польський мандрівник, публіцист, політичний діяч, письменник, історик
псевдонім і криптоніми: Graf von *** (Граф фон***), J. P., M. L. C. J. P.
1761–1815
(До 250-річчя від дня народження)
Колесник В.В.
Ян Потоцький народився 8 березня 1761 р. в Пикові. Був сином Юзефа (бл. 1735–1802), великого коронного крайчого (1767), й Анни Тереси з Оссолінських.
У 1774–1778 рр. навчався з братом Северином у Женеві й Лозанні. У 1778 р. виїхав до Відня, де вступив до австрійського війська у званні підпоручика кавалерії та брав участь у баварській війні. Після підписання миру взяв безтермінову відпустку. Зачитувався того часу Вольтером, студіював самостійно історію та мови (знав їх багато). У 1778–1779 рр. подорожував Італією та Сицилією, відвідав Туніс і Мальту, де ходив з Мальтійським орденом проти берберійських піратів. Під час наступної подорожі по Середземномор’ю 1781 р., ймовірно, вперше відвідав Іспанію. У 1783 р. досліджував старожитності в Угорщині та Сербії. Наступного року виїхав уперше на Схід – через Очаків до Константинополя, де провів 6 тижнів (12.05– бл. 28.06); тоді ж з’явилися його перші літературні твори (кілька коротких оповідань). У дорозі до Єгипту захворів на лихоманку, тож відвідав його аж у серпні – вересні. Враження від подорожі описував у листах до матері, які стали основою його першої книги «Voyage en Turquie et en Egypte…» («Подорож у Туреччину та Єгипет…», Париж, 1788). 13.10 відплив з Олександрії до Венеції. Познайомився тоді з археологічним музеєм і зібраннями коптських рукописів у Веллетрі під Флоренцією, що пробудило його зацікавлення античною хронологією. Повернувся до Польщі на початку 1785 р. У квітні одружився з Юлією Тересою Любомірською, донькою Станіслава, великого коронного маршалка, й Ізабелли з Чарториських. Невдовзі виїхав з дружиною до Парижа. За родинними переказами, Ян Потоцький як поліглот і ерудит мав широкі зв’язки з паризьким науковим світом і проникнувся філософськими та суспільними ідеями французького Просвітництва. З Парижа виїздив до Італії (літо й осінь 1786 р.), Голландії та Англії. У липні 1787 р. перебував з дружиною та матір’ю в Спа. Восени протягом місяця знайомився з Голландією. Творчим плодом тієї подорожі були нотатки «Voyage en Hollande…» («Подорож у Голландію…»), надруковані 1789 р. (разом з другим виданням «Voyage en Turquie et en Egypte…»). Того ж року вийшов польський переклад Ю. Нємцевича обох праць і східних новел Потоцького.
У січні 1788 р. Ян Потоцький з дружиною виїхав до Відня, однак з огляду на чутки про підготовку прусського вторгнення невдовзі повернувся до Польщі. Сердечно прийнятий королем Станіславом Авґустом, викликав сенсацію, «одягаючись по-польськи» і розповсюджуючи (у французькій і польській версіях) меморіал «Ne quid detrimenti Res Publica capiat» («Щоб нічого шкідливого для Речі Посполитої не допустити»), який налаштовував проти Пруссії і до союзу з Росією. Твір наразився на прусський протест і вплинув на формування настроїв перед Чотирирічним сеймом. Король заборонив опублікування дальших праць Потоцького, написаних у тому ж дусі, в яких автор розвивав проект озброєння селян і пропонував створення стрілецьких полків.
