Віртуальний бібліографічний список «Захист ментального здоров’я – пріоритетне завдання сьогодення»
Саме в найтемніші моменти
ми повинні зосередитися,
щоб побачити світло.
Арістотель
Від укладача
Ментальне здоров’я як невід’ємна частина здоров’я в цілому важливе на всіх етапах життя людини. Це багатогранне поняття, яке охоплює наше емоційне, психологічне та соціальне благополуччя, впливає на те, як ми думаємо, відчуваємо та діємо, як можемо протистояти повсякденним стресам, продуктивно та плідно працювати, бути соціально активними, реалізовувати свої здібності.
Увага до захисту ментального здоров’я в Україні стала особливо актуальною після початку повномасштабної війни Росії проти України. Війна стала важливим поштовхом для розширення знань про психологічні проблеми. Серйозною проблемою охорони здоров’я на сьогодні є ментальні розлади (МР). До МР можна віднести тривогу, депресію, біполярний розлад, розлад аутистичного спектра, шизофренію, розлади харчової поведінки тощо. За майже 3 роки війни в Україні гострі стресові прояви перейшли в хронічні, що призводить до значних негативних наслідків для психічного та психосоціального благополуччя людей і потребує комплексного й багаторівневого підходу, оскільки психологічне благополуччя значно вплине на загальний стан здоров’я населення, економічне відновлення та добробут країни.
У Міністерстві охорони здоров’я прогнозують, що через війну психологічної підтримки потребуватимуть понад 15 млн українців. При цьому близько 3–4 млн людей потребуватимуть медикаментозного лікування. Через психоемоційне напруження, спричинене війною, українці постаріють на 10–15 років: тобто хвороби, притаманні для старшого віку, з’являтимуться на 10–15 років раніше, ніж це було до війни. Зміни психологічного стану не завжди вчасно й правильно оцінюються, часто замовчуються і приховуються, не отримавши адекватного лікування, що призводить до низки ускладнень. За статистикою МОЗ, лише кожен 50-й випадок порушень психологічного стану українців є діагностованим. Місією системи охорони здоров’я є збереження психічного та фізичного стану української нації через підвищення поінформованості та обізнаності лікарів і населення.
Міністерство охорони здоров’я розробило та реалізує пріоритетний проєкт відомства «Охорона психічного здоров’я у структурі медичної допомоги». У межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», ініційованої Оленою Зеленською у квітні 2022 року, впроваджено пакет Програми медичних гарантій «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги». До цієї програми залучені лікарі, медсестри як медичних, так й освітніх закладів. Впровадження послуг з охорони психічного здоров’я на первинній ланці – один з основних кроків, передбачених проєктом, оскільки саме до сімейних лікарів звертається більшість людей на початкових стадіях проблем. Понад 1000 медичних закладів підписали контракт із Національною службою здоров’я України на супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги. Станом на жовтень 2024 року вже понад 20 000 українських лікарів можуть надавати допомогу у сфері ментального здоров’я, розпочато створення центрів ментального здоров’я на базі кластерних і загальних лікарень, а також відкриття окремих центрів психологічної реабілітації в понад 60 медичних закладах. Крім того, передбачена інтеграція послуг із підтримки психічного здоров’я в систему екстреної медичної допомоги, для цього щонайменше 60 % медичних працівників «екстренки» мають пройти відповідне навчання.
У медичних вишах МОЗ України впроваджує програму mhGAP, щоб майбутні лікарі різних спеціальностей, не лише психіатри й неврологи, ще під час навчання здобували знання з психічного здоров’я.
За словами регіональної координаторки програми з ментального здоров’я у Вінницькій області Олени Бессараби, сьогодні в неформальне об’єднання психологів залучено понад 320 фахівців, психологів з різних сфер діяльності. У той час, коли на початку 2023 року таких спеціалістів налічувалось лише 21 на всю область, 5 з яких працювало в обласному центрі. На Вінниччині за час впровадження програми визначено 939 місць з надання послуг з підтримки ментального здоров’я, з яких найбільша кількість у сфері освіти, медицини, соціального захисту та спорту.
Важливим фактором у збереженні ментального здоров’я є не тільки об’єднана співпраця з різними установами та організаціями, але й насамперед усвідомлення відповідальності кожного громадянина за своє життя і стан здоров’я. Навчити українців дбати про своє психічне здоров’я, знаходити підтримку вчасно й не залишатися наодинці з труднощами – пріоритетне завдання сьогодення. Потрібно пам’ятати, що людям необхідно надати більше, ніж просто медичну допомогу, важливо вміти виявити розуміння та співчуття.
