Екологічні злочини росії у війні проти України
(віртуальний бібліографічний список)
Як відзначають українські екологи, російські окупанти наразі мають на меті не лише нищити мирне населення, критичну цивільну, військову інфраструктуру та найважливіші підприємства (тобто обороноздатність і економіку), а й максимально погіршити стан довкілля. Шкода навколишньому природному середовищу, спричинена дикунськими діями загарбників, є величезною та продовжує зростати з кожним днем.
Відділ наукової інформації та бібліографії пропонує ознайомитися з матеріалами віртуального бібліографічного списку «Екологічні злочини росії у війні проти України», що містять інформацію з Інтернет, у якій відображено вплив активних бойових дій та істотну шкоду, вже заподіяну російськими загарбниками українському довкіллю.
Інформація про наслідки для довкілля від російської агресії в Україні 24 лютого – 14 березня 2022 року [Електронний ресурс] // Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України : [офіц. портал]. – Електрон. дані і програми. – Режим доступу: https://mepr.gov.ua/news/39034.html (дата звернення: 28.04.2022). – Назва з екрана.
Детально висвітлено екологічні злочини росії в Україні за зазначений час за такими напрямками: «Загрози ядерній та радіаційній безпеці», «Інші конкретні випадки пошкодження інфраструктури (реалізовані та замахи)», «Наслідки пошкодження інфраструктури», «Пошкодження екосистем та плюндрування Рамсарських угідь», «Тривала екологічна шкода в Криму та на Донбасі», «Порушення морського та екологічного права в Чорному морі».
Асадчева, Т. Міндовкілля: війна рф проти України має численні екологічні ризики для українців [Електронний ресурс] / Т. Асадчева // Вечірній Київ. – 2022. – 4 квіт. – Електрон. версія. – Режим доступу: https://vechirniy.kyiv.ua/news/64329/ (дата звернення: 28.04.2022). – Назва з екрана.
У першу чергу авторкою звернуто увагу на ядерну та радіаційну безпеку об’єктів у Чорнобильській зоні відчуження, яка продовжує залишатися предметом серйозного занепокоєння. Останні дані з Автоматизованої системи контролю радіаційного стану у Зоні відчуження показали перевищення радіаційного фону у 8 разів. Їх одержали фахівці ще наприкінці лютого, після цього було втрачено зв’язок із Системою контролю радіаційного стану. Причина – порушення забрудненого радіонуклідами ґрунту внаслідок переміщення військових угрупувань. Також після виходу російських військ стало відомо, що Чорнобильська радіологічна лабораторія була розграбована та знищена загарбниками, внаслідок чого було втрачена техніка та інші цінні речі. Російські війська збудували тимчасові укріплення та порушили ґрунтовий покрив на забруднених радіацією районах Зони відчуження. Оцінити вплив на рівень радіації поки неможливо. Радіаційна катастрофа Зони відчуження загрожує не лише через аварії на промислових об’єктах, а й внаслідок випалювання лісів та перелогів, які після катастрофи 1986 р. накопичили у собі значну кількість радіонуклідів. За місяць російського вторгнення та окупації Зони відчуження там було виявлено понад 30 осередків великих загорянь площею близько 10 287 га. Остання велика пожежа була площею 176 га.
Запорізька АЕС, яка була захоплена російськими військами 4 березня, використовується окупантами як військова база. На її території зберігається важке озброєння та боєприпаси. ЗАЕС знаходиться під контролем російських військових. На атомній станції 11 співробітників російської державної компанії «Росатом», які втручаються в роботу персоналу.
Також наприкінці березня російські війська кілька разів обстріляли з’єднання Харківського фізико-технічного інституту, де розташований ядерний дослідницький реактор «Джерело нейтронів».
Згідно з повідомленням Державної інспекції ядерного регулювання України, через інтенсивні бої, які тривають навколо цієї ядерної установки, наразі неможливо детально оцінити масштаби шкоди та її вплив на ядерну та радіаційну безпеку.
Розкрито у статті й інші екологічні загрози, зокрема заподіяну шкоду заповідникам та екосистемам, що охороняються, водним ресурсам, забруднення Чорного моря та хімічного.
Маслюківська, О. Як війна впливає на довкілля і як можна допомогти його відновлювати – розповідає екологиня [Електронний ресурс] : [вебсайт] / О. Маслюківська ; розмоу вела І. Свєженцева // Суспільне. Новини : [вебсайт]. – Електрон. дані і програми. – Режим доступу: https://suspilne.media/231917-ak-vijna-vplivae-na-dovkilla-i-ak-mozna-dopomogti-jogo-vidnovluvati-rozpovidae-ekologina/ (дата звернення: 28.04.2022). – Назва з екрана.
