Віртуальний бібліографічний список «Максим Рильський: Поет гармонії та краси» (до 130-річчя від дня народження)

Він України мав чарівну вроду,
Носив її наймення гордолиць.
Він виріс від суниць аж до зірниць,
Великий гранослов свого народу
Д. Павличко
Максим Тадейович Рильський – видатний український поет, перекладач, мовознавець, літературознавець, фольклорист, публіцист і громадський діяч. Він був одним із найосвіченіших інтелектуалів свого часу, представником київської школи поетів-неокласиків, які поділяли гуманістичні традиції європейської поезії нового часу і прагнули поєднати національні традиції з досягненнями світової культури. Славетний український поет-академік, він ще за життя став загальновизнаним класиком української літератури, а його біографія і творчість вивчалася в школах.
Максим Рильський народився 19 березня 1895 р. в Києві в родині вченого-етнографа Тадея Рильського. Змалку виявляв інтерес до літератури, перші вірші написав ще в юності. У своїх спогадах Рильський писав: «Десь у класі четвертому почав я друкувати свої вірші, а 1910-го року вийшла в світ перша моя книжечка «На білих островах»... Відтоді почав я вважати себе справжнім літератором...».
Навчався на медичному факультеті Київського університету св. Володимира, потім на історико-філологічному факультеті Народного університету в Києві. Через революційні події і громадянську війну змушений був перервати навчання. В цей непростий період займався самоосвітою, вивченням мов, вчителював, а також проходив важливий етап свого творчого становлення.
1920-ті роки ознаменувалися творчим розквітом митця. Першою зрілою книгою, що засвідчила появу видатного поета, була збірка «Під осінніми зорями» (1918). Протягом десятиріччя вийшло десять книжок поезій та декілька книжок поетичних перекладів. У світ вийшли його поетичні збірки «Крізь бурю й сніг» (1925), «Тринадцята весна» (1926), «Де сходяться дороги» (1926), «Гомін і відгомін» (1926). Подією культурно-мистецького життя став здійснений Рильським довершений переклад «Пана Тадеуша» А. Міцкевича (1927).
Рильський у своїй творчості гармонійно поєднував класику й модернізм, народнопоетичні мотиви й європейські стилістичні традиції. Він писав про красу природи, силу кохання, радість праці, мудрість людського буття. Його поезія сповнена світла й оптимізму, навіть у найскладніші часи він оспівував життя як вищу цінність. «Стрункий, гармонійний, прозорий вірш Рильського, його майже завжди свіжі й винахідливі «варіації» класичних і фольклорних ритміко-строфічних форм... його мова, на диво врівноважена в усіх своїх лексичних, фразеологічних, стилістичних елементах... – все це підносило, збагачувало культуру української поезії», – так характеризував творчість великого поета академік Леонід Новиченко.
М. Рильський увійшов в історію української культури як неперевершений майстер художнього перекладу. Він знав більше десяти мов, що давало йому можливість безпосередньо працювати з творами класиків світової літератури. Перекладав із французької, польської, англійської, німецької, латинської та інших мов. Перекладацька діяльність Рильського відзначалася витонченим художнім смаком і прагненням до передачі не лише змісту, а й стилю, ритму та духу оригіналу. Його колега і друг Микола Бажан писав: «Рильський володів рідкісним даром відчувати слово в усіх його значеннях і відтінках. Його переклади – це не просто передача змісту, а справжні поетичні шедеври». Дослідники творчості Рильського порахували, що він із тринадцяти мов переклав понад чверть мільйона рядків поезії.
Трагічною сторінкою в житті поета стали сталінські репресії. Рильський належав до мистецької групи «неокласиків», що переслідувалися офіційною критикою за декадентство і відірваність від сучасних потреб соціалістичного життя. У 1931 р. він був заарештований радянськими органами та звинувачений у «контрреволюційній діяльності». Перебуваючи під 5-місячним арештом у Лук’янівській тюрмі, митець зазнав морального тиску, шантажу та залякування, через що був силуваний до самообмови і подальшого «каяття». Хоча Рильського зрештою звільнили, цей епізод залишив глибокий слід у його житті.
Постійне балансування між потребою самовираження і необхідністю самозбереження, наклало драматичний відбиток на подальше життя і творчість митця. Поет змушений був пристосовуватися до офіційної ідеології, що відобразилося в певних компромісах у його поезії. Проте навіть у складних умовах репресивної політики він зумів зберегти високий мистецький рівень своїх творів і достойно продовжити свою творчу і наукову роботу.
За час своєї творчої діяльності Рильський написав тридцять п'ять книжок поезій, кращі серед яких – «Знак терезів» (1932), «Літо» (1936), «Україна», «Збір винограду» (1940), «Слово про рідну матір», «Троянди й виноград» (1957), «Голосіївська осінь», «Зимові записи» (1964), а також чотири книжки ліро-епічних поем. Він здійснив багато перекладів зі слов'янських та західноєвропейських літератур, написав велику кількість наукових праць.
Наукова діяльність М. Рильського охоплювала мовознавство, літературознавство, фольклористику, мистецтвознавство. Його роботи з аналізу поетичних засобів, стилістики та ідейної спрямованості літературних творів зробили значний внесок у розвиток українського літературознавства. Особливе місце в дослідженнях вченого займає проблематика поетичної майстерності, що сповна відображено в його численних літературознавчих працях. Як літературознавець, він присвятив значну кількість літературних розвідок творчості Т. Шевченка, І. Франка, Лесі Українки, А. Міцкевича, Д. Байрона та інших класиків. У своїх працях прагнув не лише аналізувати художню майстерність письменників, а й розкривати їхню роль у розвитку світової культури.
Як мовознавець, М. Рильський зробив значний внесок у розвиток української лексикографії, стилістики та культури мови. Він досліджував розвиток української мови, її стилістику, працював над укладанням словників та аналізував мовні норми. Рильський був знаним фахівцем у галузі термінології української літературної мови, наголошував на важливості точного й виразного слововживання. Значна частина його наукових досліджень присвячена аналізу мовних засобів художньої літератури, розвитку української лексики та її взаємозв’язків з іншими слов’янськими мовами. Особливу увагу приділяв питанням культури мови, про що свідчать його численні мовознавчі статті.
М. Рильський зробив значний внесок у розвиток українського музичного театру, перекладаючи оперні лібрето та адаптуючи музичні твори для української сцени. Певний час він обіймав посаду завідувача літературної частини Київського державного театру опери та балету, де здійснив або відредагував близько 20 перекладів оперних лібрето. Серед його перекладів – такі відомі опери, як «Травіата» Д. Верді, «Кармен» Ж. Бізе, «Севільський цирульник» Д. Россіні та ін. Поет дотримувався принципу, що в музичному театрі вокал має першочергове значення, тому його переклади враховували музичні, вокальні та орфоепічні вимоги виконавців. Завдяки його перекладацькій майстерності, українська публіка мала змогу насолоджуватися світовими оперними шедеврами рідною мовою, що збагатило національну культуру та сприяло популяризації оперного мистецтва в Україні.
У 1944 р. М. Рильський очолив Інститут мистецтвознавства, фольклору та етнографії Академії наук УРСР, який нині носить його ім’я. Він завзято підтримував збереження народної творчості, редагував і коментував фольклорні видання, виступав з доповідями про українську усну традицію. Під його керівництвом вийшли унікальні видання, присвячені народній творчості, мистецтву та історії культури.
Незважаючи на напружену творчу працю, М. Рильський займався громадською діяльністю, яка була тісно пов’язана з культурним та освітнім життям України. Він очолював Спілку письменників України, брав активну участь у літературному процесі, сприяв розвитку української поезії, підтримував молодих літераторів.
Сучасники згадували Рильського як людину шляхетну, ерудовану, скромну й доброзичливу. Його друг Павло Тичина писав: «Максим був людиною виняткової культури. В його присутності завжди відчувалася атмосфера шляхетності, інтелігентності й високої духовності».
Академік Сергій Єфремов зазначав: «Рильський – це світлий розум і витончений смак. У ньому поєднувалися українська народність і європейська вишуканість».
Глибоке розуміння мистецтва і любов до життя знайшли відображення і у власних словах поета: «У щастя людського два рівних є крила: Троянди й виноград – красиве і корисне». Ці рядки стали символом його творчої філософії, де поєднувалися прагнення до естетичної довершеності та життєва практичність.
Помер М. Рильський 24 липня 1964 р. Похований у Києві на Байковому кладовищі.
Відділ наукової інформації та бібліографії пропонує до ознайомлення віртуальний бібліографічний список до 130-річчя від дня народження М. Т. Рильського, присвячений життю і творчості письменника. Сучасні наукові дослідження продовжують відкривати все нові і нові сторони багатогранного таланту М. Рильського. Вивчення його поетичної й наукової спадщини є важливим для розуміння модерного розвитку української культури, мови та літератури.
Цей бібліографічний список містить найважливіші видання творів Максима Рильського, а також найновіші наукові розвідки, присвячені його життю, творчості та внеску в українську науку й культуру.
З поетичної спадщини М. Рильського
Збір винограду : поезії / М. Т. Рильський. – Київ : Рад. письменник, 1940. – 129 с.
Мандрівка в молодість : поема / М. Т. Рильський. – Київ ; Харків : Укр. держ. вид-во, 1944. – 112 с.
Вірність : поезії / М. Т. Рильський. – Київ : Рад. письменник, 1946. – 135 с.
Мости : поезія / М. Т. Рильський. – Київ : Рад. письменник, 1948. – 120 с.
Братерство : поезії / М. Т. Рильський. – Київ : Рад. письменник, 1950. – 111 с.
Поезії (1910–1950) : поезія / М. Т. Рильський. – Київ : Держлітвидав УРСР, 1950. – 423 с.
Урожай : поезія / М. Т. Рильський. – Київ : Молодь, 1950. – 146 с.
Весняна пісня : поезії / М. Т. Рильський. – Київ : Держлітвидав України, 1952. – 154 с.
Наша сила : поезія / М. Т. Рильський. – Київ : Рад. письменник, 1952. – 128 с.
Вибране : поезія / М. Т. Рильський. – Київ : Держлітвидав УРСР, 1954. – 292 с.
Вірші / М. Т. Рильський. – Київ : Рад. письменник, 1954. – 87 с. : іл. – (Шкільна бібліотека).
Квіти друзям : поезія / М. Т. Рильський. – Київ : Молодь, 1954. – 119 с.
300 літ : поезія / М. Т. Рильський. – Київ : Рад. письменник, 1954. – 100 с.
Орлина сім’я / М. Т. Рильський. – Київ : Молодь, 1955. – 178 с. : портр.
Сад над морем : поезія / М. Т. Рильський. – Київ : Рад. письменник, 1955. – 130 с.
На оновленій землі : поезія / М. Т. Рильський. – Львів : Книжково-журн. вид-во, 1956. – 53 с.
Твори : в 3 т. / М. Т. Рильський. – Київ : Держлітвидав України, 1956. – 481 с.
Т. 1. : Вірші. – 481 с.
Т. 2. : Поеми й цикли. – 327 с.
Т. 3. : Статті. – 327 с.
Поеми / М. Т. Рильський. – Київ : Держлітвидав УРСР, 1957. – 407 с. : іл.
Троянди й виноград : нові поезії / М. Т. Рильський. – Київ : Рад. письменник, 1957. – 74 с.
Марина : поема / М. Т. Рильський. – Київ : Держлітвидав УРСР, 1958. – 108 с.
Слово про рідну матір : поезія / М. Т. Рильський. – Київ : Молодь, 1958. – 91 с.
Голосіївська осінь : лірика 1959 р. / М. Т. Рильський. – Київ : Рад. письменник, 1959. – 31 с.
Далекі небосхили : поезії / М. Т. Рильський. — Київ : Рад. письменник, 1959. – 122 с.
Зграя веселиків : поезія / М. Т. Рильський. – Київ : Рад. письменник, 1960. – 87 с. : іл.
Твори : в 10 т. / М. Т. Рильський. – Київ : Держлітвидав УРСР, 1960–1962. – Т. 1–10.
В затінку жайворонка : поезія / М. Т. Рильський. – Київ : Держлітвидав УРСР, 1961. – 54 с.
Вогні : поезія / М. Т. Рильський. – Київ : Молодь, 1961. – 191 с.
Троянди й виноград. Далекі небосхили : поезія / М. Т. Рильський. – Київ : Рад. письменник, 1961. – 178 с.
Зимові записи : поезія / М. Т. Рильський. – Київ : Рад. письменник, 1964. – 123 с.
Іскри вогню великого : поезії / М. Т. Рильський. – Київ : Рад. письменник, 1965. – 206 с.
Твори / М. Т. Рильський. – Київ : Молодь, 1966. – 208 с. – (Шкільна бібліотека).
Бабине літо : оповідання / М. Т. Рильський. – Львів : Каменяр, 1967. – 132 с.
Вибране / М. Т. Рильський. – Київ : Дніпро, 1967. – 426 с. : портр.
Жага : поезія / М. Т. Рильський. – Київ : Дніпро, 1967. – 255 с.
Сонети / М. Т. Рильський ; упоряд. Б. Рильський ; передм. Д. Павличко ; гравюри Г. Якутовича. – Київ : Молодь, 1969. – 223 с. : іл.
Золоті меди : поезія / М. Т. Рильський. – Київ : Дніпро, 1974. – 191 с. : іл.
Вам, щасливі діти! : вірші / М. Т. Рильський ; мал. О. Яблонської. – Київ : Веселка, 1975. – 47 с.
