ІІ науково-практична конференція

«Бібліотека в умовах сучасності і конструювання майбутнього»

м. Вінниця

25 вересня 2019 р.

 

Бібліотеки Іллінецької міської ОТГ: нові реалії функціонування

Покрищук Наталія Леонідівна,

директор Іллінецької міської мультимедійної бібліотеки
Іллінецької міської ОТГ

 

У статті висвітлюються питання створення Іллінецької міської мультимедійної бібліотеки Іллінецької міської ОТГ та її філій.

Ключові слова: бібліотеки, об’єднанні територіальні громади, мультимедійні бібліотеки, покращення матеріально-технічної бази бібліотек, проектна діяльність.

 

Відповідно Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», рішенням 9 сесії Іллінецької міської ради 7 скликання від 31травня 2016 року та рішенням Дашівської селищної ради 10 сесії 7 скликання від 1 червня 2016 року «Про добровільне об’єднання громад», на теренах Іллінеччини створено дві ОТГ: Іллінецька та Дашівська.

На етапі об’єднання територіальних громад (ОТГ), одним з актуальних питань стає функціонування та розвиток бібліотечних закладів в нових умовах. Так, впродовж 2017 року на базі Іллінецької центральної районної бібліотеки на цю тему відбулися круглі столи, під час яких працівники бібліотек спільно з представниками об’єднаної територіальної громади та районної влади розглядали питання щодо співпраці та забезпечення мешканців ОТГ якісними бібліотечно-інформаційними послугами.  Це питання потрібно було вивчати, адже, на жаль, не було ніяких роз’яснень щодо діяльності бібліотечних закладів в умовах реформи місцевого самоврядування. Все, чим можна було керуватися, це «Методичні рекомендації з організації мережі публічних бібліотек в об’єднаних територіальних громадах», видані Національною бібліотекою України імені Ярослава Мудрого.

Відповідно до рішення 21 сесії Іллінецької міської ради 8 скликання від 12.10.2017 року  № 393 «Про прийняття у комунальну власність Іллінецької міської об’єднаної територіальної громади», №394 «Про створення Іллінецької міської мультимедійної бібліотеки Іллінецької міської об’єднаної територіальної громади» утворено та проведено державну реєстрацію Іллінецької міської мультимедійної бібліотеки Іллінецької міської ОТГ (погодження Міністерства культури України від 30.10.2017 року за №108/22/26-17). Відповідно до  Акту передачі-приймання  майнових комплексів бібліотек  у комунальну власність Іллінецької міської ОТГ від 09.11.2017 року майнові комплекси Іллінецької центральної бібліотеки, районної бібліотеки для дітей та дев’яти сільських бібліотек-філій передано.

3 листопада 2017 року зареєстровано юридичну особу Іллінецьку ММБ Іллінецької міської ОТГ з філіями – всього 11 бібліотек в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

У січні 2018 року приєдналася Тягунська сільська громада – відповідно було передано і Тягунську сільську бібліотеку-філію, а у січні 2019 року приєдналася і Паріївська сільська громада. Відповідно було передано і Паріївську сільську бібліотеку-філію.

На сьогоднішній день у структурі Іллінецької міської мультимедійної бібліотеки Іллінецької міської ОТГ функціонують: головна – міська мультимедійна бібліотека, міська бібліотека для дітей та 11 сільських бібліотек-філій.

У центрі уваги Іллінецької міської мультимедійної бібліотеки була реформа децентралізації та її вплив на функціонування бібліотек. Тому здійснювалася робота у двох напрямках: методична допомога бібліотечним фахівцям під час переходу до власності ОТГ і інформаційно-роз’яснювальна робота з населенням регіону щодо основних правових положень адміністративної реформи та її впливу на життя громад.

Іллінецька ММБ в партнерстві з ГО «Асоціація бібліотек Вінниччини» два роки поспіль були учасниками проекту «ПУЛЬС» – «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» для бібліотек та громадських організацій об’єднаних територіальних громад України від Міжнародної організації IREX  (з травня 2017 року).  У  межах реалізації якого відбулися:

 У 2018 році ми більше приділяли уваги молодому поколінню  спілкуючись з ними на тему децентралізації. Під час четвертого заходу від молоді поступила пропозиція згуртуватися та опанувати навички написання проектів. І як результат – утворилася ініціативна група молоді, які мають активну громадську позицію, відкриті до пошуку нових ідей та  рішень.

Головна мета ініціативної групи «ІДЕЯ змінює громаду» – сприяння розвитку і популяризації освіти молодого покоління, об’єднання зусиль,  вироблення спільного бачення інноваційних стратегій, проектів та ідей для розвитку Іллінецької міської ОТГ.