Видання створено з метою інформування та підвищення рівня знань фахівців медичної сфери (сімейних лікарів, неврологів, психіатрів, психотерапевтів) щодо впровадження нових ефективних методів своєчасної діагностики, лікування ментальних та психічних розладів. Деякі книги та журнальні статті можуть бути корисними тим, кого цікавлять питання покращення підтримки та збереження ментального здоров’я.
Список вміщує корисні посилання на офіційні джерела, бібліографічні описи книг за період 2015–2024 рр. та статей із наукових журналів з 2019 по 2024 роки з фонду ВОУНБ ім. В. Отамановського. Матеріал поділено на шість розділів, у межах яких розміщено в абетковому порядку.
Корисні посилання
Ти як? Всеукраїнська програма ментального здоров’я [Електронний ресурс] : [офіц. вебсайт] / Координаційний центр з психічного здоров’я Кабінету Міністрів України. – Київ, 2024. – Електрон. дані і програми. – Режим доступу: https://howareu.com (дата звернення: 01.11.2024). – Назва з екрана.
УкрЄдність. On-line платформа психологічної підтримки та розвитку [Електронний ресурс] : [офіц. вебсайт] / платформа «Укрєдність». – 2024. Електрон. дані і програми. – Режим доступу: https://ukr-ednist.com.ua/ (дата звернення: 19.10.2024). – Назва з екрана.
Психічне здоров'я [Електронний ресурс] // Міністерство охорони здоров'я України : офіц. вебсайт. – Київ, 2024. – Електрон. дані і програми. – Режим доступу: https://moz.gov.ua/uk/mental-health/ (дата звернення: 01.10.2024). – Назва з екрана.
Ментальне здоров'я [Електронний ресурс] // Вінницька обласна військова адміністрація : офіц. вебсайт. – Вінниця, 2024. – Електрон. дані і програми. – Режим доступу: https://www.vin.gov.ua/katehorii/mentalne-zdorovia/ (дата звернення: 09.10.2024). – Назва з екрана.
Розкажи мені [Електронний ресурс] / Інститут глобальної трансформації . – Київ, 2024. – Електрон. дані і програми. – Режим доступу: https://tellme.com.ua/ (дата звернення: 18.11.2024). – Назва з екрана.
Книги
- АРТ-терапія у роботі з військовими та їх родинами : посіб. для психологів, педагогів, психотерапевтів, військових та арт-терапевтів / авт. проєкту Н. В. Сабліна. – Вінниця : Твори, 2023. – 112 с.
- Атлас, Ґаліт. Емоційний спадок. Як подолати травматичний досвід / Ґаліт Атлас ; з англ. пер. Анна Марховська. – Вид. 2-ге. – Київ : Лабораторія, 2024. – 208 с.
- Вестбрук, Дейвід. Подолати депресію / Дейвід Вестбрук ; пер. з англ. Діани Бусько ; Ін-т психіч. здоров'я Укр. католиц. ун-ту, Укр. ін-т когнітивно-поведінкової терапії. – Вид. 2-ге, допов. – Львів : Галицька Видавнича Спілка, 2020. – 94 с.
- Герасименко, Л. О. Реакція на важкий стрес та розлади адаптації. Посттравматичний стресовий розлад : навч. посіб. / Л. О. Герасименко, А. М. Скрипніков, Р. І. Ісаков. – Київ : Медицина, 2023. – 120 с.
- Гоуґ, Чарльз. Одного разу воїн – воїн назавжди. Як повернутися до звичного життя після бойових дій / Чарльз Гоуґ ; пер. з англ. Ольга Корнюшина. – Київ : Наш Формат, 2024. – 352 с.
- Губенко, І. Я. Основи загальної і медичної психології, психічного здоров'я та міжособового спілкування : підручник / І. Я. Губенко, О. С. Карнацька, О. Т. Шевченко. – 3-тє вид., стер. – Київ : Медицина, 2021. – 312 с.
- Діти і війна : монографія / Валерій Зливков [та ін.]. – Київ ; Ніжин : Лисенко М. М., 2023. – 221 с.
- Касьян, Тетяна. Наше. Спільне. Як зберегти в собі людину під час і після війни / Тетяна Касьян. – Київ : Лабораторія, 2023. – 216 с.