Поезії / М. Т. Рильський ; [упоряд. С. А. Крижанівський].– Київ : Рад. письменник, 1976. – 303 с. – (Бібліотека поета).
Санчата діда Максима : вірші / М. Т. Рильський. – Київ : Веселка, 1978. – 16 с. : іл. – (Перші книжечки дитячого садка).
Вірші та поеми / М. Т. Рильський. – Київ : Дніпро, 1982. – 303 с. – (Шкільна бібліотека).
Зібрання творів : у 20 т. / М. Т. Рильський ; вступ. ст. С. А. Крижанівського ; АН УРСР, Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка. – Київ : Наук. думка, 1983–1990. – Т. 1–20.
Травнева пісенька : вірші / М. Т. Рильський ; худож. Е. Колесов. – Київ : Веселка, 1983. – 16 с.
Поеми / М. Т. Рильський. – Київ : Дніпро, 1984. – 314 с. : іл. – (Бібліотека української класики «Дніпро»).
Вибране / М. Т. Рильський ; [упоряд. П. Моргаєнко]. – Київ : Рад. письменник, 1985. – 239 с. : іл. – (Шкільна бібліотека).
Яблука доспілі, яблука червоні! : поезії / М. Т. Рильський ; передм. І. Драча ; упоряд. І. Ільєнко ; худож. М. Стратілат. – Київ : Веселка, 1986. – 343 с. : іл.
Вірші та поеми / М. Т. Рильський ; упоряд. В. Неділько ; худож. В. Перевальський. – Київ : Рад. шк., 1990. – 348 с. : портр.
Слово про рідну матір : поезії / М. Т. Рильський. – Київ : Дніпро, 1990. – 90 с.
Лірика / М. Т. Рильський ; упоряд. Л. В. Таран. – Київ : Дніпро, 1995. – 335 с.
Синя далечінь : поезія / М. Т. Рильський. – Київ : Молодь, 1995. – 79 с.
Вибрані твори : у 2 т. / М. Т. Рильський ; уклад. В. Л. Колесник, В. Є. Панченко, А. Я. Слободяник. – Київ : Укр. енциклопедія ім. М. П. Бажана – (Бібліотека Української Літературної Енциклопедії: вершини письменства).
Т. 1. : Вірші. Поеми / вступ. ст. В. Є. Панченко – 2005 – 609 с.
Т. 2. : Переклади. – 2006. – 609 с.
Лірика / М. Т. Рильський ; авт. передм. І. Ф. Драч. – Київ : Київ. правда, 2005. – 240 с. : портр.
Добре бути молодим : вибр. поезії / М. Т. Рильський. – Львів : Камула, 2007. – 81 с. – (Поетична бібліотека «Окраса любовної лірики»).
Лірика / М. Т. Рильський ; упоряд. С. Захаркін ; Ін-т л-ри ім. Т. Г. Шевченка НАН України. – К. : Д. Бураго, 2007. – 271 с.
Осінні зорі : вибр. лірика / М. Т. Рильський ; вступ. ст. М. Зубрицької ; ред. М. Прихода. – Львів : Літопис, 2008. – 300 с.
Таємниця осіннього листя : поезії / М. Т. Рильський. – Київ. : Кий, 2008. – 190 с. : іл.
Сонети = Сонеты / М. Т. Рильський ; пер. з укр. В. Богуславської. – Київ : [б. в.], 2009. – 184 с.
На білих островах : лірика / М. Т. Рильський. – Репр. вид. до 100-річчя першої зб. М. Т. Рильського, 1910 р. – Київ : Життя й Мистецтво, 2010. – 64 с. : портр.
На білу гречку впали роси… : лірика, вибране (1918–1929 рр.) / М. Т. Рильський ; упоряд. М. Г. Рильський ; редкол.: Г. Т. Рубай [та ін.]. – Житомир : Котвицький В. Б., 2015. – 238 с.
Спокійна творчості тривога : вибр. поезії / М. Т. Рильський ; упоряд. М. Г. Рильський. – вид. переробл. – Київ : Дніпро, 2015. – 512 с. : іл., портр.
Білі мухи : / М. Т. Рильський. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2017. – 12 с. : іл.
Збірка поезій / М. Т. Рильський. – Київ : Центр учб. літ., 2018. – 143 с. – (Класика української літератури).
Переклади
Ростан, Е. Сірано де Бержерак : героїчна комедія на 5 дій / Е. Ростан ; пер. з фр. М. Рильського. – Київ : Мистецтво, 1947. – 386 с.
Гюго, В. Ернані / В. Гюго ; пер. з фр. М. Рильського. – Київ : Мистецтво, 1952. – 185 с.
Словацький, Ю. Вибрані твори / Ю. Словацький ; пер. з пол. М. Рильського. – Київ : Держ. вид-во худож. літ., 1952. – 244 с.
Сербська народна поезія / упоряд.: Л. Первомайський, М. Рильський ; [пер. М. Рильського та ін.]. – Київ : Держ. вид-во худож. літ., 1955. – 346 с.
Данте, А. Божественна комедія. Пекло / А. Данте ; пер. з італ. : П. Карманського, М. Рильського ; вступ. ст. О. Білецького. – Київ : Держлітвидав УРСР, 1956. – 221 с. : портр.
Роллан, Р. Бревський кюре : з роману «Кола Брюньйон» / Р. Роллан ; пер. з фр.: М. Рильського, М. Овруцької. – Київ : Держлітвидав УРСР, 1957. – 23 с.
Нушич, Б. Д-р (Доктор філософії) : комедія на 4 дії / Б. Нушич ; пер. з сербо-хорват. : М. Рильського, Д. Бобиря. – Київ : Держлітвидав України, 1958. – 153 с.
Шекспір, В. Король Лір : трагедія на п’ять дій / В. Шекспір ; пер. з англ. М. Рильського. – Київ : Держ. вид-во худож. літ., 1958. – 198 с.
Гофштейн, Д. Вибрані поезії / Д. Гофштейн ; вступ. ст. та пер. з ідиш М. Т. Рильського. – Київ : Дніпро, 1965. – 246 с.
Буало, Н. Мистецтво поетичне : трактат / Н. Буало ; пер. з фр. М. Рильського ; авт. передм. В. Іванисенко. – Київ : Мистецтво, 1967. – 136 с. : іл., портр. – (Пам’ятки естетичної думки).
Тувім, Ю. Вибрані поезії / Ю. Тувім ; [вступ. ст. М. Т. Рильський ; пер. з пол. М. Т. Рильського та ін.]. – Київ : Держ. вид-во худож. літ., 1963. – 299 с.
Верлен, П. Лірика / П. Верлен ; пер. з фр. : М. Рильський, М. Лукаш, Г. Кочур. – Київ : Дніпро, 1968. – 174 с. : портр. – (Перлини світової лірики).
Сербо-хорватські народні пісні / [пер. із сербо-хорват. М. Рильського та ін.] ; упоряд. М. Гуць. – Київ : Муз. Україна, 1970. – 398 с. : іл. : ноти.