Кандидатка економічних наук, доцентка кафедри екології Національного університету «Києво-Могилянська академія» Олена Маслюківська зазначає, що лише за перший місяць повномасштабного вторгнення Росії в Україну активісти Центру екологічних ініціатив «Екодія» нарахували більше сотні злочинів проти довкілля, які вчинили війська рф. До прямих впливів належать вибухи, які руйнують екосистему. Тим більш російсько-українська війна проходить навесні, коли тварини прокидаються, птахи повертаються, а все живе готується мати потомство. Руйнування середовища існування і шумове забруднення місць їхнього проживання негативно впливає на перебіг сезону розмноження. Ба більше, пряме потрапляння снарядів та забруднення обгорілою військовою технікою повністю руйнує екосистему. Усі набої, які розриваються, горіння неметалевих деталей військової техніки забруднюють ґрунти та воду важкими металами і токсичними елементами. Не говорячи вже про тони металобрухту, які розкидані по лісопосадках. Війська окупантів руйнують нафтобази, бомблять підприємства і заводи, випалюють ліси, розстрілюють атомні енергоблоки. Згідно із Женевською конвенцією це є частиною воєнних злочинів. Які наслідки це матиме для довкілля? Як можна фіксувати такі військові злочини та як відновлювати природу після війни? На ці актуальні питання дає відповіді О. Маслюківська у своєму інтерв’ю, вміщеному на сайті.
Засядько, Є. Місяць війни. Злочини проти довкілля [Електронний ресурс] : екоактивісти нарахували більше сотні заборонених Женевською конвенцією злочинів проти довкілля внаслідок російської агресії / Є. Засядько // Економічна правда : [вебсайт]. – Електрон. дані і програми. – Режим доступу: https://www.epravda.com.ua/columns/2022/03/26/684714/ (дата звернення: 28.04 2022). – Дата публ.: 26 берез. 2022. – Назва з екрана.
Керівниця відділу клімату ГО «Екодія» оприлюднила кількісні дані екологічних злочинів росії по областях України та за категоріями. На Чорнобильській АЕС окупанти пошкодили високовольтну лінію, яка постачає туди електрику, в тому числі та для охолодження відпрацьованого ядерного палива на місцевих сховищах. Через відсутність електроенергії температура в басейнах витримки підвищується, що потенційно може призвести до викидів радіоактивних речовин у навколишнє середовище.
Радіація могла бути перенесена вітром на інші регіони України, Білорусі, росії та Європи. Українські енергетики полагодили високовольтну лінію.
Окрім ядерної небезпеки, обстріли та окупація підвищують ризик викидів токсичних відходів з промислових підприємств України. Державний реєстр потенційно небезпечних об’єктів містить докладні відомості про понад 23 тис. об’єктів, із них 2987 складів, що зберігають високотоксичні пестициди. Найбільша їх кількість розташована на території Донецької, Дніпропетровської, Запорізької, Харківської та Львівської областей. Частина із цих підприємств опинилася у зоні бойових дій. Так, на хімічному підприємстві «Сумихімпром», який знаходиться в околицях м. Суми, 21 березня, внаслідок ворожого обстрілу відбувся витік аміаку, у радіус ураження потрапило с. Новоселиця.
Найбільше екологічних злочинів зафіксовано у Київській, Харківській та Миколаївських областях. Тут ворог руйнував промислові та енергетичні об’єкти. Внаслідок ворожих обстрілів зафіксовані факти вибухів на ТЕС, захоплення та пошкодження Каховської ГЕС, руйнування газопроводів та газорозподільних станцій.
Зокрема, підрив газопроводу у Харкові 27 лютого призвів до потужного вибуху та ударної хвилі, яка пошкодила будівлі в житлових районах міста.
За час війни також були зафіксовані збройні напади на енергетичну інфраструктуру, що призвело до затоплення шахти «Золоте», обстріл «Градами» Авдіївського коксохімічного заводу та бомбардування нафтопереробного заводу у Луганській області. Самі бойові дії призводять до не менших небезпек: розлите паливо, зруйнована техніка та відпрацьована зброя, підірвані ракети – все це забруднює ґрунт та ґрунтові води хімічними речовинами та важкими металами.
Лампіка, Т. Війна в Україні може вплинути на глобальні кліматичні зміни [Електронний ресурс] / Т. Лампіка ; розмову записала В. Гуржій // Наше слово : [вебсайт]. – Електрон. дані і програми. – Режим доступу: https://nasze-slowo.pl/vijna-v-ukrayini-mozhe-vplynuty-na-globalni-klimatychni-zminy/ (дата звернення: 28.04.2022). – Назва з екрана.
