Людина Любові і Світла
Людина Любові і Світла
(віртуальний бібліографічний список до 90-річчя від дня народження)
Любомир Гузар – український релігійний діяч, патріарх-предстоятель Української Греко-Католицької Церкви (2001–2011 рр.). Священник, єпископ, кардинал Католицької церкви. Верховний архієпископ Львівський, Києво-Галицький, архієпископ-емерит. Представник українського роду Гузарів.
Народився Любомир Гузар 26 лютого 1933 року в родині Ярослава Гузара та Ростислави Демчук у Львові, де закінчив народну школу та перший клас гімназії. Прадідом Любомира був о. Дмитро Гузар – священик УГКЦ, парох у містечку Завалів. Через це під час Другої світової війни його сім’я була змушена покинути Україну – спочатку вони емігрували до австрійського Зальцбурга, а через п’ять років – до США. Священик зміг повернутись на батьківщину майже через півстоліття – лише після проголошення незалежності, у 1993 році.
У США Любомир здобув релігійну освіту, спочатку у духовній семінарії в Стенфорді, а потім у Католицькому університеті Америки у Вашингтоні. Продовжив філософські студії у Фордгамському університеті Нью-Йорка і в 1967 році здобув ступінь маґістра. У 60-х роках познайомився з главою УГКЦ владикою Йосипом Сліпим, якого радянська влада після 18 років заслання у сибірських таборах, відпустила до Риму. Зустріч справила таке велика враження на Гузара, що він вирішив перебратись до Риму. Здобувши ступінь доктора богослов’я, він стає ченцем-настоятелем у монастирі Студіон, у передмісті, а потім і помічником Сліпого. У 1977 році висвячений у пост єпископа. Висвячення відбулось таємно, його провів Йосип Сліпий потайки від Ватикану. В 1996 році регалії Любомира підтвердив Папа Римський Іван Павло II. Більша частина життя глави церкви минула за межами України. Через це, Гузар зізнавався, що деколи відчуває себе на Батьківщині чужинцем. Українське громадянство отримав лише у 2002 році. Розглядався як один з можливих наступників Папи Римського Івана Павла ІІ.
Обраний главою УГКЦ у 2001 році, хоча фактично керував церквою ще з 1996 року у зв’язку з поганим здоров’ям тодішнього глави Кардинала Любачівського. Папа Римський Іван Павло ІІ призначив його кардиналом Католицької Церкви. У 2005 році переніс резиденцію глави УГКЦ зі Львова до Києва. Саме українська столиця була осередком Української греко-католицької церкви до Другої світової війни. У 2011 році несподівано для багатьох владика Гузар публічно оголосив про свій відхід з поста глави церкви, посилаючись на проблеми зі здоров’ям. Однак, і після свого зречення продовжив займатися активною громадською діяльністю, зокрема був учасником Ініціативної групи «Першого грудня».
Патріарх УГКЦ Любомир Гузар був чи не єдиною постаттю в Україні, що стала визнаним авторитетом для християн різних конфесій, євреїв та мусульман і людей, що не зараховують себе до жодної релігії. Секрет його практикуючої єдності простий – не роз’єднувати. Відтак, патріарху вдалося витворити довкола себе певну нову атмосферу – людяності, через яку промовляв Бог. Любомир Гузар дійсно жив духовним життям. Це не означає, що він був у всьому досконалий, а те, що він спілкувався з Богом, слухав Його і посвячував на це багато часу. Зрештою він став монахом-студитом, щоби наблизитися до Бога. Весь цикл богослужінь, монаший ритм, час проведений в духовному читанні і молитовному осмисленні Святого Письма упродовж довгих років – все це формувало дуже талановиту людину. А ще Любомир був дуже любленою дитиною: і батьками, і старшою сестрою. Відтак, безпечно чувся добре у своїй шкірі. В ньому не було надмірної кількості комплексів чи протиріч. Вони є в кожного, але Блаженніший багато працював над собою, сформував доволі витончений духовний смак і горнувся до осіб, які можуть щось пояснити чи збагатити його, дати якусь духовну поживу і не боявся людей, а навпаки – усім здобутим радо ділився.
