Рубрика «Варто прочитати». «Дифамація»
ВАРТО ПРОЧИТАТИ:
ДИФАМАЦІЯ : зб. ст. / за ред. І. В. Спасибо-Фатєєвої. – Харків : ЕКУС, 2021. – 280 с. ШИФР 347.9 Д 50
У збірці зібрані статті науковців, суддів, адвокатів з тематики дифамації. Автори спільними зусиллями надали можливість розкрити поняття дифамації, як воно розуміється в науці та застосовується в українській судовій практиці та в практиці ЄСПЛ.
Крім статей, в збірці поміщені коментарі рішень ЄСПЛ, що дозволить читачеві скласти власне бачення з приводу дифамації та обрати надійний спосіб захисту свого права.
ПЕРЕДМОВА
...кожен, хто гнівається на брата свого, підпадає вже судові.
А хто скаже на брата свого: рака, підпадає верховному судові,
а хто скаже дурний, підпадає геєнні огненній.
(Євангеліє від Матвія 5:22)
Чим нижче інтелект, тим голосніше образи!
Як часто ми стали чути на вулицях і майданах, по телевізору і в інтернет-ресурсах: «ганьба-ганьба»! Образи, наклепи, крики, гнів, злоба - все це нашаровується і викликає недобрі відчуття у тих, хто це чує. Тим більше - у того, про кого поширюються неправдиві відомості, образливі вислови. На жаль, це стає мало не нормою нашого життя. Особливо у передвиборчих кампаніях, під час політичних дискусій, дебатів, проведенні різних громадських заходів. Це є і в наукових колах, і в інших колективах.
Відомості, що поширюються про особу, вислови на її адресу можуть бути цілком або частково неправдивими, а можуть бути правдивими, але не бажаними для особи. Часто це судження висловлювана, його оцінка дій іншої особи, при чому в різному ступені неприйнятності.
Насправді все це настільки багатогранне, що описати всі нюанси важко, неможливо та й недоцільно.
Подібні ситуації розбираються не тільки і не стільки правниками, а і психологами, політологами, соціологами тощо. При чому з акцентом на свободу слова. Для правників вони ж важливі в аспекті того, наскільки інформація і засоби її вираження порушують права особи, людини. І тут правничі інституції «гойдаються» між двома «стовпами» - правом на повагу до приватного життя і свободою вираження поглядів.
У цій збірці пропонуються різні ракурси дифамації. Вони стосуються різних ситуативних проблем та різних фігурантів - політичних діячів, суддів, науковців тощо. При формуванні авторського колективу ставилося за мету всебічно розглянути ту суспільну проблему, що так чи інакше стосується дифамації. Автори, серед яких науковці, судді, адвокати, достойно впоралися з цим завданням. Тому читачеві буде цікаво познайомитися з дифамацією у таких різноманітних спектрах, які додадуть ще більшого бажання просунутися на шляху усвідомлення такого явища, як дифамація.
Проф. І. Спасибо-Фатєєва