіалізм як основного ворога, Донцов першим сформував тезу, що «Росія без України – вже не наддержава», не повноцінна імперія. У своїх трудах він писав пророчі слова: «Російський імперіалізм для свого успіху конче потребує знищити Київ і Варшаву як незалежні політичні центри». Характеризуючи психологію російського імперіалізму наголошував: «Бунтуватися проти охлялої сили – це можуть москалі. Але їх «природній стан» – це бути рабами справжньої сили. Де така сила встає перед ними, вони падають на коліна перед своїм володарем, коли він такий як Петро І або Сталін, і перед чужим, коли він такий як хан татарський. Падають і каються. А на інакших нападають і загризають».

Значну частину творчої спадщини Д. Донцова становлять розвідки культурологічного характеру. З-під його пера вийшли літературні монографії, присвячені творчості Т. Шевченка, Лесі Українки, О. Теліги, а також низка статей про П. Куліша, М. Драгоманова, І. Франка, М. Хвильового та ін. У своїх літературно-критичних працях Д. Донцов досить часто ставив питання про культурну переорієнтацію українців. Він наголошував: «Географічно, може, ми й належимо до Східної Європи, але культурно ми є частиною Заходу. Нею ми і мусимо лишитися нині…».

Від 1939 р. Д. Донцов перебував у еміграції, мешкав у Румунії, Німеччині, Франції, Великій Британії, США. В 1947 р. оселився в Канаді, де викладав українську літературу в університеті Монреаля і до останніх років життя писав публіцистику.

Помер 30 березня 1973 р. у Канаді. Похований у США на українському кладовищі в Саут-Баунд-Брук.

Історичні події, що нині відбуваються на українській землі спонукають нас до необхідності звернути особливу увагу на інтелектуальну спадщину Д. Донцова, оскільки ідеї, які він висловлював за життя зараз особливо актуальні. Сьогодення нам яскраво демонструє, що рівень спротиву напряму залежить від рівня національної свідомості. У важкий час, коли наша країна у жорстокій війні вкотре виборює своє право на свободу і незалежність, невичерпний духовний потенціал вчення Д. Донцова продовжує формувати світогляд сучасних українців та піднімає на боротьбу за Україну нових поборників.

З творчої спадщини Д. Донцова

Підстави нашої політики [Електронний ресурс ] / Д. Донцов. – Відень : Вид-во Донцових, 1921. – 210 с.

Поетка українського Рісорджімента (Леся Українка) [Електронний ресурс] / Д. Донцов. – Львів : Вид-во Донцових, 1922. – 35 с.

Націоналізм [Електронний ресурс ] / Д. Донцов. – Львів: Нове життя, 1926. – 255 с. – (Видання української накладні «Нове життя» ; 3 чис.).

Дух нашої давнини [Електронний ресурс] / Д. Донцов. – Вид. 2-ге – Мюнхен ; Монреаль : [б. в.], 1951. – 341 с. – (Серія : «Життя і чин» ; ч. 2).

Заповіт Шевченка : доповідь виголошена на Шевченківській Академії в Торонті 9 березня 1950 р. [Електронний ресурс ] / Д. Донцов. – Вид. 2-ге – Лондон : Спілка Української Молоді, Крайовий комітет. – 1951. – 16 с. : портр.

Поетка вогненних меж Олена Теліга [Електронний ресурс] / Д. Донцов. – Торонто : [б. в.], 1951. – 96 с. : портр.

Правда прадідів великих [Електронний ресурс] / Д. Донцов. – Філадельфія : Головна. Управа Організації Чотирьох Свобід України, 1952. – 95 с.

Туга за героїчним. Ідеї і постаті літературної України [Електронний ресурс] / Д. Донцов. – Лондон : СУМ, 1953. – 160 с. – (Проект зі збереження спадщини української еміграції).

Рік 1918. Київ [Електронний ресурс] / Д. Донцов. – Торонто : Гомін України, 1954. – 127 с. – (Бібліотека видавництва «Гомін України» ; ч. 1).

Московська отрута / Д. Донцов. – Торонто ; Монреаль : Спілка Визволення України, 1955. – 292 с.

Росія чи Європа? [Електронний ресурс] / Д. Донцов. – Лондон : [б. в.], 1955. – 59 с.

Від містики до політики [Електронний ресурс] / Д. Донцов. – Торонто : Спілка Визволення України, 1957. – 61 с.

Дві літератури нашої доби / Д. Донцов. – Торонто ; Онтаріо : Гомін України, 1958. – 296 с. – (Бібліотека видавництва «Гомін України» ; ч. 8).

За яку революцію / Д. Донцов. – Торонто ; Онтаріо : Ліга визволення України, 1957. – 79 с. – (Політична бібліотека Ліги визволення України ; ч. 12).

Незримі скрижалі Кобзаря: містика лицарства запорозького [Електронний ресурс] / Д. Донцов. – Торонто : Гомін України, 1961. – 231 с.

Хрестом і мечем : твори / Д. Донцов. – Торонто : Ліга визволення України, 1967. – 319 с. – (Політична бібліотека Ліги визволення України : ч. 24).

Дві літератури нашої доби / Д. Донцов. – Репр. відтворення вид. 1958 р. – Львів : Просвіта, 1991. – 296 с.

Дух нашої давнини/ Д. Донцов. – Вид. 2-ге. – Дрогобич : Відродження, 1991. – 341 с. – (Серія «Життя і чин» ; ч. 2).

Історія розвитку української державної ідеї [Електронний ресурс] / Д. Донцов ; Т-во «Знання» України. – Київ : [б. в.], 1991. – 43 с. – (Народна бібліотека ; серія : «З української суспільно-політичної думки»).

Хаос сучасності і молодь / Д. Донцов. – Київ : [б. в], 2000. – 40 с. – (Бібліотечка молодого українця).

Твори / Д. Донцов ; голова редкол. Я. Дашкевич ; Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М. Грушевського НАН України, Нац. ун-т «Києво-Могилян. акад.», Укр. академ. та проф. т-во ім. М. Міхновського, Дрогоб. пед. ун-т ім. Івана Франка, Асоц. «Нова л-ра». – Львів : Кальварія, 2001.

Т. 1 : Геополітичні та ідеологічні праці / упоряд., передм., комент. О. Баган. – 2001. – 488 с.

Єдине, що є на потребу / Д. Донцов ; упоряд. В. Кук, В. Рог ; ред. В. Рог ; Молодіж. націоналістич. конгр, Фундація Юрія Борця. – Київ : Діокор, 2002. – 61 с. : іл. – (Бібліотечка молодого українця).

Рік 1918, Київ] [Електронний ресурс] / Д. Донцов ; упоряд., авт. передм. та комент. К. Ю. Галушко. – Київ : Темпора, 2002. – 208 с. : фот.

Туга за героїчним : постаті та ідеї літературної України : [статті] / Д. Донцов ; Друзі т-ва ім. Г. Ващенка. – Київ : Веселка, 2003. – 101 с. : іл.

Правда прадідів великих / Д. Донцов. – Київ : Укр. видавнича спілка, 2004. – 104 с.

Де шукати наших історичних традицій ; Дух нашої давнини [Електронний ресурс ] / Д. Донцов. – Київ : МАУП, 2005. – 568 с. – (Бібліотека українознавства ; вип. 4).

Росія чи Європа та інші есеї : зб. пр. / Д. Донцов. – Київ : Діокор, 2005. – 70 с.

Націоналізм / Д. Донцов ; упоряд. В. Рог. – Вінниця : ДП ДКФ, 2006. – 235 с. : портр.

Націоналізм / Д. Донцов. – Львів : Вид-во Тараса Сороки, 2009. – 306 с.

Вибрані твори : у 10 т. / Д. Донцов ; [відп. ред. і упоряд., післям., комент. О. Баган] ; Наук.-ідеолог. центр ім. Дмитра Донцова. – Дрогобич ; Львів. : Відродження.

Т. 1 : Політична аналітика (1912-1918 рр.). – 2011. – 328 с.

Т. 2 : Культурологічна та історіософська есеїстика (1911-1939 рр.). – 2012. – 364 с.

Т. 3 : Ідеологічна есеїстика (1922-1932 рр.). – 2012. – 352 с.

Т. 4 : Ідеологічна есеїстика (1933-1939 рр.). – 2013. – 340 с.

Т. 5 : Політична аналітика (1921-1932 рр.). – 2013. – 328 с.

Т. 6 : Політична аналітика (1933-1939 рр.). – 2014. – 380 с.

Т. 7 : Ідеологічна та історіософська есеїстика (1923–1939 рр.). – 2014. – 420 с.

Т. 8 : Літературна есеїстика (1922–1958 рр.). – 2015. – 372 с.

Т. 9 : Ідеологічна і культурологічна есеїстика (1948–1957 рр.). – 2015. – 366 с.

Т. 10 : Ідеологічна і культурологічна есеїстика (1948–1957 рр.). – 2016. – 380 с.