Люди відчували, що Гузар сприймає їх такими як вони є, але не тільки в діалектиці «ти-я», а в контексті цілого таїнства Божого буття, присутності і Божої дії в нашому житті. Коли люди відчувають, що інша людина сприймає їх, як священну особу, як сотворіння Боже, як ту істоту, яка, властиво, є вічною і має образ і подобу Божу, то вони горнуться до цієї людини, відкривають своє серце до неї. Любомир Гузар мав цей великий дар – бути з Богом і бути у дійсності. Без страху і з відчуттям таїнства. Таким чином він піднімав до цього таїнства свого співбесідника. Не нав’язуючи, але так, як робив це Ісус – віддзеркалюючи Бога. Що кожен робив із цим знанням далі – це вже інше питання, але у Любомира Бог не був примхливим карателем, чи дрібним суддею, а був великим, милосердним і таким, який бажає бути в стосунках з людиною. Людське серце відкривається на правдивого Бога. І в цьому сенсі люди бачили у Блаженнішому Любомирові його відблиск.
Помер Блаженніший Любомир Гузар, Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви, 31 травня 2017 року у с. Княжичі, поблизу м. Києва від важкої недуги у віці 84 роки. Похований у м. Києві в крипті Патріаршого собору Воскресіння Христового. У заупокійній Архиєрейській літургії взяли участь понад 600 священнослужителів з різних єпархій України, а також з-за кордону.
Любомир Гузар нагороджений чотирма державними вищими нагородами: Орденом князя Ярослава Мудрого III ст., Орденом князя Ярослава Мудрого IV ст., Орденом князя Ярослава Мудрого V ст. та Орденом «За заслуги» III с.
9 жовтня 2021 року нa плoщi біля Церкви Покрови Пресвятої Богородиці УГКЦ у Вінниці відкрили перший в Україні пам’ятник патріарху-предстоятелю Української греко-католицької церкви Любомиру Гузару, скульптори — Олесь Сидорук і Борис Крилов.
Я є звичайна людина, одна з багатьох. Моя мрія – бути Людиною.
Я би дуже хотів бачити, щоб багато осіб бажали бути
Людиною, собою. Бо бути Людиною, то є великий Божий дар.
З творчої спадщини
Гузар, Л. У пошуках гармонії / Л. Гузар ; Інститут Історії Церкви Львівської Богословської Академії. – Львів : [б.в.], 1995. – 48 с.
Гузар Л. Справа міждержавних порозумінь – це і наша, церковна справа [Електронний ресурс] / Л. Гузар // Україна дипломатична. – 2004. – Вип. 4. – С. 632–637.
Гузар Л. За християнську етику в українській культурі. Відповідь Кларі Ґудзик [Електронний ресурс] / Л. Гузар // Українське релігієзнавство. – 2005. – № 36. – С. 192–196.
Гузар Л. Україна як «екуменічний експеримент» [Електронний ресурс] / Л. Гузар // Релігійна свобода. – 2010. – № 2. – С. 9–10.
Гузар Л. Умови повної релігійної свободи має створювати держава [Електронний ресурс] / Л. Гузар // Релігійна свобода. – 2011. – № 16. – С. 257–260.
Гузар, Л. Не моліться на гроші! / Л. Гузар // Дзеркало тижня. – 2011. – 18–24 черв. – С. 11.
Гузар, Л. Три дороги : бесіди Блаженнішого Любомира Гузара з журналістами / Л. Гузар ; [упоряд. К. Щоткіна] ; Департамент інформації Укр. Греко-Катол. Церкви. – Львів : Друкарські куншти, 2013. – 118, [16] с. : фот.
Гузар, Л. Андрей Шептицький митрополит Галицький (1901–1944) провісник екуменізму / Л. Гузар. – Вид. 2-ге. – Жовква : Місіонер, 2015. – 495 с.
Гузар, Л. «Де скарб твій ...». Бесіди владики Любомира Гузара з підприємцями / [Л. Гузар ; упоряд. В. Саврук ; за ред. М. Мариновича, О. Турія] ; Львів. Бізнес-шк. Укр. катол. ун-ту. – Львів : Вид-во УКУ, 2016. – 68, [1] с. : іл.
Гузар, Л. Великопосні роздуми з Блаженішим Любомиром Гузарем. Молитва св. Єфрема / Л. Гузар ; [упоряд. та богослов. ред. О. Жаровська]. – Львів : Свічадо, 2017. – 111 с.
Гузар, Л. Роздуми Блаженнішого Любомира Гузара над молитвою св. Єфрема / [Любомир Гузар]. – Вид. 2-ге, випр. – Львів : Свічадо, 2017. – 111 с.
Гузар, Л. Про гріхи і чесноти / Л. Гузар ; упоряд. О. М. Климончук. – Харків : Фоліо, 2018. – 141 с. : кол. іл.
Гузар, Л. Найдорожча Мамусю! Листування о. Любомира Гузара з матір’ю. [1975 –1992] / [упоряд.: М. Рипан, О. Турій]. – Львів : Вид-во Укр. катол. ун-ту, 2018. – 263, [1] с. : фот.
Гузар Л. Про гріхи і чесноти / Л. Гузар ; [упоряд. Оксана Климончук]. – Харків : Фоліо, 2018. – 138, [3] с. : кольор. іл.
Релігія – це не знання про Бога. Релігія – це зустріч із Богом.
Така зустріч може бути лише особиста.
Чи може бути справжньою зустріч в Інтернеті чи, скажімо, по телефону?
Ні. Зустріч – це коли особи зустрічаються фізично, особисто.
З Богом все так само. Спілкування з
Ним не має бути механічним, масовим.
Література про життя і творчість
Блаженніший Вуйко Любко. – Львів : Свічадо, 2017. – 208 с. : фот.
Бурич Л. А. Колумністика Любомира Гузара: комунікативно-прецедентний потенціал [Електронний ресурс] / Л. А. Бурич // Теле та радіожурналістика. – 2019. – Вип. 18. – С. 108–116.
Вербицький В. В. Блаженніший Любомир Гузар про єдність церкви, держави та української діаспори [Електронний ресурс] / В. В. Вербицький // Софія. – 2019. – № 1. – С. 5–9.
Гузар на кожен день / уклала О. Климончук. – Харків : Фоліо, 2021. – 415 с. : портр., фот., іл.
Дмитришин, С. І. Гузар Любомир / С. І. Дмитришин // Енциклопедія Сучасної України. – Київ, 2006, Т. 6. – С. 593–594.
Іванов, М. Любомир Гузар – назавжди / М. Іванов // Літературна Україна. – 2017. – 15 черв. – С. 4.
Кіцера О. Блаженніший Любомир Гузар [Електронний ресурс] / О. Кіцера // Праці наукового товариства ім. Шевченка. Медичні науки. – 2017. – Т. 49. – С. 143–144.
Климончук, О. М. Любомир Гузар / О. Климончук. – Харків : Фоліо, 2020. – 121 с. : фот. – (Знамениті українці).
Недавня, О. В. Гузар Любомир / О. В. Недавня // Енциклопедія історії України. – Київ. : Наукова думка, 2004, Т. 2. – С. 246–518 с.
Опанасенко, О. Любомир Гузар / О. Опанасенко. – Київ : ІРІО, 2019. – 141 с. : кольор. іл. – (Видатні українці. Люди, які творили історію).
Пішов у вічність Архиєпископ-емерит Української Греко-Католицької Церкви, Блаженніший Любомир (Гузар) [Електронний ресурс] // Праці наукового товариства ім. Шевченка. Медичні науки. – 2017. – Т. 49. – С. 141–142.
Рижко, О. М. Концепція ціннісних орієнтирів сучасної людини (на матеріалі медійних виступів Блаженнішого Любомира Гузара [Електронний ресурс] / О. М. Рижко // Наук. зап. Ін-ту журналістики. – 2014. – Т. 54. – С. 103–106.