Мелодії вірменського краю : вірменська поезія / упоряд. В. Кочевський ; [пер. з вірм. М. Рильського та ін.]. – Київ : Рад. письменник, 1973. – 414 с.
Лондон, Д. Любов до життя : оповідання, повість / Д. Лондон ; [пер. англ. М. Рильського та ін.]. – Київ : Дніпро, 1976. – 251 с.
Чаренц, Є. Вибране : поезії / Є. Чаренц ; [пер. з вірм. М. Рильського та ін.]. – Київ : Дніпро, 1977. – 199 с.
Мольєр. Комедії / Мольєр ; пер. з фр. М. Рильського [та ін.]. – Київ : Дніпро, 1981. – 499 с.
Бедьє, Ж. Роман про Трістана та Ізольду / Ж. Бедьє ; пер. з фр. М. Рильського. – Вид. 3-є. – Київ : Молодь, 1992. – 187 с. : іл.
Гейне, Г. Книга пісень / Г. Гейне ; пер. з нім. М. Рильського [та ін.]. – Київ : Котигорошко, 1994. – 108 с.
Міцкевич, А. Кримські сонети / А. Міцкевич ; пер. з пол. М. Рильського [та ін.]. – Київ : Етнос, 2004. – 128 с.
Верлен, П. Поезії / П. Верлен ; [пер. з фр. М. Рильського та ін.]. – Харків : Фоліо, 2014. – 189 c.
Міцкевич, А. Пан Тадеуш, або Останній наїзд на Литві : шляхетська історія 1811–1912 рр. : у 12 кн., писана віршами / А. Міцкевич ; пер. з пол. М. Рильського. – Харків : Фоліо, 2015. – 332 с. : іл., портр.
Слово про Ігорів похід : поема / пер. зі старорос. М. Т. Рильського ; упоряд. М. Г. Рильський. – Київ : Артикул.нет, 2015. – 186 с. : портр., кол. іл.
Вольтер Орлеанська діва : поема / Вольтер ; пер. з фр., приміт. М. Рильського. – Харків : Фоліо, 2017. – 380 с. – (Істини).
Мопасан, Г. Паризька пригода : новели / Г. Мопассан ; пер. з фр. М. Рильського [та ін.]. – Київ : Знання, 2017. – 239 с. – (Скарби).
М. Рильський про мову, літературу, мистецтво, народну творчість
Сербські епічні пісні : скорочена. стенограма публ. лекції, прочитаної 12 лют. 1947 р. в м. Києві / М. Т. Рильський ; Лекційне бюро Управління. в справах вищої шк. при Раді Міністрів УРСР. – Київ : Київ. обласна друкарня, 1947. – 26 с.
Героїчний епос українського народу / М. Т. Рильський. – Київ : Т-во для поширення політ. і наук. знань УРСР, 1955. – 28 с.
Про поезію Адама Міцкєвича / М. Т. Рильський. – Київ : Держлітвидав, 1955. – 117 с.
Література і народна творчість / М. Т. Рильський. – Київ : Рад. письменник, 1956. – 217 с.
Кобзар Єгор Мовчан / М. Т. Рильський, Ф. І. Лавров ; АН УРСР, Ін-т мистецтвознавства, фольклору та етнографії. – Київ : Вид-во АН УРСР, 1958. – 32 с. : іл., фот.
Наша кровна справа : ст. про літ. / М. Т. Рильський. – Київ : Держлітвидав УРСР, 1959. – 557 с.
Поезія Тараса Шевченка / М. Т. Рильський. – Київ : Рад. письменник, 1961. – 67 с.
Поетика Шевченка : [доповідь до 125-річчя від дня народж. Т. Г. Шевченка] / М. Т. Рильський. – Київ : Вид-во АН УРСР, 1961. – 24 с. – (Видатні діячі культури про Т. Г. Шевченка).
Вечірні розмови. 1960–1961 / М. Т. Рильський. – Київ : Обл. кн.-газ. вид-во, 1962. – 150 с.
Про людину, для людини : ст. про літ. і мистецтво / М. Т. Рильський. – Київ : Рад. письменник, 1962. – 356 с.
Про мистецтво / М. Т. Рильський. – Київ : Держ. вид-во образотвор. мистецтва і муз. літ. УРСР, 1962. – 207 с.
Тарас Шевченко : біогр. нарис / М. Т. Рильський, О. Й. Дейч. – Київ : Держлітвидав УРСР, 1964. – 82 с. : іл.
Про хороше в людях / М. Т. Рильський, Ю. К. Смолич. – Київ : Дніпро, 1965. – 176 с.
Ясна зброя : статті / упорядкув. та приміт. Г. М. Колесника ; післямова І. Білодіда ; фот. М. Козловського. – Київ : Рад. письменник., 1971. – 285 с.
Як парость виноградної лози : [зб. творів та висловлювань про рідну мову] / М. Т. Рильський ; упоряд. Г. М. Колесник ; відп. ред. І. К. Білодід. – Київ : Наук. думка, 1973. – 176 с. : портр.
Слово про літературу : зб. ст. / М. Т. Рильський ; упоряд. та приміт. : Б. Рильський, Ю. Солод. – Київ : Дніпро, 1974. – 383 с.
Мистецтво перекладу : статті, виступи, нотатки / М. Т. Рильський ; упоряд. Г. Колесник ; вступ. ст. Л. Новиченко – Київ : Рад. письменник, 1975. – 343 с. : фот., іл.
У братерський співдружності : літ.-крит. ст. / М. Т. Рильський ; вступ. ст., упоряд. та прим. С. А. Крижанівський. – Київ : Рад. письменник, 1978. – 208 с. – (Шкільна бібліотека).
Мистецтво – творча праця зрима : [зб.] / М. Т. Рильський ; [упоряд. М. К. Йосипенко]. – Київ : Мистецтво, 1979. – 310 с.
Статті про літературу / М. Т. Рильський ; упоряд.: Б. Рильський, Г. Колесник ; вступ. ст. Л. М. Новиченко. – Київ : Дніпро, 1980. – 509 с. : іл.
Народ і краса : зб. / М. Рильський ; упоряд. І. О. Ільєнко. – Київ : Мистецтво, 1985. – 382 с.
Життя духовного основа : ст. й висловлювання про мову / М. Т. Рильський ; уклад. Н. Підпала, О. Макаренко. – Київ : Просвіта, 2007. – 158 с. : іл.
«І розіллється знов медами!..» : публіцистика, есеїстика, проза : вибране / М. Т. Рильський ; [упоряд. : М. Г. Рильський, Н. Т. Рильський]. – Київ : Ярославів Вал, 2019. – 510 с.