- Молнар, Л. М. Використання арт-терапевтичних методик у роботі практичного психолога : метод. посіб. / Людмила Молнар. – Вінниця : Твори, 2023. – 112 с.
- Озерна, Дарка. Бути окей. Що важливо знати про психічне здоров'я / Дарка Озерна. – Київ : Yakaboo Publishi№g, 2021. – 256 с.
- Охорона ментального здоров'я та медико-психологічна реабілітація військовослужбовців в умовах гібридної війни: теорія і практика : монографія / за заг. ред. В. І. Цимбалюка. – Київ : Медицина, 2021. – 256 с.
- Посібник «АРТ-терапія у роботі з постраждалими дорослими та дітьми у дні війни» для психологів, педагогів, психотерапевтів, батьків. – Вінниця : Твори, 2023. – 104 с.
- Посттравматичний стресовий розлад : навч. посіб. для студентів ВНМЗ / О. П. Венгер [та ін.] ; Терноп. держ. мед. ун-т ім. І. Я. Горбачевського. – Тернопіль : Укрмедкн. : ТДМУ, 2016. – 264 с.
- Психологічний супровід особистості в умовах війни : навч. посіб. / С. Б. Кузікова [та ін.]. – Київ ; Ніжин : Лисенко М. М., 2024. – 260 с.
- Розлади психічної сфери внаслідок бойових дій : навч. посіб. / В. Д. Мішиєв [та ін.]. – 2-ге вид., перероб. та допов. – Київ : Медицина, 2024. – 167 с.
- Розов, В. І. Адаптивні антистресові психотехнології : навч. посіб. для студентів ВНЗ / В. І. Розов. – Київ : Кондор, 2017. – 276 с.
- Сабліна, Н. В. Психологічна допомога та робота психолога з військовими та їх родинами у дні війни : навч.-терапевт. посіб. / Н. В. Сабліна. – Вінниця : Твори, 2023. – 228 с.
- Соціокультурні механізми формування ментального імунітету проти зовнішніх маніпуляцій свідомістю населення України / Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського. – Київ : НБУВ, 2015. – 228 с.
- Терлецька, Л. Г. Психологія здоров’я: арт-терапевтичні технології : навч. посіб. для студентів ВНЗ / Л. Г. Терлецька. – Київ : Слово, 2016. – 128 с.
- Федій, О. А. Естетотерапія : навч. посіб. для студентів ВНЗ / О. А. Федій. – 2-ге вид., перероб. та допов. – Київ : ЦУЛ, 2017. – 304 с.
- Шквира, Маріанна. Подолати безсоння / Маріанна Шквира ; Ін-т психіч. здоров’я Укр. католиц. ун-ту, Укр. ін-т когнітивно-поведінкової терапії. – Львів : Галиц. видавн. спілка, 2022. – 80 с.
Журнальні статті
Організаційні питання
- Єна, Л. М. Оцінка соціального, фізичного й ментального здоров’я літніх осіб під час війни в Україні / Л. М. Єна, Г. М. Христофорова // Біль. Суглоби. Хребет. – 2023. – Т. 13, № 3. – С. 64–73.
- Костроба, В. І. Розрахунок потреби в забезпеченні дорослого населення з ментальними порушеннями в соціально-реабілітаційних послугах / В. І. Костроба, В. І. Миронюк // Україна. Здоров’я нації. – 2019. – № 2. – С. 69–78.
- Котвіцька, А. А. Основні напрямки медико-психологічної реабілітації учасників бойових дій / А. А. Котвіцька, Н. М. Кононенко, В. В. Чікіткіна // Укр. журн. медицини, біології та спорту. – 2022. – Т. 7, № 6. – С. 16–22.
- Крутов, В. В. Ментальна медицина – дієвий і важливий ресурс системи охорони здоров’я людини / В. В. Крутов // Фітотерапія. Часопис. – 2021. – № 1. – С. 116–117.
- Меморандум про співпрацю у сфері ментального здоров'я: психологічна підтримка на первинному рівні / підгот. Л. Мартинова // НейроN – 2023. – № 1/2. – С. 5–6.
- Ментальне здоров’я: стійкість і вразливість майбутнього / підгот. Л. Мартинова // НейроN – 2023. – № 6. – С. 5–6.
