Бібліографічний список літератури «Разом незламні» (до Міжнародного дня волонтера)
Сьогодення демонструє нам, як високо розвинена волонтерська культура в Україні! Ми маємо ще одну нагоду сказати «дякую» кожній людині доброї волі. В умовах воєнного стану волонтери підтримують постраждалих від війни не тільки «гуманітаркою» чи ліками, але й обіймами та теплими словами. Дуже важливо підібрати саме такі слова, які не травмують потерпілого ще більше, а навпаки зігріють та додадуть сил. Водночас потужний волонтерський рух в Україні – це беззаперечне свідчення підтримки армії від усього українського народу. І наші захисники, для яких волонтери є справжніми янголами-охоронцями, пересвідчуються в цьому щодня.
Наразі волонтери України – це так звана мобільна резервна армія України, яка щодня, щогодини, щохвилини підтримує ЗСУ, тероборону та кожну людину, яка цього потребує. Волонтери – герої нашого тилу, вони роблять все можливе, щоб наблизити таку бажану для всіх українців перемогу.
З нагоди Міжнародного дня волонтера, який відзначають в Україні та світі 5 грудня, відділ документів із гуманітарних, технічних та природничих наук підготував бібліографічний список літератури «Разом незламні».
Якщо серед ваших знайомих є волонтери, обовʼязково привітайте цих відважних людей та висловіть їм свою щиру вдячність. Все буде Україна!
Запрошуємо до перегляду!
«Разом незламні»
Бібліографічний список літератури
(до Міжнародного дня волонтера)
Україна. Закони. Закон України «Про волонтерську діяльність» : чинне законодавство зі змінами та допов. станом на 31 березня 2023 р. (офіц. текст) / Україна. Закони ; відп. за вип. А. В. Паливода. – Київ : Вид. Паливода А. В., 2023. – 16 с.
Цей Закон регулює відносини, пов’язані з провадженням волонтерської діяльності в Україні.
Агеєв, С. Волонтер. Філософія пожирання / С. Агеєв. – Київ : Кінцевий бенефіціар, 2022. – 304 с.
Автор та Головний герой книги. Хто він?
Мрійник?
Бізнесмен?
Ветеран АТО?
Волонтер?..
Він збірний образ себе самого. Такого собі українського Атланта, волонтера АТО з позивним «Сталкер», який міг пройти туди, де навіть бувалий цивільний носа не поткне. А він пішов і пройшов свій шлях. Шлях до позивного «Фенікс», повсталого з попелу від тяжкого поранення після двох зупинок серця на операційному столі.
І ця книга про Нього, це його історія, його подвиг.
Читаючи, ви сміятиметеся і плакатимете. Адже життя наше – як американські гірки, ніколи не знаєш, що чекає тебе за наступним поворотом!
А ця книга – саме історія Життя, написання якої її Герою додало сенсу Жити, навіть тоді, коли вже всі надії зотліли...
Тож «проживаючи» сторінки цієї історії, вам буде про що замислитися і у своєму Житті...
Волонтерські організації в Україні: адміністративно-правовий статус та організація діяльності : монографія / С. В. Пєтков [та ін.]. – Київ : АртЕк, 2018. – 162 с.
Науково-популярне видання присвячене дослідженню науково-теоретичних, законодавчих і практичних засад реалізації адміністративно-правового статусу та організації діяльності громадських організацій, які залучають до своєї діяльності волонтерів у сучасних умовах, а також нормативно-правового досвіду окремих зарубіжних країн із питань провадження волонтерської діяльності.
Розглянуто питання визначення поняття, змісту, напрямів діяльності та адміністративно-правового статусу волонтерських організацій. Проаналізовано систему та розкрито повноваження суб’єктів адміністративно-правового регулювання у сфері діяльності волонтерських організацій.
Окреслено форми співпраці волонтерських організацій з органами виконавчої влади під час реалізації адміністративно-правового статусу. З’ясовано необхідність та можливість імплементації зарубіжного досвіду щодо правового регулювання адміністративно-правового статусу й організації діяльності волонтерських організацій.
