Соціальна реабілітація осіб з інвалідністю: досвід громадських організацій
Круглий стіл
«Соціальна реабілітація осіб з інвалідністю: досвід громадських організацій»
до Міжнародного дня людей з інвалідністю
Моральна сила не залежить від інвалідності!
Той, хто має крила, – злетить!
1 грудня на базі Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. К. А. Тімірязєва в онлайн-форматі відбувся круглий стіл «Соціальна реабілітація осіб з інвалідністю: досвід громадських організацій», присвячений Міжнародному дню людей з інвалідністю.
Цього року в заході взяли участь педагоги соціальні з різних громадських організацій, що опікуються людьми з інвалідністю, соціальні психологи, бібліотекарі.
Працівники відділу попереднього замовлення, МБА та видачі літератури зробили огляд соціокультурних заходів, які проводились для людей з інвалідністю в 2021 році.
Дашковська Валентина Володимирівна, педагог соціальний Вінницького обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Обрій» виступила з темою «Соціалізація осіб з важкими формами інвалідності. Співпраця з ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва». Її розповідь і світлини презентації яскраво представили майже двадцятилітню співпрацю організацій-партнерів і думки щодо подальшого просування прав інвалідів на медичну і соціальну підтримку з боку держави.
Шибовська Ганна Василівна, практичний психолог філії центру «Обрій» в смт Вапнярка ознайомила слухачів із роботою цієї організації з вихованцями закладу. Учасники були вражені різноманіттям творчих заходів соціальної реабілітації осіб з інвалідністю, які тут проводяться.
Тема комплексної реабілітації дітей та молоді з інвалідністю через залучення до соціальної активності в умовах пандемії була донесена Крижанівською Оксаною Анатоліївною, педагогом соціальним ЦР «Гармонія» ім. Р. Панасюк. Тут цю категорію людей залучають до участі в різноманітних лекціях, тренінгах, майстер-класах і створюють сталу платформу для соціалізації та самореалізації. Співробітники ЦР допомагають людям з інвалідністю втілити в життя власні ідеї, а також відстоювати свої права й інтереси в суспільстві.
З темою «Громадська організація «Соціальна Інклюзія»: основні напрями та перспективи діяльності» виступила голова правління ГО «Соціальна інклюзія», бібліотекар І категорії відділу попереднього замовлення, МБА та видачі літератури Введенська Олена Юріївна. Вона охоче поділилася своїми думками щодо майбутньої діяльності і подальших перспектив нової громадської організації.
Про роль засобів комунікації в соціальній реабілітації людей з інвалідністю по зору розповів у своєму виступі Зелінський Віктор Володимирович, голова ГО «Вінницька Територіальна Первинна Організація Українського товариства сліпих». З інтересом сприйняли учасники круглого столу його повідомлення про нові інклюзивні технології для осіб з інвалідністю по зору, нові альтернативи для шрифту Брайля та ін. Віктор Володимирович наголосив, що доступ до комунікації в широкому сенсі – це і є доступ до знань.
Цікавим був виступ бібліотекаря І категорії Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва Кучерука Леоніда Васильовича. Він оприлюднив цікаві ідеї щодо діяльності центру «INVA-INFORM», залучення нових користувачів з інвалідністю до Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, а також про важливість забезпечення активної участі людей з інвалідністю в житті суспільства.
Під час онлайн-зустрічі учасники зібрання внесли пропозиції щодо проведення соціокультурних заходів для осіб різних нозологій інвалідності. Відбувся обмін думками щодо покращення обслуговування користувачів з інвалідністю в центрі «INVA-INFORM», а також щодо удосконалення сучасної системи бібліотечного-інформаційного обслуговування, яка базується на принципах інклюзії.