- Проблеми ментального здоров’я в сучасній системі громадського здоров’я України / Н. С. Полька [та ін.] // Вісн. соц. гігієни та орг. охорони здоров’я України. – 2023. – № 4. – С. 52–59.
- Ризики психологічної травматизації та стрес-адаптація медичного персоналу за умов роботи під час війни (аналітичний огляд літератури) / М. В. Красносельський [та ін.] // Мед. перспективи. – 2023. – Т. 28, № 4. – С. 23–30.
- Центр ментального здоров’я: аргументація створення та перші результати роботи / О. Р. Березюк [та ін.] // Вісн. соц. гігієни та орг. охорони здоров’я України. – 2023. – № 4. – С. 60–66.
- Чорна, В. В. До питання готовності вітчизняних лікувально-профілактичних закладів до захисту психічного здоров’я населення України, що постраждало внаслідок воєнних дій / В. В. Чорна // Довкілля та здоров’я. – 2023. – № 1. – С. 10–18.
Вплив стресу на організм людини
- Аменорея на фоні стресу: як зберегти репродуктивну функцію? // Здоров’я України. Гінекологія. Акушерство. Репродуктологія. – 2022. – № 1/2. – С. 2.
- Вплив стресових чинників воєнного часу на метаболічний статус цивільного населення / О. В. Колеснікова [та ін.] // Укр. терапевт. журн. – 2023. – № 3. – С. 37–43.
- Вплив стресу на морфофункціональний стан щитоподібної залози (огляд літератури) / І. В. Чернявська [та ін.] // Міжнар. ендокринол. журн. – 2023. – Т. 19, № 6. – С. 43–48.
- Вплив стресу на організм людини // Здоров’я України. – 2024. – № 13–14. – С. 19.
- Вплив стресу на підлітків під час статевого дозрівання (частина 1) / Л. А. Страшок [та ін.] // Здоров’я дитини. – 2023. – Т. 18, № 5. – С. 56–63.
- Вплив стресу на підлітків під час статевого дозрівання (частина 2) / Л. А. Страшок [та ін.] // Здоров’я дитини. – 2023. – Т. 18, № 6. – С. 96–104.
- Вплив хронічного стресу сьогодення на менструальну функцію жінки / О. Л. Льовкіна [та ін.] // Вісн. Вінниц. нац. мед. ун-ту ім. М. І. Пирогова. – 2023. – Т. 27, № 2. – С. 331–335.
- Ємельянова, Н. Ю. Вплив хронічного стресу, спричиненого воєнним конфліктом, на стан ротової порожнини за даними анкетування / Н. Ю. Ємельянова // Укр. терапевт. журн. – 2023. – № 1. – С. 39–43.
- Коваль, О. А. Особливості перебігу артеріальної гіпертензії і стабільної ішемічної хвороби серця в умовах дистресу та доцільність додаткової терапії / О. А. Коваль // Сімейна медицина. – 2023. – № 3. – С. 71–76.
- Кравченко, А. М. Артеріальна гіпертензія і війна, чого очікувати? / А. М. Кравченко // Клін. та профілакт. медицина. – 2023. – № 3. – С. 93–99.
- Кузнецов, І. В. Вплив стресу на серцево-судинну систему / І. В. Кузнецов, О. Г. Почепцова // Ліки України. – 2023. – № 6/7. – С. 30–32.
- Мосійчук, Л. М. Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба в умовах хронічного стресу. Огляд з власним спостереженням / Л. М. Мосійчук // Сучас. гастроентерологія. – 2023. – № 2. – С. 59–66.
- Муравльова, О. В. Цукровий діабет та психоемоційне напруження в умовах воєнного стану / О. В. Муравльова // Актуал. проблеми сучас. медицини : вісн. Укр. мед. стоматол. акад. – 2023. – Т. 23, № 1. – С. 61–64.
- Поладич, І. В. Ментальне здоров’я вагітних: сучасні реалії / І. В. Поладич, Д. О. Говсєєв // Укр. журн. «Здоров’я жінки». – 2024. – № 2. – С. 19–25.
- Психоемоційний стрес та його вплив на репродуктивне здоров’я жінки // Здоров’я України. Акушерство. Гінекологія. Репродуктологія. – 2023. – № 5. – С. 15.
- Розлади харчової поведінки дітей внаслідок стресу, спричиненого війною: загальні результати дослідження / М. П. Гуліч [та ін.] // Довкілля та здоров’я. – 2023. – № 4. – С. 37–45.