Сформульовано конкретні пропозиції щодо вдосконалення правового регулювання адміністративно-правового статусу та організації діяльності волонтерських організацій.
Волонтерська діяльність у змісті соціальної функції держави / уклад: В. В. Вашкович, В. В. Манзюк, В. М. Рошканюк. – Ужгород : Гельветика, 2019. – 32 с.
Монографія присвячена дослідженню правового регулювання волонтерської діяльності. На сторінках видання розкрито сутність волонтерства, схарактеризовано волонтерство як складову соціальної функції держави, виокремлено проблеми, з якими стикаються волонтери у своїй роботі, а також сформульовано положення з удосконалення законодавства у відповідній сфері, досліджено зміст соціальної функції держави як правової категорії та механізм її здійснення, передачу соціальної функції держави недержавним суб’єктам, схарактеризовано поняття «волонтерство», «волонтерська діяльність», визначено адміністративно-правовий статус волонтерів та волонтерських організацій, встановлено особливості правового регулювання волонтерської діяльності в окремих сферах та напрямках, охарактеризовано правові аспекти волонтерства у сфері надання соціальних послуг, у сфері обороноздатності держави, при роботі з внутрішньо переміщеними особами тощо.
Волонтери. Мобілізація добра : збірка / уклад.: С. Жадан, К. Бабкіна, Л. Денисенко, І. Карпа, І. Славінська. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2015. – 253 с.
Ця книга – про звичайних людей поруч із нами, які іноді здаються справжніми атлантами, на чиїх плечах тримається наш світ, що похитнувся в одну мить. Тих, хто робить незвичайне для бійців, поранених, сиріт, біженців, з ранку до вечора шукаючи можливості для допомоги: збирає гроші на ліки, надає притулок тим, хто залишив рідні домівки, годує, напуває, зігріває... Це волонтери. Мирні воїни світла. Строкатий килим із віршів, есеїв і щемливих оповідань найкращих українських авторів змусить задуматися над цим феноменальним явищем та, мабуть, зважитись на власний крок.
Грушко-Колінько, З. Д. Волонтерські будні. Дорожні сповіді-оповіді / З. Д. Грушко-Колінько. – Дніпропетровськ : Ліра, 2017. – 92 с.
Авторка познайомилася з волонтерами в процесі збору коштів і речей для потреб воїнів АТО і вирішила написати про цих добрих, самовідданих доньок і синів України. Вони допомогли їй у цьому своїми розповідями, записами, світлинами, газетними матеріалами.
Муравський, Д. Через війну. Погляд волонтера : фотокнига / Д. Муравський. – Київ : Люта справа, 2017. – 280 с.
Фотокнига Дмитра Муравського «Через війну. Погляд волонтера» – результат трирічної роботи команди соціального волонтерського проєкту «Коли закінчиться війна…».
Часовий проміжок та географія фоторобіт охоплюють усю зону АТО (Слов’янськ, Краматорськ, Волноваха, Іловайськ, Комінтерново, Красногорівка, Широкине, Дебальцеве, Донецький аеропорт, Гранітне, Зайцеве, Авдіївка, Мар’їнка тощо). Перші знімки датовані груднем 2013 року, останні – червнем 2017-го.
Усі світлини й оповідання є реальними, зробленими та зібраними на передовій як наслідок волонтерської активності в різних напрямках. У деяких випадках через об’єктивні причини було змінено географічні назви й імена героїв.
Охріменко, Л. Волонтерські історії : оповідання / Л. Охріменко. – Київ : Відкриття, 2022. – 232 с.
Ця книжка присвячується волонтерам, які 2014 року стали пліч-о-пліч із військовими на захист нашої країни. З початком повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року всі, хто міг тримати в руках кермо, плести сітки, вантажити-розвантажувати гуманітарку, шити, розселяти та гладити по голові, – усі повернулися в стрій, так само як і ветерани АТО взяли до рук зброю.
Вони різні, але вони великі люди: і ті, хто власним коштом купує дороге військове обладнання, і ті, хто з кожної пенсії перераховує двісті гривень на ЗСУ, і ті, хто всі ці роки кожного дня ішов у холодні приміщення або потерпав від спеки, але плів своїми розумними руками тисячі кілометрів маскувальних сіток, і ті, хто приганяв машини для наших військових, і ті, хто вивозив людей із-під обстрілів.