Мудрості від Максима Рильського. Вислови, поради, роздуми, настанови, звернення, міркування про філософію буття / упоряд. М. Т. Рильський. – Київ : Саміт-Книга, 2019. – 264 с. – Електрон. версія кн. – Режим доступу: https://vcentri.com/load/131/icc/kniga-maksim-rilskij_39.pdf (дата звернення: 06.02.2025). – Назва з екрана.
Життєвий і творчий шлях поета, вченого, громадянина.
Загальні праці. Спогади про митця.
Крижанівський, С. Максим Рильський : критико-біогр. нарис / С. Крижанівський. – Київ : Рад. письменник, 1955. – 144 с.
Неборячок, Ф. М. Максим Рильський : літ.-крит. нарис / Ф. М. Неборячок ; відп. ред. М. Н. Шаховський. – Львів : Вид-во Львів. ун-ту, 1955. – 60 с.
Бисикало, С. К. Максим Рильський : літ. портр. / С. К. Бисикало. – Київ : Худож. літ., 1958. – 98 с.
Калмановський, Б. М. Максим Рильський / Б. М. Калмановський ; Т-во для поширення політ. і наук. знань УРСР. – Київ : [б. в.], 1959. – 37 с.
Максимові Рильському : зб., присвяч. шестидесятип’ятиріччю з дня народж. і п’ятдесятиріччю літ. діяльності поета / упоряд. О. Килимник. – Київ : Рад. письменник, 1960. – 298 с. : портр.
Малишко, А. С. Слово про поета / А. С. Малишко. – Київ : Рад. письменник, 1960. – 39 с.
Боровик, М. К. Рильський і музика / М. К. Боровик ; Ін-т мистецтвознавства, фольклору та етнографії ім. М. Т. Рильського. – Київ : Наук. думка, 1969. – 277 с. : іл., ноти.
Незабутній Максим Рильський : спогади / упоряд., вступ. сл. та приміт.: Г. Донець, М. Нагнибіда. – Київ : Дніпро, 1968. – 431 с. : портр., іл.
Боровик, М. К. Рильський і музика / М. К. Боровик ; Ін-т мистецтвознавства, фольклору та етнографії ім. М. Т. Рильського. – Київ : Наук. думка, 1969. – 277 с. : іл., ноти.
Літературно-меморіальний музей М. Т. Рильського : путівник / М-во культури УРСР ; відп. ред. Б. М. Рильський. – Київ : Реклама, 1970. – 80 с. : портр., іл.
Мартич, Ю. М. Довга, довга весна : (в гостях у Максима Рильського) : біогр. повість / Ю. М. Мартич. – Київ : Рад. письменник, 1969. – 245 с.
Вервес, Г. Д. Максим Рильський в колі слов’янських поетів / Г. Д. Вервес. – Київ : Наук. думка, 1972. – 308 с.
Максим Рильський : життя і творчість у док., фот., іл. : [альбом] / упоряд.: Л. Д. Зінчук, С. А. Крижанівський, Б. М. Рильський, Т. Г. Хутка ; [вступ. ст. С. Крижанівського, Ю. Солода]. – Київ : Рад. школа, 1975. – 159 с. : іл.
Солод, Ю. Невтомний гранослов : (М. Т. Рильський – інтернаціоналіст і патріот) / Ю. Солод. – Київ : Україна, 1975. – 39 с.
Хропко, П. П. М. Т. Рильський : (до 80-річчя з дня народж.) / П. П. Хропко. – Київ : Знання, 1975. – 19 с.
Мартич, Ю. М. …І стежка до криниці : біогр. розповіді / Ю. Мартич. – Київ : Дніпро, 1980. – 303 с.
Новиченко, Л. М. Поетичний світ Максима Рильського. 1910–1941 / Л. М. Новиченко ; АН УРСР, Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка. – Київ : Наук. думка, 1980. – 407 с. : портр., іл.
Білоцерківець, Н. Г. Літературно-меморіальний музей Максима Рильського в Києві : корот. путівник / Н. Г. Білоцерківець, Л. В. Таран. – Київ : Реклама, 1984. – 47 с. : портр., кольор. іл.
Ільєнко, І. О. Жага : труди і дні Максима Рильського : докум. життєпис / І. О. Ільєнко. – Київ : Дніпро, 1995. – 413 с.
Співець краси і добра : до 100-річчя від дня народж. Максима Рильського. - Вінниця : [б. в.], 1995. – 65 с.
В муках моїх золотих : лірика, листи, спогади та літ.- крит. праці про поета. – Житомир : АСА, 1998. – 272 с.
Беценко, Т. «Неначе скарб дорогоцінний, ми слово рідне берегли» / Т. Беценко // Слово Просвіти. – 2020. – 2–8 липня. – С. 10 : фот.
Рильський, Б. М. Мандрівка в молодість батька : біогр. окремої особи / Б. М. Рильський. – Київ : Київ. правда, 2004. – 144 с. : фот.
З трудів і днів Максима Рильського / упоряд. С. А. Гальченко [та ін.]. – Київ : А.С.К., 2009. – 656 с. : іл.
Коляда, І. А. Максим Рильський / І. Коляда, Ю. Коляда. – Харків : Фоліо, 2015. – 118 с. – (Знамениті українці).
Руда, Т. Грані великого таланту : Максим Рильський – поет, перекладач, учений : монографія / Т. Руда ; НАН України, ІМФЕ ім. М. Т. Рильського. – Київ, 2017. – 144 с.
Максим Рильський : до 125-річчя з дня народж. М. Т. Рильського / Київ. літ.-меморіал. музей М. Т. Рильського ; авт.-упоряд.: В. Є. Панченко, В. Л. Колесник. – Харків : Фоліо, 2019. – 379 с. : фот. – (Митці на прицілі).
Агеєва, В. П. Мистецтво рівноваги. Максим Рильський і його час / В. П. Агеєва. – 2-ге вид., перероб. – Київ : Віхола, 2023. – 335 с. – (Життя).
Сучасні дослідження творчої спадщини М. Рильського
Боса, Л. «Територія свободи»: природні та культурні пам’ятки в життєтворчості Максима Рильського [Електронний ресурс] / Л. Боса // Матеріали до укр. етнології : зб. наук. пр. / Нац. акад. наук України, Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського, Міжнар. асоц. етнологів. – Київ, 2020. – Вип. 19. – С. 7–12.
Броварець Т. Нові фольклорні явища ХХ століття крізь призму досліджень Максима Рильського [Електронний ресурс] / Т. Броварець // Слов’янський світ : щорічник / Нац. акад. наук України, Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського. – Київ, 2020. – Вип. 19. – С. 223–233.
Буланова, Н. Олекса Коваленко та Максим Рильський: дискурс взаємин [Електронний ресурс] / Н. Буланова // Матеріали до укр. етнології : зб. наук. пр. / Нац. акад. наук України, Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського, Міжнар. асоц. етнологів. – Київ, 2020. – Вип. 19. – С. 96–107.
Василик, С. Максим Рильський і журнал «Народна творчість та етнографія» [Електронний ресурс] / С. Василик // Матеріали до укр. етнології : зб. наук. пр. / Нац. акад. наук України, Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського, Міжнар. асоц. етнологів. – Київ, 2020. – Вип. 19. – С. 86 –91.
Вахніна, Л. К. До ювілею Максима Рильського [Електронний ресурс] / Л. К. Вахніна // Мистецтво та освіта : наук.- метод. журн. / Ін-т проб. вихов. Нац. акад. пед. наук України, Ін-т обдаров. дитини Нац. акад. пед. наук України. – Київ, 2020. – № 1. – С. 60.
Ганжа, А. Рецепція спадщини М.Т. Рильського у науковому збірнику «Культура слова» [Електронний ресурс] / А. Ганжа // Культура слова = Culture of the word : зб. наук. пр. / Нац. акад. наук України, Ін-т укр. мови. – Київ, 2020. – Вип. 92. – С. 166–176.
Зборовський, А. Тема екології природного і культурного середовища у творчості Максима Рильського [Електронний ресурс] / А. Зборовський // Матеріали до укр. етнології : зб. наук. пр. / Нац. акад. наук України, Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського, Міжнар. асоц. етнологів. – Київ, 2020. – Вип. 19. – С. 18–21.
Істоміна, Г. Колекція кераміки з Музею Максима Рильського [Електронний ресурс] / Г. Істоміна // Матеріали до укр. етнології : зб. наук. пр. / Нац. акад. наук України, Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського, Міжнар. асоц. етнологів. – Київ, 2020. – Вип. 19. – С. 126–130
Карамаш, С. Нововиявлені автографи українського поета і громадського діяча М. Т. Рильського [Електронний ресурс] / С. Карамаш // Архіви України : наук.-практ. журн. / Держ. архівна служба України. – Київ, 2020. – № 1. – С. 149–154.
Карась, Г. Солоспіви композиторів української діаспори на тексти Максима Рильського крізь призму синтезу слова і музики [Електронний ресурс] / Г. Карась // Нар. творчість та етнологія = Folk art and ethnology : наук. журн. / Нац. акад. наук України, Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського, Міжнар. асоц. укр. етнологів. – Київ, 2020. – № 3. – С. 104–111.
Карацуба, М. Здобутки та прорахунки перекладів Максима Рильського із сербської народної поезії / М. Карацуба // Матеріали до укр. етнології : зб. наук. пр. / Нац. акад. наук України, Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського, Міжнар. асоц. етнологів. – Київ, 2020. – Вип. 19. – С. 63–69.
Карпенко, С. Діяльність Максима Рильського в науковому та популяризаторському контекстах українського казкознавства / С. Карпенко // Матеріали до укр. етнології : зб. наук. пр. / Нац. акад. наук України, Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського, Міжнар. асоц. етнологів. – Київ, 2020. – Вип. 19. – С. 70–76.
Коваленко, Р. Від Іосифа до Максима: історія роду Рильських у документах Держ. архіву Київської обл. [Електронний ресурс] / Р. Коваленко // Нар. творчість та етнологія = Folk art and ethnology : наук. журн. / Нац. акад. наук України, Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського, Міжнар. асоц. укр. етнологів. – Київ, 2020. – № 5–6. – С. 88–97.
Коваленко, Р. Максим Рильський: життя на терезах. 1930–1950-ті роки у долі поета (за документами Держ. архіву Київської обл.) [Електронний ресурс] / Р. Коваленко // Архіви України : наук.-практ. журн. / Держ. архівна служба України. – Київ, 2020. – № 4. – С. 183–204.
Коваль-Фучило, І. Історія вивчення усних спогадів: позиція Максима Рильського і сучасні підходи [Електронний ресурс] / І. Коваль-Фучило // Нар. творчість та етнологія = Folk art and ethnology : наук. журн. / Нац. акад. наук України, Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського, Міжнар. асоц. укр. етнологів. – Київ, 2020. – № 3. – С. 112–117.
Ковальчук, Ю. Пейзажі рідного села у творчості Максима Рильського [Електронний ресурс] / Ю. Ковальчук // Актуальні питання гуманіт. наук = Humanities science current issues : міжвуз. зб. наук. пр. молодих вчен. Дрогоб. держ. пед. ун-ту ім. Івана Франка / Дрогоб. держ. пед. ун-т ім. Івана Франка, Рада молодих вчен. – Дрогобич, 2020. – Вип. 29. – С. 80–86.
Ковпік, С. І. Специфіка художньої інтерпретації кришталевої порядності М. Рильського в романі М. Гримич «Клавка» [Електронний ресурс] / С. І. Ковпік // Вісн. Житомир. держ. ун-ту ім. Івана Франка. Філологічні науки : наук. журн. / Житомир. держ. ун-т ім. Івана Франка. – Житомир, 2020. – Вип. 1. – С. 15–23.
Корній, Л. Тадей і Максим Рильські та Микола Лисенко: вплив середовища на формування особистості [Електронний ресурс] / Л. Корній // Нар. творчість та етнологія = Folk art and ethnology : наук. журн. / Нац. акад. наук України, Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського, Міжнар. асоц. укр. етнологів. – Київ, 2020. – № 3. – С. 94–103.
Коць, Т. Сакральність у мовотворчості М. Рильського [Електронний ресурс] / Т. Коць // Культура слова = Culture of the word: зб. наук. пр. / Нац. акад. наук України, Ін-т укр. мови. – Київ, 2020. – Вип. 92. – С. 76–86.
Кравець, Л. Метафора природи в поетичних текстах М. Рильського і Л. Костенко [Електронний ресурс] / Л. Кравець // Культура слова = Culture of the word: зб. наук. пр. / Нац. акад. наук України, Ін-т укр. мови. – Київ, 2020. – Вип. 92. – С. 52–62.
Литвинчук, Н. Публіцистичні праці та мемуари Максима Рильського як джерело аналізу радянських господарсько-виробничих практик [Електронний ресурс] / Н. Литвинчук // Матеріали до укр. етнології : зб. наук. пр. / Нац. акад. наук України, Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського, Міжнар. асоц. етнологів. – Київ, 2020. – Вип. 19. – С. 37–43.
Лісняк, І. Кобзарська тематика у творчості Максима Рильського [Електронний ресурс] / І. Лісняк // Матеріали до укр. етнології : зб. наук. пр. / Нац. акад. наук України, Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського, Міжнар. асоц. етнологів. – Київ, 2020. – Вип. 19. – С. 29–36.
Летичевська, О. Історія листа Максима Рильського до Наталії Гебдовської (з особистого архіву актриси) [Електронний ресурс] / О. Летичевська // Народна творчість та етнологія = Folk art and ethnology: наук. журн. / Нац. акад. наук України, Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського, Міжнар. асоц. укр. етнологів. – Київ, 2020. –№ 2. – С. 63–64.
Микитенко, О. Максим Рильський–Леонід Булаховський–Йосип Багмут: українська лексикологія та проблеми наукового перекладу [Електронний ресурс] / О. Микитенко // Матеріали до укр. етнології : зб. наук. пр. / Нац. акад. наук України, Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського, Міжнар. асоц. етнологів. – Київ, 2020. – Вип. 19. – С. 50–62.
Мех, Н. Максим Рильський – культуротворець та мовотворець [Електронний ресурс] / Н. Мех // Народна творчість та етнологія = Folk art and ethnology: наук. журн. / Нац. акад. наук України, Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського, Міжнар. асоц. укр. етнологів. – Київ, 2020. – № 2. – С. 65–67.
Мойсієнко, А. Кореферентні номінації в сонетних текстах Максима Рильського / А. Мойсієнко // Дивослово (Укр. мова й літ. в навч. закладах). – 2020. – № 1. – С. 31–33.
Мойсієнко, А. Сонетний вірш Максима Рильського: структурно-композиційна і мовно-образна організація [Електронний ресурс] / А. Мойсієнко // Культура слова = Culture of the word: зб. наук. пр. / Нац. акад. наук України, Ін-т укр. мови. – Київ, 2020. – Вип. 92. – С. 63–75.
Наєнко, М. Основні та додаткові «свідчення» Максима Рильського в «Опері СВУ» [Електронний ресурс] / М. Наєнко // Матеріали до укр. етнології : зб. наук. пр. / Нац. акад. наук України, Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського, Міжнар. асоц. етнологів. – Київ, 2020. – Вип. 19. – С. 92–95.
Палаш, А. Інтертекстуальність у поетичній мовотворчості Максима Рильського [Електронний ресурс] / А. Палаш // Культура слова = Culture of the word: зб. наук. пр. / Нац. акад. наук України, Ін-т укр. мови. – Київ, 2020. – Вип. 92. – С. 114–122.
Прилепа, О. Християнські складники поезії Максима Рильського [Електронний ресурс] / О. Прилепа // Матеріали до укр. етнології : зб. наук. пр. / Нац. акад. наук України, Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського, Міжнар. асоц. етнологів. – Київ, 2020. – Вип. 19. – С. 22–28.
Рильський, М. Максим Рильський в Польщі: 65 років згодом / Максим Рильський // Слово Просвіти. – 2020. – 9–15 лип. – С. 9 : фот.
Рильський, М. (онук). Відкрилася «Синя далечінь» : [виповнилося 100 років від того часу, як Максим Рильський написав славетний триптих, у якому здійснив уявну подорож до Європи] / Максим (онук) Рильський // Літ. Україна. – 2020. – 25 липня. – С. 6 : портр.
Руда, Т. Максим Рильський і Леонід Булаховський: творчі контакти [Електронний ресурс] / Т. Руда // Народна творчість та етнологія = Folk art and ethnology: наук. журн. / Нац. акад. наук України, Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського, Міжнар. асоц. укр. етнологів. – Київ, 2020. – № 2. – С. 21–27.
Руда, Т. Максим Рильський і Олександр Білецький: особисті та творчі контакти [Електронний ресурс] / Т. Руда // Матеріали до укр. етнології : зб. наук. пр. / Нац. акад. наук України, Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського, Міжнар. асоц. етнологів. – Київ, 2020. – Вип. 19. – С. 44–49.
Рубан, В. В. Портрети М. Т. Рильського / В. В. Рубан [Електронний ресурс] // Мистецтво та освіта : наук.- метод. журн. / Ін-т проб. вихов. Нац. акад. пед. наук України, Ін-т обдаров. дитини Нац. акад. пед. наук України. – Київ, 2020. – № 2. – С. 58–60.
Семенюк, В. І серед квітів найясніший квіт... : [про життя і творчість М. Рильського] / В. Семенюк // Укр. мова і літ. в шк. України. – 2020. –№ 4. – С. 23–29.
Сікорська, І. Максим Рильський і Левко Ревуцький: грані співпраці [Електронний ресурс] / І. Сікорська // Народна творчість та етнологія = Folk art and ethnology: наук. журн. / Нац. акад. наук України, Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського, Міжнар. асоц. укр. етнологів. – Київ, 2020. – № 2. – С. 51–57.
Скляренко, Г. Історія одного портрета: Максим Рильський та Зиновій Толкачов [Електронний ресурс] / Г. Скляренко // Народна творчість та етнологія = Folk art and ethnology: наук. журн. / Нац. акад. наук України, Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського, Міжнар. асоц. укр. етнологів. – Київ, 2020. – № 2. – С. 58–62.
Соболь, В. Стародавній Київ у творчій долі Максима Рильського [Електронний ресурс] / В. Соболь // Матеріали до укр. етнології : зб. наук. пр. / Нац. акад. наук України, Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського, Міжнар. асоц. етнологів. – Київ, 2020. – Вип. 19. – С. 13–17.
Стріха, М. Максим Рильський та «українізація» опери [Електронний ресурс] / М. Стріха // Народна творчість та етнологія = Folk art and ethnology: наук. журн. / Нац. акад. наук України, Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського, Міжнар. асоц. укр. етнологів. – Київ, 2020. – № 2. – С. 5–20.
Таран, О. Романівка: польові етнографічні дослідження на батьківщині Максима Рильського [Електронний ресурс] / О. Таран // Матеріали до укр. етнології : зб. наук. пр. / Нац. акад. наук України, Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського, Міжнар. асоц. етнологів. – Київ, 2020. – Вип. 19. – С. 121–125.
Фільц, Б. Максим Рильський у колі діячів української музичної культури [Електронний ресурс] / Б. Фільц // Матеріали до укр. етнології : зб. наук. пр. / Нац. акад. наук України, Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського, Міжнар. асоц. етнологів. – Київ, 2020. – Вип. 19. – С. 108–113.
Чілачава, Р. Радісне передчуття щасливого полювання : Максим Рильський про поетичний переклад / Р. Чілачава // Літ. Україна. – 2020. – 28 берез. – С. 11 : фот.
Чілачава, Р. Струнка гармонія суворої простоти : (Максим Рильський – сонетяр) / Р. Чілачава // Літ. Україна. – 2020. – 14 березня. – С. 9.
Чиж, І. Любові вічної канон (до 125-річчя від дня народження Максима Рильського) [Електронний ресурс] / І. Чиж // Вісн. Книжкової палати = Bulletin of the Book Chamber : наук.-практ. журн. / Держ. наук. установа «Книжкова палата України ім. Івана Федорова», Харк. держ. акад. культури. – Київ, 2020. – № 3. – С. 43–45.
Чумак, Т. М. Ціннісні орієнтири творчості Максима Рильського [Електронний ресурс] / Т. М. Чумак // International journal of philology = Міжнар. філологіч. часопис : міжнар. наук. журн. / Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. – Київ, 2020. – Т. 11, № 2. – С. 57–64.