Дух Росії / Д. Донцов ; пер. з нім. В. Вишинського, І. Зимомрі ; відп. ред. і упоряд. О. Баган. – Київ : Укр. вид. спілка ім. Ю. Липи ; Вінниця : Держ. картографіч. фабрика, 2011. – 135 с.

Модерне москвофільство / Д. Донцов ; за заг. ред. Л. Івшиної ; упоряд. : І. Синдюков, Н. Тисячна. – Вид. 2-ге – Київ : Укр. прес-група, 2014. – 71 с. – (Бібліотека газети «День» ; серія : «Підривна література»).

Росія чи Європа? / Д. Донцов ; авт. передм. П. Мовчан. – Київ : Просвіта, 2015. – 38 с. – (Бібліотека молодого воїна).

Дух нашої давнини / Д. Донцов ; упоряд. і передм. П. Мовчана. – Київ : Просвіта, 2016. – 261 с. – (Бібліотека українського воїна).

Культурологія : [зб. пр.] / Д. Донцов ; упоряд. Ю. П. Винничук ; передм. Є. Маланюка. – Харків : Бібколектор, 2016. – 602 с.

Ідеологія / Д. Донцов ; упоряд. і авт. передм. Ю. П. Винничук ; передм. С. Ленкавського. – Харків : Фоліо, 2017. – 570 с.

Patrioтизм : [зб. пр.] / Д. Донцов. – Київ : Укр. вид. спілка ім. Ю. Липи, 2018. – 104 с.

Націоналізм. Правда прадідів великих / Д. Донцов. – Київ : ЦУЛ, 2019. – 350 с.

Дух Росії / Д. Донцов. – Репр. вид. – Київ : ЦУЛ, 2020. – 148 с.

Росія чи Європа та інші есеї / Д. Донцов. – Київ : ЦУЛ, 2020. – 116 с.

Геополітика. / Д. Донцов ; упоряд. Ю. Винничук. – Харків : Фоліо, 2021. – 601 с.

Щастя – бути сильним. Афоризми та сентенції Дмитра Донцова / Д. Донцов ; авт. ідеї, уклад. О. Микитюк ; наук. консульт. І. Фаріон – Львів : Вид-во Львівської політехніки, 2021. – 389 с. : іл.

 

Публікації у збірниках та періодичних виданнях

Мати Лесі Українки (Олена Пчілка) / Д. Донцов // Дві літератури нашої доби / Д. Донцов. – Репр. відтворення вид. 1958 р. – Львів, 1991. – С. 154–175.

Поетика українського Рісорджимента (Леся Українка) / Д. Донцов // Українське слово : хрестоматія укр. літ. та літ. критики ХХ ст.: у 3 кн. / упоряд.: В. Яременко, Є. Федоренко. – Київ, 1994. – Кн. 1. – С. 149–183.

Наші цілі / Д. Донцов // Вісниківство : літературна традиція та ідеї : зб. наук. пр., присвячений пам’яті Василя Іванишина / Дрогоб. держ. пед. ун-т ім. Івана Франка, Наук.-ідеолог. центр ім. Дмитра Донцова ; редкол.: Л. Кравченко [та ін.]. – Дрогобич, 2009. – С. 282–285.

Криза нашої літератури / Д. Донцов // Українська літературознавча думка ХХ століття (Західна Україна, еміграція) : навч. посіб. / М. Ільницький. – Львів, 2015. – С. 161–166.

Роздвоєні душі / Д. Донцов // Українська літературознавча думка ХХ століття (Західна Україна, еміграція) : навч. посіб. / М. Ільницький. – Львів, 2015. – С. 161–166

Микола Хвильовий / Д. Донцов // Антологія української літературно-критичної думки першої половини ХХ століття / упоряд. В. Агеєва. – Київ, 2016. – С. 657–674.

Поетика українського Рісорджимента : Леся Українка / Д. Донцов // Антологія української літературно-критичної думки першої половини ХХ століття / упоряд. В. Агеєва. – Київ, 2016. – С. 623–655.

За який провід : герої козацької України / Д. Донцов // Укр. культура. – 2018. – № 3. – С. 7–17.

Гетьман Мазепа в західноєвропейській літературі / Д. Донцов // Іван Мазепа і Москва. Іст. розвідки і статті. – Київ, 2020. – С. 163–173.

 

Дмитро Донцов: політичний портрет

Єндик, Р. Дмитро Донцов. Ідеолог українського націоналізму [Електронний ресурс] / Р. Єндик. – Мюнхен : Укр. Вид-во, 1955. – 176 с.

Сосновський, М. Дмитро Донцов : політичний. портрет : з історії розвитку ідеології українського націоналізму [Електронний ресурс] / М. Сосновський. – Нью-Йорк ; Торонто : Trident International, 1974. – 419 с. : портр.

Сварник, Г. Кілька штрихів до ідейної біографії Дмитра Донцова / Г. Сварник // Україна модерна / Львів. держ. ун-т ім. Івана Франка, Ін-т іст. дослідж. ; редкол.: Я. Грицак, М. Крикун ; упоряд.: О. Джеджора, О. Турій, К. Маршал. – Київ ; Львів, 1996. – Число 1. – С. 150–156.

Сосновський, М. Ідеологія «чинного націоналізму» Д. Донцова // Націоналізм : антол. / М. Сосновський ; упоряд. О. Проценко, В. Лісовий ; Наук. т-во ім. В. Липинського. – Київ : Смолоскип, 2000.  – 870 с. : іл.

Руденко, Р. Г. Донцов Дмитро Іванович : (17.08.1883 р.–30.03.1973 р.) політ. діяч, публіцист, ідеолог укр. націоналізму / Р. Г. Руденко // Державні, політичні та громадські діячі України : політ. портр. : навч. посіб. / ред. М. І. Панова – Київ, 2002. – Кн. 1. – С. 340–343.

Дембіцький, Д. Розвиток Дмитром Донцовим української ідеї / Д. Дембіцький // Українська історична наука на сучасному етапі розвитку : ІІ Міжнар. наук. конгр. укр. істориків / Укр. іст. т-во [та ін.] ; ред.: Л. Винар, О. Завальнюк. – Кам'янець-Подільський ; Київ ; Острог, 2005. – Т. 1. – С. 255–264.

Баган, О. Поміж містикою і політикою : Д. Донцов на тлі укр. політ. історії першої половини XX ст. / О. Баган. – Київ : Укр. вид. спілка ім. Ю. Липи, 2008. – 77 с.

Квіт, С. Дмитро Донцов : ідеологічний портрет. : [монографія] [Електронний ресурс] / С. Квіт. – Вид. 2-ге, випр. і допов. – Львів : Галицька видавнича спілка, 2013. – 190 с.

Загребельний, І. Націоналізм versus модерн : життя і творчість Дмитра Донцова в оптиці консервативної революції / І. Загребельний.  – Київ : Вид-во С. Пантюка, 2014. – 191 с.

Сверстюк, Є. Дмитро Донцов / Є. Сверстюк // Світлі голоси життя / Є. Сверстюк. – Київ, 2015. – С. 286–287.

Ситник, О. Донцовська візія національно-визвольних змагань у контексті російсько-української війни 2014-2016 років / О. Ситник // Бандерівські читання. «Візія Української держави в ідеології українського націоналізму» : зб. матеріалів (3 лют. 2016 р., м. Київ) / НДІ українознавства, Незалежний аналітичний центр «Укр студії стратегічних дослідж.» ; упоряд.: Т. Бойко, Б. Галайко, Ю. Сиротюк ; наук. ред. Б. Галайко ; ред. В. Рог . – Київ ; Івано-Франківськ, 2016. – Вип. 3. – С. 169–181.

Галайко, Б. Від ідеології до революційної практики : взаємовідносини Дмитра Донцова та Української військової організації у 1920-х роках [Електронний ресурс] / Б. Галайко // Українознавство / НДІ українознавства. – Київ, 2017. – № 4. – С. 179–192.

Ситник, О. Ідеологія «вольового» націоналізму Д. Донцова крізь призму економічної проблематики / О. Ситник // Економічний націоналізм : матеріали VIII всеукр. наук. конф. з міжнар. участю. Івано-Франківськ, 12-13 жовт. 2018 р. / Наук. ред. О. М. Сич. – Івано-Франківськ, 2018. – С. 278–285.

Стамбол, І. І. Черговий аргумент у дебатах про Дмитра Донцова [Електронний ресурс] / І. І. Стамбол // Українська біографістика / Нац. акад. наук України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Ін-т біогр. дослідж. – Київ, 2020. – Вип. 19. – С. 278–281.

Коломієць, Р. Г. Дмитро Донцов / Р. Г. Коломієць. – Харків : Фоліо, 2020. – 119 с. : іл., портр. – (Знамениті українці).

Шліхта, І. В. У путах марксизму : штрихи до портрета Дмитра Донцова (1883–1914) [Електронний ресурс] / І. В. Шліхта // Наук. записки НаУКМА. Історичні науки / Нац. ун-т «Києво-Могилян. акад.». – Київ, 2020. – Т. 3. – С. 12–23.

