Відкритий мікрофон «Наше слово – зброя!» в межах Національного Тижня читання поезії «Пісня тисячі голосів» (до Всесвітнього дня поезії)

ПРЕСРЕЛІЗ
«Наше слово – зброя!»
про відкритий мікрофон до Всесвітнього дня поезії
20 березня з нагоди Всесвітнього дня поезії у ВОУНБ ім. В. Отамановського відбувся відкритий поетичний мікрофон «Наше слово – зброя!». Захід пройшов у межах Національного тижня читання поезії 2025 «Пісня тисячі голосів», яку організовує Український інститут книги, під гаслом: «З чого все почалося? Вона заговорила про мужність і зброю. В неї навіть не голос – в неї багатоголосся», що є рядком із вірша сучасного українського письменника Сергія Жадана.
Нині сучасні вірші – це голоси цивільних, які живуть у вирі війни, військових, що боронять Батьківщину, вимушених переселенців, дітей, волонтерів. І разом вони творять єдиний спільний голос сучасної української поезії, де кожен знайде слова, що відгукнуться в його серці.
Поезія займає одне з чільних місць у духовному збагаченні людини. Через слово вона здатна надихати, підтримувати та єднати людей у спільному переживанні. А ще – це зброя, адже поетичне слово містить у собі незриму, непомітну, проте водночас велику силу.
Традиційно у цей день обласна бібліотека об’єднала поетів-земляків, членів Вінницької обласної організації НСПУ, поетів-початківців, літературознавців, співаків-бардів, військовослужбовців, волонтерів, творчу молодь та поціновувачів поезії.
Це була чудова і щемлива поетична подія. На святі у затишній читальній залі обласної бібліотеки звучали патріотичні вірші та пісні, які наразі підтримують український народ, пробуджують його духовність, підвищують бойовий дух наших захисників, закликають до свободи й боротьби та додають віри в Перемогу!
На початку заходу всі присутні вшанували хвилиною мовчання пам'ять тих українців, хто віддав своє життя за Україну та подякували нашим українським захисникам і захисницям, які мужньо боронять нашу країну, за можливість зібратися разом та почуватися безпечно. А після щемно і проникливо прозвучала авторська пісня «Синочки-сини» у виконанні Зої Красуляк, поетеси, композиторки, співачки-барда, члена НСПУ, матері синів, які нині захищають Україну.
Ірина Зелененька, кандидат філологічних наук, доцент кафедри української літератури факультету філології й журналістики ім. М. Стельмаха ВДПУ ім. М. Коцюбинського, поетеса, літературознавиця, член НСПУ, розповіла присутнім про поезію сучасних визвольних змагань та зауважила, що віддавна саме поезія найпершою реагувала на всі події, які змінювали хід історії й життя. Тому кожен вірш, рядок, слово, написане сьогодні поетом, – це вже частина української історії. Майбутні покоління мають пам’ятати про героїчну боротьбу наших захисників.
Під час заходу прозвучали поетичні твори вінницьких поетів Лариси Сичко та Людмили Брендак у виконанні Віталія Кирницького, військовослужбовця ЗСУ, члена Асоціації діячів естрадного мистецтва та Миколи Ващишина, офіцера ЗСУ, учасника бойових дій російсько-української війни, який наразі проходить реабілітацію.
Діна Мазур, поетеса, медична сестра Вінницького обласного клінічного медичного реабілітаційного центру ветеранів війни та радіаційного захисту населення Вінницької обласної Ради, прочитала свої авторські вірші.
Від Вінницької обласної організації НСПУ, яка нині об’єднує навколо себе понад шістдесят майстрів художнього слова, виступили знані вінницькі майстри поетичного слова, літературознавці, перекладачі, члени НСПУ – Віктор Мельник, Жанна Дмитренко, Лариса Сичко, Анатолій Мартинюк, які продекламували свої поетичні твори.
Музичні вітання з нагоди свята прозвучали від Тетяни Скомаровської, співачки-барда, композиторки, члена НСЖУ, волонтерки. Пані Тетяна душевно виконала пісні на слова Жани Дмитренко та Галини Потупляк.
Читали свою поезію й інші талановиті вінницькі поети – Олександра Костюк, Альона Нікітіна, Олег Крушельницький, Оксана Лихогляд.
Вперше в обласній бібліотеці у відкритому мікрофоні свою творчість представили – Наталія Дацишина, поетеса і казкарка, Роман Костюк, поет, і Оксана Мовчан, поетеса родом з Харкова.
У віршах поетів, які сьогодні звучали в обласній науковій бібліотеці, зібрано не лише всю нашу силу, мужність, любов і розуміння, а й безмежну ненависть і злість до ворога. Вони відображають в собі увесь біль українського народу. В них закарбована гідність і українська нескореність.
На завершення свята в. о. директора ВОУНБ ім. В. Отамановського Галина Слотюк привітала всіх учасників вільного поетичного мікрофону із прийдешнім Всесвітнім днем поезії, подякувала за участь та відмітила, що поезія безперечно потрібна нам у житті, особливо сьогодні, у воєнний час, коли є важливим джерелом внутрішньої сили, адже вона допомагає нам знайти рівновагу, розуміння, висловити почуття та переживання, допомагає вистояти та продовжувати жити.
Для всіх поціновувачів поетичного слова фахівці відділу абонемента підготували книжкову виставку «Поети рідного краю», яка супроводжувала захід. На ній були представлені книги та збірки поезій наших поетів-земляків з фонду обласної книгозбірні. Усі охочі ознайомилися з виданнями по закінченню заходу.
Модерувала захід Ніна Артапух, провідний бібліотекар відділу маркетингу, реклами та соціокультурної діяльності обласної книгозбірні.
До поетичного марафону долучилися викладачі та студенти закладів освіти міста за сприяння Вінницького державного центру естетичного виховання учнів професійно-технічних навчальних закладів, користувачі та фахівці бібліотеки.
Разом до Перемоги! Все буде Україна! Слава Україні!
Фотоматеріали