Бібліографічний анонс нових видань періоду козацької доби в Україні
Бібліографічний анонс
Відділ наукової інформації та бібліографії інформує користувачів про нові видання та рекомендує їх прочитати тим, кого цікавить героїчний період козацької доби в Україні.
Книга Олександра Середюка та Сергія Лиса «Козак Мамай – український спаситель. Козаки-характерники Байда і Сірко» (Київ, 2017) у формі публіцистичних статей розповідає про легендарного козака Мамая – ідеалізований образ козака та своєрідний духовний символ в Україні. Оповіді про козака-бандуриста є серед народних легенд, переказів та приказок. На картинах його змальовували в супроводі сакральної для українців символіки – кобзи, що є символом національних традицій та співучої душі народу; коня, який символізує війни, некерований гнів та хоробрість; дуба, котрий є символом могутності та генетичної чистоти роду. Козак у думах і помислах українців уособлював народну силу духу, незламність волі в боротьбі з поневолювачами. Видання ілюстроване кольоровими світлинами із зображеннями козака Мамая.
Невідомий роман Олександра Соколова «Кров’ю, вогнем і залізом» (Київ, 2017) написаний 1889 р. Це захоплююча розповідь про драматичні події в Україні 1655 р., одразу після смерті Богдана Хмельницького, про боротьбу за гетьманську булаву і намагання Івана Виговського вирвати Україну з-під московського впливу. Головного героя роману письменник характеризує як розважливого й мудрого політика, що послідовно відстоює незалежність України від Москви. Цікава історія виявлення роману, що зберігався у вчительки-пенсіонерки Г. Г. Дмитренко. Твір привернув увагу перекладача С. Піддубного своєю конспіративністю. Він переклав його з російської та написав передмову, назвавши її «Законспірований роман».
Книга Анни Малиновської «Іван Сірко. Великий полководець і характерник» (Київ, 2017) висвітлює реальні події, що міцно сплетені з вигадками про легендарного отамана, блискучого полководця Івана Сірка. Він був непереможним і бив ворога, який перевершував за чисельністю козацьке військо у 10, а то й у 100 разів. Хіба це не диво? Він виграв 55 битв, а програв лічені, обирався 12 разів на посаду отамана, впливав на зміну влади гетьманів та відвойовував володарські престоли. Його життя овіяне духом українського містицизму і вдачею запорозького козацтва. Ця загадкова постать і тепер привертає до себе увагу як дослідників, так і шанувальників історії.
Запрошуємо до бібліотеки!