 

Дослідження творчого набутку Дмитра Донцова 

Шліхта, В. Постать Дмитра Донцова у працях українських вчених [Електронний ресурс] / В. Шліхта // Українська біографістика / Нац. акад. наук України ім. В. І. Вернадського, Ін-т біогр. дослідж. – Київ, 2008. – Вип. 4. – С. 283-296.

Колкутіна, В. Історія української літератури в літературно-критичних студіях Дмитра Донцова : монографія / В. Колкутіна ; наук. ред. Ю. І. Ковалів. – Одеса : Букаєв В. В., 2015. – 322с. : іл.

Ситник, О. Донцовська візія національно-визвольних змагань у контексті російсько-української війни 2014-2016 років / О. Ситник // Бандерівські читання. «Візія Української держави в ідеології українського націоналізму» : зб. матеріалів (3 лют. 2016 р., м. Київ) / НДІ українознавства, Незалежний аналітичний центр «Укр. студії стратегічних дослідж.» ; упоряд.: Т. Бойко, Б. Галайко, Ю. Сиротюк ; наук. ред. Б. Галайко ; ред. В. Рог . – Київ ; Івано-Франківськ, 2016. – Вип. 3. – С. 169–181.

Іващук, В. Ментальні відмінності українців у творчості Дмитра Донцова [Електронний ресурс] / В. Іващук, І. Матвієнко // Вісник Київ. ін-ту бізнесу та технологій. – Київ, 2017. – № 2. – С. 126–127.

Микитюк, О. Антропонім Шевченко в тексті «Дух нашої давнини» Дмитра Донцова [Електронний ресурс] / О. Микитюк // Записки з українського мовознавства / Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечнікова. – Одеса, 2017. – Вип. 24. – С. 131–140.

Микитюк, О. Антропонімний простір Дмитра Донцова як відтворення духовного та героїчного минулого українського народу [Електронний ресурс] / О. Микитюк // Лінгвістичні студії / Донец. нац. ун-т ім. Василя Стуса. – Вінниця, 2017. – Вип. 34. – С. 170–175.

Микитюк, О. Персоналізація текстового простору Дмитра Донцова (аспект опозиції) [Електронний ресурс] / О. Микитюк // Лінгвостилістичні студії / Східноєвроп. нац. ун-т ім. Лесі Українки. – Луцьк, 2017. – Вип. 7. – С. 101–111.

Сенета, М. Роль християнської традиції Т. Шевченка у філософських та історіософських працях Дмитра Донцова [Електронний ресурс] / М. Сенета // Літературний процес: методологія, імена, тенденції. / Київ. ун-т ім. Бориса Грінченка. – Київ, 2017. – № 9. – С. 145–152.

Микитюк, О. Вербалізація хороніма Україна в мовно-національній картині світу Дмитра Донцова [Електронний ресурс] / О. Микитюк // Наук. вісн. Херсон. держ. ун-ту. Серія: Лінгвістика. – Херсон, 2018. – Вип. 31. – С.111–117.

Микитюк, О. Культура вживання номена Україна в текстах Дмитра Донцова [Електронний ресурс] / О. Микитюк // Український смисл / Дніпров. нац. ун-т ім. Олеся Гончара, Центр історії та розвитку. укр. мови ; за ред. проф. І. С. Попової. – Дніпро, 2018. – С. 171–180.

Зайцев, О. Дмитро Донцов і «Заграва» (1923–1924) [Електронний ресурс] / О. Зайцев // Наук. записки Укр. Катол. Ун-ту. Серія: Історія – Львів, 2019. – Число 13. – Вип. 3. – С. 65–86.

Колкутіна, В. Ідея державності як концептуальна засада публіцистики Дмитра Донцова [Електронний ресурс] / В. Колкутіна // Вісник. Львів. ун-ту. Серія: Журналістика / Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка. – Львів, 2019. – Вип. 46. – С. 12–18.

Колкутіна, В. «Степ і море скрізь битий шлях, скрізь золото, слава» : ейдологічний комплекс у системі державотворчих ідей Дмитра Донцова [Електронний ресурс] / В. Колкутіна // Наук. записки Берд. держ. пед. ун-ту. Серія: Філологічні науки. – Бердянськ, 2019. – Вип. 19. – С. 76–84.

Левченко, І. «Рік 1918. Київ». Трансформація «східної політики» західних держав у свідченнях Дмитра Донцова / І. Левченко // Критика. – 2019. – № 3/4. – С. 11–13.

Микитюк, О. Конотативний зріз термінів шовінізм та фанатизм у публіцистиці Дмитра Донцова [Електронний ресурс] / О. Микитюк // Лінгвостилістичні студії / Східноєвроп. нац. ун-т ім. Лесі Українки, Ін-т філол. та журналістики. – Луцьк, 2019. – Вип. 10. – С. 88–100.

Микитюк, О. Українське провансальство в Дмитра Донцова (лінгвістичний аспект) / О. Микитюк // Наук. записки [Центральноукраїн. держ. пед. ун-ту ім. Володимира Винниченка]. Серія: Філологічні науки. – Кропивницький, 2019. – Вип. 175. – С. 461–467.

Микитюк, О. Базові суспільно-політичні терміни у трактуванні Дмитра Донцова / О. Микитюк // Українська реальність крізь призму терміна : [колект.] монографія / З. Й. Куньч [та ін.] ; Нац. ун-т «Львівська Політехніка» – Львів, 2019. – С. 94–127.

Сварник, Г. І. Книгозбірня й архів Дмитра Донцова крізь призму долі власника / Г. І. Сварник ; відп. ред. Л. Снісарчук ; НАН України. – Львів : Львів. нац. наук. б-ка України ім. В. Стефаника, 2019. – 86 с. : іл.

Ситник, О. Концепт розвою української нації за новітньої доби у викладі Дмитра Донцова [Електронний ресурс] / О. Ситник // Проблеми гуманітарних наук. Серія: Історія / Дрогоб. держ. пед. ун-т ім. Івана Франка. – Дрогобич, 2019. – Вип. 2. – С. 107–120.

Супрун, Л. В. Атрибутивні актуалізатори донцовського концепту «Держава» [Електронний ресурс] / Л. В. Супрун // Теле- та радіожурналістика / Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка. – Львів, 2019. – Вип. 18. – С. 292–304.

Колкутіна, В. В. Комунікативні стратегії Дмитра Донцова / В. В. Колкутіна // Держава та регіони. Серія: Соціальні комунікації / Класич. приват. ун-т. – Запоріжжя, 2020. – № 1. – С. 42–47.

Колкутіна, В. В. Природа іронічного в націософській публіцистиці Дмитра Донцова [Електронний ресурс] / В. В. Колкутіна // Вчені записки Тавр. нац. ун-ту ім. В. І. Вернадського. Серія: Філологія. Соціальні комунікації. – Київ, 2020. – Т. 31, № 3. – С. 119 –124.

Павлушенко, О. Концепт «українська нація» в політичній публіцистиці Дмитра Донцова [Електронний ресурс] / О. Павлушенко, О. Ватага // Наук. записки Вінниц. держ. пед. ун-ту ім. Михайла Коцюбинського. Серія: Філологія (мовознавство) – Вінниця, 2021. – Вип. 33. – С. 106–114.

Микитюк, О. Р. Ідейні максими Тараса Шевченка у сприйнятті Дмитра Донцова [Електронний ресурс] / О. Р. Микитюк // Наук. записки Нац. ун-ту «Острозька академія». Серія: Філологія. – Острог, 2022. – Вип. 13. – С. 297–301.

Нос, Ю. С. Дмитро Донцов – представник національно-державницького напрямку в українській політико-правовій думці [Електронний ресурс] / Ю. С. Нос // Молодий вчений. – Херсон, 2022. – № 10. – С. 30–33.

 

Дмитро Донцов і його сучасники: порівняльний контекст 

Сосновський, М. Микола Міхновський і Дмитро Донцов – речники двох концепцій українського націоналізму [Електронний ресурс] / М. Сосновський // Зустрічі / Об’єднання українців у Польщі – Варшава, 1991. – № 2. – С. 122–129.

Рахманний, Р. Дмитро Донцов і Микола Хвильовий, 1923-1933 [Електронний ресурс] / Р. Рахманний. – Лондон : Українська Видавнича Спілка, 1984. – 27 с.

Чугуєнко, М. Панько Куліш та Дмитро Донцов / М. Чугуєнко // Збірник Харків. історико-філологічного т-ва. – Харків, 1995. – Т. 5. – С. 49–62.

Пастух, Б. Володимир Винниченко і Дмитро Донцов : онтологічний конфлікт / Б. Пастух // Слово і час. – 2008. – № 10. – С. 84–89.

Федоренко, О. Геополітичні погляди М. Міхновського і Д. Донцова в період Української революції [Електронний ресурс] / О. Федоренко / Наук. записки Ін-ту політ. і етнонац. дослідж. ім. І. Ф. Кураса НАН України. – Київ, 2008. – Вип. 39. – С. 123–129.