Тож при бібліотеці працює ініціативна група «ІДЕЯ змінює громаду», учасники  якої готові творити позитивні зміни у рідному місті. Тут же  відбуваються навчання та тренінги з написання проектів, Проводить таку навчання  Ектор Рівера – волонтер Корпусу Миру США в Україні.

Сьогодні ми стверджуємо, що бібліотеки мають бути центрами громади на селі, культурно-просвітніми та інформаційними платформами, місцем для спілкування і проведення дозвілля. Власне зазначу, що в Іллінецькій міській ОТГ комп’ютеризація сільських бібліотек проходить більш жваво, влада розуміє, що сучасні  заклади культури не можуть працювати в сьогоднішніх умовах без доступу до Інтернету. А тому, намагаємося розширювати проектну діяльність.

16 листопада 2018 року, в селі Павлівка Іллінецької міської ОТГ було урочисто відкрито мультимедійну бібліотеку, переобладнану в рамках проекту «Тепла медіа бібліотека – творчий осередок сільської громади». Проект став переможцем 15 обласного конкурсу розвитку територіальних громад на Вінниччині. Залучено 148 684 грн. До доброї справи також долучилися коштами Іллінецька міська ОТГ - 153 500грн. та суттєву допомогу надало місцеве господарство СТОВ «Злагода». Залучені кошти було витрачено на ремонт – 113 727 грн., придбання меблів – 59 060 грн., придбання книг та розвиваючих ігор – 11 000 грн., придбання комп’ютерної техніки – 51 300 грн.

Спільними зусиллями вдалося перетворити сільську бібліотеку на сучасну, теплу і затишну медіабібліотеку – інформаційний та культурний центр Павлівського  старостинського округу (820 жителів).

За досить короткий час в закладі було проведено утеплення та капітальний ремонт приміщення, придбано сучасні меблі, комп’ютерну та копіювальну техніку, плазмовий телевізор, нові друковані видання, інтерактивні ігри. Бібліотеку підключили до мережі  Internet, що суттєво  розширило спектр бібліотечних послуг [1].

Як зазначив голова Іллінецької міської ОТГ Володимир Ящук: «Ми змінили підхід до цільового призначення бібліотек, особливо у селі. Це не лише книгозбірня, це багатофункціональний інформаційний центр комунікацій, де проводитимуться різноманітні зустрічі, вечори, дискусійні клуби та надаватимуться нові послуги. У 2019 році плануємо осучаснити ще дві сільські бібліотеки» [2]. Голова дотримав даного слова.

2 квітня 2019 року Іллінецька громада в черговий раз підтвердила прихильність до інновацій у соціальній сфері. В селі Василівка, після завершення капітального ремонту, відбулося урочисте відкриття реконструйованого Василівського закладу культури включно із сільською бібліотекою. На урочисте відкриття закладу культури зібрались чи не всі жителі Василівки, адже це справді знаменна подія для села (480 жителів).  Збудований ще в 60-ті роки  минулого століття заклад ремонтувався лише раз, та й то багато років тому. Через відсутність належного ремонту та аварійного стану, фонд сільської бібліотеки  було переміщено в  приміщення сільської ради. Тож після створення Іллінецької міської ОТГ (2016 р.) одним із пріоритетів на найближчу перспективу було визначено відновлення сільського осередку культури. За два роки проведено колосальну роботу. Перекрито дах, укріплено та утеплено стіни,  встановлено нові сучасні двері та вікна, плиткою вимощено площу перед будинком культури, пофарбовано фасад та стіни, зроблено відмостку, облаштовано огорожу. Не менший об’єм робіт виконано й у середині приміщення. Відремонтовано глядацьку залу, дві кімнати для бібліотеки (загальна площа 32 м2), кабінет для директора закладу культури, гримувальну. Замінено електропроводку, розетки та вмикачі, встановлено підвисну стелю, укладено плитку у фойє, пофарбовано стіни, придбано крісла для глядацької зали, нові меблі для сільської бібліотеки вартістю 30 410 грн., комп’ютерну  та копіювальну техніку вартістю 37 285, нову літератури вартістю 7 356 грн. та настільні ігри для дітей вартістю 4 000 грн. Подбали про те, щоб у приміщенні було тепло та комфортно. Встановлено сучасний твердопаливний котел (теплогенератор) та облаштували повітряну систему опалення, коли приміщення обігрівається за рахунок теплого повітря, що теж має свої переваги. Реалізовано цей проект завдяки спільним  зусиллям Іллінецької міської ради, Василівського старостату та базового сільськогосподарського підприємства – фермерського господарства «Агро-1» (директор Сандул В. В., який народився в с. Василівка, проживає в с. Лопатинка Оратівського району). У реконструкцію сільського закладу культури, оновлення  матеріально-технічної бази вкладено понад 4 мільйони гривень [3], [4].     

