Віртуальний бібліографічний список літератури до Дня Героїв Небесної Сотні
Відділ наукової інформації та бібліографії пропонує ознайомитись із віртуальним бібліографічним списком «Слава та пам'ять: вічний подвиг Героїв Небесної Сотні», у якому представлені матеріали, що висвітлюють події Майдану, біографії загиблих героїв, їхні подвиги та вплив Революції Гідності на подальший розвиток ситуації в України.
…і мовчки сотня непокорених героїв
відходила у чисті небеса
День Героїв Небесної Сотні, який відзначається щороку 20 лютого, є даниною пам’яті тим, хто віддав своє життя за свободу, гідність і незалежність України під час Революції Гідності 2013-2014 рр. Ця трагічна, зрошена кров’ю дата стала символом відваги, самопожертви та прагнення українського народу до демократичних змін і європейського майбутнього.
Вшанування подвигу Героїв Небесної Сотні є не лише важливим елементом національної пам’яті, а й нагадуванням про цінності, за які вони боролися. Пам'ятний день було встановлено указом Президента України 11 лютого 2015 р. задля «увічнення великої людської, громадянської і національної відваги та самовідданості, сили духу і стійкості громадян, завдяки яким змінено хід історії нашої держави, гідного вшанування подвигу Героїв Небесної Сотні, які віддали своє життя під час Революції Гідності (листопад 2013 року – лютий 2014 року), захищаючи ідеали демократії, відстоюючи права і свободи людини, європейське майбутнє України».
Революція Гідності стала переломним моментом в історії України. Мирні демонстрації, що розпочалися у листопаді 2013 р., переросли у масові протести проти свавілля влади та нехтування правами людини. Найтрагічніші події відбулися в лютому 2014 р., коли силові структури застосували проти протестувальників зброю. Під час цих сутичок в центрі Києва загинули понад сто осіб, сотні були поранені.
З 18 по 20 лютого на Майдані загинуло 78 осіб, після 20 лютого – ще 20. Найбільше жертв було саме 20 лютого. Серед загиблих – як молоді хлопці, так і люди старшого віку. Всі вони звичайні люди, які не мали в руках зброї, але були вбиті кулями снайперів у той момент, коли намагалися допомогти пораненим. Згодом, загиблих учасників акцій протесту почали називати «Небесною сотнею».
Україна заплатила надто високу ціну за звільнення від диктатури і за свій цивілізаційний вибір – бути частиною Європи. 105 Героям Небесної Сотні посмертно присвоєно звання Герой України, а троє іноземців – громадянин Білорусі Михайло Жизневський, Грузії – Зураб Хурція і Давид Кіпіані посмертно нагороджені орденами Героїв Небесної Сотні.
Полеглі на Майдані стали справжнім символом і взірцем жертовності, патріотизму та героїзму. Вони свідомо йшли на смерть і загинули за правду, свободу та незалежну Україну. Герої Небесної Сотні ціною свого життя показали, що український дух незламний, а народ – непоборний.
Подвиг Героїв Небесної Сотні надихнув на боротьбу з російською агресією сотні тисяч українців. Ми схиляємо голови, віддаючи глибоку шану всім, хто поклав своє життя за свободу та право бути господарем на своїй землі. Вічна пам’ять і слава Героям! Вони не вмирають, а навічно залишаються нашою гордістю та небесними захисниками України.
Відділ наукової інформації та бібліографії пропонує ознайомитись із бібліографічним списком, у якому представлені матеріали, що висвітлюють події Майдану, біографії загиблих героїв, їхні подвиги та вплив Революції Гідності на подальший розвиток ситуації в України. У поданих джерелах можна знайти детальні описи перебігу революційних подій в Україні у 2013-2014 рр., аналіз політичних і соціальних змін в країні, а також свідчення і роздуми очевидців та учасників протестів. До списку увійшли книги зі спогадами родичів, друзів та побратимів загиблих героїв, що дозволяє розкрити їхні особисті історії та мотиви боротьби.
Значну частину списку становлять художні прозові та поетичні твори, автори яких були натхненні доленосними подіями Революції Гідності та подвигом Героїв Небесної Сотні.
Ці джерела є не лише історичним свідченням, а й важливим ресурсом для дослідників, студентів, учителів та всіх, хто прагне глибше зрозуміти ключові події Революції Гідності.
Сподіваємося, що зібрані матеріали стануть корисними для всіх, хто бажає дізнатися більше про події Революції Гідності, осмислити їх значення та зробити свій внесок у збереження пам’яті про Героїв Небесної Сотні.
Про вшанування подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні : Указ Президента України від 11.02.2015 р. № 69/2015 // Офіц. вісн. України. – 2015. – № 13. – Ст. 340.
Про орден Героїв Небесної Сотні : Указ Президента України від 03.11.2014 р. № 844/2014 // Офіц. Вісн. України. – 2014. – № 89. – Ст. 2549.
Революція Гідності: хронологія подій, спогади, загальні матеріали
Бердинських, К. Єлюди: теплі історії з Майдану : [блог-щоденник] / К. Бердинських. – Київ : Брайт Стар Паблішинг, 2014. – 179 с. – іл.
«Єлюди» – це паперова версія онлайн-щоденника журналістки Крістіни Бердинських, який вона започаткувала у соціальній мережі Facebook в грудні 2013 р. До збірки ввійшли майданівські історії, що їх авторка записала протягом чотирьох місяців активних протестів. Ідея книги «Єлюди» полягає в тому, щоб дати можливість звичайним людям, учасникам зимових протестів на Майдані розповісти про доленосні події, в епіцентрі яких вони перебували.
Василь Третецький. Один із Небесної Сотні : фотоальб. / упоряд. В. Козоріз]. – Харків : Майдан, 2014. – 78 с. : іл., портр.
Фотоальбом присвячений одному з активних учасників Революції Гідності Василеві Третецькому, Більше 150 світлин та документальних записів у мережі Facebook ілюструють його роль у тих буремних подіях, а також відтворюють найяскравіші сторінки біографії.
94 дні. Євромайдан очима ТСН / авт. ідеї Т. Пушнова ; голов. ред. А. Чех. – Київ : Основи, 2014. – 172 с. : фот.
