Любов Волошин. Мистецька школа Олекси Новаківського 1923-1935. Життя у перспективі часу
Волошин Л. Мистецька школа Олекси Новаківського 1923-1935. Життя у перспективі часу / Л. Волошин. – Львів-Дрогобич: Видавництво Коло, 2024. – 592 с.: іл.
Пропонована увазі читача монографія Л. Волошин, ст.наукового працівника Національного музею у Львові, заслуженого діяча мистецтв України, дійсного члена НТШ, є своєрідним підсумком довголітньої праці автора над дослідженням Мистецької школи О. Новаківського та творчим внеском її учнів в історію української культури XX століття.
Опираючись на численні літературні і архівні джерела, автор праці розкриває широку панораму життя школи у довоєнному Львові, насвітлює різні етапи і аспекти її діяльності у тісному зв'язку із художніми процесами, що мали місце в Галичині і загалом в Україні 1920-1930-х років. У праці докладно розглянуто такі досі малодосліджені сторінки діяльності школи, як функціонування її у структурі Української таємної політехніки, а пізніше - під протекторатом Українського товариства прихильників мистецтва (УТПМ), проаналізовано особливості фахової підготовки і виховної роботи у школі та роль пленерних студій учнів у Космачі. Розповідь про життя школи у Львові багато ілюстрована фотодокументами.
У заключних розділах праці розглянуто діяльність вихованців школи, яким випала доля працювати на розвиток і збереження національної своєрідності українського мистецтва в особливо важкі для України роки війни, тоталітарного режиму та після війни - на вимушеній еміграції у різних країнах та континентах.
Доповнють працю зібрані автором спогади 17-ти учнів О. Новаківського про школу і вчителя.
Цінним науковим доповненням праці є Біобібліографічний довідник учнів О. Новаківського з їх фотопортретами і взірцями підписів на творах.
Книга адресована мистецтвознавцям, студентам художніх вузів та шанувальникам мистецтва.