Крупач, М. Дмитро Донцов та Євген Маланюк: перше полемічне перехрестя / М. Крупач // Вісниківство: літературна традиція та ідеї : зб. наук. пр., присвячений пам’яті Василя Іванишина / Дрогоб. держ. пед. ун-т ім. Івана Франка, Наук.-ідеолог. центр ім. Дмитра Донцова ; редкол.: Л. Кравченко [та ін.]. – Дрогобич, 2009. – С. 49–58.

Шліхта, В. Дмитро Донцов vs В’ячеслав Липинський: конфлікт ідеологій чи конфлікт особистостей? [Електронний ресурс] / В. Шліхта // Гілея / Нац. пед. ун-т ім. М. П. Драгоманова, ВГО «Укр. акад. наук». – Київ, 2014. – Вип. 87. – С. 358–362.

Денисюк, С. Юрій Шевельов і Дмитро Донцов: дві концепції національного розвитку [Електронний ресурс] / С. Денисюк // Українознавчий альманах / Київ. нац. ун-т ім. Тараса Шевченка. – Київ, 2015. – Вип. 18. – С. 231–233.

Мойсієнко, В. Психологічна проблематика еліт і мас у доробку Д. Донцова й В. Липинського [Електронний ресурс] / В. Мойсієнко // Психологічні перспективи / Східноєвроп. нац. ун-т ім. Лесі Українки – Луцьк, 2017. – Вип. 30. – С. 135–145.

Павлишин, Л. Г. Проблема формування української нації у філософських поглядах В. Винниченка та Д. Донцова [Електронний ресурс] / Л. Г. Павлишин // Молодий вчений. – Херсон, 2017. – № 1. – С. 121–124.

Жиленко, Р. Компаративний дискурс: публіцистика Дмитра Донцова і Михайла Арцибашева [Електронний ресурс] / Р. Жиленко // Філологічні трактати / Сум. держ. ун-т, Харків. нац. ун-т ім. В. Н. Каразіна. – Суми ; Харків, 2018. – Т. 10. – № 3. – С. 92–104.

Лісовий, В. Драгоманов і Донцов / В. Лісовий // Україна : повернення часу. Політико-філософські роздуми / В. Лісовий ; упоряд.: Н. Вельбовець, В. Лісова ; Нац. ун-т «Києво-Могилян. акад.» – Київ, 2019. – С. 236–251.

Чедолума, І. Михайло Рудницький vs Дмитро Донцов: дві візії Європи та Заходу [Електронний ресурс] / І. Чедолума // Історико-політичні проблеми сучасного світу / Чернів. нац. ун-т ім. Юрія Федьковича – Чернівці, 2021. – Т. 43. – С. 251–260.

 

Творча спадщина Дмитра Донцова як об’єкт наукових досліджень:

автореферати дисертацій

Чугуєнко, М. В. Формування та розвиток ідеології Дмитра Донцова : автореф. дис… канд. філос. наук : 09.00.12 [Електронний ресурс] / М. В. Чугуєнко ; Харк. держ. ун-т. – Харків, 1998. – 16 с.

Квіт, С. М. Дмитро Донцов і «Літературно-Науковий Вістник» («Вістник») на тлі розвитку української літератури і журналістики 20-х - 30-х років. Ідеологічні, естетичні та організаційні : автореф. дис… д-ра філол. наук : 10.01.08 [Електронний ресурс] / С. М. Квіт ; Київ. нац. ун-т ім. Тараса Шевченка. – Київ, 2000. – 36 с.

Козій, І. В. Соціально-філософські погляди Дмитра Донцова : автореф. дис… канд. філософ. наук : 09.00.05 [Електронний ресурс] / В. І.Козій ; Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка. – Львів, 2005. – 16 с.

Шліхта І. В. Дмитро Донцов як ідеолог і теоретик українського націоналізму : автореф. дис… канд. іст. наук : 07.00.01 [Електронний ресурс] / І. В. Шліхта ; Київ. нац. ун-т ім. Тараса Шевченка. – Київ, 2005. – 18 с.

Рєзнік, В. В. Державницькі теорії Д. Донцова і В. Липинського, порівняльний аналіз : автореф. дис… канд. політ наук : 23.00.01 [Електронний ресурс] / В. В. Рєзнік ; НАН України, Ін-т політ. етнонац. дослідж. ім. І. Ф. Кураса. – Київ, 2008. – 16 с.

Колкутіна, В. В. Літературна есеїстика Дмитра Донцова: націософсько-герменевтичні аспекти : автореф. дис… д-ра філол. наук : 10. 01.01 / В. В. Колкутіна ; М-во освіти і науки України, Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка – Львів, 2018. – 40 с.

Увічнення пам’яті Дмитра Донцова

 

Лук'янчук, Г. У Києві відкрили меморіальну дошку Дмитру Донцову : [у Києві на фасаді будівлі Укр. нац. інформ. агентства «Укрінформ» відкрили меморіальну дошку в пам'ять про політ. діяча Д. Донцова] / Г. Лук'янчук // Культура і життя. – 2019. – Лютий. – С. 7.

Сюндюков, І. У Києві відкрили меморіальну дошку Дмитру Донцову / І. Сюндюков // День. – 2019. – 25-26 січ. – С. 2.

Чорна, С. Ідеолог українського націоналізму Дмитро Донцов повертається : [у Києві, на фасаді будівлі Укр. нац. інформ. агентства «Укрінформ» відкрили меморіальну дошку на честь політичного діяча Д. Донцова] / С. Чорна // Голос України. – 2019. – 26 січня. – С. 1, 13.

Довідкові матеріали

Суперечливий велетень : до 120-річчя від дня народж. Д. І. Донцова //Знаменні дати. Календар – 2003 / авт.-упоряд. В. О. Кононенко. – Київ, 2003. – С. 175–178.

Верба, І. В. Донцов Дмитро Іванович // Енциклопедія історії України : в 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) [та ін.] ; НАН України. Інститут історії України. – Київ, 2004. – Т. 2 : Г–Д. – С. 452, 453. – Електрон. версія. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Doncov_D (дата звернення: 07.08.2023). – Назва з екрана.

Грабович, Г. Донцов Дмитро Іванович // Енциклопедія Сучасної України / голова редкол.: І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ, 2008. – Т. 8. – С. 311, 312. – Електрон. версія. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-20908 (дата звернення: 07.08.2023). – Назва з екрана.

Донцов Дмитро Іванович : (1883-1973) // Видатні українці. Культура. Мистецтво. Освіта : довід. / відп. за вип. М. І. Преварська. – Київ, 2016. – С. 94-97.

 

Підготувала Т. Кушнірук, бібліограф І категорії

Поділитися:

Дмитро Донцов: ідеолог українського націоналізму


Дмитро Донцов: ідеолог українського націоналізму

віртуальний бібліографічний список

до 140-річчя від дня народження українського публіциста, філософа, літературного критика, політичного діяча, теоретика та ідеолога українського націоналізму Д. І. Донцова

(29.08.1883–30.03.1973)

 

«Наш національний ідеал може здійснитися тільки в безкомпромісовій боротьбі з Росією…»

Д. Донцов.

 

Вітчизняна історія знає багато імен унікальних особистостей, які мали великий вплив на формування світоглядних позицій українського народу. 29 серпня 2023 р. виповнюється 140 років від дня народження визначного діяча українського національно-визвольного руху, яскравого публіциста, самобутнього літературного критика, теоретика та непримиренного ідеолога українського націоналізму Дмитра Івановича Донцова. Він був одним із фундаторів національної ідеї і все своє життя присвятив створенню нового переможного світогляду українців.

Сміливі думки та ідеї Донцова здійснили неабиякий вплив на формування української суспільної думки у 20 ст., а переконання і настанови стали справжнім дороговказом для української нації. Маючи безперечний хист публіциста і блискучий дар переконання він написав цілий ряд праць, які стали ідеологічними для українського націоналізму. Полум’яне слово мислителя надихало не одне покоління борців за волю України. На його працях зростали і виховувалися видатні діячі українського націоналістичного руху, зокрема провідник ОУН Степан Бандера, головнокомандуючий УПА Роман Шухевич, а також сотні тисяч молодих ідейних послідовників.

Секрет популярності цих неординарних праць в щирості, відвертості і актуальності, адже крізь увесь творчий доробок ідеолога проходить стрижень вільної, самостійної, незалежної української держави за яку сьогодні проливають кров кращі сини і доньки України. Публіцист М. Сосновський у своєму дослідження про М. Донцова влучно сформулював головну ідею його вчення: «Не було проблеми в українському політичному, громадському й культурному житті, до якої він не займав би становища, але провідною ідеєю всією його творчости завжди був український національний інтерес, справа української державности, чи, як Донцов це постійно підкреслював, − «власновладства нації. Все ж, виняткову особистість Д. Донцова можна назвати однією з найбільш суперечливих в історії України, бо й досі не затихає полеміка щодо його діяльності, а ідеологічні труди філософа отримують як схвальні відгуки так і негативні реакції.