Обраний 16.08.1788 р. познанським послом на Чотирирічний сейм, брав у ньому активну участь. На громадську думку намагався вплинути друкованим словом. З цією метою в жовтні 1788 р. без королівського привілею заснував друкарню, яку назвав «Вільною» з огляду на те, що вона не підлягала маршалківській цензурі. Друкував у ній не тільки політичні брошури та промови послів на сеймі, а й численні літературні твори. Також створив і спочатку фінансово підтримував часопис «Journal hebdomadaire de la Diète» (1788–1792), призначений передусім для іноземців. Опублікував у ньому близько 20 статей, частково у формі листів до редактора, переважно не підписаних. Крім того, влаштував у себе публічну читальню, а 1789 р. був одним із засновників дискусійного клубу в палаці Борхів. Під впливом швагра І. Потоцького змінив проросійську орієнтацію і почав підтримувати угоду з Пруссією. З цим був пов’язаний його виїзд до Берліна восени 1789 р. Останню політичну брошуру «Essai d’aphorismes sur la liberté» («Есе про афоризми про свободу») опублікував улітку 1790 р. у Варшаві. Попри насичену політичну діяльність, не покидав і наукових досліджень, плодом яких була 5-томна праця «Essay sur l’histoire universelle et Recherches sur celle de la Sarmatie» («Есе про всесвітню історію та дослідження з історії Сарматії», Варшава, 1789 – 1792). Великий розголос мав також політ Яна Потоцького на повітряній кулі разом із відомим у Європі повітроплавцем Ф. Бланшаром над Варшавою 14.05.1790 р.
У кінці серпня 1790 р. Потоцький залишив Варшаву. У жовтні був уже в Парижі, де брав участь у нарадах Клубу якобінців. У лютому 1791 р. виїхав до Іспанії, де провів близько 3 місяців, звідти попрямував до Марокко. Ту подорож детально описав у праці «Voyage dans l’empire de Maroc…» («Подорож в імперію Марокко…», Варшава, 1792). До Парижа повернувся через Лісабон і Лондон. У кінці січня 1792 р. прибув до Варшави, де одразу включився в політичне життя.
Разом із братом Северином брав участь у російсько-польській війні 1792 р.: обидва в червні прибули до Гродна в допоміжному корпусі коронних військ, який підтримував литовську армію під командуванням генерала М. Забєлла. Повернувся до Варшави після приєднання короля до Торговицької конфедерації. Того часу заявив, що відходить від політичного життя і має намір повністю присвятитись науці. У серпні виїхав до Ланьцута, де на двірській сцені було зіграно його 6 одноактних п’єс прозою (вид.: «Recueil des Parades…» («Колекція парадів…»), Варшава, 1793). Восени осів у Мокотуві, звідки листувався з І. Потоцьким. Після другого поділу Речі Посполитої на російській території опинилося багато маєтків його тещі, яка доручила Потоцькому скласти від її імені присягу на вірність Катерині ІІ у Лабуні на Поділлі. Він з’явився там лише в листопаді 1793 р. Запрошений у Петербург і «обласканий» імператрицею, яка намагалась залучити його до свого двору, Ян Потоцький не захотів прийняти ніякої посади. У травні того ж року видав у Варшаві «Chroniques, mémoires et recherches pour servir à l’histoire de tous les peuples slaves» («Хроніки, мемуари й дослідження на службі історії всіх слов’янських народів», т. І–ІІ) – вибір старих хронік з французьким перекладом. Продовженням тієї праці була збірка з першоджерел і давніх авторів «Fragments historiques et géographiques sur la Scythie, la Sarmatie et les Slaves …» («Історичні і географічні фрагменти про Скіфію, Сарматію і слов’ян…», т. І–ІV, Брауншвейг, 1796) з коментарями Потоцького. У своїх дослідженнях відстоював автохтонне походження слов’янських племен.
26.08.1794 р. у Кракові від туберкульозу померла дружина Яна Потоцького. У 1794–1796 рр. він побував у Ґамбурзі, Данії і Відні, де мешкали його батьки й теща, яка виховувала його синів. У Вольфенбюттелі працював над «Mémoire sur un périple du Pont-Euxin …» («Спогади про плавання Понтом Евксінським…», Відень, 1796). На рубежі 1796/1797 р. був востаннє у Варшаві. Обраний делегатом від брацлавської шляхти на коронацію Павла І, зустрівся в Москві зі Станіславом Авґустом, з яким надалі підтримував постійний контакт. Безрезультатно добивався тоді дозволу на виїзд до Сибіру. Без дозволу виїхав 15.05.1797 р. (ст. ст.) на Кавказ, до квітня 1798 р. вів етнографічні спостереження за ногайськими й астраханськими татарами, калмиками, чеченцями й осетинами. Залишив барвистий опис цієї подорожі, який потрапив у бібліотеку Філософського товариства у Філадельфії, поширювався в численних рукописних копіях і був частково опублікований у журналі «Северный архив» 1828 р., повністю вийшов у Парижі 1829 р. під назвою «Voyage dans les steppes d’Astrakhan et du Caucase» («Подорож у астраханські степи та на Кавказ»).