Це видання – колективне бачення журналістів, операторів, редакторів і ведучих Телевізійної Служби Новин, для кожного з яких Євромайдан став не лише роботою, а й важливою сторінкою життя. У книзі за матеріалами команди телеканалу відтворюється хронологія подій Революції Гідності.
Димид, К. Каміння Майдану / К. Димид, М. Димид ; Укр. катол. ун-т, Каф. богослов'я. – Львів : Свічадо, 2014. – 279 с. : іл., фот.
Ця книжка – спроба головного капелана Майдану Михайла Димида і його доньки Климентії Димид, активних учасників революційних протестів, показати події Революції Гідності не лише у суспільному, але й в духовному вимірі.
Літопис самовидців: Дев’ять місяців українського спротиву / авт. проекту О. Забужко ; упоряд. Т. Терен. – Київ : Комора, 2014. – 311 с. : іл.
Від Євромайдану до АТО – ця книжка в хронологічній послідовності простежує зміну настроїв і глибинні психологічні трансформації в українському суспільстві. Колективний портрет «народження нації», що за кілька місяців пройшла шлях від мирного протесту до національно-визвольної війни, складено з найпопулярніших за цей час дописів у соцмережах, виступів в мережі інтернет, фрагментів новинної стрічки і т. д. Понад сотню авторів збірника об’єднує одне: всі вони були живими свідками й учасниками найдраматичніших подій новітньої української історії і всі їхні думки й почуття, оцінки й пошуки смислів зафіксовано в режимі «включеного спостереження». Читач таким чином отримує можливість доторкнутися до історії в момент її прямого творення.
Люди Майдану: хроніка : фотоальб. / за заг. ред. Л. Івшиної ; упоряд. : Р. Канюка, М. Семенченко, А. Жуков ; авт. текст. М. Семенченко ; фото Р. Канюки та ін. – Київ : Укр. прес-група, 2014. – 240 с. : фот., іл., портр. – (Бібліотека газети «День»).
Добірка знакових фотографій з Майдану: від найпершого вечора – до трагічних подій на Інститутській. Фотокореспонденти та журналісти газети «День» були у вирі подій, серед тих, хто творив історію на головній площі країни та поза нею. Цей альбом – узагальнене відчуття Майдану безпосередніми його учасниками. «Майдан вивів на авансцену української і світової історії нові українські обличчя, характери, – зазначила головний редактор «Дня» Лариса Івшина у передмові до фотоальбому. – Запам’ятаймо цей час у образах».
Майдан Гідності: (пам’яті «Небесної сотні») / упоряд. С. Козак. – Київ : Літературна Україна, 2014. – 204 с. – (Бібліотека газети «Літературна Україна»).
Збірник присвячено одній із найбільш знакових подій в історії української державності – Євромайдану, до якого протягом трьох місяців була прикута увага вітчизняних та світових засобів масової інформації. Українські письменники, науковці, публіцисти, дипломати активно осмислювали революційні події, давали їм моральну та фахову оцінку, розмірковували про значення суспільних змін для культури і націотворення. Збірник містить список героїв, полеглих за Україну, а також звернення до інтелігенції, матеріали з хронології Євромайдану, аналітичні статті, відгуки на ключові події 2013-2014 рр.
Мухарський А. Майдан. (Р)еволюція духу : мистец.-культурологіч. проект / А. Мухарський. – Київ : Наш формат, 2014. – 305 с.
Книга-калейдоскоп із відвертими й критичними поглядами на Революцію Гідності. Громадські діячі, інтелектуали, письменники, художники, герої й очевидці у щоденниках, есе та інтерв’ю розкривають непомітні медіа деталі, світлий і темний бік Майдану, його причини, наслідки та загадкові збіги подій 2013-2014 рр.
Слабошпицький, М. Гамбіт надії. Україна: констатації, матеріали, виклики, сподівання / М. Слабошпицький. – Київ : Ярославів Вал, 2014. – 263 с. : фот.
Це книжка про Майдан, коли тисячі хоробрих людей вийшли на площу не заради вигоди, а за європейське майбутнє України. Бійці «Небесної Сотні» – різного віку, національностей, професій – об’єдналися в спільному прагненні очистити країну від корупції та несправедливості. Книга «Гамбіт надії» – це роздуми самовидця про наше буремне сьогодення. Вона спонукає кожного, хто тримає її в руках, щонайменше – не мовчати, а висловити свою громадянську позицію голосно і виразно.
Вознесіння духу : кн. пам’яті Героїв АТО та Небесної Сотні Вінниччини / Благод. фонд «Блаженні милостиві» ; авт.-упоряд. В. М. Щербань. – Вінниця : Рогальська І. О., 2015. – 140 с. : фот.
Книга написана на реальних фактах, свідченнях очевидців про героїв Вінниччини, які не повернулися з Української Січі в літописі 2014-2015 рр. У виданні автор засвідчує піднесення духу, могутність нашого народу, готовність виборювати свободу та європейські цінності.
Гук, Н. Євромайдан: [звичайні герої] / Н. Гук. – Київ : Брайт Стар Паблішинг, 2015. – 144 с.
Ця збірка – про звичайних, але неймовірних людей, які творили Революцію Гідності. Тут є все: подолання страху, любов до Батьківщини, рішучість діяти, переосмислення себе та сміливість відстоювати свободу. У центрі подій — незламне прагнення змінити світ і віра, що не знає слова «неможливо».
Кошкіна, С. Майдан. Нерозказана історія: головне розслідування подій Революції Гідності / С. Кошкіна. – Київ : Брайт Стар Паблішинг, 2015. – 400 с. : іл., фот.
У книзі зібрані відверті інтерв’ю з головними персонажами тієї історичної зими. Персонажами, що перебували по обидва боки барикад…
Майдан від першої особи. 45 історій Революції Гідності : [зб. спогадів] / Укр. ін-т нац. пам’яті ; упоряд. : Т. Ковтунович, Т. Привалко. – Київ : К.І.С., 2015. – 320 с. : фот. – (Майдан: усна історія : проект).
Унікальне зібрання свідчень безпосередніх учасників Революції Гідності. У книзі представлено 45 розповідей студентів, підприємців, волонтерів, журналістів, митців, правозахисників, політиків, представників Самооборони та Автомайдану, які діляться своїми переживаннями, викликами та здобутками. Це живі історії про боротьбу за свободу, гідність та справедливість, які формують колективну пам’ять про Майдан. Видання є частиною проєкту Українського інституту національної пам’яті, спрямованого на збереження правдивої історії сучасної України.