«Ми розпочали із оновлення бібліотек, як культурного центру села і не помилились. Люди задоволені, спілкуються, дякують, адже все сучасно – меблі, приміщення, техніка. У такому напрямку будемо рухатись далі – встановимо енергоефективні котли, допоможемо з ремонтами, забезпечимо технікою. Це новий стиль, нова якість життя і послуг –  вдала ідея завжди об’єднує людей», – прокоментував подію Володимир Ящук, голова Іллінецької міської ОТГ [5].   

На черзі Паріївська сільська бібліотека-філія Іллінецької міської мультимедійної бібліотеки. В приміщені закладу культури вже зроблено капітальний ремонт є опалення та вільний доступ до мережі Iнтернет. Придбано нові сучасні меблі та комп’ютерну техніку і 30 вересня,  ще в одній із сільських бібліотек, яка територіально входять до Іллінецької міської ОТГ, відбудеться свято.

Розпочато капітальні ремонти в приміщенні Сорокського, Тягунського, Якубівського закладів культури в тому числі і бібліотек. Ось так, крок за кроком, відроджується  і піднімається  на вищий рівень  сільська культура в Іллінецькій міській ОТГ.

Іллінецької міська мультимедійна бібліотека радо відкриває двері всім відвідувачам. Так минулого року на базі нашої бібліотеки відбулося виїзне одноденне заняття учасників курсів підвищення кваліфікації Вінницького обласного навчально-методичного центру галузі культури, мистецтв та туризму. До нас завітали методисти центральних, міських, районних бібліотек. Під час зустрічі відбулося знайомство з проектами, котрі було реалізовано у 2018 році, відвідали кратер астероїда в селі Лугова – об’єкт природньо-заповідного фонду, геологічну пам’ятку природи, вік якої понад 400 мільйонів років. Гості мали можливість побачити, що було зроблено міською радою з метою збереження цієї унікальної пам'ятки та облаштування туристичного об’єкта «Іллінецький кратер» [8].

Сьогодні наші бібліотеки активно продовжують виконувати свої функції. Адже БІБЛІОТЕКА, чи не єдине місце, де цікаво проводити вільний час. Читачам приємно відвідувати її, адже тут завжди панує дружня атмосфера, все на своєму місці, і, водночас, просто, доступно, красиво та зручно.

Використана література:

  1. Мультимедійну бібліотеку відкрили у Павлівці // Трудова слава. – 2018–22 лист.

  2. Мельник В. З бібліотеки – медіа тека / В.Мельник // Вінниччина. – 2018.– 30 лист.

  3. Сучасний центр культури у Василівці // Трудова слава. – 2019.– 12 квіт.

  4. Кавун М. Василівський будинок культури – гордість Іллінецької ОТГ / М. Кавун //Вінниччина. – 2019.– 5 квіт.

  5. Новий стиль нових громад: сільський будинок культури відкрився у с. Василівка Іллінецької ОТГ [Електронний ресурс].– Режим доступу: http://lgdc.org.ua/branch/2/novyy-styl-novyh-gromad-silskyy-budynok-kultury-vidkryvsya-u-svasylivka-illineckoyi-otg  (дата звернення: 11.08.2019). – Назва з екрана.

  6. Іллінецька міська мультимедійна бібліотека Іллінецької міської ОТГ [Електронний ресурс].– Режим доступу: http://bib-illincy.blogspot.com/ (дата звернення: 11.08.2019). – Назва з екрана.

  7. Неможливе стало реальним [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://bib-illincy.blogspot.com/2018/11/blog-post.html (дата звернення: 11.08.2019). – Назва з екрана.

  8. Іллінецька міська об’єднана територіальна громада [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/ill.mr/posts/1112977162213119?__tn__=K-R (дата звернення: 11.08.2019). – назва з екрана.

  9. Новини Іллінецької міської об'єднаної територіальної громади випуск № 43 [Електронний ресурс].– Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=HIYM5TK9nbs (дата звернення: 11.08.2019). – Назва з екрана.

  10. Новини Іллінецької міської об'єднаної територіальної громади випуск № 51 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=r-HSSueGJvg (дата звернення: 11.08.2019). – Назва з екрана.