Літературно-мистецький захід «Василь Стус – постать, що єднає Україну»

У святкові січневі дні Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека імені Валентина Отамановського традиційно відзначає Стусове Різдво. Вже багато років поспіль обласна книгозбірня об’єднує письменників, науковців, журналістів, освітян, громадськість та молодь, щоб вшанувати пам'ять видатного українського поета-шістдесятника, перекладача, прозаїка, літературознавця, правозахисника, дисидента, Героя України – Василя Семеновича Стуса. У цьому році Стусівські читання приурочені 85-й річниці від дня його народження.

Лариса Сеник, директор ВОУНБ ім. В. Отамановського, голова Вінницького обласного відділення ВГО «Українська бібліотечна асоціація» разом із Галиною Пасєкою, зав. відділу креативних індустрій управління культури і креативних індустрій Департаменту гуманітарної політики Вінницької ОВА, біля портрета поета запалили свічку пам’яті Василю Стусу й усім українцям, які віддали життя за свою Батьківщину та вшанувати хвилиною мовчання кожного, хто боровся за долю, за волю, за незалежність і свободу України, хто сьогодні загинув у героїчній боротьбі за територіальну цілісність нашої держави. У своєму виступі Лариса Сеник зауважила, що як письменник і громадянин, Василь Стус належить до духовних лідерів українського народу, важливість яких із плином часу не зменшується, а набуває все більшої ваги. Наразі, в умовах повномасштабної російської збройної агресії, його смілива поезія й незламна громадянська позиція, як ніколи, актуальна для українців.

У літературно-мистецькому заході взяли участь: Валентина Сторожук, письменниця, член НСПУ, заступник головного редактора журналу «Вінницький край», заслужений працівник культури України; Віктор Крупка, поет, літературознавець, член НСПУ, кандидат філологічних наук, доцент кафедри української літератури факультету філології й журналістики ім. М. Стельмаха ВДПУ ім. М. Коцюбинського; Дмитро Стус, письменник, літературознавець, редактор, кандидат філологічних наук, Генеральний директор Національного музею Тараса Шевченка, син Василя Стуса (онлайн).

Ольга Пуніна, кандидат філологічних наук, доцент кафедри теорії та історії української і світової літератури ДонНУ ім. Василя Стуса, член НСПУ в рамках IV Наукової платформи «Василь Стус: Поет, Дивак і Єретик» презентувала свою книгу «Людина без шкіри. Психотип Василя Стуса». До презентації книги долучилися: Олег Соловей, доцент ДонНУ ім. Василя Стуса, співредактор «Стусознавчих зошитів», критик, літературознавець, поет; Галина Почверук, провідна наукова співробітниця Музею шістдесятництва (онлайн); Маргарита Єгорченко, дослідниця творчості Василя Стуса (онлайн); Тетяна Михайлова, наукова співробітниця Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України (онлайн).

Уривки із книги «Листи до сина» Василя Стуса прочитав Михайло Крисов, актор драми ВОАУМДТ ім. М. Садовського. Завдяки його експресивному виступу аудиторія пройнялася думками й переживаннями Василя Стуса, його порадами до сина. Адже ці листи мають надзвичайну цінність для вивчення життєвого і творчого шляху поета та формування його світогляду.

Авторські вірші-посвяти поету-земляку прочитали незмінні учасники Стусівських читань на Вінниччині – Алла Боровська та Лариса Сичко. Неабияким є інтерес і сьогоднішньої молоді до особистості Василя Стуса, його творчого доробку. Це продемонструвала Віталіна Регульська, шанувальниця творчості поета, яка проникливо читала його поезію.

Віншували колядками учасників заходу народний молодіжний фольк-гурт «Рута-м'ята» Вінницької обласної філармонії імені Миколи Леонтовича (керівник Ірина Кашпрук) та вокальний ансамбль Вінницької дитячої школи мистецтв «Вишенька» «The Best» (керівник Тетяна Баб'як).

Літературний спадок Василя Стуса переосмислили у своїй музиці сучасні українські гурти, співаки та композитори. Пісні на слова поета-земляка підтримують стійкість духу в тяжкі хвилини війни. На заході Тетяна Скомаровська, співачка, бард, композитор виконала патріотичну пісню на слова Галини Рибачук-Прач, яку присвятила пам’яті Василя Стуса та всім, хто загинув у боротьбі за визволення і незалежність України.

Захід супроводжувала книжкова виставка з фондів ВОУНБ ім. В. Отамановського (до 85-річчя від дня народження В. Стуса): «Я прийду на Святвечір між люди…» (відділ краєзнавства).

Модерувала захід провідний методист науково-методичного відділу Ольга Коновальчук.