Дмитро Іванович Донцов народився 29 серпня 1883 р у Мелітополі, нині Запорізької області. Зростав у російськомовній сім’ї, але у своїх політичних поглядах сформувався під впливом української літератури, культури та історії, пройшовши шлях від захоплення соціалістичними і марксистськими ідеями до повного їх заперечення. й обґрунтування українського націоналізму.

Вивчав право в Петербурзькому і Львівському університетах, а також навчався в університеті Відня, де здобув ступінь доктора юридичних наук. Ще студентом розпочав інтенсивну політичну діяльність, був членом УСДРП.

У 1914 р. Д. Донцов активно включився у роботу Союзу визволення України, згодом став першим головою СВУ. З 1914 по 1916 рр. очолював українське пресове бюро у Берліні. На початку 1918. р. повернувся до Києва, працював директором Українського телеграфного агентства в уряді гетьмана П. Скоропадського. Після антигетьманського перевороту був призначений Директорією на посаду керівника відділу преси та інформації при посольстві УНР у швейцарському Берні.

У 1922 р. за дозволом польського уряду переїхав до Львова, де перебував до 1939 р. В цей період редагував журнали «Львівський науковий вістник», «Заграва», «Вістник» і «Книгозбірні «Вістника», друкувався у німецькій, швейцарській та польській періодиці. Свої думки та ідеї висловлював в політологічних працях і літературно-критичних статтях: «Модерне москвофільство», «Підстави нашої політики», «Дух наших традицій», «Дух нашої давнини», «Правда прадідів великих», «Росія чи Європа?» та ін.

У 1926 р. Д. Донцов написав свою головну політичну працю – «Націоналізм» в якій сформував національну ідею як «ідеал панування певної етнічної групи над територією, яку вона одержала в спадщині по батьках і яку хоче залишити своїм дітям». Його філософська позиція базувалася на принципах інтегрального націоналізму та національної еліти. За Донцовим, основною засадою інтегрального націоналізму вважалася нація як абсолютна цінність, вищою метою якої є незалежна держава. Заради досягнення цієї вищої мети обов’язковим є єднання політичних партій і соціальних верств без зайвих дискусій, адже мета виправдовує будь-які засоби.

Ще перед Першою світовою війною у творчості Донцова з'явилися виразні антиросійські тенденції. Окресливши Москву та російський імперіалізм як основного ворога, Донцов першим сформував тезу, що «Росія без України – вже не наддержава», не повноцінна імперія. У своїх трудах він писав пророчі слова: «Російський імперіалізм для свого успіху конче потребує знищити Київ і Варшаву як незалежні політичні центри». Характеризуючи психологію російського імперіалізму наголошував: «Бунтуватися проти охлялої сили – це можуть москалі. Але їх «природній стан» – це бути рабами справжньої сили. Де така сила встає перед ними, вони падають на коліна перед своїм володарем, коли він такий як Петро І або Сталін, і перед чужим, коли він такий як хан татарський. Падають і каються. А на інакших нападають і загризають».

Значну частину творчої спадщини Д. Донцова становлять розвідки культурологічного характеру. З-під його пера вийшли літературні монографії, присвячені творчості Т. Шевченка, Лесі Українки, О. Теліги, а також низка статей про П. Куліша, М. Драгоманова, І. Франка, М. Хвильового та ін. У своїх літературно-критичних працях Д. Донцов досить часто ставив питання про культурну переорієнтацію українців. Він наголошував: «Географічно, може, ми й належимо до Східної Європи, але культурно ми є частиною Заходу. Нею ми і мусимо лишитися нині…».

Від 1939 р. Д. Донцов перебував у еміграції, мешкав у Румунії, Німеччині, Франції, Великій Британії, США. В 1947 р. оселився в Канаді, де викладав українську літературу в університеті Монреаля і до останніх років життя писав публіцистику.

Помер 30 березня 1973 р. у Канаді. Похований у США на українському кладовищі в Саут-Баунд-Брук.

Історичні події, що нині відбуваються на українській землі спонукають нас до необхідності звернути особливу увагу на інтелектуальну спадщину Д. Донцова, оскільки ідеї, які він висловлював за життя зараз особливо актуальні. Сьогодення нам яскраво демонструє, що рівень спротиву напряму залежить від рівня національної свідомості. У важкий час, коли наша країна у жорстокій війні вкотре виборює своє право на свободу і незалежність, невичерпний духовний потенціал вчення Д. Донцова продовжує формувати світогляд сучасних українців та піднімає на боротьбу за Україну нових поборників.

З творчої спадщини Д. Донцова

Підстави нашої політики [Електронний ресурс ] / Д. Донцов. – Відень : Вид-во Донцових, 1921. – 210 с.

Поетка українського Рісорджімента (Леся Українка) [Електронний ресурс] / Д. Донцов. – Львів : Вид-во Донцових, 1922. – 35 с.

Націоналізм [Електронний ресурс ] / Д. Донцов. – Львів: Нове життя, 1926. – 255 с. – (Видання української накладні «Нове життя» ; 3 чис.).

Дух нашої давнини [Електронний ресурс] / Д. Донцов. – Вид. 2-ге – Мюнхен ; Монреаль : [б. в.], 1951. – 341 с. – (Серія : «Життя і чин» ; ч. 2).

Заповіт Шевченка : доповідь виголошена на Шевченківській Академії в Торонті 9 березня 1950 р. [Електронний ресурс ] / Д. Донцов. – Вид. 2-ге – Лондон : Спілка Української Молоді, Крайовий комітет. – 1951. – 16 с. : портр.

Поетка вогненних меж Олена Теліга [Електронний ресурс] / Д. Донцов. – Торонто : [б. в.], 1951. – 96 с. : портр.

Правда прадідів великих [Електронний ресурс] / Д. Донцов. – Філадельфія : Головна. Управа Організації Чотирьох Свобід України, 1952. – 95 с.

Туга за героїчним. Ідеї і постаті літературної України [Електронний ресурс] / Д. Донцов. – Лондон : СУМ, 1953. – 160 с. – (Проект зі збереження спадщини української еміграції).

Рік 1918. Київ [Електронний ресурс] / Д. Донцов. – Торонто : Гомін України, 1954. – 127 с. – (Бібліотека видавництва «Гомін України» ; ч. 1).

Московська отрута / Д. Донцов. – Торонто ; Монреаль : Спілка Визволення України, 1955. – 292 с.

Росія чи Європа? [Електронний ресурс] / Д. Донцов. – Лондон : [б. в.], 1955. – 59 с.

Від містики до політики [Електронний ресурс] / Д. Донцов. – Торонто : Спілка Визволення України, 1957. – 61 с.

Дві літератури нашої доби / Д. Донцов. – Торонто ; Онтаріо : Гомін України, 1958. – 296 с. – (Бібліотека видавництва «Гомін України» ; ч. 8).

За яку революцію / Д. Донцов. – Торонто ; Онтаріо : Ліга визволення України, 1957. – 79 с. – (Політична бібліотека Ліги визволення України ; ч. 12).

Незримі скрижалі Кобзаря: містика лицарства запорозького [Електронний ресурс] / Д. Донцов. – Торонто : Гомін України, 1961. – 231 с.

Хрестом і мечем : твори / Д. Донцов. – Торонто : Ліга визволення України, 1967. – 319 с. – (Політична бібліотека Ліги визволення України : ч. 24).

Дві літератури нашої доби / Д. Донцов. – Репр. відтворення вид. 1958 р. – Львів : Просвіта, 1991. – 296 с.

Дух нашої давнини/ Д. Донцов. – Вид. 2-ге. – Дрогобич : Відродження, 1991. – 341 с. – (Серія «Життя і чин» ; ч. 2).

Історія розвитку української державної ідеї [Електронний ресурс] / Д. Донцов ; Т-во «Знання» України. – Київ : [б. в.], 1991. – 43 с. – (Народна бібліотека ; серія : «З української суспільно-політичної думки»).

Хаос сучасності і молодь / Д. Донцов. – Київ : [б. в], 2000. – 40 с. – (Бібліотечка молодого українця).

Твори / Д. Донцов ; голова редкол. Я. Дашкевич ; Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М. Грушевського НАН України, Нац. ун-т «Києво-Могилян. акад.», Укр. академ. та проф. т-во ім. М. Міхновського, Дрогоб. пед. ун-т ім. Івана Франка, Асоц. «Нова л-ра». – Львів : Кальварія, 2001.

Т. 1 : Геополітичні та ідеологічні праці / упоряд., передм., комент. О. Баган. – 2001. – 488 с.

Єдине, що є на потребу / Д. Донцов ; упоряд. В. Кук, В. Рог ; ред. В. Рог ; Молодіж. націоналістич. конгр, Фундація Юрія Борця. – Київ : Діокор, 2002. – 61 с. : іл. – (Бібліотечка молодого українця).

Рік 1918, Київ] [Електронний ресурс] / Д. Донцов ; упоряд., авт. передм. та комент. К. Ю. Галушко. – Київ : Темпора, 2002. – 208 с. : фот.

