Дивосвіт подільської писанки
Весняні теплі дні невдовзі подарують усьому християнському світу велике свято – Воскресіння Христове, яке цьогоріч православний світ відзначатиме 24 квітня.
До свята Великодня в обласній книгозбірні 14 квітня в рамках циклу народознавчих заходів «У звичаях й традиціях Поділля пізнавай» відбувся етнозахід «Дивосвіт подільської писанки». У рамках зустрічі відома вінницька етнологиня і майстриня з писанкарства, науковець, історик, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, завідувач навчально-наукової лабораторії з етнології Поділля факультету історії, права і публічного управління ВДПУ імені Михайла Коцюбинського Тетяна Пірус провела майстер-клас із розпису писанки. Усі присутні мали змогу ознайомитись із колекцією писанок майстрині, які вона неодноразово демонструвала на всеукраїнських фестивалях народного мистецтва, всеукраїнських та обласних виставках.
Участь у етнозаході взяли переселенці з Київщини, Луганщини, Харківщини та мешканці Вінниччини. Вони дізналися цікаві факти про подільське писанкарство – історію та особливості створення писанки-оберегу, про символи та кольори, про традиції й особливості розпису. Всі присутні навчилися самостійно виготовляти писачок та створювати великодню писанку.
Дякуємо Тетяні Петрівні, що в такий важкий для країни час вона зберігає українські традиції та звичаї, передає їх наступним поколінням, робить внесок у єднання і збереження України, нації, народу! Дякуємо всім учасникам заходу та зичимо світлих і мирних днів! Нехай усім нам щастить! Слава Україні! Героям Слава!
у рамках циклу народознавчих заходів «У звичаях й традиціях Поділля пізнавай»
14 квітня 2022 року о 12:00 відділ маркетингу, реклами та соціокультурної діяльності Вінницької ОУНБ (вул. Соборна, 73, ІІІ поверх) до свята Великодня в рамках циклу заходів «У звичаях й традиціях Поділля пізнавай» організовує етнозахід «Дивосвіт подільської писанки». Відбудеться зустріч з відомою майстринею писанкарства Тетяною Пірус – науковцем, істориком, членом Національної спілки майстрів народного мистецтва України, завідувачем навчально-наукової лабораторії з етнології Поділля факультету історії, права і публічного управління ВДПУ імені Михайла Коцюбинського. Знана етнологиня і майстриня проведе майстер-клас із розпису писанки.
Весняні теплі дні невдовзі подарують усьому християнському світу велике свято – Воскресіння Христове, яке цьогоріч православний світ відзначатиме 24 квітня. Великдень – найвеличніше і найбажаніше свято для кожного християнина. Це свято перемоги добра над злом, життя над смертю. Ми, українці, в цей важкий для нашої країни час маємо надію, що Великдень принесе нашому народові мир, світло, радість, любов і добро.
Народні традиції та звичаї завжди були духовною основою життя українців. А українська писанка – унікальний витвір, оберіг і символ нашого народу. Її дарували на знак перемир’я, побажання здоров’я, краси, сили, врожаю та застосовували як оберіг від стихійного лиха. Писанки ніколи не варили і не вживали в їжу, їх писали на мирне і щасливе життя.
Споконвіку існували певні звичаї та традиції святкування Великодня і на Поділлі, а писанка та мистецтво писанкарства в нашому регіоні мало свої особливості.
Традиційні подільські писанки мають темне тло, що символізує родючу землю, та мають від трьох до п’яти кольорів. Серед найважливіших та найстарших писанкових символів було сонце, а найприроднішим його зображенням є коло з променями, закрученими та простими, чи оздоблене крапками.
Тетяна Пірус поділиться цікавими фактами про подільське писанкарство, відкриє особливості створення оберегів-писанок, їх історію, розповість про символи, кольори та орнаменти, традиції й особливості розпису, оскільки з самого дитинства займається цим дивовижним видом народного мистецтва. Майстриня представить свою колекцію писанок, адже є постійною учасницею всеукраїнських фестивалів народного мистецтва, всеукраїнських та обласних виставок. Вона – авторка численних наукових досліджень подільської писанки та подільської народної ляльки-іграшки. 2020 року побачило світ дослідження Тетяни Пірус «Українські народні ляльки Поділля».
Великодній етнозахід у Вінницькій ОУНБ «Дивосвіт подільської писанки» є продовженням започаткованого у 2018 році проєкту обласної книгозбірні «У звичаях й традиціях Поділля пізнавай», метою якого є відродження звичаєвої обрядовості та пробудження інтересу до культури українського народу, його декоративно-прикладного мистецтва, вшанування таланту майстрів-земляків та організації змістовного дозвілля молоді.
Запрошуємо всіх охочих на захід та майстер-клас зі створення великодньої писанки!
Оргкомітет
Контактна особа – Артапух Ніна Володимирівна
Тел.: (0432) 67-03-25 E-mail: market@library.vn.ua