Майдан від першої особи : [зб. спогадів]. / Укр. ін-т нац. пам'яті. – Київ : К.І.С. – (Майдан: усна історія : проект).
Вип. 2. : Мистецтво на барикадах / упоряд. : Т. Ковтунович, Т. Привалко. – 2016. – 302 с. : кольор. іл., фот.
Книга розповідає про роль мистецтва в революційних подіях 2013-2014 рр., показуючи, як художники, музиканти, поети, театрали та інші митці перетворили Майдан на простір свободи, сили та натхнення. Через спогади безпосередніх учасників, архівні матеріали та фотографії видання відтворює атмосферу культурного спротиву, що став невід’ємною частиною боротьби за гідність і незалежність України. Книга є частиною серії проектів Українського інституту національної пам’яті, спрямованих на збереження пам’яті про Революцію Гідності.
Вип. 3, ч 1 : Регіональний вимір : Автономна Республіка Крим – Луганська обл. / уклад. : О. Білобровець та ін. ; відп. ред. Т. Привалко. – 2017. – 416 с. : іл.
Третій випуск видання у частині першій висвітлює події Революції Гідності за межами Києва, зосереджуючи увагу на протестному русі в різних регіонах України. Через спогади активістів, журналістів, правозахисників та очевидців розкриваються особливості Майдану в Криму, Донецькій та Луганській областях. Видання показує, як місцеві громади долучалися до боротьби за свободу і демократичні цінності, з якими викликами вони стикалися та який вплив на суспільство мали революційні події у цих регіонах.
Вип. 3, ч. 2 : Регіональний вимір : Львівська – Чернігівська обл. / уклад. : Г. Боднар та ін. ; відп. ред. Т. Привалко. – 2018. – 432 с. : фот.
Збірник розповідає про події Революції Гідності в західних, центральних та північних регіонах України. Через спогади очевидців, активістів, журналістів, волонтерів та представників місцевих громад книга показує, як відбувалися протести поза Києвом, як формувалися осередки спротиву, координувалася допомога столичному Майдану та які випробування довелося пройти учасникам подій. Це важливе свідчення про єдність українців у боротьбі за гідність і свободу, яке є частиною серії проєктів Українського інституту національної пам’яті, спрямованих на збереження історії Майдану.
Слабошпицький, М. Велика війна 2014... : Україна: виклики, події, матеріали / М. Слабошпицький. – Київ : Ярославів Вал, 2015. – 320 с. : іл.
Книжка написана по гарячих слідах історичних подій: фінал Революції Гідності, початок російської агресії, Герої Небесної Сотні, перші добровольці, зрадники й паркетні генерали, відродження армії, масштаб волонтерського руху, світова реакція та президентські вибори, що принесли нові обіцянки й розбиті надії.
Токмань, Г. Л. Майдан: сторінка живої історії / Г. Л. Токмань. – 2-ге вид., випр., допов. – Ніжин : Лисенко М. М., 2015. – 104 с.
У центрі розповіді – ніч штурму київського Майдану 18-19 лютого 2014 р. Окреслено психологічні портрети людей, з якими авторка була поруч. Зроблено спробу створення узагальненого образу т. зв. «масовки» як одного з феноменів Майдану.
Филипович, Л. Майдан і Церква / Л. Филипович. – Київ : Техніка, 2015. – 650 с.
Книга є результатом моніторингу подій зими 2013-2014 рр., зосередженого на реакції релігійних організацій та їхніх лідерів на мирні протести й силове придушення Майдану. До збірки увійшли хронологія подій, офіційні заяви, звернення релігійних діячів, коментарі віруючих і пасторів, а також експертні оцінки релігієзнавців, які аналізують роль Церкви у становленні громадянського суспільства.
Щербак, В. Мій Майдан. Революція гідності. Листопад 2013 – лютий 2014 : [хронологія подій] / В. Щербак. – Київ : ЗНУА, 2015. – 270 с. : фот. – (Бібліотека газети «Дзеркало тижня»).
У книзі, присвяченій Революції Гідності, відтворена хронологія подій листопада 2013 – лютого 2014 рр. з коментарями і спогадами автора, який спостерігав більшість подій на власні очі. Книга також містить перелік імен Героїв Небесної Сотні.
Герасименко, О. Майдан після Майдану / О. Герасименко. – Київ : ВІПОЛ, 2016. – 136 с. : фот.
Зі слів авторки, написати цю книгу її надихнуло замовчування подій на Майдані після Революції Гідності. Тим більше, що дедалі частіше звучить думка, що революція триває. Вже у лютому 2014-го для багатьох це було очевидним, але довелося обирати: воювати чи тиснути на владу. Частина активістів залишилася на Майдані…
Майдан. Свідчення. Київ, 2013-2014 роки / за ред. Л. Фінберга, У. Головач. – Київ : Дух і Літера, 2016. – 778 с.
Ця книга – добірка свідчень про події Революції Гідності. В ній – розповіді оборонців Майдану, медиків, священиків, митців – людей різного віку та фаху, мешканців практично всіх регіонів країни. Вони були учасниками й свідками Майдану – історичного етапу «народження нової нації».
Стражний, О. Майдан. Події-свідчення-менталітет / О. Стражний. – Київ : Дух і Літера, 2016. – 359 с.
Книга висвітлює події Революції Гідності (листопад 2013 – лютий 2014) крізь призму голосів її учасників та аналізу подібних революцій у світі. Автор, будучи не лише учасником протесту, а й психіатром, дає несподіване осмислення подій. Досліджуючи поведінку протестувальників і громадян, він визначає, які риси української ментальності проявилися в кризовий момент, а які залишилися в тіні. Завершується книга аналізом змін у світогляді українців після Майдану та прогнозами для майбутнього України.
Вітер, М. Літопис Революції Гідності / М. Вітер. – Львів : Піраміда, 2017. – 280 с. : фот.
Основна увага в книзі приділяється правдивому опису подій і людей, а також вражаючому духу взаємопідтримки і самопожертви, що панував на Майдані. Автор зазначає, що видання не претендує на професійний історичний чи політологічний аналіз Революції Гідності.
Капранов, В. В. Майдан. Таємні файли / В. В. Капранов, Д. В. Капранов. – Київ : Нора-Друк, 2017. – 320 с. – (Цілком таємно!).