У 1798 р. Я. Потоцький повернувся на Поділля. Наступного року одружився з донькою відомого магната С. Щ. Потоцького Констанцією. Подальші 3 роки мешкав із нею в основному в Тульчині й Демидівці Вінницького повіту, її маєтку. Коли А. Є. Чарториський, двоюрідний брат його першої дружини (батька якого Ян Потоцький вважав своїм опікуном у молоді літа й високо цінував), став російським міністром закордонних справ, він виїхав у квітні чи травні 1802 р. до Петербурга, де міг також розраховувати на зв’язки брата Северина. Швидко після приїзду видав працю «Histoire primitive des peuples de la Russie…» («Початкова історія народів Росії…», СПб., 1802), яку присвятив Олександру І. Імператор оцінив наукові заслуги Потоцького, надав йому чин таємного радника та нагородив орденом св. Володимира. Ймовірно, на звістку про смерть батька (14.12.1802 р.) Ян виїхав у лютому 1803 р. до Відня. Того ж року у Флоренції вийшла його перша праця, присвячена старожитній хронології «Dynasties du second livre de Manethon» («Династії другої книги Манефона»), добре прийнята в італійських наукових колах, а Потоцький був обраний членом Варшавського товариства друзів науки. На рубежі 1803/1804 р. виїхав з родиною до Італії, але фінансові труднощі змусили його повернутися вже з Флоренції (15.02). Затримався у зворотній дорозі у Венеції для вивчення можливостей російської торгівлі через Одесу. 6.04 послав Чарториському з Відня проект Азіатської академії, присвячений визначенню напрямів російської політики та формуванню управлінських кадрів. Мав намір очолити ту інституцію.
Після повернення до Петербурга взявся за дослідження стародавньої історії окремих земель Російської імперії; результатом стали видані в Петербурзі праці: «Histoire ancienne du Gouvernement de Cherson pour servir de suite à l’histoire primitive des peuples de la Russie» («Давня історія Херсонської губернії як продовження первісної історії народів Росії», 1804), «Histoire ancienne du Gouvernement de Podolie» («Давня історія Подільської губернії», 1805) i «Histoire ancienne du Gouvernement de Volhynie» («Давня історія Волинської губернії», 1805). Всі три розвідки ще вийшли в збірці «Histoire ancienne des provinces de l’Empire de Russie» («Давня історія провінцій Російської імперії», СПб., 1805). Крім того, видав «Atlas archéologique de la Russie européenne» («Археологічний атлас європейської Росії», СПб., 1805), пізніше значно доповнений і перевиданий посмертно (1823), і другу частину вищезгадуваної праці «Dynasties du second livre de Manethon» – «Chronologie des deux premiers livres de Manethon» («Хронологія двох перших книг Манефона», СПб., 1805), а третя залишилась у рукописі.