- Стрес та вісь мозок-кишечник / Ю. В. Харченко [та ін.] // Укр. журн. медицини, біології та спорту. – 2022. – Т. 7, № 4. – С. 137–146.
- Стрес-індуковані захворювання щитоподібної залози в людей різного віку / M. Д. Тронько [та ін.] // Журн. неврології ім. Б. М. Маньковського. – 2023. – Т. 10, № 1/2. – С. 22–26.
- Стрес-індуковані зміни життєдіяльності організму. Огляд літератури / Л. В. В’юницька [та ін.] // Клін. ендокринологія та ендокрин. хірургія. – 2022. – № 2. – С. 49–60.
- Стрес-індуковані невідкладні стани в ендокринології / Л. В. В’юницька [та ін.] // Міжнар. ендокринол. журн. – 2024. – Т. 20, № 1. – С. 82–86.
- Стрес-індуковані розлади в дітей з порушеннями нейророзвитку в період воєнного часу і підходи до їх корекції / Ю. Г. Антипкін [та ін.] // Міжнар. неврол. журн. – 2023. – Т. 19, № 5. – С. 29–38.
- Фадєєнко, Г. Д. Вплив стресових чинників воєнного часу на розвиток та прогресування неалкогольної жирової хвороби печінки / Г. Д. Фадєєнко, І. Е. Кушнір, Т. А. Соломенцева // Сучас. гастроентерологія. – 2023. – № 4. – С. 5–12.
- Харчування і стрес: виклики воєнного стану / М. П. Гуліч [та ін.] // Довкілля та здоров’я. – 2023. – № 3. – С. 31–38.
- Чернявський, В. В. Стрес-індуковані проблеми ШКТ і психофармакотерапія в гастроентерології / В. В. Чернявський // Здоров’я України. – 2022. – № 12. – С. 12–13.
Фармакологічні методи лікування
- Активна розумова діяльність в умовах сьогодення: нутритивний підхід для збереження когнітивного та фізичного здоров’я // Здоров’я України. – 2024. – № 6. – С. 24.
- Бурчинський, С. Г. Нові підходи до лікування синдрому тривоги: чи всі можливості анксіолітиків розкриті у клінічній практиці? / С. Г. Бурчинський // Укр. мед. часоп. – 2023. – № 4. – С. 80–84.
- Бурчинський, С. Г. Фармакопрофілактика когнітивних розладів в умовах хронічного стресу: можливості нейропептидної стратегії / С. Г. Бурчинський // Міжнар. неврол. журн. – 2024. – Т. 20, № 1. – С. 39–44.
- Бурчинський, С. Г. Фармакотерапія синдрому тривоги при психосоматичній патології: критерії вибору лікарського засобу / С. Г. Бурчинський, Н. Ю. Бачинська, В. О. Холін // Сімейна медицина. – 2022. – № 3. – С. 6–10.
- Ведення пацієнтів із великим депресивним розладом: огляд оновлених рекомендацій // Здоров’я України. Неврологія. Психіатрія. Психотерапія. – 2024. – № 3. – С. 10–12.
- Вплив травм війни на пристосувальні механізми серцево-судинної системи / Е. П. САС [та ін.] // Вісн. соц. гігієни та орг. охорони здоров’я України. – 2024. – № 3. – С. 30–34.
- Гриневич, Є. Г. Міжнародні настанови з лікування тривоги: чи відповідає їм реальна клінічна практика в Україні? / Є. Г. Гриневич // Укр. мед. часоп. – 2023. – № 3. – С. 79–81.
- Коморбідна тривога в пацієнтів літнього віку з депресією: вибір ефективної фармакотерапії / підгот. Н. Купко // НейроN – 2023. – № 4. – С. 12–14.
- Матвієць, Л. Г. Навички управління стресом у практиці лікарів первинного рівня медичної допомоги / Л. Г. Матвієць // Сімейна медицина. – 2022. – № 1/2. – С. 5–12.
- Михалойко, О. Я. Фармакологічні підходи до подолання стресу та тривоги / О. Я. Михалойко // Мистецтво лікування. – 2023. – № 8. – С. 37–39.
- Проблеми психічного здоров’я населення у воєнний час та шляхи їх розв’язання // Здоров’я України. Неврологія. Психіатрія. Психотерапія. – 2022. – № 4. – С. 8–10.