Час дізнатися правду про Майдан. Мільйони брали участь у революції, але що відбулося насправді? Хто фінансував протести? Як переможці ділили владу? Хто здав Крим і Донбас, як встояли Одеса й Харків? У цьому розслідуванні герої – не лише ті, хто був на сцені, а й ті, хто діяв за лаштунками: вів переговори, захоплював будівлі, сидів у тюрмах, воював, лікував і працював заради перемоги Революції.
Бог і Майдан. Аналіз і свідчення : [зб. свідчень і статей] / Філософсько-богослов. ф-т УКУ ; за заг. ред. М. Димид. – Львів : Укр. католиц. ун-т, 2018. – 222 с. : іл.
Збірка свідчень і статей про присутність Бога на Майдані. Вона містить доповіді учасників Революції Гідності, виголошені на конференціях «Богослов’я Майдану» (Київ) і «Бог на Майдані: реальність чи міф?» (Львів) у 2016 р. Ці події змінили ставлення багатьох до Бога й Церкви, тож богословські роздуми у книзі зацікавлять усіх, хто замислюється над питаннями віри, моралі та майбутнього України як європейської держави.
Майдан. Погляд зсередини: спогади «Львівської брами» – захисників першої барикади, що під мостом на вулиці Інститутській / авт.-упоряд. О. Трайдакало. – Київ : Book Express : Мельник М. Ю., 2018. – 320 с.
Книга про справжні емоції та почуття, які переживали люди на Майдані: терпимість, що веде до порозуміння, братерство, об’єднане спільною метою, стійкість мирного протесту, біль утрат і криваве протистояння з ворогом, що переступив межу людяності. Це не історія про жорстокість, а про чесноти найкращих людей, які живуть серед нас.
Майдан. Свідчення. Допомога постраждалим. Міжнародна солідарність / за ред.: Л. Фінберга, І. Берлянд, О. Андреєвої. – Київ : Дух і Літера, 2018. – 816 с. – (Бібліотека спротиву. Бібліотека надії).
Книга містить свідчення учасників Майдану про допомогу постраждалим. Перша частина присвячена медичній, соціальній, психологічній та правовій підтримці майданівців і їхніх родин, фіксуючи унікальний досвід самоорганізації. Друга частина розповідає про міжнародну солідарність у допомозі постраждалим – безпрецедентний приклад взаємодії, що заслуговує на збереження в національній пам’яті.
Небесна сотня : [книга-реквієм] / упоряд. : О. Трибушна, І. Соломко. – Харків : Фоліо, 2018. – 205 с.
Книга-посвята учасникам Революції гідності, які віддали своє життя за Україну та її свободу. Герої книги – звичайні люди з різних куточків нашої держави. Вони дуже різні – заробітчани, науковці, підприємці, вчителі, студенти... Якби не Майдан, вони б ніколи не зустрілися. Майдан об’єднав їх, зробив побратимами та «воїнами світла». Книга була написана заради того, аби пам’ять про величезну самопожертву Героїв Небесної Сотні назавжди залишилася в серцях українців.
Стецик, В. Розворот. 21 листопада 2013 – 1 березня 2014. Хроніки Майдану. – Київ : Смолоскип, 2018. – 176 с.
«Розворот» – це історія вибору на користь спротиву й майбутнього. Автор відверто говорить про страх і відвагу, єдність і розбрат, що супроводжували творців Революції Гідності. Це спогади очевидця народження нового шляху України, розчарувань і перемог, втрати найкращого друга та усвідомлення цінності здобутого досвіду.
Терейковська, С. А. Небесна Сотня. Життєписи : [в 3 кн.] / С. Терейковська ; Нац. музей Революції Гідності. – Київ.
Кн. 1. – Майстер Книг, 2018. – 432 с. : портр., фот.
Кн. 2. – Фенікс, 2020. – 496 с. : іл., фот.
Кн. 3. – Нац. музей Революції Гідності, 2020. – 496 с.
Авторка, активна учасниця Революції Гідності й волонтерка, у трьох книгах зібрала нариси про активістів Євромайдану, які віддали життя заради вільної й суверенної України. Маловідомі біографічні факти, спогади рідних і земляків, а також майстерність оповіді створюють живий епос новітньої героїки, що розкриває витоки патріотизму й глибину духовного світу тих, хто був здатен на самопожертву заради спільного блага.
Шор, М. Українська ніч. Історія революції зблизька / М. Шор ; пер. з англ. О. Буценка. – Київ : Дух і Літера, 2018. – 264 с.
Проникливий репортаж про події Революції Гідності, написаний американською історикинею Марсі Шор. Авторка не просто досліджує політичні зміни в Україні, а занурюється у внутрішній світ людей, які стали учасниками цих драматичних подій. На основі особистих бесід, щоденників і спогадів активістів, журналістів, військових та пересічних громадян Шор створює живий літопис революції, війни та трансформаційного шляху України. Книга відображає не лише хронологію подій, а й глибокі філософські та моральні дилеми, які постали перед українцями у вирішальний момент історії.
Майдан. Пряма мова = Maidan. Direct Speech. / Нац. музей Революції Гідності ; запис інтерв’ю, упоряд. та прим. О. Ю. Чебанюк ; розшифрування: О. Ю. Чебанюк та О. Ю. Ковальової. – (Усна історія Майдану).
Кн. 1. – Київ : Фенікс, 2019. – 448 с. : фот., портр.
Перша книга серії усних історій «Майдан. Пряма мова», започаткованої Національним музеєм Революції Гідності, містить 35 інтерв’ю з учасниками та свідками подій. Євромайдан постає крізь їхні спогади, роздуми та враження, розкриваючи епізоди, які найбільше вразили й залишилися в пам’яті.
Кн. 2. – Дрогобич : Коло, 2019. – 448 с. : фот., іл.
Друга книга збірника «Майдан. Пряма мова» продовжує серію «Усна історія Майдану», започатковану Національним музеєм Революції Гідності. Вона містить 28 інтерв’ю, записаних фольклористкою Оленою Чебанюк у 2014-2019 рр. Свідчення учасників і очевидців зібрані методом неструктурованого інтерв’ю на засадах oral history, розкриваючи живу пам’ять про події Революції Гідності.
