ІІ науково-практична конференція

«Бібліотека в умовах сучасності і конструювання майбутнього»

м. Вінниця

25 вересня 2019 р.

 

Професійні компетенції бібліотекаря – шлях до успішної роботи бібліотеки

 

Слободян Ліна Миколаївна,

бібліограф-краєзнавець Крижопільської ЦБС

 

У статті розглянуто обов’язкові фахові компетентності бібліотекаря як професії майбутнього в Україні, окреслено шляхи трансформації бібліотечної освіти і напрями подальшого розвитку бібліотечної справи на прикладі роботи Крижопільської ЦБС.

Ключові слова: бібліотекар, професійні компетенції, вища бібліотечно-інформаційна освіта.

 

В умовах прискореного прогресу інформаційно-комп’ютерних технологій і стрімкого розвитку суспільства знань змінюються соціальні функції бібліотек, що спонукає до оновлення професійних якостей та компетентностей їхніх фахівців, трансформації бібліотечної освіти.

Стабільність і неквапливість не властиві сучасному життю і це реалії сьогодення, котрі повинні не просто приймати, а й відповідним чином реагувати на них.

Зараз постає питання про збереження бібліотечних закладів. Безумовно, основним ресурсом бібліотеки є саме бібліотекарі і саме від нас певною мірою залежить якою буде бібліотека у майбутньому.

Бібліотекам сьогодні потрібні працівники, які виявляють стійкий інтерес до професії, мають організаторські, творчі здібності, відзначаються активною життєвою позицією і комунікабельністю.

Саме такими і є працівники Крижопільської ЦБС, які сьогодні прагнуть іти в ногу з часом і не відставати ні на крок.

Професія бібліотекаря багатогранна, різнопланова і фундаментальна. Із розвитком інформаційних технологій вимоги до неї постійно змінюються. Ті формули успіху, які діяли вчора, сьогодні стають не актуальними. І чим серйозніші зміни, тим більша потреба у підвищенні кваліфікації, безперервному навчанні.

Стратегічні прогнози розвитку професій Міжнародного кадрового порталу Head Hunter Україна та британської дослідницької групи The Future Laboratory свідчать: для того, щоб успішно діяти у майбутньому, інформаційний фахівець має відповідати таким вимогам: 1) навчатися впродовж життя; 2) вміти працювати віддалено; 3) бути крос-функціональним, працювати на стику професій; 4) удосконалювати знання з ІТ-технологій; 5) вміти керувати потужними цифровими архівами; 6) бути фахівцем у big date – вміти аналізувати і розподіляти великі обсяги інформації; 7) вміти самостійно навчатися; 8) бути універсальним, вміти творчо мислити, цілеспрямовано досягати цілей; 9) володіти не лише комп’ютерною, а й мережевою грамотністю; 10) володіти кількома мовами [1, с.13].

Метою статті є визначення переліку обов’язкових фахових компетенцій бібліотекаря як професії майбутнього та окреслення шляхів трансформації бібліотечної освіти.

Спочатку розглянемо що ж означає саме слово компетенція скориставшись юридичною енциклопедією.

Компетенція [лат. competentia від compete – взаємно прагну; відповідаю, підхожу] – сукупність предметів відання, функцій, повноважень, прав і обов’язків органу державної влади, органу місцевого самоврядування або їх посадової особи чи службової особи, що визначаються конституцією [2, с. 210].

Отже, під компетенцією слід розуміти певну сферу, коло діяльності, наперед визначену систему питань щодо яких особистість повинна бути добре обізнана, тобто володіти певним набором знань, умінь, навичок та власного до них ставлення.

Сьогодні вища бібліотечно-інформаційна освіта України повною мірою не задовольняє потреб сучасних бібліотек та її користувачів. Наявна система підготовки потребує орієнтації на світові тенденції освіти та міжнародні стандарти. Нагальною є потреба вдосконалення переліку професійних компетентностей майбутнього бібліотекаря як інформаційного фахівця ХХІ сторіччя.

Ще одним важливим інструментом удосконалення змісту сучасної фахової освіти є ухвалена Кабінетом Міністрів України Стратегія розвитку бібліотечної справи на період до 2025 року «Якісні зміни бібліотек для забезпечення сталого розвитку України» [3], в якій визначено пріоритети, завдання та першочергові дії для ефективного розвитку галузі, зокрема й щодо якісного кадрового складу. Його реалізація передбачає, зокрема, актуалізацію системи знань, умінь і навичок працівників бібліотек і трансформацію системи їх безперервної освіти відповідно до міжнародних стандартів.