26.12.1804 р. Ян Потоцький був призначений в Азіатський відділ Міністерства закордонних справ і протягом наступних 2 років отримував платню в 10 тис. руб. щорічно. У 1805 р. відредагував меморіал, присвячений російській політиці на Кавказі та в Центральній Азії. Того ж року був запрошений до посольства Ю. Головкіна в Китай очолити науковий відділ. Однак китайці завернули посольство ще з Монголії, тому що росіяни не хотіли пристосовуватися до вимог китайського етикету. Але відділ Потоцького, який складався з інженерів та вчених, м. ін. астронома Ф. Шуберта, мінералога Л. фон Панснера й орієнталіста Г. Ю. Клапрота, працював по дорозі так результативно, що після повернення за пропозицією Шуберта Ян Потоцький був одностайно обраний почесним членом Петербурзької АН (29.01.1806 р.). Один із членів посольства Ф. Вігель, який визнавав Потоцького «найосвіченішим і найоригінальнішим з поляків», залишив такий його портрет часів цієї подорожі: «Дивацтва його були помітні в самому вбранні; він був одночасно і недбалим, і охайним, зовсім не турбувався про крій свого вбрання, але завжди був вишукано чепурний. Іноді за браком часу він не мав, коли обрізати собі волосся, і воно маяло майже до плеч, як раптом, у мить нетерплячки, він хапав ножиці й сам стриг його в себе на голові і криво, і косо, після чого, зрозуміло, смішив усіх своєю зачіскою. Щодо Головкіна поводив він себе дуже пристойно, не подавав йому ані найменшого приводу до незадоволення, зате й не пестив надмірною шанобливістю. Завжди заглиблений у науку, він затулявся нею від наших пліток, хоча й жив серед них. Він був трохи кривобоким, і праве плече було в нього вище за ліве; мав обличчя бліде, риси досить приємні, очі голубі і, без сумніву, справді божевільні». У 1808 р. Ян Потоцький був обраний почесним членом Оружейної палати й Московського університету. Однак та подорож підірвала його здоров’я.
Після повернення до Петербурга (червень 1806 р.) він надалі працював над своєю «азіатською системою». Його меморіал, поданий у жовтні в міністерство, у кінці того ж року потрапив до рук царя. Потоцький доводив у ньому, що ключову роль у російській експансії в Азії повинно відіграти опанування Афганістану. 1808 р. він передав наступникові Чарториського на посту міністра іноземних справ А. Е. Будбергу проект часопису, який прагнув видавати під егідою міністерства. Пропозиція була прийнята, і журнал, названий «Journal du Nord», почав виходити в березні 1807 р. (хоча перші номери датовані січнем). Часопис, присвячений антинаполеонівській пропаганді, м. ін., застерігав поляків від пов’язування долі Польщі з Францією. Тільзітський мир поклав край антинаполеонівській кампанії часопису, і ця праця перестала цікавити Потоцького. 21.09.1807 р. він представив остаточний звіт про науковий відділ посольства до Китаю новому міністру іноземних справ М. Румянцеву, а в грудні попросив 6-місячну відпустку, частково у зв’язку з тим, що так і не зумів отримати винагороди, про яку кілька разів нагадував. У 1808 р. у Петербурзі вийшла його праця «Examen critique du Fragment égyptien connu sous le nom d’Ancienne Chronique» («Критичне вивчення єгипетського фрагмента, відомого під назвою “Давня хроніка”»).
На початку того ж року Ян Потоцький повернувся на Поділля хворий (подагра) і обтяжений боргами; замешкав у Демидівці. 15.04 підписав із дружиною угоду про поділ маєтностей, а 1.02.1809 р. – про розлучення. Відтоді мешкав час від часу в Тульчині, Вінниці, Янові (у Холоневських), а взимку – у Кременці, де підтримував тісні стосунки з викладачами Волинської гімназії, якій подарував частину своїх архівів і книг. Лише 1811 р. був споруджений дім Потоцького в Уладівці. У 1810 р. він повернувся до Петербурга, де того ж року видав працю «Principes de chronologie pour les temps antérieurs aux Olympiades» («Принципи хронології для часів, які передували олімпіадам»), доповнену хронологічними таблицями, а наступного – «Description de la nouvelle machine pour battre monnaie» («Опис нової машини для карбування монет»). Навесні 1811 р. повернувся через Вільно й Бялисток на Поділля. У 1813–1815 рр. видав у кременецькій гімназійній типографії 2 і 3 частини «Principes de chronologie…». Першу з них хотів конфіскувати 1814 р. Віленський університет, тому що вона вийшла без дозволу його цензури (відхилив конфіскацію міністр народної освіти О. Разумовський, до якого Потоцький звернувся по допомогу), а друга була неприхильно сприйнята кременецькими викладачами. Ті невдачі викликали в нього депресію. У листопаді 1813 р. до Потоцького в Уладівку приїхав його найстарший син, який служив у армії Варшавського князівства і саме повертався з рос. полону. Шлюб сина з Юзефою Чарториською (3.07.1814 р.) на деякий час поліпшив самопочуття Потоцького, а заразом і його взаємини з екс-тещею кн. Ізабеллою Любомірською, від якої залежала матеріальна ситуація старших синів Потоцького. Очевидно, тоді уклав для французького перекладу поеми С. Трембецького «Sophiowka» (Відень, 1815) життєпис С. Щ. Потоцького. В останні місяці 1815 р. Ян Потоцький закінчував працю «Considérations sur la Russie asiatique» («Роздуми про азіатську Россію»), рукопис якої загинув.
