Подільський соловей
про презентацію книги-меморіалу
(до 120-ї річниці від дня народження Родіона Скалецького, композитора, диригента, фольклориста, етнографа та педагога)
ПРЕС-РЕЛІЗ
10 квітня 2019 року о 14 годині у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва (вул. Соборна, 73, III поверх) відбудеться презентація книги-меморіалу Лариси Натолочної «Подільський соловей», присвяченої 120-й річниці від дня народження композитора, диригента, фольклориста, етнографа та педагога Родіона Скалецького.
На Вінниччині і в Україні ім’я Родіона Андрійовича Скалецького добре відоме. Народився він 23 листопада 1899 року у с. Михайлівка Бершадського району на Вінниччині. Ще з дитинства Родіон відрізнявся неабиякими музичними здібностями, тому досить велика увага приділялась його музичному вихованню.
Саме тут, на Вінниччині, і починається найбільш плідний, зрілий період творчості Родіона Скалецького. Тут він активно працює на хоровій ниві, організовує безліч хорових колективів, готує перші методичні збірки. Митець став одним із основоположників обласної секції самодіяльних композиторів Вінниччини. Його вихованці – Яків Поляхівський, Ральф Мархлевський, Василь Папаїка, Людмила Мартинова, Віктор Клєпіков та ін.
Хорова спадщина Р. Скалецького налічує близько 600 творів. Як великий поціновувач українського поетичного слова, композитор неодноразово звертається до класики української поезії. Це – Т. Шевченко, І. Франко, С. Руданський, П. Тичина, М. Рильський. Часто у співавтори Р. Скалецький обирає і молодих поетів Вінниччини, більшість з яких він знав особисто. Так народжуються пісні: «Пісня про рідне село», «Стежечки-мережечки», «Вінниччино, славетний краю», «Подільський вітрець».
З часом стан здоров’я Родіона Скалецького погіршився і донька Наталя вирішує забрати батьків до Києва. 1984 року Родіона Андрійовича не стало. Його поховано у Києві на Лісному кладовищі.
В історії музичної культури Р. Скалецький постає як універсальна особистість, що проявила свої професійні здібності в різних галузях творчої діяльності. А ще його по праву вважають послідовником і популяризатором творчості М. Д. Леонтовича.
Про Р. А. Скалецького написано чимало, його пам’ять гідно вшановують земляки. Але до цього часу не було окремої книги, присвяченої життю і творчості нашого талановитого краянина. Пропоноване читачам видання є першою книгою-меморіалом Родіону Андрійовичу. Її написала донька племінниці митця Надії Євгенівни – Лариса Натолочна.
Книга «Подільський соловей» складається з передмови, вступу та розділів про життєвий і творчий шлях митця, спогадів людей, які з ним працювали, а також сучасників, родичів та доньки Наталії Родіонівни, публікації, матеріали та світлини з домашніх архівів.
Автор книги Лариса Володимирівна Натолочна народилася 21 листопада 1968 року на батьківщині Р. А. Cкалецького. Педагог за освітою, з 2009 по 2014 рік обіймала посаду заступника директора школи з навчально-виховної роботи Бершадської ЗОШ І–ІІІ ст. № 2. Має звання «старший вчитель», грамоти районного та обласного управління освіти. Захоплюється вишивкою бісером – це їй передалось від матері.
Мама – Надія Євгенівна, племінниця Родіона Андрійовича, з восьми місяців жила з його сестрами та батьками. Їй теж передався хист від родини до малювання, вишивки та співу. Виховуючись у сім’ї вчителів, обрала і собі цю професію. Брала участь у художній самодіяльності села Михайлівки, опікувалась сільським ансамблем «Джерело». Увесь час доглядала за могилами батьків та сестер Родіона Андрійовича на сільському кладовищі.
Книга-меморіал «Подільський соловей» розрахована на широке коло читачів, хто цікавиться історією рідного краю та його відомими особистостями. Спадщина Р. А. Скалецького є і завжди буде тим джерелом, із якого черпатимуть натхнення нові покоління митців Подільського краю.
У програмі презентації:
Вітальне слово – Лариса Сеник, директор Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва.
Модератор – Лариса Натолочна, автор книги-меморіалу «Подільський соловей».
Виступи:
Станіслав Городинський, начальник управління культури і мистецтв Вінницької ОДА, народний артист України;
Анатолій Левицький, генеральний директор Вінницької обласної філармонії, заслужений працівник культури України;
Тетяна Цвігун, директор Вінницького обласного центру народної творчості, заслужений працівник культури України;
Тетяна Тиворська, головний спеціаліст відділу культури і туризму Бершадської РДА;
Ніна Джус, провідний методист з вокально-хорового мистецтва Вінницького обласного центру народної творчості;
Віктор Волков, головний хормейстер академічного ансамблю пісні й танцю «Поділля» Вінницької обласної філармонії ім. М. Д. Леонтовича;
Федір Шевчук, редактор і упорядник презентованої книги-меморіалу, головний редактор газети «Бершадський край», заслужений журналіст України;
Людмила Кравченко, племінниця Радіона Скалецького;
Микола Рудик, поет, краєзнавець, член НСЖУ.
Музичні твори у виконанні вокального ансамблю «Перлина» (керівник Тетяна Гордієнко) Вінницького коледжу культури і мистецтв імені М. Д. Леонтовича, жіночий вокальний ансамбль «Чиста криниця» (керівник В’ячеслав Швець) Вінницького палацу культури «Зоря» та учасники народного аматорського хору ветеранів війни та праці ім Р. Скалецького (керівник Людмила Мартинова).
Запрошуємо взяти участь у презентації!
Оргкомітет
Контактна особа – Артапух Ніна Володимирівна
Тел.: (0432) 67-03-25;
E-mail: market@library.vn.ua