Виставка документів «Автори Українського Гімну» (до Дня Державного Гімну України, 160-річчя від дня першого виконання та 210-річчя від дня народження Михайла Вербицького)
Вже воскресла Україна і слава і воля!
Вже нам, братя молодії, усміхнулась доля!
Згинуть наші вороженьки, як роса на сонці!
Запануєм і ми братя, у своїй сторонці.
Душу тїло ми положим за нашу свободу,
І покажем, що ми, братя, козацького роду!
(Наша дума: великий український співаник. Львів,1918)
10 березня – День Державного Гімну України, одного з головних символів держави поряд із прапором і гербом.
Історія створення славня сягає осені 1862 року, коли український етнограф, фольклорист та поет Павло Платонович Чубинський у Києві написав вірш «Ще не вмерла Україна», якому судилося стати національним, а згодом і державним гімном українського народу. Вірш почув композитор Михайло Вербицький, який спершу представив цю патріотичну пісню як солоспів та сам виконав її на сходинах гімназійної Громади в Перемишлі. А пізніше зробив із неї хорову композицію. Уперше майбутній гімн публічно виконали 10 березня 1865 року в Перемишлі як завершальний концертний номер перших у Галичині світських вечорниць, присвячених Тарасові Шевченку. Перший запис гімну «Ще не вмерла Україна» відбувся за участі визначного українського оперного співака Модеста Менцинського в жовтні 1910 року в німецькому Кельні на фірмі «Gramophon».
Зараз, коли наші захисники воюють за територіальну цілісність України, гімн має особливе значення для всіх і є тією духовною ланкою, що єднає нас із попередніми поколіннями борців за свободу. Державний гімн об’єднує українців. Нині «Ще не вмерла України» звучить по всьому світу, у різному виконанні, починаючи від маленьких діток до воїнів, що захищають нашу рідну країну від російських окупантів. Славень надихає нас на боротьбу за свободу та незалежність, надає сили, віри та надії на щасливе майбутнє України.
До Дня Державного Гімну України та 210-річчя від дня народження М. Вербицького у відділі рідкісних і цінних видань експонується виставка «Автори Українського Гімну». На експозиції представлені документи з історії створення твору «Ще не вмерла Україна» та різні варіанти його тексту, з якими можна ознайомитися, завітавши до відділу.
Запрошуємо до перегляду!