Найбільш відомий з творчого доробку Яна Потоцького пригодницько-фантастичний філософський роман «Manuscrit trouvé à Saragosse» («Рукопис, знайдений у Сарагосі»), над яким він працював до кінця життя. Початок роману був готовий на Кавказі восени 1797 р., а видання в Петербурзі (у 100 екз.) перервалося вищезгадуваним виїздом Потоцького з посольством до Китаю (1805). Частини роману, опубліковані за життя автора, зокрема в Парижі 1814 р., привабили читачів у цілій Європі (належав до них і О. Пушкін), а з огляду на те, що вони з’являлись анонімно або під ініціалами, провокували плагіат. У польському перекладі Е. Хоєцького роман вийшов 1847 р. в Лейпцизі під назвою «Rękopis znaleziony w Saragossie» (т. І–VI). Однак лише французьке видання 1958 р. принесло роману великий міжнародний успіх (численні переклади і дві екранізації). Також у ХХ ст. відбувся ренесанс одноактних п’єс прозою Потоцького «Recueil des Parades…», які йшли від 1958 р. на кількох польських сценах, 1961 р. були поставлені в Парижі та вийшли в оригіналі («Théâtre Populaire», 1959) і в польському перекладі Ю. Моджеєвського («Dialog», 1958; окремо: Варшава, 1966). Крім того, були видані «Voyages» («Подорожі», т. І–ІІ, Париж, 1980) в опрацюванні Д. Бовуа.
Біографи Яна Потоцького відзначають його ґрунтовні знання, величезну працьовитість, пристрасть до пізнання нового, добру вдачу. Він був мальтійським кавалером (1779), нагороджений орденами: св. Станіслава (1784), Білого Орла (1788) та св. Володимира (1802).
Мав значні маєтності. Завжди жив на широку ногу, тому більшу половину життя боровся з фінансовими труднощами й тонув у боргах. Разом з братом Северином набув у дядька Вінценти Потоцького Бубнівський, Четвертинівський, Ладижинський, Соболівський і Харпацький ключі. У 1789 р. продав свою частку цих маєтностей, а також окремих частин у Ладижині, успадкованих від батька, брату за 60 тис. червоних злотих, частина яких пішла на сплату його боргів, зокрема С. Щ. Потоцькому, якому на 1795 р. був винен 22 тис. червоних злотих. А в 1790-х роках, коли заборгував банкірам П. Тепперові і Маззею, від банкрутства його врятував спадок першої дружини по її дядькові А. Любомірському. З того спадку подільські маєтності – Пиківський і Уладівський ключі (6 698 «душ чоловічої статі») – спершу були в спільному володінні спадкоємців Любомірського – Іґнаци та Станіслава Костки Потоцького, Яна Потоцького і Северина Жевуського, одружених на племінницях Любомірського рідних сестрах Ельжбєті, Алєксандрі, Юлії та Констанції. У 1794 р. обидва ключі потрапили під нагляд Брацлавської казенної палати. За імператорськими указами від 18.08.1796 р. (ст. ст.) i 12.10.1796 р. (ст. ст.) виділені з них 2 частини були звільнені з-під нагляду й повернуті Яну Потоцькому і С. Жевуському. За роздільним актом між спадкоємцями Любомірського 6.12.1800 р. (ст. ст.) Ян Потоцький отримав Уладівську частку. Цей маєток був у його пожиттєвому володінні і мав перейти до дітей від першого шлюбу. Він став для нього в останні роки життя головним джерелом прибутків. Правда, 1808 р. Потоцький продав чверть Уладівського ключа другій дружині. У 1799 р. отримав у посагу від С. Щ. Потоцького 1 млн. злотих, але після розлучення втратив всі маєтності другої дружини й мусив їй віддати частину своїх. З того часу жив скромно і поступово повністю позбавився боргів. Деякі маєтки здавав у оренду, зокрема в 1800–1803 рр. – Могилівку з Поточанського ключа у Вінницькому повіті І. Мощенському, у 1807–1814 рр. – Колибабинці Ф. Нівінському.
