Книжкова виставка-пам’ять «Збережеться пам’ять – збережеться народ» (до Міжнародного дня визволення в’язнів фашистських концтаборів
У відділі краєзнавства до Міжнародного дня визволення в’язнів нацистських концтаборів експонується книжкова виставка «Збережеться пам’ять – збережеться народ».
Джерела, представлені на експозиції, розповідають про страждання народу під гнітом окупантів, боротьбу місцевого населення проти окупаційного режиму, а також про важку працю в’язнів концтаборів, жорстоке, нелюдське до них ставлення, вбивство мільйонів людей.
Щорічно в цей день Україна разом з усім світом вклоняється всім, хто пройшов крізь жахіття фашистських катівень, віддає данину скорботній пам’яті жертвам нацизму, які загинули в концтаборах, розташованих на території Європи й України.
Широкого розповсюдження концтабори набули в роки Другої світової війни – вони були розташовані як у самій Німеччині, так і на окупованих нею територіях. Всього діяло понад 14 тисяч концтаборів, гетто та в’язниць, де жорстоко вбивали, ґвалтували, катували людей, а також експлуатували працю ув’язнених. За роки Другої світової війни через табори смерті пройшли понад 20 мільйонів із різних країн світу. Приблизно 12 мільйонів людей так і не дожили до визволення.
На території Вінницької області було створено 18 таборів для солдат та офіцерів, які потрапили в полон. Найбільші з них були у Вінниці, Жмеринці, Гнівані, Літині. У цих «фабриках смерті» знищено майже 46 тис. військовополонених.
На території області діяли 150 гетто та трудових таборів, у тому числі 35 гетто в німецькій зоні окупації.
Пам’ятаймо всіх жертв нацизму – закатованих в’язнів і загиблих у ті далекі роки Другої світової війни!
Запрошуємо до перегляду експозиції!