Винницький, М. Український Майдан, російська війна. Хроніка та аналіз Революції Гідності / М. Винницький ; пер. з англ. Р. Клочко. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2021. – 560 с. : карти, портр., табл.
Книга детально висвітлює події в Україні 2013-2018 рр., поєднуючи науковий підхід і погляд безпосереднього учасника протестів. Під час Революції Гідності Михайло Винницький коментував події для англомовних ЗМІ та вів блог «Думки з Києва». Його книга, вперше видана англійською у 2019 р., стала внеском у боротьбу за правду про Україну в інформаційній війні.
Киричок, П. О. Майдан і КПІ / П. Киричок ; авт. тексту А. Киричок ; голов. ред. П. Киричок. – Київ : АртЕк, 2021. – 175 с. : фот.
Документальна книга присвячена київським політехнікам – студентам і викладачам КПІ, які боролися за свободу та незалежність України. Вони віддали найцінніше – своє життя – заради того, щоб наша держава була вільною, незалежною та демократичною. Видання створене для збереження пам’яті про величезну самопожертву Героїв Небесної Сотні та воїнів АТО, щоб їхній подвиг назавжди залишився в серцях українців. У книзі використані архівні матеріали, фотографії та документи з фондів КПІ ім. Ігоря Сікорського, а також особисті матеріали співробітників і студентів.
Лобур, Б. Б. Небесна Сотня. Любіть Україну, як любили вони, – Небесної Сотні дочки й сини... / Б. Б. Лобур ; ред.- упоряд. П. Козловський ; вступ. ст. Г. Біляк. – Тернопіль : Терно-граф, 2021. – 311 с. : іл., фот.
Видання присвячене світлій пам’яті Героїв Небесної Сотні та всіх, кого викрали під час мирного протистояння і таємно вивезли за межі Києва. Багато з них зникли безвісти, інших жорстоко закатували. Ця книга – нагадування про страшну ціну, сплачену за свободу України.
Революція Гідності та її Герої в художній літературі
Базів, В. Армагеддон на Майдані : роман-реквієм / В. Базів. – Київ : Укр. пріоритет, 2014. – 160 с.
Роман-реквієм «Армагеддон на Майдані» базується на реальних подіях і є першим художнім вербальним полотном, що зображує масштабні події Революції Гідності як частину всесвітньої історії. Автор подає документальну історію, що пояснює причини повстання, яке стало прологом до визвольної війни проти загрози, що нависла над людством. Майдан розглядається як епічне протистояння Добра і Зла, де кожен намагається стати на бік світла.
Бондарчук, Т. В. Кохання, розстріляне снайпером / Т. В. Бондарчук. – Хмельницький : Поліграфіст-2, 2014. – 320 с.
До збірки увійшли спогади та поезії авторки про її коханого чоловіка, Героя Небесної Сотні, Героя України, патріота і громадського діяча, голову Старокостянтинівської міської організації ВО «Свобода», націоналіста, члена виконавчого комітету міської ради та вчителя фізики. Окрім спогадів родини, до книги включено розповіді побратимів, друзів, колег, учнів і громади міста Старокостянтинова про Героя, який загинув 20 лютого 2014 р. на вул. Інститутській у Києві, рятуючи поранених.
Весна, С. Рабів до раю не пускають : [поезія] / С. Весна. – Київ : Самміт-Книга, 2014. – 224 с. : портр.
«Рабів до раю не пускають» – останній запис, який залишив на своїй сторінці в соціальних мережах 19-річний Устим Голоднюк з міста Збараж Тернопільської обл. Юнак загинув 20 лютого 2014 р. від вогнепального поранення в голову. Куля снайпера влучила над правим оком і на виході пробила його блакитний миротворчий шолом... Він був одним із тих, кого доля обрала в Небесну Сотню Майдану.
Голосом Майдану : твори про Майдан і путинсько-укр. війну 2014 р. / упоряд., ред., передм. Л. Сердунич. – Вінниця : Т. П. Барановська, 2014. – 80 с.
До збірника увійшли поетичні та прозові твори авторства мешканців містечка Хмільник про революційні події 2013-2014 рр. та російсько-українську війну.
Данилюк, О. Напівпровідник. Преторіанці: після і до Революції : [поезія] / О. Данилюк. – Київ : Самміт-Книга, 2014. – 115 с.
До поетичної збірки Олександра Данилюка – громадського діяча, правозахисника, координатора громадянського руху «Спільна Справа», одного з активістів Революції Гідності, увійшли вірші, написані під впливом подій на Майдані 2013-2014 рр.
Демиденко, Г. П. Герої не вмирають : поетич. щоденник Майдану / Г. П. Демиденко. – Полтава : Форміка, 2014. – 139 с.
Ганна Демиденко написала 103 вірші, кожен з яких присвячений одному з Героїв Небесної Сотні – тих, хто загинув на Майдані під час Революції Гідності. У збірці також представлені нові вірші, де поетеса поєднує подвиг майданівців із героїзмом тих, хто зараз боронить Україну на передових рубежах на Сході.
Дичка, Н. Знакове світло Майдану : зб. поезій / Н. Дичка. – Київ : Смолоскип, 2014. – 45 с. : іл.
Авторка збірки поезій по-філософськи глибоко та по-ліричному чуттєво зображує події, що відбувалися на Майдані у Києві 2013-2014 рр. Книга вдало відрізняється серед інших творів на майданну тематику, пропонуючи новий погляд, що поєднує глибину роздумів і емоційну виразність.
Євромайдан: лірична хроніка / упоряд. В Карп’юк. – Брустурів : Дискурсус, 2014. – 46 с.
Збірка поетичних творів, що стали відгуком на події Революції Гідності. У книзі зібрано вірші, народжені в часи протестів, наповнені болем, надією, боротьбою та вірою у краще майбутнє України. Автори, чиї голоси звучать у цій ліричній хроніці, передають щирі емоції та переживання, що охоплювали мільйони людей у зимові місяці 2013-2014 рр. Книга є частиною серії видань про Майдан, поряд зі збірками «Євромайдан. Хроніка відчуттів» та «Євромайдан. Хроніка в новелах». Вона зберігає живий голос епохи, що назавжди змінила Україну.
Євромайдан: хроніка в новелах / В. Івченко [та ін.]. ; упоряд. В Карп’юк ; [конкурс «Новела-по українськи»]. – Брустурів : Дискурсус, 2014. – 216 с.
Книга «Євромайдан. Хроніка в новелах» – це літературне осмислення подій Революції Гідності крізь призму людських історій. До збірки увійшли найкращі новели, відібрані в межах конкурсу «Новела по-українськи» журналу «Країна». Автори передають атмосферу Майдану, відтворюючи емоції, біль, надію і рішучість, які охопили українців у цей переломний момент історії. Ця книга – не просто збірка художніх творів, а жива пам’ять про події, що змінили країну. Вона доповнює серію видань «Євромайдан. Хроніка відчуттів» та «Євромайдан. Лірична хроніка», формуючи цілісний образ Революції Гідності через слово і переживання її учасників.
Євромайдан: хроніка відчуттів : [есе] / Т. Прохасько [та ін.]. ; упоряд.. В. Карп’юк – Брустурів : Дискурсус, 2014. – 156 с. : портр.
«Польові» враження від літературних діячів, таких як Тарас Прохасько, Іван Ципердюк, Юрій Андрухович, Сергій Жадан і Юрій Винничук, є справжнім скарбом, бо вони не просто описують історичні події, а передають емоції, переживання та глибоке розуміння того, що відбувалося на Майдані. Вони реагують на події так, як це міг би робити кожен українець, а їхня майстерність перетворює ці відгуки на унікальний літературний документ, який зберігає атмосферу та відлуння Революції Гідності.
Материнська молитва: українки – героям Майдану : поезії / авт. передм.: Т. В. Череп-Пероганич, Ю. Пероганич. – Київ : Наш Формат, 2014. – 71 с.
Збірка є виразом жіночої підтримки та відданості боротьбі за Україну. Поезії, написані відомими поетесами і звичайними жінками, зберігають глибокі почуття любові до Батьківщини, болю за її героїв і тривоги за майбутнє країни. Через вірші звучить не лише пам'ять про Героїв Майдану, але й вираження вдячності та вшанування тих, хто віддав своє життя за свободу і незалежність.
Небесна сотня : антол. майданівських віршів / упорядкув., передм. Л. Воронюк. – 2-ге вид., допов. – Чернівці : Букрек, 2014. – 400 с. : іл.
Антологія є вражаючим свідченням сили слова та єдності літературного світу навколо подій Революції Гідності. Вірші, написані не лише українськими, а й іноземними авторами. Вони відображають колективний літературний відгук на боротьбу українців за європейські цінності та свободу. Збірка охоплює різні куточки світу, що дає змогу побачити, як ці події вплинули на людей з різних культур і контекстів. Антологія не лише зберігає пам’ять про важливі моменти в історії України, але й відзначає взаємну солідарність через поетичне слово.
Павличко, Д. Вірші з Майдану / Д. Павличко. – Київ : Основи, 2014. – 176 с.
Поетична збірка Дмитра Павличка охоплює події Революції Гідності крізь призму глибокого життєвого й творчого досвіду автора. Вірші, написані з осені 2013-го по літо 2014-го, передають біль, надію, боротьбу та незламність українського духу в переломний момент історії.
Пісний, Б. М. Ангели Майдану : вірші / Б. М. Пісний ; вступ. сл. О. Смолінська. – Дрогобич ; Львів : Відродження, 2014. – 278 с.
Збірка поезій присвячена подіям Революції Гідності та її героям. Через ліричні образи автор передає біль втрат, силу духу, жертовність і незламну віру в свободу.
Побережний, О. В. Герої не вмирають! Рядки народжені війною та революцією : вірші / О. Побережний. – Вінниця : Нілан-ЛТД, 2014. – 50 с.
Книга-роздум про Майдан, про Небесну Сотню, про поборників за свободу, про найкращих синів України, про віру, що український народ непереможний.
Уліщенко, О. Борітеся – поборете! Поетика революції / О. М. Уліщенко. – Харків : Віват, 2014. – 96 c. – фот.
До книги увійшли вірші, головною темою яких є боротьба за незалежність, свободу і соборність України. Поетичні рядки сповнені туги за полеглими в нерівному бою і віру в перемогу та нездоланність нашого народу. Світлини з Майдану проникливо відтворюють усю палітру героїчних протистоянь.
Волинська, М. Майдан: до... і після... Живе слово нового часу : [вірші] / М. Волинська. – Київ : Світ успіху, 2015. – 224 с.
Поетичний виклад подій, що відбувалися в Україні у 2013-2014 рр., пронизаний Духом Майдану, в якому поєдналися високі почуття людей, їх прагнення до правди і свободи.
Дмитренко, Ж. В. Іменем Майдану : поезії / Ж. Дмитренко. – Вінниця : Меркьюрі-Поділля, 2015. – 64 с.
«Іменем Майдану» – збірка поезій Жанни Дмитренко, що стала своєрідним літописом Революції Гідності – події, яка змінила хід історії та змусила світ по-новому поглянути на Україну й її незламний народ. У книзі оживають образи Героїв Небесної Сотні, бійців АТО, добровольців, комбатів, волонтерів, лідерів Майдану – тих, для кого Україна була і залишається понад усе. Вірші наповнені болем, сумнівами, розчаруваннями, але передусім – гордістю за патріотів, які стали на захист свободи й гідності своєї країни.
Івченко, В. 2014 : роман : в 2 ч. / В. Івченко. – Київ : Темпора, 2015.
Ч. 1. – 416 с.
Ч. 2. – 440 с.
Роман є своєрідним літературним дослідженням змін, які відбуваються в людях і суспільстві в кризових умовах. Він охоплює важливий період в історії України, починаючи з Революції Гідності і закінчуючи війною на Сході, показуючи, як різні люди сприймають і реагують на ці події. Автор створив галерею персонажів, кожен з яких має свою історію, свої переживання, свої зміни. Твір не лише про конкретний історичний період, але й про те, як кожен з нас стає частиною великих подій і як ці події формують нові реалії і нову ідентичність.
Кокотюха, А. Вогняна зима : роман / А. Кокотюха. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2015. – 348 с.