Туга за героїчним : постаті та ідеї літературної України : [статті] / Д. Донцов ; Друзі т-ва ім. Г. Ващенка. – Київ : Веселка, 2003. – 101 с. : іл.

Правда прадідів великих / Д. Донцов. – Київ : Укр. видавнича спілка, 2004. – 104 с.

Де шукати наших історичних традицій ; Дух нашої давнини [Електронний ресурс ] / Д. Донцов. – Київ : МАУП, 2005. – 568 с. – (Бібліотека українознавства ; вип. 4).

Росія чи Європа та інші есеї : зб. пр. / Д. Донцов. – Київ : Діокор, 2005. – 70 с.

Націоналізм / Д. Донцов ; упоряд. В. Рог. – Вінниця : ДП ДКФ, 2006. – 235 с. : портр.

Націоналізм / Д. Донцов. – Львів : Вид-во Тараса Сороки, 2009. – 306 с.

Вибрані твори : у 10 т. / Д. Донцов ; [відп. ред. і упоряд., післям., комент. О. Баган] ; Наук.-ідеолог. центр ім. Дмитра Донцова. – Дрогобич ; Львів. : Відродження.

Т. 1 : Політична аналітика (1912-1918 рр.). – 2011. – 328 с.

Т. 2 : Культурологічна та історіософська есеїстика (1911-1939 рр.). – 2012. – 364 с.

Т. 3 : Ідеологічна есеїстика (1922-1932 рр.). – 2012. – 352 с.

Т. 4 : Ідеологічна есеїстика (1933-1939 рр.). – 2013. – 340 с.

Т. 5 : Політична аналітика (1921-1932 рр.). – 2013. – 328 с.

Т. 6 : Політична аналітика (1933-1939 рр.). – 2014. – 380 с.

Т. 7 : Ідеологічна та історіософська есеїстика (1923–1939 рр.). – 2014. – 420 с.

Т. 8 : Літературна есеїстика (1922–1958 рр.). – 2015. – 372 с.

Т. 9 : Ідеологічна і культурологічна есеїстика (1948–1957 рр.). – 2015. – 366 с.

Т. 10 : Ідеологічна і культурологічна есеїстика (1948–1957 рр.). – 2016. – 380 с.

Дух Росії / Д. Донцов ; пер. з нім. В. Вишинського, І. Зимомрі ; відп. ред. і упоряд. О. Баган. – Київ : Укр. вид. спілка ім. Ю. Липи ; Вінниця : Держ. картографіч. фабрика, 2011. – 135 с.

Модерне москвофільство / Д. Донцов ; за заг. ред. Л. Івшиної ; упоряд. : І. Синдюков, Н. Тисячна. – Вид. 2-ге – Київ : Укр. прес-група, 2014. – 71 с. – (Бібліотека газети «День» ; серія : «Підривна література»).

Росія чи Європа? / Д. Донцов ; авт. передм. П. Мовчан. – Київ : Просвіта, 2015. – 38 с. – (Бібліотека молодого воїна).

Дух нашої давнини / Д. Донцов ; упоряд. і передм. П. Мовчана. – Київ : Просвіта, 2016. – 261 с. – (Бібліотека українського воїна).

Культурологія : [зб. пр.] / Д. Донцов ; упоряд. Ю. П. Винничук ; передм. Є. Маланюка. – Харків : Бібколектор, 2016. – 602 с.

Ідеологія / Д. Донцов ; упоряд. і авт. передм. Ю. П. Винничук ; передм. С. Ленкавського. – Харків : Фоліо, 2017. – 570 с.

Patrioтизм : [зб. пр.] / Д. Донцов. – Київ : Укр. вид. спілка ім. Ю. Липи, 2018. – 104 с.

Націоналізм. Правда прадідів великих / Д. Донцов. – Київ : ЦУЛ, 2019. – 350 с.

Дух Росії / Д. Донцов. – Репр. вид. – Київ : ЦУЛ, 2020. – 148 с.

Росія чи Європа та інші есеї / Д. Донцов. – Київ : ЦУЛ, 2020. – 116 с.

Геополітика. / Д. Донцов ; упоряд. Ю. Винничук. – Харків : Фоліо, 2021. – 601 с.

Щастя – бути сильним. Афоризми та сентенції Дмитра Донцова / Д. Донцов ; авт. ідеї, уклад. О. Микитюк ; наук. консульт. І. Фаріон – Львів : Вид-во Львівської політехніки, 2021. – 389 с. : іл.

 

Публікації у збірниках та періодичних виданнях

Мати Лесі Українки (Олена Пчілка) / Д. Донцов // Дві літератури нашої доби / Д. Донцов. – Репр. відтворення вид. 1958 р. – Львів, 1991. – С. 154–175.

Поетика українського Рісорджимента (Леся Українка) / Д. Донцов // Українське слово : хрестоматія укр. літ. та літ. критики ХХ ст.: у 3 кн. / упоряд.: В. Яременко, Є. Федоренко. – Київ, 1994. – Кн. 1. – С. 149–183.

Наші цілі / Д. Донцов // Вісниківство : літературна традиція та ідеї : зб. наук. пр., присвячений пам’яті Василя Іванишина / Дрогоб. держ. пед. ун-т ім. Івана Франка, Наук.-ідеолог. центр ім. Дмитра Донцова ; редкол.: Л. Кравченко [та ін.]. – Дрогобич, 2009. – С. 282–285.

Криза нашої літератури / Д. Донцов // Українська літературознавча думка ХХ століття (Західна Україна, еміграція) : навч. посіб. / М. Ільницький. – Львів, 2015. – С. 161–166.

Роздвоєні душі / Д. Донцов // Українська літературознавча думка ХХ століття (Західна Україна, еміграція) : навч. посіб. / М. Ільницький. – Львів, 2015. – С. 161–166

Микола Хвильовий / Д. Донцов // Антологія української літературно-критичної думки першої половини ХХ століття / упоряд. В. Агеєва. – Київ, 2016. – С. 657–674.

Поетика українського Рісорджимента : Леся Українка / Д. Донцов // Антологія української літературно-критичної думки першої половини ХХ століття / упоряд. В. Агеєва. – Київ, 2016. – С. 623–655.

За який провід : герої козацької України / Д. Донцов // Укр. культура. – 2018. – № 3. – С. 7–17.

Гетьман Мазепа в західноєвропейській літературі / Д. Донцов // Іван Мазепа і Москва. Іст. розвідки і статті. – Київ, 2020. – С. 163–173.

 

Дмитро Донцов: політичний портрет

Єндик, Р. Дмитро Донцов. Ідеолог українського націоналізму [Електронний ресурс] / Р. Єндик. – Мюнхен : Укр. Вид-во, 1955. – 176 с.

Сосновський, М. Дмитро Донцов : політичний. портрет : з історії розвитку ідеології українського націоналізму [Електронний ресурс] / М. Сосновський. – Нью-Йорк ; Торонто : Trident International, 1974. – 419 с. : портр.

Сварник, Г. Кілька штрихів до ідейної біографії Дмитра Донцова / Г. Сварник // Україна модерна / Львів. держ. ун-т ім. Івана Франка, Ін-т іст. дослідж. ; редкол.: Я. Грицак, М. Крикун ; упоряд.: О. Джеджора, О. Турій, К. Маршал. – Київ ; Львів, 1996. – Число 1. – С. 150–156.

Сосновський, М. Ідеологія «чинного націоналізму» Д. Донцова // Націоналізм : антол. / М. Сосновський ; упоряд. О. Проценко, В. Лісовий ; Наук. т-во ім. В. Липинського. – Київ : Смолоскип, 2000.  – 870 с. : іл.

Руденко, Р. Г. Донцов Дмитро Іванович : (17.08.1883 р.–30.03.1973 р.) політ. діяч, публіцист, ідеолог укр. націоналізму / Р. Г. Руденко // Державні, політичні та громадські діячі України : політ. портр. : навч. посіб. / ред. М. І. Панова – Київ, 2002. – Кн. 1. – С. 340–343.

Дембіцький, Д. Розвиток Дмитром Донцовим української ідеї / Д. Дембіцький // Українська історична наука на сучасному етапі розвитку : ІІ Міжнар. наук. конгр. укр. істориків / Укр. іст. т-во [та ін.] ; ред.: Л. Винар, О. Завальнюк. – Кам'янець-Подільський ; Київ ; Острог, 2005. – Т. 1. – С. 255–264.

Баган, О. Поміж містикою і політикою : Д. Донцов на тлі укр. політ. історії першої половини XX ст. / О. Баган. – Київ : Укр. вид. спілка ім. Ю. Липи, 2008. – 77 с.

Квіт, С. Дмитро Донцов : ідеологічний портрет. : [монографія] [Електронний ресурс] / С. Квіт. – Вид. 2-ге, випр. і допов. – Львів : Галицька видавнича спілка, 2013. – 190 с.