- Рекомендації щодо лікування гострої реакції на стрес, ПТСР та комплексного ПТСР // Здоров’я України. Неврологія. Психіатрія. Психотерапія. – 2024. – № – С. 33–35.
- Сартакова, О. А. Комплексна підтримка здорового сну на фоні стресів, депресивних та тривожних епізодів / О. А. Сартакова // Укр. мед. часоп. – 2023. – № 4. – С. 61–65.
- Сартакова, О. А. Поєднання тривоги та депресії: чому іноді лікування не допомагає? / О. А. Сартакова // Укр. мед. часоп. – 2023. – Т. 2, № 1 (Спецвип.). – С. 51–54.
- Тривожність під час війни: шляхи терапії // Здоров’я України. Неврологія. Психіатрія. Психотерапія. – 2023. – № 3. – С. 29.
- Уніфікований клінічний протокол первинної та спеціалізованої медичної допомоги «Гостра реакція на стрес. Посттравматичний стресовий розлад. Порушення адаптації» // Міжнар. неврол. журн. – 2024. – Т. 20, № 5. – С. 69–101.
- Хаустова, О. О. Стрес та тривога: психосоматичний підхід до терапії / О. О. Хаустова, О. М. Авраменко // Укр. мед. часоп. – 2023. – № 5. – С. 59–62.
- Чабан, О. С. Антистресова поведінка в умовах війни. Основи фармакотерапії тривоги / О. С. Чабан, О. О. Хаустова // Практикуючий лікар. – 2022. – Т. 11, № 2/3. – С. 5–13.
- Чабан, O. C. Стрес та тривога: від нейрохімії до клініки. Що це дає лікарю-практику? / O. C. Чабан // Укр. мед. часоп. – 2023. – Т. 2, № 1 (Спецвип.). – С. 39–42.
Альтернативні методи терапії
- Венгер, О. П. Використання біосугестивної терапії для покращення психологічних процесів внутрішньо переміщених осіб під час війни в Україні / О. П. Венгер, Т. І. Іваніцька // Здобутки клін. і експерим. медицини. – 2022. – № 4. – С. 63–69.
- Волотовська, Н. Перспективи застосування арт-терапії як засобу протидії при посттравматичному стресовому розладі / Н. Волотовська // Психосомат. медицина та заг. практика. – 2023. – Т. 8, № 4. – С. 9–12.
- Замість ліків – мистецтво // Фармацевт-практик. – 2021. – № 11/12. – С. 36–38.
- З’їж мене: 10 продуктів, якими можна «заїдати» стрес // Здоров’я України. Гінекологія. Акушерство. Репродуктологія. – 2023. – № 1. – С. 34.
- Іващенко, С. М. Вплив режиму рухової активності студентів закладів вищої освіти на рівень їх ментального здоров’я / С. М. Іващенко // Лікар. справа. – 2021. – № 1/2. – С. 57–61.
- Магній і ментальні розлади / В. В. Бабієнко [та ін.] // Вісн. морс. медицини. – 2022. – № 4. – С. 85–92.
- Мікробіом людини та ментальне здоров’я: новітні погляди / В. В. Артьоменко, О. В. Жовтенко, Я. О. Стасій, М. Пірон-Думітраску // Сімейна медицина. – 2024. – № 2. – С. 29–35.
- Найкращі ліки: мистецтво! / підгот. Л. Брязкало // Діабет. Ожиріння. Метаболіч. синдром. – 2024. – № 4. – С. 48–51.
- Селюк, М. М. Війна, яка виснажила нас усіх. Як відновити жагу до життя? / М. М. Селюк, О. В. Селюк, О. С. Чабан // Здоров’я України. Діабетологія. Тиреоїдологія. – 2023. – № 2. – С. 26–28.
- Стрес і репродуктивне здоров’я жінки // Здоров’я України. – 2024. – № 17. – С. 44–45.
- Туча, О. Мистецтво вирішувати конфлікти: для чого застосовувати арт-терапію / О. Туча // Довід. голов. мед. сестри. – 2020. – № 12. – С. 26–31.
- Чабан, О. С. Психічне здоров’я в умовах війни: як його зберігати й не потрапити в «день бабака»? / О. С. Чабан // Здоров’я України. – 2022. – № 5/6. – С. 10–11.
Випуск підготувала бібліотекар відділу медичних наук Олена ГАЄВИК
Моб. тел. (098)107-89-35.
Електронна адреса: vinmedlib54@ukr.net