Вигадана драматична і водночас реалістична історія про події 2013-2014 рр. на Майдані, які відкрили нову сторінку життя нашої держави після Революції Гідності. У творі переплелися долі зовсім різних за віком, моральними принципами та соціальним статусом людей, яких об’єднав Майдан. І, звичайно, всі головні герої стали по обидва боки барикад… Тут усе справжнє – і життя, і кохання, і ненависть і смерть. А ще – відчайдушна віра в те, що все буде добре…
Корнійчук, Н. Ф. Небесна сотня. Герої не вмирають... : поезії, присвяч. героям Небесної сотні і загиблим на війні Сходу України / Н. Ф. Корнійчук – Луцьк : Волин. обл. друк., 2015. – 197 с. : фот.
Матіос, М. В. Приватний щоденник: Майдан. Війна / М. В. Матіос. – Львів : Піраміда, 2015. – 356 с.
«Приватний щоденник: Майдан. Війна» – це хроніка подій кінця 2013 – літа 2015 рр. Письменниця чуттєво описує життя українських родин, назавжди змінене Майданом і війною, через особисті історії, втрати та біль, які стали частиною нової реальності.
Филипчук, З. День і ніч навколо багаття : роман-репортаж / З. Филипчук. – Львів : Апріорі, 2015. – 204 c.
Роман-репортаж про події зими 2014 р. в Україні. Автор перебуває в гущі народу, що вийшов відстоювати свою людську гідність. Через думки, погляди, переживання людей, а також через діалоги з ближніми спостерігається сутність життя.
Кириченко, В. Л. На крилах Майдану : зб. віршів / В. Л. Кириченко. – Київ : Талком, 2016. – 117 с.
Кінзерська, Н. Б. Я в Сотні у Бога : [кн.-пам'ять] / Н. Б. Кінзерська. – Львів : Тріада Плюс, 2016. – 72 с. : фот., іл. ноти.
Світлій пам'яті Героя Небесної Сотні, Героя України Володимира Жеребного.
Панчишин, В. Молитви до Небесних Сил за захист українського народу : присвячується «Небесній Сотні» / В. Панчишин. – Львів : Реліг. вид-во «Святих Володимира та Ольги», 2016. – 320 с. : кольор. фот.
Книга-реквієм – це духовний відгук на події 2013-2014 рр. в Україні. Вона містить не лише авторські молитви й зібрані й впорядковані молитви і звернення видатних церковних діячів, поетичні твори, цитати зі Святого Письма та інформацію про Героїв Небесної Сотні, доповнену ілюстраціями.
Ухачевський, С. Ю. Легенди нескореної зими : роман / С. Ю. Ухачевський. – Львів : Кальварія, 2016. – 288 с.
Жорстка й відверта розповідь про Майдан, маловідомі подвиги повстанців, побут протестувальників та закулісся антимайдану. Події розгортаються на київських вулицях, у наметах обох таборів, владних кабінетах і навіть за кордоном. У центрі – не лише революціонери, а й політики, для яких Революція стала розмінною монетою, тоді як народ добровольцями пішов відстоювати цілісність України.
Ковтун, В. Дорогою через Майдан : [поезія] / В. Ковтун – Київ : Аванпост-Прим, 2018. – 192 с.
Збірка громадянської та філософської лірики, написаної автором до, під час і після Революції Гідності, учасником якої він був. Книжка складається з трьох розділів, що відображають боротьбу українців за волю – від бою під Крутами, Холодного Яру та УПА до героїчних подвигів сучасних захисників. На обкладинці книги – фото Героя Небесної Сотні Володимира Мельничука, зроблене автором видання.
Герасименко, Н. Словами очевидців: література від Євромайдану до війни / Н. Герасименко. – Тернопіль : Джура, 2019. – 128 с.
Видання присвячене аналізу літературних творів різних жанрів, які побачили світ у період 2014-2018 рр., основною темою яких були події на Майдані та війна на Сході України, розслідування Євромайдану та романи про Майдан. Монографія становитиме інтерес для науковців, студентів, учителів-словесників.
Дудка, Г. І. Небесна сотня : поезія / Г. І. Дудка. – Харків : Фоліо, 2019. – 220 с.
Авторка книжки була свідком подій на Майдані Незалежності Вона гостро пережила розстріл Небесної Сотні і, згодом, створила поетичні портрети Героїв, які поклали свої голови на київській бруківці заради України. Ідея написання книги про Героїв Небесної Сотні народилася під час участі у програмі «Сила Духу» на Всесвітньому християнському радіо «Марія», коли слухачі просили написати про їхніх полеглих земляків. Досліджуючи життя, спогади, переглядаючи відео про героїв, переконувалася у надзвичайних рисах характеру, талановитості та людяності кожного з них, що коротким життям заслужили безсмертя.
Фіалка, В. Кохання Ангела : роман / В. Фіалка. – Київ : Гамазин, 2019. – 480 с.
Роман «Кохання ангела» є водночас історичним, адже описує події в Україні 2013-2014 рр., та любовним, бо розкриває глибину почуттів двох патріотів – столичної дівчини та хлопця з Донбасу. У книзі йдеться і про кохання з першого погляду, і про, трагічність тих подій, і про зламані долі тисяч українців.
Іванцова, М. Намальовані люди : роман / М. Іванцова. – Київ : Білка, 2021. – 447 с.
Роман «Намальовані люди» – це детальна художня хроніка подій зими 2013-2014 рр., що розповідає про звичайних людей у незвичайних обставинах Революції Гідності. Авторка майстерно переплітає вигадані сюжети з реальними подіями та особистостями, зображуючи життя художників, медиків, підприємців, студентів та інших учасників Майдану. Книга акцентує увагу на коханні, силі духу, взаємопідтримці та людяності, а також передає атмосферу буремного та буденного Києва того періоду.
Література для дітей і підлітків
про Революцію Гідності та Героїв Небесної Сотні
Лукащук, Х. Казка про Майдан / Х. Лукащук. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2014. – 26 с. : іл.
Це ілюстроване видання є важливим кроком у передачі історії Революції Гідності новому поколінню. Казковий формат дозволяє донести до дітей важливі моменти та емоції подій на Майдані, використовуючи образи, що близькі їхньому сприйняттю. Символічні малюнки, які супроводжують текст, допомагають дітям краще зрозуміти та відчути важливість боротьби за свободу, гідність і незалежність.
Рудневич, М. Я з Небесної Сотні = Я из Небесной Сотни : повість / М. Рудневич. – Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2014. – 182 с. – (Доросла серія). – Кн. «переверт.».