Це завдання розглядають як ступеневий процес розвитку особистості (фахівця), що складається з трьох етапів: отримання фахової освіти у вищому навчальному закладі (отримання базових знань); постійне підвищення кваліфікації; самостійне навчання, що супроводжує всі етапи професійного зростання фахівця. Саме завдяки поєднанню цих етапів професійного навчання фахівець зможе бути конкурентоспроможним [1, с.13].

Ефективність роботи будь-якої бібліотеки сьогодні в більшості визначається її кадровим складом. Наведемо приклад ступеневого процесу розвитку особистості на прикладі Крижопільської централізованої бібліотечної системи.

Перший етап стосується отримання фахової освіти.

Так всього в бібліотеках Крижопільського району працює 43 працівники, з них 37 – бібліотечних. Віком до 35 років – 5 чоловік. З 37 бібліотечних працівників мають фахову освіту – 6 чол., базову вищу фахову – 6 [4, с. 2].

Кожного року працівники Крижопільської ЦБС підвищують кваліфікацію на базі Вінницького навчально-методичного центру галузі культури, мистецтв та туризму, беруть активну участь у Всеукраїнських та обласних конкурсах, конференціях, анкетуваннях, тренінгах, соціологічних дослідженнях, навчаннях, семінарах.

Рівень роботи бібліотек на місцях залежить від чіткої системи методичного забезпечення. Значну роль у роботі Крижопільської ЦБС відіграє Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К. А. Тімірязєва як методичний центр. Науково-методичний відділ – це перший порадник, експерт та «швидка допомога» для бібліотекарів нашої системи. Школа директорів та клуб ділових зустрічей методистів бібліотек області, телефонні консультації, матеріали та презентації допомагають у роботі.

Центральна бібліотека, як методичний центр бібліотек району прагне передавати сільським бібліотекарям накопичений та запозичений досвід, організовувати численні заходи, спрямовані на підвищення фахового рівня бібліотечних працівників. Проводимо семінари, тренінги, (протягом року консультуємо та рекомендуємо щодо роботи сільських філіалів. Також проводимо індивідуальні, групові та колективні навчання.

Особлива увага приділяється новопризначеним працівникам, які проходять навчання за розробленою програмою стажування. Організовуємо майданчики для продуктивного спілкування з фахових проблем здачі звітів.

Методичну роботу забезпечують усі структурні підрозділи ЦРБ, РДБ. До участі в ній залучаються працівники, які мають відповідний досвід роботи. Розподілено обов’язки між працівниками. Наказом директора ЦБС закріплено працівників ЦРБ, РДБ в якості кураторів сільських бібліотек.

Упродовж року здійснюються виїзди до сільських філіалів з метою комплексного обстеження діяльності бібліотек, вивчення роботи, надання методичної і практичної допомоги, консультацій з проблемних питань. У довідках за підсумками виїздів здійснюється аналіз стану бібліотечного обслуговування і рекомендації щодо його поліпшення. Відповідні результати заслуховуються на методичній раді та раді при директорові.

Привертають увагу фахівців стенд «Методичний калейдоскоп: Досвід. Теорія. Практика», рубрика «Бібліотека мовою цифр», перегляд «PR в бібліотеках: як розказати про себе в Інтернеті».

З метою самовдосконалення, ознайомлення з фаховою періодикою районна бібліотека передплачує такі видання: «Бібліотечний форум: історія, теорія і практика», «Бібліотечна планета», «Бібліотечний вісник», «Шкільна бібліотека», «Шкільний бібліотекар», «Культура і життя», «Позакласний час». Щомісяця методистом ЦБС проводиться огляд професійних періодичних видань. За допомогою мережі Інтернет ознайомлюємось з інформацією на професійних сайтах та використовуємо у своїй роботі досвід колег з інших бібліотек.

З досвіду відомо, що бібліотекар початку XXI століття відрізняється від своїх колег 80-х рр. ХХ ст. підвищеним інтересом до впровадження нових технологій, вивчення та застосування в своїй роботі професійного спілкування з читачем, передачі йому бібліографічної інформації, особистій ініціативі, творчості – словом, тим, що називається активною професійною позицією [4].

Це з одного боку. З іншого, той-таки досвід підтверджує зворотне. Сьогодні, в епоху комп’ютерних комунікацій, як ніколи раніше, гостро стоїть питання про збереження бібліотекарів як професійної спільноти. Сучасний бібліотекар розгублений, він сьогодні ні в чому не впевнений по-справжньому і перш за все у потрібності своєї професії.

Проектна діяльність у ракурсі останнього десятиліття стала рушійною силою для розвитку нашої системи, сприяла впровадженню в їхню діяльність нових інформаційних технологій, створенню центрів вільного доступу до офіційної інформації, запровадженню нових бібліотечних послуг з доступом до мережі Інтернет. Проектна діяльність змінила професійну свідомість бібліотечних працівників, спонукає їх до пошуку реальних можливостей щодо швидкого вирішення нагальних проблем, до освоєння нових знань, умінь та навичок.

Бібліотекарі Крижопільської ЦБС беруть активну участь у навчаннях з написання грантових проектів. Перший крок до їх було зроблено працівниками центральної районної бібліотеки та бібліотекарями п’яти сільських філіалів у конкурсі з організації нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету за програмою «Бібліоміст». Завдяки цьому для бібліотеки було придбано комп’ютерну техніку. А загалом працівниками бібліотеки за останні роки написано біля 40 проектів та виграно майже 20.

Освоєння і постійне вдосконалення знань з інформаційно-комп’ютерних та інтернет-технологій допомагає працівникам нашої бібліотеки конкурувати на ринку інформаційних послуг.

З цією метою започатковано проект «З ІТ на ти». У рамках його реалізації проводяться такі заходи: навчальний курс «Створення власного блогу на платформі «Блогер», практикум «Основні прийоми створення презентацій» та рекламної продукції, наприклад: буклет «Кращі Інтернет-ресурси», пам’ятка «Безпека та етика у віртуальному світі». Надається методична допомога у веденні блогу, соціальних сторінок, роботі в системі EСMAР [4, с. 65].

Бібліотека є таким закладом, робота якого неможлива без грамотного, компетентного бібліотекаря-професіонала. І чи матиме вона майбутнє, а чи залишиться пережитком минулого, залежить певною мірою від людей, які в ній працюють. Пріоритетними в роботі бібліотеки є комунікативні компетенції [4].

Дуже важливим в нашій роботі є створення позитивного соціально-психологічного клімату в колективі. Ми прагнемо, щоб кожна наша бібліотека була вигідним партнером, центром громадського життя та дозвілля, здійснювала свою діяльність у співпраці із соціально-значущими закладами. Тому робота Крижопільської ЦБС спрямована на утвердження репутації бібліотеки як громадського центру, розвитку партнерських стосунків.

Ми співпрацюємо з громадськими організаціями «Акорд» та ім. Войцеха Дажицького. Кожного року центральну районну бібліотеку відвідують іноземні делегації з Франції та Польщі. Так, виникла потреба у створенні при Крижопільській районній бібліотеці міні-школи для любителів польської мови та культури «Діалог». Усі охочі мають можливість вивчати та вдосконалювати мову безкоштовно.

Для нас важливо вибудовувати різного плану відносини з колегами, соціальними партнерами, органами влади, представниками бізнесу, громадськими організаціями і публікою, яка читає та не читає та передати досвід сільським колегам. Протягом багатьох років розвиваються та зміцнюються контакти бібліотеки з навчальними і соціальними закладами, установами культури, ЗМІ, представниками органів влади, ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва.

За час роботи бібліотека стала посередником між владою та жителями нашого містечка. Традиційними стали зустрічі в бібліотеці з депутатами районної та обласної рад.

«Не припиняю повторювати: бібліотека – системний організм. І бібліотечний працівник, який не знає, як працюють комплектатори, каталогізатори, бібліографи, бібліотекарі в системі обслуговування, співробітники в інших підрозділах, залишиться на рівні «гостя, що зайшов до бібліотеки», … Ми не звикли до широкого фронту завдань, що стоять перед нами… Наші ВНЗ давно займаються навчанням, а не вихованням. А здібності (тобто ті самі компетенції) треба виховувати», – так про компетенцію бібліотекаря пише відомий бібліотекознавець Е. Сукіасян [5, с. 22].