Керівниця Громадського формування з охорони громадського порядку «Екологічний патруль», екоаудиторка, член громадської ради при Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України Тетяна Лампіка акцентує увагу на забрудненні українського довкілля, спричиненого війною, важкими металами і газами та їх вплив на організм людини, радіацією, значною кількістю трупів, будівельними відходами. Вона зазначила, що у березні 2022 р. представники Української кліматичної мережі заявили про формування Національного екоштабу при Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України, який буде збирати інформацію про екологічні злочини проти довкілля країни.
Василюк, О. «Збитки довкіллю будуть перевищувати збитки за інфраструктуру», – еколог про наслідки російського вторгнення [Електронний ресурс] / О. Василюк // Вільне Радіо : [вебсайт]. – Електрон. дані і прогами. – Режим доступу: https://freeradio.com.ua/zbytky-dovkilliu-budut-perevyshchuvaty-zbytky-za-infrastrukturu-ekoloh-pro-naslidky-rosiiskoho-vtorhnennia/ (дата звернення: 28.04.2022). – Назва з екрана.
Автор наголошує, що наразі ми переживаємо найгіршу екокатастрофу саме за показниками забруднення повітря за одиницю часу. І хоча «вітри розбавлять», проте якість повітря на всій планеті погіршиться на десятиліття. За словами експерта, таке значне забруднення повітря поступово розчиниться після завершення бойових дій. Але це не означає, що воно вивітриться безслідно, адже частину «українського» забруднення отримають інші країни, передусім Європи. «На роки, десятиліття це залишить повітря на нашому континенті таким забрудненим, яким воно не було ще ніколи. Можливо, Росія вже розвалиться на 20 окремих держав чи буде вже як 20 років сплачувати нам репарації, а ми все одно будемо страждати від цього забруднення, яке відбувається зараз», – пояснює перспективу еколог.
Війна росії в Україні може мати екологічний вплив, який триватиме десятиліття, – WSJ // Сentr.tv : [вебсайт]. – Електрон. дані і програми. – Режим доступу: https://centr.tv/ukraina/5974-vijna-rosiji-v-ukrajini-mozhe-mati-ekologichnij-vpliv-jakij-trivatime-desjatilittja-wsj.html (дата звернення: 29.04.2022). – Назва з екрана.
«The Wall Street Journal», зазначає, що війна в Україні отруює повітря, воду та ґрунт, а експерти з охорони довкілля кажуть, що знадобляться десятки років, щоб очистити забруднення, що відбуваються в результаті триваючого нападу. Це підвищить ризик раку та респіраторних захворювань, а також затримки розвитку у дітей. Крім жахливих жертв конфлікту, експерти стурбовані впливом важких металів, токсичних газів і часток від вибухів, пожеж і руйнувань будівель. На думку експертів, потенційний вплив на здоров’я може вийти за межі України, оскільки забруднювачі переносяться за вітром і за течією. «Ми стикаємося з величезною екологічною проблемою», – каже Стефан Сміт, координатор програми з питань катастроф і конфліктів Програми ООН з навколишнього середовища. Близько 100 інспекторів, які працюють на уряд України, відбирають проби ґрунту та води на проблемних об’єктах, повідомила заступник міністра охорони навколишнього середовища та природних ресурсів Ірина Ставчук. Повний масштаб шкоди навколишньому середовищу оцінити важко, оскільки інспектори не мають доступу до багатьох регіонів країни, сказала вона. Місця забруднення також визначають неурядові організації, зокрема PAX, голландська некомерційна організація, яка задокументувала забруднення в Сирії та інших зонах конфлікту; The Conflict and Environment Observatory, благодійна організація Великобританії; та Екодія, українська екологічна група.
Омельчук, О. Природа та війна: як військове вторгнення Росії впливає на довкілля України [Електронний ресурс] / О. Омельчук, С. Садогурська // Екодія : [вебсайт громад. орг.]. – Електрон. дані і програми. – Режим доступу: https://ecoaction.org.ua/pryroda-ta-vijna.html (дата звернення: 28.04.2022). – Назва з екрана.
Фахівці з клімату зазначають, що після війни Україна буде пожинати плоди бойових дій – руйнування екосистем, забруднення ґрунтів, зменшення біорізноманіття, зростання кількості шкідників у лісах. Крім того, відбудова країни потребуватиме значної кількості природних ресурсів. Також є ризик невиконання Україною вже поставлених кліматичних цілей, адже війна – це внесок у зміну клімату, а відновлення країни неминуче буде супроводжуватись значними викидами парникових газів.
Оскільки очікується значне хімічне забруднення ґрунтів та вод, важливо після війни подбати про ефективну систему моніторингу стану довкілля, яка б дозволила зафіксувати реальний об’єм завданої шкоди довкіллю та дозволила вжити найефективніших заходів, щоб уникнути подальшого погіршення ситуації та щоб відновити екосистеми до безпечного стану – і для людини, і для дикої природи.
Підготувала О. Кізян