ФОТОМАТЕРІАЛИ

 

Поділитися:

(у рамках Стусівських читань, присвячених 85-й річниці від дня народження українського поета, Героя України Василя Семеновича Стуса (1938–1985)) 

Вже вкотре збирає нас поет, якого місія –

єднати людей. Василь Стус – висока постать,

що піднялася над малим часом, над мілинами часу… 

Євген Сверстюк 

19 січня 2023 року об 11.00 у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук ВОУНБ ім. В. Отамановського (вул. Соборна, 73, ІІІ поверх) відбудеться літературно-мистецький захід «Василь Стус – постать, що єднає Україну», присвячений 85-й річниці від дня народження українського поета-шістдесятника, перекладача, прозаїка, мислителя, літературознавця, правозахисника, дисидента і члена Української Гельсінської групи, борця за незалежність України у ХХ ст. Василя Семеновича Стуса. Захід відбудеться в рамках Стусівських читань, які традиційно проходять в обласній науковій бібліотеці понад три десятиліття – в січні (з нагоди дня народження) та у вересні (в день пам’яті видатного краянина).

Ім’я великого українського поета і патріота рідної землі Василя Стуса ввійшло в нашу історію як важливий чинник національного пробудження й самоусвідомлення, стало символом духовної незламності й свободи українського народу.

Василь Стус боровся за національну ідентичність, за ідеали справедливості, свободи та добра, відкрито висловлював свою громадянську позицію щодо необхідності збереження й розвитку української культури і рідної мови. За що зазнав важких репресій з боку радянської влади –  його творчість була заборонена, а він сам був засуджений до тривалого перебування в слідчих ізоляторах, карцерах, камерах-одиночках, мордовських таборах.

Василя Стуса закатували, але не перемогли. Він повернувся до народу своїм словом і своїми  творами, яких написав величезну кількість – це і вірші, і проза, і переклади українською мовою творів класиків світової літератури.

«То був чоловік, який говорив і писав за будь-яких обставин ясно, як перед Богом, і платив за це життям», – писав про нього Євген Сверстюк. Тому значення Василя Стуса більше, аніж талановитого поета. Він був і залишається «голосом сумління у світі розхитаних і розмитих понять честі, правди, порядності».

Смілива поезія Василя Стуса, його активна правозахисна діяльність та незламна громадянська позиція сьогодні, в умовах повномасштабної російської збройної агресії, як ніколи, актуальна українцям та набуває все більшої ваги. Стусове слово дає нам сили жити в цей важкий час та відстоювати свою правду на своїй землі. Адже ми, так само як Стус, віримо в Україну і нашу Перемогу. Наразі Василь Стус – це саме та постать, котра здатна об’єднати Україну.

Василь Стус живе серед нас своєю непохитністю ЛЮДИНИ, яка протистояла тоталітарному радянському режиму і вистояла, щоб ми могли залишатися українцями і бути справжніми патріотами своєї держави. Тож бережімо пам'ять про великого українця!

На літературно-мистецький захід запрошені письменники Вінницької обласної організації НСПУ, освітяни, науковці, викладачі та студенти Донецького національного університету ім. Василя Стуса, Вінницького державного педагогічного університету ім. Михайла Коцюбинського, поціновувачі Стусової поезії,  журналісти, громадські діячі.

У програмі:

Відкриття Стусівських читань та запалювання свічки пам’яті – Лариса Сеник, директор Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки імені Валентина Отамановського

Виступи:

  • представники органів влади та місцевого самоврядування
  • Віктор Крупка, поет, літературознавець, член Національної спілки письменників України, кандидат філологічних наук, доцент кафедри української літератури факультету філології й журналістики імені М. Стельмаха ВДПУ імені Михайла Коцюбинського
  • Вадим Вітковський, письменник-публіцист, голова Вінницької обласної організації Національної спілки письменників України
  • Дмитро Стус, письменник, літературознавець, редактор, кандидат філологічних наук, Генеральний директор Національного музею Тараса Шевченка, син Василя Стуса
  • Алла Боровська, вінницька поетеса
  • Лариса Сичко, письменниця, член НСПУ
  • Віталіна Регульська, шанувальниця творчості Василя Стуса 

Презентація книги Ольги Пуніної «Людина без шкіри. Психотип Василя Стуса»

(модератор – Олег Соловей, критик, літературознавець, поет, кандидат філологічних наук, доцент кафедри теорії та історії української і світової літератури Донецького національного університету імені Василя Стуса;

  • Галина Почверук – провідна наукова співробітниця Музею шістдесятництва.
  • Маргарита Єгорченко – дослідниця творчості Василя Стуса.
  • Тетяна Михайлова – наукова співробітниця Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України). 

Декламування поезій Василя Стуса творчою молоддю:

уривки з листів Василя Стуса до сина – Михайло Крисов, актор Вінницького обласного академічного українського музично-драматичного театру імені Миколи Садовського 

Музичні вітання:

Народний молодіжний фольк-гурт «Рута-м'ята» (керівник Ірина Кашпрук) Вінницької обласної філармонії ім. М. Д. Леонтовича

Тетяна Скомаровська, співачка, бард, композитор

Вокальний ансамбль Вінницької дитячої школи мистецтв «Вишенька» «The Best» (керівник Тетяна Баб'як) 

Експонування книжкових виставок з фондів ВОУНБ ім. В. Отамановського (до 85-річчя від дня народження В. Стуса): «Я прийду на Святвечір між люди…» (відділ краєзнавства), «Трагічний, величний і вічний Василь Стус» (сектор газетної періодики). 

