Виставка-портрет «Сторінками життя Вольтера» (до 330-річчя від дня народження французького прозаїка, філософа, історика Вольтера (Марі Франсуа Аруе)
21 листопада 1694 року народився Марі Франсуа Аруе, відомий під псевдонімом Вольтер – один з найбільших французьких філософів-просвітників XVIII століття, поет, прозаїк, сатирик, історик, публіцист. Своєю творчістю, ідеями та способом життя Вольтер назавжди залишив віддзеркалений слід у світовій культурі та змінив ставлення до релігії, моралі, політики й багатьох інших сфер життя. Він був гострим критиком феодальної системи, церкви й тиранічних державних структур. Його ідеї були спрямовані на будівництво справедливого суспільства, де люди мали б свободу висловлювати свої думки й приймати вільні релігійні переконання. Поет написав понад 20000 листів і більше ніж 2000 книг та брошур. Головними філософськими творами Вольтера є «Філософські листи», «Основи філософії Ньютона», «Філософський словник», «Кандід». Філософію Вольтер визначав як любов до мудрості.
У своїх працях поет неодноразово звертався до українського історичного досвіду. Так, його «Історія Карла ХII, короля шведського» (1731) містить розділ про Україну: «Україна завжди прагнула свободи, але, оточена Москвою, Туреччиною і Польщею, все була примушена шукати собі протектора в одній з цих держав». Автор наголошує, що українці (саме такий термін вживав сам Вольтер, ставши одним з піонерів у його використанні), звиклі до вільного життя, живуть у рівності, свою владу обирають самі.
Вольтер був, безсумнівно, хороброю людиною, яка не боялася виступати проти консервативної влади та церкви. Його прогресивні погляди та послання запам’яталися на ціле століття і стали початком нової ери в історії людства. А ідеї про свободу, справедливість та роль розуму надовго завоювали серця читачів і залишаються актуальними й сьогодні.
До 330-річчя від дня народження французького прозаїка, філософа, історика відділ документів іноземними мовами підготував виставку-портрет «Сторінками життя Вольтера». Запрошуємо до перегляду.