З рідним словом ми - український народ
ПРЕСРЕЛІЗ
«Народ без мови - це обмова.
Народ без мови – не народ»
Петро Перебийніс
4 листопада 2021 року о 14:00 у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва (вул. Соборна, 73, III поверх) відбудеться літературно-мистецьке свято «З рідним словом ми – український народ», присвячене Дню української писемності та мови.
День української писемності та мови – державне свято, яке щороку, відзначають в Україні 9 листопада, згідно з Указом Президента України, починаючи з 1997 року. Встановлене свято на підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства.
Упродовж століть українська мова, так само як і її носій – український народ – зазнавала суттєвих утисків і заборон. Нині українська мова має державний статус, є твердинею українського народу й визначальною ознакою нації, скарбницею її культурних надбань, засобом спілкування та консолідації суспільства.
Дата Дня української писемності та мови припадає на православне свято – день вшанування преподобного Нестора Літописця – письменника-агіографа, основоположника давньоруської історіографії, першого історика Київської Русі, мислителя, вченого, ченця Києво-Печерського монастиря, послідовника творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія. Дослідники вважають, що саме з його праці починається писемна українська мова. Колись, саме у цей день, дітей віддавали до школи та просили у Нестора аби благословив майбутніх учнів, і вірили, що він допоможе їм вивчитися. Це й не дивно, адже преподобний здобув всесвітню славу і визнання, взявши участь у літописанні Київської Русі і залишивши світу неоціненний скарб – «Повість минулих літ».
У День української писемності та мови покладають квіти до пам’ятника Несторові Літописцю, відзначають найкращих популяризаторів українського слова, заохочують видавництва, які випускають літературу українською мовою, за традицією проводять Міжнародний конкурс української мови імені Петра Яцика та щорічну акцію «Всеукраїнський радіодиктант національної єдності».
Традиційно День української писемності та мови відзначається і в обласній науковій бібліотеці ім. К. А. Тімірязєва. До цьогорічного свята фахівці книгозбірні підготували низку заходів: книжково-ілюстративну виставку «Єдиний скарб у тебе – рідна мова» – відділ документів із гуманітарних, технічних та природничих наук; виставку-свято «Відчути рідне слово крізь плин століть» – сектор газетної періодики.
Мова – це неоціненний скарб, який ми повинні берегти, плекати і розумно збагачувати. Адже від життя мови залежить і життя народу: зникне мова – зникне народ.
З гідністю і шаною ми маємо усвідомлювати велику цінність рідного слова й особисту відповідальність за нього перед минулим, сьогоденням і майбутнім. Отож, вдосконалюймо знання своєї рідної мови, щоб цей нетлінний скарб служив єднанням між поколіннями, возвеличував Україну й українців.
У програмі заходу:
Привітання представників:
Вінницької обласної державної адміністрації та Вінницької обласної Ради;
Управління культури та креативних індустрій Департаменту гуманітарної політики Вінницької обласної державної адміністрації.
Вітальне слово – Лариса Сеник, директор Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. К. А. Тімірязєва, голова Вінницького обласного відділення ВГО «Українська бібліотечна асоціація».
Виступи:
Ірина Зелененька, кандидат філологічних наук, старший викладач кафедри української літератури факультету філології й журналістики імені Михайла Стельмаха ВДПУ ім. М. Коцюбинського, член НСПУ, літературознавець;
Вадим Вітковський, голова Вінницької обласної організації НСПУ, прозаїк, публіцист-документаліст, член НСЖУ, заслужений журналіст України.
Віктор Цимбал, письменник.
Виконання поетичних та музичних творів:
– українські пісні – фольклорний гурт «Мокоша» (керівник Юлія Васюк);
– «Пісня про щастя» (слова Дмитра Луценка, музика Ігоря Шамо) – Ольга Клітинська, студентка 2 курсу факультету мистецтв і художньо-освітніх технологій Вінницького державного педагогічного університету ім. Михайла Коцюбинського (викладач бандури Олеся Черкашина, викладач вокалу Наталія Лановенко);
– літературно-художня композиція – учасники незалежного театру-студії «Птаха» (художній керівник та режисер Марина Ревенко);
– поетична композиція – учні та викладачі Вінницької дитячої школи мистецтв «Вишенька».
Оргкомітет
Контактна особа – Артапух Ніна Володимирівна
Тел.: (0432) 67-03-25
E-mail: market@library.vn.ua