Літопис життя і творчості І. Франка

Тритомова праця Мирослава Мороза (1923-2006) написана ще у минулому столітті, та лиш тепер дозволила доля їй вийти «на люди». Це перший хронологічний звід відомостей про життя і діяльність українського генія людства Івана Франка, із засвідченням кожної дати, кожного факту відповідним документом, дослідницьким чи архівним джерелом. Кожен том супроводжується докладними покажчиками, які полегшують користування виданням. «Літопис життя і творчості Івана Франка» розрахований на спеціалістів-літературознавців, на викладачів і студентів закладів вищої освіти, на учителів та учнів-старшокласників.

ПРЕС-РЕЛІЗ 

28 березня 2019 року о 15 годині у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. К. А. Тімірязєва (вул. Соборна, 73, III поверх) відбудеться презентація тритомового видання Мирослава Мороза «Літопис життя і творчості Івана Франка» за участю науковців Києва, Львова, Дрогобича та Вінниці.

Мирослав Мороз народився під Львовом (17 січня 1923), де у 1929–1935 роках навчався у школі ім. Ю. Словацького на Замарстинові, а в 1936–1939 роках навчався в Торговельній школі Львова. У січні 1940 вступив на перший курс Львівського державного педагогічного інституту та почав працювати учителем початкової школи в селі Великі Грибовичі біля Львова. У серпні 1944 мобілізований у Червону армію, а 10 вересня в Карпатах був поранений у голову. Після одужання воював на території Польщі, Чехословаччини й Австрії.

Після демобілізації в листопаді 1945 вступив на філологічний факультет Львівського державного університету ім. І. Франка. Перед захистом дипломної роботи 25 квітня 1950 був репресований за звинуваченням у антирадянській діяльності, засуджений до смертної кари, заміненої 25 роками в таборах Сибіру. Перебував у таборах Караганди та Воркути. Після смерті Й. Сталіна в січні 1955 був амністований та реабілітований.

З 10 квітня 1957 Мирослава Мороза тимчасово прийняли на роботу у Львівську наукову бібліотеку, а протягом 1957–1959 років він працював у бібліотеці Інституту суспільних наук, пізніше займав різні посади у Львівській науковій бібліотеці Академії наук УРСР.

М. О. Мороз – науковий співробітник Львівського відділення Інституту мистецтвознавства, фольклору і етнографії АН УРСР (1977–1988), дійсний член Наукового товариства ім. Шевченка (з 1992 р.); старший науковий співробітник (1992), завідувач відділу франкознавства (1994) Львівського відділення Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України. Підготував понад 30 монографій, бібліографічних покажчиків і списків, семінарів, путівників та більше 200 публікацій у пресі з питань літературознавства, бібліографії, етнографії, слов’янознавства тощо; написав ряд статей до Української літературної енциклопедії; розпочав роботу над «Енциклопедією Наукового товариства імені Шевченка».

Мирослав Олександрович – автор праць: «Літопис життя і творчості Івана Франка», «Літопис життя і творчості Лесі Українки», «Словник до енциклопедії Івана Франка», бібліографічних покажчиків «Зарубіжне франкознавство» та ін. Співпрацював із журналами, науковими збірниками: «Жовтень», «Українське літературознавство», «Радянське літературознавство», «Народна творчість та етнографія», «Українська мова і література в школі», «Архіви України», «Соціалістична культура», «Іноземна філологія», «Трибуна лектора», «Бібліотекознавство та бібліографія», «Советская библиография», «Keel ja kirijandus» (Таллінн), «Друг читача», «Книжное обозрение», «В мире книг», «Нові книги УРСР».

М. О. Мороз брав участь в українознавчій конференції університету м. Іллінойс (США, 1991 р.). За укладання бібліографічного покажчика «Михайло Драгоманов» (1991) Мирослав Олександрович отримав престижну Премію ім. Миколи Ценка у Гарвардському університеті. За працю «Літопис життя та творчості Лесі Українки» і ряд бібліографічних покажчиків, за що1993 Президія НАН України присудила йому премію ім. І. Франка.

«Літопис життя і творчості Івана Франка» – видання першої документально вивіреної наукової біографії Івана Франка є результатом багаторічної праці М. Мороза. Тритомова праця написана ще у минулому столітті, та лиш тепер дозволила доля їй вийти «на люди». У ньому мовою документів день за днем і місяць за місяцем автор розкриває сторінки творчої біографії Івана Франка. Тритомник є свідченням копіткої роботи дослідника-джерелознавця і є вагомим внеском у розвиток сучасного франкознавства. Це перший хронологічний звід відомостей про життя і діяльність видатного українського письменника Івана Франка, із засвідченням кожної дати, кожного факту відповідним документом, дослідницьким чи архівним джерелом. Кожен том супроводжується науково-допоміжним апаратом, який полегшує користування виданням.

Тритомник «Літопис життя і творчості Івана Франка» розрахований на спеціалістів-літературознавців, на викладачів і студентів закладів вищої освіти, на учителів та учнів-старшокласників. 

У презентації візьмуть участь: 

Вітальне слово – Лариса Сеник, директор Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. К. А. Тімірязєва.

Модератор – Євген Пшеничний, науковий редактор 3-го тому видання, кандидат філологічних наук.

Дарія Гонтарева-Мороз, упорядник видання, донька Мирослава Мороза.

Галина Бурлака, науковий редактор 1-го тому видання, кандидат філологічних наук, провідний науковий співробітник відділу рукописних фондів і текстології Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України.

Михайло Шалата, професор Дрогобицького державного педагогічного університету ім. Івана Франка, член Національної спілки письменників України.

Галина Сабат, професор Дрогобицького державного педагогічного університету ім. Івана Франка. 

Запрошуємо взяти участь у презентації!

Оргкомітет

Контактна особа – Крисько Наталя Миколаївна

Тел.: (0432) 67-03-25;

E-mail: market@library.vn.ua

Поділитися: