Виставка однієї книги «Автограф Миколи Закревського» (до 220-річчя від дня народження українського історика, етнографа і фольклориста)
Микола Васильович Закревський (1805–1871) – український історик, фольклорист, етнограф, лексикограф, художник, мовознавець, автор перших наукових історико-географічних описів Києва: «Нарис історії міста Києва» (1836), «Літопис і опис міста Києва» (1858). Був людиною напрочуд обдарованою та залишив вагомий слід в українській історії та культурі.
Закінчив Харківський університет, навчався у Дерптському (тепер Тартуському) університеті. Вчителював у Ревелі (тепер м. Таллінн, Естонія).
Протягом 1860–1861 р. видав збірку «Старосветский бандуриста» у 3-х книгах. Унікальна в своєму роді хрестоматія українського фольклору, над якою автор працював протягом трьох років. Передмова присвячена українській літературі та мові. У перших двох частинах книги зібрані українські народні та авторські пісні, а також інші приклади малих фольклорних жанрів: прислів'я, приказки, загадки і т.д. У третій частині праці представлений словник української фразеології, що містить понад 11000 слів. Протягом 20 років автор вів роботу над цією частиною своєї книги. В кінці книги автор наводить детальний список старих і нових джерел, з яких черпав лексичний матеріал. Закревський не ганявся за безумовною народністю їхнього походження, і поряд з народними поміщав і популярні літературні пісні.
Слід зазначити, що наявність цього примірника в бібліотеках визначає особливий статус цих колекцій та представляє колекційний інтерес, будучи бібліографічною рідкістю і прижиттєвим виданням автора.
На бібліотечному примірнику є автограф – дарчий напис, який присвячений Пантелеймону Кулішу (1819–1897) – видатному діячеві українського національного відродження, письменнику, фольклористу, етнографу, мовознавцю, перекладачеві, критику, редактору, видавцеві, філософу історії.
У планах було ще дві частини: книга четверта – «Вибір із творів сучасних письменників. Статті історичні. Витяги з грамот, універсалів, листів, літописів, журналів та ін. Статті морального змісту із стародруків малоросійських книг» і книга п'ята – «Граматика малоросійського прислівника». Та ці задуми так і не вдалося реалізувати.
До 220-річчя від дня народження українського історика, краєзнавця, етнографа, фольклориста, письменника у відділі рідкісних і цінних видань експонується виставка однієї книги «Автограф Миколи Закревського».
Запрошуємо до перегляду!