Сьогодні Крижопільська ЦРБ – центр культурного і духовного спілкування, методичний центр для бібліотек всіх систем і відомств району . В центрі уваги бібліотеки, як і завжди, – читач [6]. Перевагами бібліотеки, на думку директора, є: досвідчений персонал; соціокультурні заходи для різних вікових груп та осіб із різноманітними інтересами; доступ до комп’ютерів та Інтернету; зручне розташування; гарне приміщення, привабливий імідж у суспільстві . На нашу думку: користувач, спілкування, інформація, знання та творчість – це саме ті ключі від бібліотеки, які повинен мати кожен з її працівників.

Ми багато говоримо про те, що потрібно робити аби стати компетентним та успішним. Проте, успішність людини полягає саме в її характері та емоційному інтелекті – здатності приділяти улюбленій справі більшість часу. Щоб досягти успіху – важливо залишатися оптимістом, не варто боятися мріяти та головне… творити.

Творчість – основна ознака роботи бібліотекаря, ми рушимо стереотипи, креативно мислимо, будуємо бібліотечне майбутнє. Чим більше креативних ідей, тим цікавіше нам працювати.

І на завершення – наведемо висловлювання з книги колишнього директора Школи бібліотечної та інформаційної науки в Кентському державному університеті (США) Р. Е. Рубіна «Основи бібліотечної та інформаційної науки» (2016), яке вселяє оптимізм і надію на подальший розвиток бібліотек та необхідність і значимість бібліотечної професії: «Як розвиватиметься професія у наступні десятиліття, залежатиме від важливості наших фундаментальних цінностей, нашої здатності адаптуватися до нових або трансформованих місій, необхідних нашому суспільству. <….> Незважаючи на деякі труднощі, немає жодних доказів того, що бібліотеки або бібліотекарі зникнуть у найближчому майбутньому» [7, c. 22].

На думку одного з найвпливовіших теоретиків менеджменту XX століття Пітера Друкера «Кращий шлях передбачити майбутнє – це створити його» [8]. Тож запрошуємо вас, шановні колеги, творити майбутнє разом з нами!

 

Список літератури

1. Коржик, Н. Професійні компетенції бібліотекаря ХХІ століття / Н. Коржик // Вісн. Кн. палати. – 2017. – № 6. – С. 12–14.

2. Популярна юридична енциклопедія / В. К. Гіжевський, В. В. Головченко, В. С. Ковальський та ін. – Київ : Юріком Інтер, 2002. – 528 с.

3. Про схвалення Стратегії розвитку бібліотечної справи на період до 2025 року «Якісні зміни бібліотек для забезпечення сталого розвитку України» [Електронний ресурс] // Законодавство України Верховна Рада України : офіційний вебпортал. – Режим доступу : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/219-2016-р  (дата звернення : 22.07.2019). – Назва з екрана.

4. Пояснююча записка до статистичного звіту Крижопільської ЦБС за 2018 рік / Крижопіл. ЦБС. – Крижопіль, 2019. – 65 с.

5. Генієва К. Ю. Професіоналізм шкільного бібліотекаря [Електронний ресурс] // Бібліосвіт Сайт Лященко Лариси Петрівни, керівника методичного об’єднання шкільних бібліотекарів / К. Ю. Генієва . – Режим доступу: https://bibl-nvk1.jimdo.com/мо-шкільних-бібліотекарів/професіоналізм-шкільного-бібліотекаря/ (дата звернення : 22.07.2019). – Назва з екрана.

6. Історія Крижопільської центральної районної бібліотеки Крижопільська ЦБС : [сайт]. – http://kryzhopilskacbs.blogspot.com/p/blog-page.html (дата звернення: 22.07.2019). – Назва з екрана.

7. Здановська В. Бібліотечна освіта в США : сучасні тренди : [зарубіж. досвід] / В. Здановська ; пер. Н. Прокопенко // Бібл. планета. – 2019. – № 2. – С.19 – 22.

8. 21 цитата відомих людей про минуле і майбутнє // BIZUA. ORG [Електронний ресурс] // Режим доступу: https://bizua.org/544/21-citata-vidomix-lyudej-pro-minule-i-majbutnye (дата звернення : 22.07.2019). – Назва з екрана.