Повість Марка Рудневича – це не лише історія одного юного хлопця, а й символічний погляд на переживання багатьох українців під час Революції Гідності. Макс – звичайний 19-річний студент з маленького містечка Сміла, який розповідає про своє повсякденне життя, захоплення, мрії, але все змінюється, коли він стає свідком і учасником вирішальних подій на Майдані. Його життєва історія показує шлях молодої людини – від юнацького оптимізму до зрілості та готовності боротися за свою країну.
Стасюк, О. Не хочу стояти осторонь. Стежками Революції : поезія / О. Стасюк. – Вінниця : Рогальська І. О., 2014. – 35 с. : портр.
Ольга Стасюк, яка під час Революції Гідності була ще школяркою, через свої вірші передає не лише емоції того часу, а й глибоке переживання юної душі, яка стає свідком і учасником історичних подій. Її твори наповнені патріотизмом, вірою у краще майбутнє для України, а також надією, що зміни, які стали можливими завдяки Майдану, приведуть до позитивних перетворень у країні.
Кирпа, Г. Мій тато став зіркою : оповідання / Г. Кирпа. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2015. – 35 с. : іл.
Зворушлива історія маленької дівчинки, чий тато загинув на Майдані. Вона мріє, згадує, роздумує про речі, які зазвичай не властиві дитячому віку: війну, смерть, загибель батька, людей, які втратили рідний дім. Їй важко змиритися з тим, що тато більше не обійме її, не малюватиме разом із нею, не побачить її маленької сестрички. Але дівчинка вірить, що він не зник – він світить їй із неба яскравою зіркою, нагадуючи про свою любов і про ціну правди. Це прониклива історія про пам’ять, втрату й силу духу, що залишає глибокий слід у дитячому серці.
Пакалюк, Т. І. Янгол з Небесної Сотні : [вірші] / Т. І. Пакалюк. – Чернігів : Десна Поліграф, 2015. – 19 с. : кольор. іл.
Активна учасниця Революції Гідності письменниця Тетяна Пакалюк присвятила свої вірші одному з наймолодших Героїв Небесної Сотні – Назару Войтовичу.
Історія з Майдану. Епізод 1 : графіч. Новела / ідея, куратори проєкту : І. Пошивайло, К. Сидоренко ; худож. Н. Губський, Р. Аксу. – Київ : Нац. музей Революції Гідності, 2019. – 36с. : кольор. іл.
У графічній новелі відтворено оригінальні локації, реконструйовано хронологію та основні події Євромайдану. Новела знайомить читача з особистою історією молодої дівчини, яка стає учасницею протесту. На тлі українських реалій 2014 р. показано, як несправедливість може підштовхнути до несподіваних та часом героїчних вчинків. Комікс про Революцію Гідності розрахований на молоду аудиторію. На 36 сторінках у картинках і коротких діалогах змальовано акції протесту студентів, їх побиття «беркутівцями» та початок масових демонстрацій на Майдані...
Ком’яхов, О. Тато. Кузня зброї : [графіч. роман] Кн. 1 / О. Ком’яхов. – Київ : Люта Справа, 2021. – 72 с.
Книжка-переживання, що поєднує реальність і містичні символи, документальну точність і глибокий емоційний вимір. Маринку переслідують фантоми минулого, серед яких найстрашніша – Металева Відьма. Вранці нічні жахи відступають, але тривога не зникає: у місті палає Майдан, який розділив її сім’ю. Батько йде на барикади, мати зосереджена на кар’єрі. Руйнується не лише родина, а й усталений світ. І коли кроваві видіння стають реальністю, Маринка розуміє: Металева Відьма – це війна. Це історія про втрату, страх, дорослішання і боротьбу, також переосмислення подій Революції Гідності та російсько-української війни через призму особистого досвіду й історичної правди.
Інтернет- ресурси. Довідкові матеріали.
Алея Героїв Небесної Сотні [Електронний ресурс] // Вікіпедія : вільна енциклопедія : [укр. сегмент]. – Текст. і граф. дані. – Режим доступу: https://salo.li/408c769 (дата звернення: 12.02.2025). – Назва з екрана.
День Героїв Небесної Сотні [Електронний ресурс] // Укр. ін-т нац. пам’яті : офіц. вебсайт УІНП – Текст. і граф. дані. – Режим доступу: https://uinp.gov.ua/istorychnyy-kalendar/lyutyy/20/den-geroyiv-nebesnoyi-sotni (дата звернення: 18.01.2025). – Назва з екрана.
Майдан у книгах [Електронний ресурс] // Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні – Музей Революції Гідності : [вебсайт] – Текст. і граф. дані. – Режим доступу: https://maidanmuseum.org/uk/galereya/biblioteka-muzeyu-maydanu (дата звернення: 06.02.2025). – Назва з екрана.
Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні – Музей Революції Гідності [Електронний ресурс] : [вебсайт] – Текст. і граф. дані. – Режим доступу: https://www.maidanmuseum.org/ (дата звернення: 06.02.2025). – Назва з екрана.
Небесна Сотня: Герої не вмирають… [Електронний ресурс] : сайт-меморіал пам’яті загиблих Героїв Революції Гідності в Україні зими 2013-2014 років / засновник, автор, адміністратор Ігор Миськів. – Текст. і граф. дані. – [Київ], 2014–2025 – Режим доступу: https://nebesnasotnya.com/ (дата звернення: 18.01.2025). – Назва з екрана.
Небесна Сотня [Електронний ресурс] : сайт-реквієм пам’яті Небесної Сотні / Укр. правда, 2014. – Текст. і граф. дані. – Режим доступу: https://nebesna.pravda.com.ua/ (дата звернення: 18.01.2025). – Назва з екрана.
Небесна Сотня [Електронний ресурс] // Вікіпедія : вільна енциклопедія : [укр. сегмент]. – Текст. і граф. дані. – Режим доступу: https://v.gd/C5cKkE (дата звернення: 18.01.2025). – Назва з екрана.
Головко В. В. Небесна сотня / В. В. Головко // Енциклопедія Сучасної України / редкол.: І. М. Дзюба (голова), А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ, 2021. – Т. 23. – Електрон. версія. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-72671 (дата звернення: 18.01.2025). – Остан. ред.: 22.11.2023. – Назва з екрана.
Підготувала провідний бібліограф Тетяна Кушнірук