Михайло Тарнорудов – вчений-бактеріолог
Відділ аграрних наук і виробництва Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва пропонує всім охочим ознайомитися з матеріалами виставки-ювілею «Михайло Тарнорудов – вчений-бактеріолог».
Запрошуємо до перегляду!
(до 160-річчя від дня народження М. Є. Тарнорудова вченого бактеріолога, Героя Соціалістичної Праці, ветеринарного лікаря)
Люблю твоїх людей прекрасних
Чий труд Вітчизну прославля,
Окрасо славного Поділля,
Ти, Тростянеччино, моя.
М. Мельниченко
Михайло Єгорович Тарнорудов вчений-бактеріолог, перший ветеринарний лікар на Вінниччині, та один з перших бактеріологів на теренах Російської Імперії. 40 років пропрацював ветеринарним лікарем. Вперше почав робити щеплення протів хвороб свійських тварин. Герой Соціалістичної Праці.
Народився Михайло Єгорович Тарнорудов 25 травня 1860 року в м. Тростянець Подільської губернії (нині смт. Вінницької обл.) у бідній селянській сім’ї. Батьки його того ж року померли від холери. Взяла дитину на виховання одинока сусідка, яка його виростила, віддала вчитися. На жаль, коли Михайлу було 14 років, вона померла. Хлопець знову став сиротою, безпритульним. Та йому щастило на зустріч з добрими людьми. Через рік обідраним, босим у Харкові його підібрало бездітне подружжя. Названий батько хлопця викладав у реальному училищі грецьку мову і латинь. Він підготував Михайла до вступу в училище.
Після смерті названого батька займався репетиторством. Важко жилося юнакові, але потяг до знань все переміг. Він з відзнакою закінчує реальне училище з додатковим річним хімічним відділенням. У 1886 році поступає до Харківського ветеринарного інституту, який закінчує з відзнакою.
Отримавши фах ветеринарного лікаря, був призначенний на роботу в село Турки Балашовського повіту Саратовської губернії. Його лікарська діяльність розпочалася в період небезпечної, важкої і виснажливої боротьби з чумою великої рогатої худоби у Саратовській та Симбірській губерніях. Михайло Єгорович першим став робити тваринам щеплення проти чуми, сибірської язви і при запаленні легенів.
Після усунення епідемії для вдосконалення знань у галузі бактеріології ученого було направлено до Казанського ветеринарного інституту. В 1892 році він отримує запрошення Симбірського губернського земства і переїжджає у м. Курмиш, де стає єдиним ветеринаром у повіті.
Нелегко далися йому самостійні трудові кроки: не було ветеринарної амбулаторії, не вистачало інструментів, медикаментів. Та й самому лікарю не було де жити. Після неодноразового звернення про це до повітової влади, Михайло Єгорович купив з виплатою на п’ять років приміщення, в якому обладнав амбулаторію. Він не тільки вміло лікував тварин, а й вів наукову роботу.
Довгі роки М. Є. Тарнорудов працював над проблемами застосування бактеріології в лікуванні шлунково-кишкових захворювань і попередження передчасного старіння організму людини. 1907 року він одержав з Пастеровського інституту (в Парижі) культуру – лактобациліна з правом виробництва і дальшого вдосконалення цього препарату. Вдосконалений ним лактин і лактобацилін використовували в багатьох лікувальних закладах. Відзначився Михайло Єгорович і в боротьбі з гризунами – мишами, щурами, ховрахами. Наш земляк вивів культуру «крисомор». За цей препарат він одержав Велику срібну медаль і Диплом першого ступеня.
Вчений не тільки творчо працював, він постійно вів пропаганду ветеринарних знань серед населення, виступав з лекціями, бесідами, щиро допомагав молодим спеціалістам. Дослідник обмінювався своїми думками з питань бактеріології з видатними діячами науки І. М. Сєченовим, Д. І. Мечніковим Д. П. Павловим та іншими.
Після Жовтневої революції наукові праці М. Є. Тарнорудова одержали відповідну державну оцінку і підтримку. Були створені всі умови для подальшої дослідницької роботи, вироблення препарату детрит. 1922 р. Михайло Єгорович став застосовувати штучне осіменіння тварин.