Оргкомітет

Контактна особа – Наталія Крисько

Тел.: (0432) 67-03-25

E-mail: market@library.vn.ua

Василь Стус - постать, що єднає Україну


У святкові січневі дні Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека імені Валентина Отамановського традиційно відзначає Стусове Різдво. Вже багато років поспіль обласна книгозбірня об’єднує письменників, науковців, журналістів, освітян, громадськість та молодь, щоб вшанувати пам'ять видатного українського поета-шістдесятника, перекладача, прозаїка, літературознавця, правозахисника, дисидента, Героя України – Василя Семеновича Стуса. У цьому році Стусівські читання приурочені 85-й річниці від дня його народження.

Лариса Сеник, директор ВОУНБ ім. В. Отамановського, голова Вінницького обласного відділення ВГО «Українська бібліотечна асоціація» разом із Галиною Пасєкою, зав. відділу креативних індустрій управління культури і креативних індустрій Департаменту гуманітарної політики Вінницької ОВА, біля портрета поета запалили свічку пам’яті Василю Стусу й усім українцям, які віддали життя за свою Батьківщину та вшанувати хвилиною мовчання кожного, хто боровся за долю, за волю, за незалежність і свободу України, хто сьогодні загинув у героїчній боротьбі за територіальну цілісність нашої держави. У своєму виступі Лариса Сеник зауважила, що як письменник і громадянин, Василь Стус належить до духовних лідерів українського народу, важливість яких із плином часу не зменшується, а набуває все більшої ваги. Наразі, в умовах повномасштабної російської збройної агресії, його смілива поезія й незламна громадянська позиція, як ніколи, актуальна для українців.

У літературно-мистецькому заході взяли участь: Валентина Сторожук, письменниця, член НСПУ, заступник головного редактора журналу «Вінницький край», заслужений працівник культури України; Віктор Крупка, поет, літературознавець, член НСПУ, кандидат філологічних наук, доцент кафедри української літератури факультету філології й журналістики ім. М. Стельмаха ВДПУ ім. М. Коцюбинського; Дмитро Стус, письменник, літературознавець, редактор, кандидат філологічних наук, Генеральний директор Національного музею Тараса Шевченка, син Василя Стуса (онлайн).

Ольга Пуніна, кандидат філологічних наук, доцент кафедри теорії та історії української і світової літератури ДонНУ ім. Василя Стуса, член НСПУ в рамках IV Наукової платформи «Василь Стус: Поет, Дивак і Єретик» презентувала свою книгу «Людина без шкіри. Психотип Василя Стуса». До презентації книги долучилися: Олег Соловей, доцент ДонНУ ім. Василя Стуса, співредактор «Стусознавчих зошитів», критик, літературознавець, поет; Галина Почверук, провідна наукова співробітниця Музею шістдесятництва (онлайн); Маргарита Єгорченко, дослідниця творчості Василя Стуса (онлайн); Тетяна Михайлова, наукова співробітниця Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України (онлайн).

Уривки із книги «Листи до сина» Василя Стуса прочитав Михайло Крисов, актор драми ВОАУМДТ ім. М. Садовського. Завдяки його експресивному виступу аудиторія пройнялася думками й переживаннями Василя Стуса, його порадами до сина. Адже ці листи мають надзвичайну цінність для вивчення життєвого і творчого шляху поета та формування його світогляду.

Авторські вірші-посвяти поету-земляку прочитали незмінні учасники Стусівських читань на Вінниччині – Алла Боровська та Лариса Сичко. Неабияким є інтерес і сьогоднішньої молоді до особистості Василя Стуса, його творчого доробку. Це продемонструвала Віталіна Регульська, шанувальниця творчості поета, яка проникливо читала його поезію.

Віншували колядками учасників заходу народний молодіжний фольк-гурт «Рута-м'ята» Вінницької обласної філармонії імені Миколи Леонтовича (керівник Ірина Кашпрук) та вокальний ансамбль Вінницької дитячої школи мистецтв «Вишенька» «The Best» (керівник Тетяна Баб'як).

Літературний спадок Василя Стуса переосмислили у своїй музиці сучасні українські гурти, співаки та композитори. Пісні на слова поета-земляка підтримують стійкість духу в тяжкі хвилини війни. На заході Тетяна Скомаровська, співачка, бард, композитор виконала патріотичну пісню на слова Галини Рибачук-Прач, яку присвятила пам’яті Василя Стуса та всім, хто загинув у боротьбі за визволення і незалежність України.

Захід супроводжувала книжкова виставка з фондів ВОУНБ ім. В. Отамановського (до 85-річчя від дня народження В. Стуса): «Я прийду на Святвечір між люди…» (відділ краєзнавства).

Модерувала захід провідний методист науково-методичного відділу Ольга Коновальчук.

ФОТОМАТЕРІАЛИ