Сталкер, Ів. Ан. Ті. Феномен кардинала Гузара [Електронний ресурс] / Ів. Ан. Ті. Сталкер // Вісн. економ. науки України. – 2017. – № 2. – С. 155–185.
Чистух, В. Завалівське коріння Блаженнішого Любомира Гузара / В. Чистух. – Львів : Свічадо, 2017. – 64 с. : фот.
Шипка М. Моральне виховання у спадщині Блаженнішого Любомира Гузара [Електронний ресурс] / М. Шипка // Актуальні питання гуманітарних наук. – 2021. – Вип. 45(2). – С. 194–199.
Щоткіна, К. Любомир Гузар. Хочу бути Людиною / К. Щоткіна. – Харків : Віват, 2017. – 272 с. : портр., фот. – (Гордість нації).
Ми маємо щось тільки тоді, коли прагнемо
до чогось величного і чистого.
Ми будемо пропащими, якщо будемо
думати тільки про задоволення своїх потреб.
Любомир Гузар і Вінниччина
Вальтер, І. «Християнин – це не ангел, а людина, яка вірить і змагається» : [у Вінниці встановили перший у світі пам’ятник Любомиру Гузару] / І. Вальтер // 33-й канал. – 2021. – 6 жовт. – С. 10 : кольор. фот.
Зотов, М. Пам’ятник Любомиру Гузару : [віряни парафії Покрова Пресвятої Богородиці УГКЦ у Вінниці із благословення владики Йосифа Міляна планують встановити бронзовий пам’ятник предстоятелю Греко-Католицької церкви Любомиру Гузару] / М. Зотов // Місто. – 2019. – 7 серп. – С. 5.
Космина, Н. Любомир Гузар постав у бронзі : [перший в Україні пам’ятник Блаженнішому Любомиру Кардиналу Гузару встановили 28 верес. у Вінниці поблизу храму Покрови Пресвятої Богородиці Української Греко-Католицької церкви] / Н. Космина // Вінниц. газ. – 2021. – 1 жовт. – С. 3.
Медведєва, І. Пам’ятник Блаженнішому Любомиру : [у Вінниці планується встановити пам’ятник Л. Гузару, предстоятелю Української Греко-Католицької Церкви] / І. Медведєва // Вінниччина. – 2019. – 5 лип. – С. 2 : фот.
Мороз, О. Цитати Любомира Гузара – у твоєму мобільному : [Вінниц. ІТ-компанія Appgress та вінниц. iHUB спільно з Українською греко-католицькою церквою за підтримки Вінниц. міськради розробила мобіл. додаток «Цитати Любомира Гузара»] / О. Мороз // Вінниц. газ. – 2017. – 20 жовт. – С. 15.
У рамках Тижня Патріарха Любомира Гузара, у Вінниці розпочала роботу тематична виставка «Прилучитися до Великого» [Електронний ресурс] // Вінницька районна державна адміністрація : [вебсайт]. – Електрон. дані і програми. – Режим доступу: https://www.vinrda.gov.ua/news/ostanni-novyny/u-ramkakh-tyzhnia-patriarkha-liubomyra-huzara-u-vinnytsi-rozpochala-robotu-tematychna-vystavka-pryluchytysia-do-velykoho (дата звернення: 23.02.2023). – Назва з екрана.
Чорний, Ю. «Усе на цім світі тлінне, тільки віра й культура – вічні» : [перший в Україні пам’ятник архієпископу Любомиру Гузару відкрили у Вінниці] / Ю. Чорний // Вінниччина. – 2021. – 27 жовт. – С. 5 : фот.
Шуткевич, О. Йосип Сліпий терпів, вірив і служив народу : [Блаженніший архієпископ і кардинал Любомир Гузар цими днями завітав до Вінниці, щоб взяти участь у вечорі пам’яті патріарха Йосипа Сліпого «Князь Церкви, мученик, державник». Зустріч відбулася в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Тімірязєва] / О. Шуткевич // Вінниц. газ. – 2012. – 21 верес. – С. 8 : фот.
Підготувала С. Шуляк, провідний бібліограф
відділу наукової інформації та бібліографії