У 1932 року Михайлу Єгоровичу Тарнорудову присвоєно високе звання – Герой Соціалістичної Праці.
Помер видатний вчений-бактеріолог, наш земляк Михайло Єгорович Тарнорудов у 1932 році. За заповітом вченого всі його інструменти і бібліотека були передані ветеринарній амбулаторії міста Курмиша, де він провів більшу частину свого життя.
Література:
Визначні люди району // Тростянецький район : історія і сучасність. – Тростянець, 1998. – 73 с. – Зі змісту: [Тарнорудов Михайло Єгорович – ветеринарний лікар, вчений бактеріолог, Герой Праці]. – С. 60.
Діденко, О. Михайло Єгорович Тарнорудов, вчений-бактеріолог, ветеринарний лікар, Герой Соціалістичної Праці [Електронний ресурс] : [25 травня – 150 років від дня народж. М. Є. Тарнорудова (1860, м. Тростянець, нині смт – 1932), вченого-бактеріолога, ветеринарного лікаря, Героя Соціалістичної Праці] / Олена Діденко // Вінницька обласна наукова універсальна бібліотека ім. К. А. Тімірязєва : офіц. сайт. – Вінниця, 1998–2019. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу: http://old.library.vn.ua/publications/2009/zpd_Vin2010/zpd_Vin2010_9.html (дата звернення: 19.05.2020), вільний. – Назва з екрана.
Дорош, Н. Ф. Ім’я, яким гордиться Тростянець : [про вченого-земляка М. Є. Тарнорудова] / Н. Ф. Дорош // Ленін. шляхом. – 1988. – 19 лип. : фот.
Коротка історична довідка про Тростянець // Тростянецький район : історія і сучасність. – Троятенць, 1998. – 73 с. – Зі змісту: [Тарнорудов Михайло Єгорович (1860–1932) – вчений-бактеріолог]. – С. 12.
150 років від дня народження Михайла Єгоровича Тарнорудова : [(1860, м. Тростянець, нині смт. – 1932), вченого-бактеріолога, ветеринарного лікаря, Героя Соціалістичної Праці] // Знаменні і пам’ятні дати Вінниччини 2010 року : хронол. довід. / Вінниц. ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва ; уклад. Г. М. Авраменко ; ред.: М. Г. Спиця, Г. М. Слотюк ; відп. за вип. Н. І. Морозова. – Вінниця, 2009. – С. 108. – Електрон. версія. – Режим доступу: http://old.library.vn.ua/publications/2009/zpd_Vin2010/zpd_Vin2010_2.html (дата звернення: 19.05.2020), вільний. – Назва з екрана.
160 років від дня народження Михайла Єгоровича Тарнорудова : [(25.05.1860, м. Тростянець, нині смт. – 1932), вченого-бактеріолога, ветеринарного лікаря, Героя Соціалістичної Праці (1932)] // Знаменні і пам’ятні дати Вінниччини 2020 року : хронол. довід. / Упр. культури і мистецтв Вінниц. облдержадмін., Вінниц. ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва ; уклад.: О. Ю. Антонюк, Г. М. Авраменко ; ред. С. В. Лавренюк ; відп. за вип. Л. Б. Сеник. – Вінниця, 2019. – С. 104. – Електрон. версія. – Режим доступу: https://library.vn.ua/e-library/katalog/znamenni-i-pam’yatni-dati-vinnichchini-2020-roku (дата звернення: 21.05.2020), вільний. – Назва з екрана.
Тарнорудов, М. Е. К восстановлению коневодства / М. Е. Тарнорудов // Нижегород. хоз-во. – 1927. – № 8.
Тарнорудов Михайло Єгорович : Біографії. Персоналії Поділля [Електронний ресурс] // Біографії. Персоналії, життя яких пов’язано з Поділлям : міні-довідник (на основі БД «Індивідуальні автори») // Бібліотека Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського : офіц. сайт. – Вінниця, 2020. – Режим доступу: http://library.vspu.edu.ua/inform/spisok_bio.htm#%D0%#T (дата звернення: 21.05.2020), вільний. – Назва з екрана.
Підготувала провідний бібліограф відділу
аграрних наук і виробництва О. Л. Шпичак