Позняк-Хоменко, Н. Волонтери: Сила небайдужих / Н. Позняк-Хоменко. – Київ ; Тернопіль : Джура, 2020. – 103 с.
Книга «Волонтери: Сила небайдужих» розповідає про волонтерство як суспільне явище, що потужно заявило про себе з 2014 року, коли свідомі громадяни долучилися до розбудови та забезпечення українського війська.
До книги увійшло 28 історій, розказаних від першої особи, які репрезентують різні аспекти волонтерської діяльності, пов’язані з російсько-українською війною: підтримка армії, допомога пораненим, підтримка населення, яке стало заручником цієї війни.
Героями книги стали як відомі волонтери Діана Макарова та Наталя Воронкова, які організували вивезення мирного населення з Дебальцевого на початку лютого 2015-го, голова благодійного фонду «Свої» Леся Литвинова, на чиї плечі лягла місія допомоги переселенцям у 2014–2016 роках, засновник фонду «Повернись живим» Віталій Дейнега, артисти Анжеліка Рудницька та Сергій Притула, так і, можливо, менш відомі широкому загалу, але від того не менш цікаві особистості. Такі, як підприємці з Володимира-Волинського та Сарн Костянтин Зінкевич та Сергій Лаврущенко, які з колегами взяли опіку над військовими частинами й за короткий час поремонтували значну частину військової техніки. Як письменниця Ліля Мусіхіна з Тернополя чи Андрій Салюк зі Львова, які організували у своїх містах потужні центри допомоги армії.
100 днів полону, або Позивний «911» : книга-сповідь волонтера / уклад. В. Макеєв. – Харків : Фоліо, 2015. – 188 с.
Книга-сповідь волонтера, який пройшов воєнний Схід України й опинився за ґратами у підвалі, де не діють жодні закони і правила, а все ґрунтується винятково на людських стосунках. Це документальна розповідь про паралельний вимір, який існує в нашому світі за кілька сотень кілометрів від нас. Жорстокі ополченці, російські десантники, психологічні допити, приниження, катування – мало хто після цього виживає. Але він вижив і... написав про це. Дискусійно, суперечливо, нетипово, але чесно. Видання для тих, хто хоче жити у власній щасливій країні.
Посібник волонтера / уклад.: В. В. Вашкович, Т. О. Карабін, Я. В. Лазур. – Запоріжжя : Гельветика, 2022. – 88 с.
Посібник містить розкриття правових питань діяльності волонтера: його права та обов’язки. Визначено правовий статус волонтерських організацій, встановлено особливості правового регулювання волонтерської діяльності в окремих сферах та напрямках, схарактеризовано правові аспекти волонтерства у сфері надання соціальних послуг, у сфері обороноздатності держави, при роботі з внутрішньо переміщеними особами тощо.
Покатіс В. Незламні. Книжка про спротив українських жінок у війні з російськими загарбниками / В. Покатіс. – Київ : Yakaboo Publishing, 2023. – 336 с.
Це книга про українок, про силу українського духу, про жіночу єдність, про стійкість, коли треба покинути домівку і рятувати сім’ю, а потім країну, про якості, які українки відкрили в собі з початком війни, про те, як вони допомагають армії та мріють відновлювати країну.
До збірки увійшли 30 історій жінок-військових, парамедиків, волонтерів, засновниць фондів і притулків, адвокатів, які представляють права українського народу в різних країнах, про жінок, які організовують марші, щоб голос України почули всюди.
Видання має привернути увагу світової спільноти до всеохопної діяльності українських жінок, які пішли до лав ЗСУ чи тероборони, збирають гуманітарну допомогу, а потім під кулями її розвозять, рятують з-під завалів поранених, надають медичну допомогу, ціною власної безпеки евакуюють дітей, літніх людей, тварин. Українки відкрили в собі такі якості, про які навіть не думали.
Ця книга про мудрість і незламність української жінки.