Загребельний, І. Націоналізм versus модерн : життя і творчість Дмитра Донцова в оптиці консервативної революції / І. Загребельний.  – Київ : Вид-во С. Пантюка, 2014. – 191 с.

Сверстюк, Є. Дмитро Донцов / Є. Сверстюк // Світлі голоси життя / Є. Сверстюк. – Київ, 2015. – С. 286–287.

Ситник, О. Донцовська візія національно-визвольних змагань у контексті російсько-української війни 2014-2016 років / О. Ситник // Бандерівські читання. «Візія Української держави в ідеології українського націоналізму» : зб. матеріалів (3 лют. 2016 р., м. Київ) / НДІ українознавства, Незалежний аналітичний центр «Укр студії стратегічних дослідж.» ; упоряд.: Т. Бойко, Б. Галайко, Ю. Сиротюк ; наук. ред. Б. Галайко ; ред. В. Рог . – Київ ; Івано-Франківськ, 2016. – Вип. 3. – С. 169–181.

Галайко, Б. Від ідеології до революційної практики : взаємовідносини Дмитра Донцова та Української військової організації у 1920-х роках [Електронний ресурс] / Б. Галайко // Українознавство / НДІ українознавства. – Київ, 2017. – № 4. – С. 179–192.

Ситник, О. Ідеологія «вольового» націоналізму Д. Донцова крізь призму економічної проблематики / О. Ситник // Економічний націоналізм : матеріали VIII всеукр. наук. конф. з міжнар. участю. Івано-Франківськ, 12-13 жовт. 2018 р. / Наук. ред. О. М. Сич. – Івано-Франківськ, 2018. – С. 278–285.

Стамбол, І. І. Черговий аргумент у дебатах про Дмитра Донцова [Електронний ресурс] / І. І. Стамбол // Українська біографістика / Нац. акад. наук України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Ін-т біогр. дослідж. – Київ, 2020. – Вип. 19. – С. 278–281.

Коломієць, Р. Г. Дмитро Донцов / Р. Г. Коломієць. – Харків : Фоліо, 2020. – 119 с. : іл., портр. – (Знамениті українці).

Шліхта, І. В. У путах марксизму : штрихи до портрета Дмитра Донцова (1883–1914) [Електронний ресурс] / І. В. Шліхта // Наук. записки НаУКМА. Історичні науки / Нац. ун-т «Києво-Могилян. акад.». – Київ, 2020. – Т. 3. – С. 12–23.

 

Дослідження творчого набутку Дмитра Донцова 

Шліхта, В. Постать Дмитра Донцова у працях українських вчених [Електронний ресурс] / В. Шліхта // Українська біографістика / Нац. акад. наук України ім. В. І. Вернадського, Ін-т біогр. дослідж. – Київ, 2008. – Вип. 4. – С. 283-296.

Колкутіна, В. Історія української літератури в літературно-критичних студіях Дмитра Донцова : монографія / В. Колкутіна ; наук. ред. Ю. І. Ковалів. – Одеса : Букаєв В. В., 2015. – 322с. : іл.

Ситник, О. Донцовська візія національно-визвольних змагань у контексті російсько-української війни 2014-2016 років / О. Ситник // Бандерівські читання. «Візія Української держави в ідеології українського націоналізму» : зб. матеріалів (3 лют. 2016 р., м. Київ) / НДІ українознавства, Незалежний аналітичний центр «Укр. студії стратегічних дослідж.» ; упоряд.: Т. Бойко, Б. Галайко, Ю. Сиротюк ; наук. ред. Б. Галайко ; ред. В. Рог . – Київ ; Івано-Франківськ, 2016. – Вип. 3. – С. 169–181.

Іващук, В. Ментальні відмінності українців у творчості Дмитра Донцова [Електронний ресурс] / В. Іващук, І. Матвієнко // Вісник Київ. ін-ту бізнесу та технологій. – Київ, 2017. – № 2. – С. 126–127.

Микитюк, О. Антропонім Шевченко в тексті «Дух нашої давнини» Дмитра Донцова [Електронний ресурс] / О. Микитюк // Записки з українського мовознавства / Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечнікова. – Одеса, 2017. – Вип. 24. – С. 131–140.

Микитюк, О. Антропонімний простір Дмитра Донцова як відтворення духовного та героїчного минулого українського народу [Електронний ресурс] / О. Микитюк // Лінгвістичні студії / Донец. нац. ун-т ім. Василя Стуса. – Вінниця, 2017. – Вип. 34. – С. 170–175.

Микитюк, О. Персоналізація текстового простору Дмитра Донцова (аспект опозиції) [Електронний ресурс] / О. Микитюк // Лінгвостилістичні студії / Східноєвроп. нац. ун-т ім. Лесі Українки. – Луцьк, 2017. – Вип. 7. – С. 101–111.

Сенета, М. Роль християнської традиції Т. Шевченка у філософських та історіософських працях Дмитра Донцова [Електронний ресурс] / М. Сенета // Літературний процес: методологія, імена, тенденції. / Київ. ун-т ім. Бориса Грінченка. – Київ, 2017. – № 9. – С. 145–152.

Микитюк, О. Вербалізація хороніма Україна в мовно-національній картині світу Дмитра Донцова [Електронний ресурс] / О. Микитюк // Наук. вісн. Херсон. держ. ун-ту. Серія: Лінгвістика. – Херсон, 2018. – Вип. 31. – С.111–117.

Микитюк, О. Культура вживання номена Україна в текстах Дмитра Донцова [Електронний ресурс] / О. Микитюк // Український смисл / Дніпров. нац. ун-т ім. Олеся Гончара, Центр історії та розвитку. укр. мови ; за ред. проф. І. С. Попової. – Дніпро, 2018. – С. 171–180.

Зайцев, О. Дмитро Донцов і «Заграва» (1923–1924) [Електронний ресурс] / О. Зайцев // Наук. записки Укр. Катол. Ун-ту. Серія: Історія – Львів, 2019. – Число 13. – Вип. 3. – С. 65–86.

Колкутіна, В. Ідея державності як концептуальна засада публіцистики Дмитра Донцова [Електронний ресурс] / В. Колкутіна // Вісник. Львів. ун-ту. Серія: Журналістика / Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка. – Львів, 2019. – Вип. 46. – С. 12–18.

Колкутіна, В. «Степ і море скрізь битий шлях, скрізь золото, слава» : ейдологічний комплекс у системі державотворчих ідей Дмитра Донцова [Електронний ресурс] / В. Колкутіна // Наук. записки Берд. держ. пед. ун-ту. Серія: Філологічні науки. – Бердянськ, 2019. – Вип. 19. – С. 76–84.

Левченко, І. «Рік 1918. Київ». Трансформація «східної політики» західних держав у свідченнях Дмитра Донцова / І. Левченко // Критика. – 2019. – № 3/4. – С. 11–13.

Микитюк, О. Конотативний зріз термінів шовінізм та фанатизм у публіцистиці Дмитра Донцова [Електронний ресурс] / О. Микитюк // Лінгвостилістичні студії / Східноєвроп. нац. ун-т ім. Лесі Українки, Ін-т філол. та журналістики. – Луцьк, 2019. – Вип. 10. – С. 88–100.

Микитюк, О. Українське провансальство в Дмитра Донцова (лінгвістичний аспект) / О. Микитюк // Наук. записки [Центральноукраїн. держ. пед. ун-ту ім. Володимира Винниченка]. Серія: Філологічні науки. – Кропивницький, 2019. – Вип. 175. – С. 461–467.

Микитюк, О. Базові суспільно-політичні терміни у трактуванні Дмитра Донцова / О. Микитюк // Українська реальність крізь призму терміна : [колект.] монографія / З. Й. Куньч [та ін.] ; Нац. ун-т «Львівська Політехніка» – Львів, 2019. – С. 94–127.

Сварник, Г. І. Книгозбірня й архів Дмитра Донцова крізь призму долі власника / Г. І. Сварник ; відп. ред. Л. Снісарчук ; НАН України. – Львів : Львів. нац. наук. б-ка України ім. В. Стефаника, 2019. – 86 с. : іл.

Ситник, О. Концепт розвою української нації за новітньої доби у викладі Дмитра Донцова [Електронний ресурс] / О. Ситник // Проблеми гуманітарних наук. Серія: Історія / Дрогоб. держ. пед. ун-т ім. Івана Франка. – Дрогобич, 2019. – Вип. 2. – С. 107–120.

Супрун, Л. В. Атрибутивні актуалізатори донцовського концепту «Держава» [Електронний ресурс] / Л. В. Супрун // Теле- та радіожурналістика / Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка. – Львів, 2019. – Вип. 18. – С. 292–304.

Колкутіна, В. В. Комунікативні стратегії Дмитра Донцова / В. В. Колкутіна // Держава та регіони. Серія: Соціальні комунікації / Класич. приват. ун-т. – Запоріжжя, 2020. – № 1. – С. 42–47.