Шалак, О. Методологічні засади фіксації фольклору в концепції Максима Рильського та її актуальність для сучасної фольклористичної науки [Електронний ресурс] / О. Шалак // Матеріали до укр. етнології : зб. наук. пр. / Нац. акад. наук України, Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського, Міжнар. асоц. етнологів. – Київ, 2020. – Вип. 19. – С. 77–82.
Шевчук, Т. Без офіціозу: особливості евристичного мислення Максима Рильського як керівника академічного інституту [Електронний ресурс] / Т. Шевчук // Матеріали до укр. етнології : зб. наук. пр. / Нац. акад. наук України, Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського, Міжнар. асоц. етнологів. – Київ, 2020. – Вип. 19. – С. 83–85.
Руда, Т. Максим Рильський у колі наукової інтелігенції своєї епохи [Електронний ресурс] / Т. Руда // Слов’янський світ : щорічник / Нац. акад. наук України, Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського. – Київ, 2021. – Вип. 20. – С. 219–239.
Руда, Т. Теоретичні питання фольклористики та етнології в науковій спадщині Максима Рильського [Електронний ресурс] / Т. Руда // Матеріали до укр. етнології : зб. наук. пр. / Нац. акад. наук України, Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського, Міжнар. асоц. етнологів. – Київ, 2021. – Вип. 20. – С. 60–67.
Сікорська, І. М. Максим Рильський і музика: аспекти дослідження проблеми [Електронний ресурс] / І. М. Сікорська // Мистецтво та освіта : наук.- метод. журн. / Ін-т проб. вихов. Нац. акад. пед. наук України, Ін-т обдаров. дитини Нац. акад. пед. наук України. – Київ, 2021. – № 3. – С. 59–62.
Гаврилюк, Н. І. Максим Рильський: неокласик у добу соцреалізму [Електронний ресурс] / Н. І. Гаврилюк // Закарпатські філологіч. студії / ДВНЗ «Ужгород. нац. ун-т». – Ужгород, 2022. – Вип. 26. – С. 253–261.
Ліхтей, Т. В. Максим Рильський як перекладач та популяризатор словацької поезії [Електронний ресурс] / Т. В. Ліхтей // Закарпатські філологіч. студії / ДВНЗ «Ужгород. нац. ун-т». – Ужгород, 2022. – Вип. 26. – С. 206–211.
Маркуляк, Л. В. Відображення поетики оригіналу поезії Адама Міцкевича «Nad wodą wielką i czystą» в художньому перекладі Максима Рильського [Електронний ресурс] / Л. В. Маркуляк // Наук. вісн. Міжнар. гуманіт. ун-ту. Серія: Філологія : зб. наук. пр. / Міжнар. гуманіт. ун-т. – Одеса, 2022. – Вип. 56. – С. 275–278.
Микитенко, О. Максим Рильський і час: текстологія або інтерпретація [Електронний ресурс] / О. Микитенко // Наук. пр. Нац. б-ки України ім. В. І. Вернадського : зб. наук. пр. / Нац. акад. наук України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Асоц. б-к України. – Київ, 2022. – Вип. 63. – С. 193–203.
Савенко, О. П. Адресована лірика Максима Рильського: модифікація присвят та послань письменникам [Електронний ресурс] / О. П. Савенко // Закарпатські філологіч. студії / ДВНЗ «Ужгород. нац. ун-т». – Ужгород, 2022. – Вип. 24. – С. 204–207.
Сніжинська, М. О. «Знак терезів» Максима Рильського: проговорення травми соцреалізму і спроби її подолання [Електронний ресурс] / М. О. Сніжинська // Наук. записки НаУКМА. Літературознавство : наук. журн. / Нац. ун-т «Києво-Могил. акад.». – Київ, 2022. – Т. 3. – С. 68–74.
Ластовецька-Соланська, З. М. Музичне прочитання поезії Максима Рильського в хоровій творчості Миколи Ластовецького [Електронний ресурс] / З. М. Ластовецька-Соланська // Укр. музика : наук. часопис. / Львів. нац. муз. акад. ім. М. В. Лисенка. – Львів, 2023. – Число 3/4. – С. 23–31.
Михида, С. П. М. Рильський в інтелектуальному осягненні Є. Маланюка [Електронний ресурс] / С. П. Михида, В. В. Краснощок // Наук. записки. [Центральноукраїн. Держ. пед. ун-ту ім. Володимира Винниченка]. Серія: Філологічні науки / Центральноукраїн. держ. пед. ун-т ім. Володимира Винниченка. – Кропивницький, 2023. – Вип. 4. – С. 163 –168.
Руда, Т. Максим Рильський і Київ [Електронний ресурс] / Т. Руда // Слов’янський світ : щорічник / Нац. акад. наук України, Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського. – Київ, 2023. – Вип. 22. – С. 163–166.
Шуст, Л. М. Кольористична семантика в ранній поезії Максима Рильського [Електронний ресурс] / Л. М. Шуст // Слобожанський наук. вісн. Серія: Філологія : наук. журн. / Сум. держ. пед. ун-т ім. А. С. Макаренка. – Суми, 2023. – Вип. 3. – С. 98–102.
Довідкові матеріали
М. Т. Рильський : біогр. покажч., 1907–1965 / АН УРСР, Центр. наук. б-ка ; уклала К. Є. Скокан. – Київ : Наук. Думка, 1970. – 519 с.
Максим Рильський. Цікаві факти [Електронний ресурс] // Dovidka.biz.ua : довід. цікавих фактів та корисних знань. – Текст. і граф. дані. – Режим доступу: https://dovidka.biz.ua/ (дата звернення: 13.03.2025). – Назва з екрана.
Новиченко, Л. Максим Рильський (1895–1964) / Л. Новиченко // Історія укр. літ. ХХ ст. : у 2 кн. /за ред. В. Г. Дончика. – Київ, 1998. – Кн. 1. – С. 110–119.
Рильський Максим // Універс. літератур. слов.-довід. / С. М. Оліфіренко, В. В. Оліфіренко, Л. В. Оліфіренко. – Донецьк, 2007. – С. 302, 303.
Рильський, Максим Тадейович // Велика укр. енциклопедія. – Електрон. версія. – Режим доступу: https://vue.gov.ua/Рильський, Максим Тадейович (дата звернення: 13.03.2025). – Назва з екрана.
Рильський Максим Тадейович [Електронний ресурс] // Вікіпедія : вільна енциклопедія. – Режим доступу: https://is.gd/6T6y3p (дата звернення: 13.03.2025). – Назва з екрана.
Соловей, Е. С. Рильський Максим Тадейович // Енциклопедія історії України : в 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) [та ін.] ; НАН України. Ін-т історії України. – Київ, 2012. – Т. 9 : Прил–С – С. 199–200. – Електрон. версія. – Режим доступу: https://is.gd/a4ITfE (дата звернення: 13.03.2025). – Назва з екрана.
Підготувала провідний бібліограф Тетяна Кушнірук