Колкутіна, В. В. Природа іронічного в націософській публіцистиці Дмитра Донцова [Електронний ресурс] / В. В. Колкутіна // Вчені записки Тавр. нац. ун-ту ім. В. І. Вернадського. Серія: Філологія. Соціальні комунікації. – Київ, 2020. – Т. 31, № 3. – С. 119 –124.

Павлушенко, О. Концепт «українська нація» в політичній публіцистиці Дмитра Донцова [Електронний ресурс] / О. Павлушенко, О. Ватага // Наук. записки Вінниц. держ. пед. ун-ту ім. Михайла Коцюбинського. Серія: Філологія (мовознавство) – Вінниця, 2021. – Вип. 33. – С. 106–114.

Микитюк, О. Р. Ідейні максими Тараса Шевченка у сприйнятті Дмитра Донцова [Електронний ресурс] / О. Р. Микитюк // Наук. записки Нац. ун-ту «Острозька академія». Серія: Філологія. – Острог, 2022. – Вип. 13. – С. 297–301.

Нос, Ю. С. Дмитро Донцов – представник національно-державницького напрямку в українській політико-правовій думці [Електронний ресурс] / Ю. С. Нос // Молодий вчений. – Херсон, 2022. – № 10. – С. 30–33.

 

Дмитро Донцов і його сучасники: порівняльний контекст 

Сосновський, М. Микола Міхновський і Дмитро Донцов – речники двох концепцій українського націоналізму [Електронний ресурс] / М. Сосновський // Зустрічі / Об’єднання українців у Польщі – Варшава, 1991. – № 2. – С. 122–129.

Рахманний, Р. Дмитро Донцов і Микола Хвильовий, 1923-1933 [Електронний ресурс] / Р. Рахманний. – Лондон : Українська Видавнича Спілка, 1984. – 27 с.

Чугуєнко, М. Панько Куліш та Дмитро Донцов / М. Чугуєнко // Збірник Харків. історико-філологічного т-ва. – Харків, 1995. – Т. 5. – С. 49–62.

Пастух, Б. Володимир Винниченко і Дмитро Донцов : онтологічний конфлікт / Б. Пастух // Слово і час. – 2008. – № 10. – С. 84–89.

Федоренко, О. Геополітичні погляди М. Міхновського і Д. Донцова в період Української революції [Електронний ресурс] / О. Федоренко / Наук. записки Ін-ту політ. і етнонац. дослідж. ім. І. Ф. Кураса НАН України. – Київ, 2008. – Вип. 39. – С. 123–129.

Крупач, М. Дмитро Донцов та Євген Маланюк: перше полемічне перехрестя / М. Крупач // Вісниківство: літературна традиція та ідеї : зб. наук. пр., присвячений пам’яті Василя Іванишина / Дрогоб. держ. пед. ун-т ім. Івана Франка, Наук.-ідеолог. центр ім. Дмитра Донцова ; редкол.: Л. Кравченко [та ін.]. – Дрогобич, 2009. – С. 49–58.

Шліхта, В. Дмитро Донцов vs В’ячеслав Липинський: конфлікт ідеологій чи конфлікт особистостей? [Електронний ресурс] / В. Шліхта // Гілея / Нац. пед. ун-т ім. М. П. Драгоманова, ВГО «Укр. акад. наук». – Київ, 2014. – Вип. 87. – С. 358–362.

Денисюк, С. Юрій Шевельов і Дмитро Донцов: дві концепції національного розвитку [Електронний ресурс] / С. Денисюк // Українознавчий альманах / Київ. нац. ун-т ім. Тараса Шевченка. – Київ, 2015. – Вип. 18. – С. 231–233.

Мойсієнко, В. Психологічна проблематика еліт і мас у доробку Д. Донцова й В. Липинського [Електронний ресурс] / В. Мойсієнко // Психологічні перспективи / Східноєвроп. нац. ун-т ім. Лесі Українки – Луцьк, 2017. – Вип. 30. – С. 135–145.

Павлишин, Л. Г. Проблема формування української нації у філософських поглядах В. Винниченка та Д. Донцова [Електронний ресурс] / Л. Г. Павлишин // Молодий вчений. – Херсон, 2017. – № 1. – С. 121–124.

Жиленко, Р. Компаративний дискурс: публіцистика Дмитра Донцова і Михайла Арцибашева [Електронний ресурс] / Р. Жиленко // Філологічні трактати / Сум. держ. ун-т, Харків. нац. ун-т ім. В. Н. Каразіна. – Суми ; Харків, 2018. – Т. 10. – № 3. – С. 92–104.

Лісовий, В. Драгоманов і Донцов / В. Лісовий // Україна : повернення часу. Політико-філософські роздуми / В. Лісовий ; упоряд.: Н. Вельбовець, В. Лісова ; Нац. ун-т «Києво-Могилян. акад.» – Київ, 2019. – С. 236–251.

Чедолума, І. Михайло Рудницький vs Дмитро Донцов: дві візії Європи та Заходу [Електронний ресурс] / І. Чедолума // Історико-політичні проблеми сучасного світу / Чернів. нац. ун-т ім. Юрія Федьковича – Чернівці, 2021. – Т. 43. – С. 251–260.

 

Творча спадщина Дмитра Донцова як об’єкт наукових досліджень:

автореферати дисертацій

Чугуєнко, М. В. Формування та розвиток ідеології Дмитра Донцова : автореф. дис… канд. філос. наук : 09.00.12 [Електронний ресурс] / М. В. Чугуєнко ; Харк. держ. ун-т. – Харків, 1998. – 16 с.

Квіт, С. М. Дмитро Донцов і «Літературно-Науковий Вістник» («Вістник») на тлі розвитку української літератури і журналістики 20-х - 30-х років. Ідеологічні, естетичні та організаційні : автореф. дис… д-ра філол. наук : 10.01.08 [Електронний ресурс] / С. М. Квіт ; Київ. нац. ун-т ім. Тараса Шевченка. – Київ, 2000. – 36 с.

Козій, І. В. Соціально-філософські погляди Дмитра Донцова : автореф. дис… канд. філософ. наук : 09.00.05 [Електронний ресурс] / В. І.Козій ; Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка. – Львів, 2005. – 16 с.

Шліхта І. В. Дмитро Донцов як ідеолог і теоретик українського націоналізму : автореф. дис… канд. іст. наук : 07.00.01 [Електронний ресурс] / І. В. Шліхта ; Київ. нац. ун-т ім. Тараса Шевченка. – Київ, 2005. – 18 с.

Рєзнік, В. В. Державницькі теорії Д. Донцова і В. Липинського, порівняльний аналіз : автореф. дис… канд. політ наук : 23.00.01 [Електронний ресурс] / В. В. Рєзнік ; НАН України, Ін-т політ. етнонац. дослідж. ім. І. Ф. Кураса. – Київ, 2008. – 16 с.

Колкутіна, В. В. Літературна есеїстика Дмитра Донцова: націософсько-герменевтичні аспекти : автореф. дис… д-ра філол. наук : 10. 01.01 / В. В. Колкутіна ; М-во освіти і науки України, Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка – Львів, 2018. – 40 с.

Увічнення пам’яті Дмитра Донцова

 

Лук'янчук, Г. У Києві відкрили меморіальну дошку Дмитру Донцову : [у Києві на фасаді будівлі Укр. нац. інформ. агентства «Укрінформ» відкрили меморіальну дошку в пам'ять про політ. діяча Д. Донцова] / Г. Лук'янчук // Культура і життя. – 2019. – Лютий. – С. 7.

Сюндюков, І. У Києві відкрили меморіальну дошку Дмитру Донцову / І. Сюндюков // День. – 2019. – 25-26 січ. – С. 2.

Чорна, С. Ідеолог українського націоналізму Дмитро Донцов повертається : [у Києві, на фасаді будівлі Укр. нац. інформ. агентства «Укрінформ» відкрили меморіальну дошку на честь політичного діяча Д. Донцова] / С. Чорна // Голос України. – 2019. – 26 січня. – С. 1, 13.

Довідкові матеріали

Суперечливий велетень : до 120-річчя від дня народж. Д. І. Донцова //Знаменні дати. Календар – 2003 / авт.-упоряд. В. О. Кононенко. – Київ, 2003. – С. 175–178.

Верба, І. В. Донцов Дмитро Іванович // Енциклопедія історії України : в 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) [та ін.] ; НАН України. Інститут історії України. – Київ, 2004. – Т. 2 : Г–Д. – С. 452, 453. – Електрон. версія. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Doncov_D (дата звернення: 07.08.2023). – Назва з екрана.

Грабович, Г. Донцов Дмитро Іванович // Енциклопедія Сучасної України / голова редкол.: І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ, 2008. – Т. 8. – С. 311, 312. – Електрон. версія. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-20908 (дата звернення: 07.08.2023). – Назва з екрана.

Донцов Дмитро Іванович : (1883-1973) // Видатні українці. Культура. Мистецтво. Освіта : довід. / відп. за вип. М. І. Преварська. – Київ, 2016. – С. 94-97.

 

Підготувала Т. Кушнірук, бібліограф І категорії