Ян Потоцький закінчив життя самогубством 11 грудня 1815 (за деякими джерелами, 2 грудня 1815 р.) в Уладівці. За розповіддю С. Холоневського, який того дня був в Уладівці, застрелився зі старого пістолета, набитого «олов’яною кулькою від кришки якоїсь банки». Та версія суперечить романтичній легенді про срібну кулю, посвячену капеланом. Існує ще й інша версія, яка певною мірою зв’язує дві попередні: нібито Потоцький наказав своєму капелану посвятити срібну кульку, зняту з цукорниці.
Географ і етнограф Ю. Клапрот назвав «архіпелагом Яна Потоцького» групу з 18 островів, відкритих ним у Жовтому морі, у Ляодунській затоці.
Література
1. Ісаєвич, Я. Потоцький Ян / Я. Ісаєвич // Довідник з історії України / за заг. ред. І. Підкови, Р. Шуста. – 2-е вид. – К., 2002. – С. 615.
2. Трубникова, Т.Г. Потоцький Ян / Т.Г. Трубникова // З-над Божої ріки: літ. біобібліогр. слов. Вінниччини / упоряд. і заг. ред. А. М. Подолинного. – Вінниця, 2001.– С. 273.
3. Баженов, Л.В. Історичне краєзнавство Правобережної України ХІХ – на початку ХХ ст. : Становлення. Історіографія. Біобібліографія /Л.В. Баженов. – Хмельницький, 1995. – С. 226–227.
4. Баженов, Л.В. Історик Поділля і Волині граф Ян Потоцький : (кінець XVIII та початок XIX ст.) / Л.В. Баженов, О.М. Кошель // Поляки на Хмельниччині : погляд крізь віки: зб. наук. пр. за матеріалами Міжнар. наук. конф. (23–24 черв. 1999 р.). – Хмельницький, 1999. – С. 452–455.
5. Бэлза, И. Ф. Рукопись, найденная в Сарагосе / И.Ф. Бэлза // Потоцкий, Я. Рукопись, найденная в Сарагосе. – М., 1989. – С. 571–595.
6. Основные даты жизни и деятельности Яна Потоцкого // Там же. – С. 616–617.
7. Вигель, Ф. Ф. Записки / Ф.Ф. Вигель; под ред. С. Я. Штрайха. – М., 2000. – С. 167–168, 472, 482.
8. Колесник, В. Відомі поляки в історії Вінниччини : біогр. слов. / В. Колесник. – Вінниця, 2007. – С. 590–596.
9. Петренко, О. Брацлавське намісництво / О. Петренко. – Вінниця, 2001. – С. 61, 200, 202–204.
10. Potocki Jan // Encyklopedia powszechna S. Orgelbranda.– Warszawa, 1902.– T. 12– S. 241–242.
11. Żółtowska, M. E. Potocki Jan // Polski słownik biograficzny.– Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk-Łódź, 1984.– T. XXVIII.– S. 36–42.
Архівні документи
Державний архів Вінницької області.
1. Ф. 480. – Оп. 1. – Спр. 4. – Арк. 355–356 зв., 743 зв.–745; Спр. 12. – Арк. 189 зв.–190, 555 зв.–559 зв., 696 зв.–700 зв., 781–782, 827–832 зв.; Спр. 17. – Арк. 326–328; Спр. 20. – Арк. 535–535 зв.; Спр. 44. – Арк. 1–1 зв.; Спр. 44, арк. 342 зв.–344; Спр. 52. – Арк. 538–540; Спр. 55. – Арк. 1–2 зв.; Спр. 75. – Арк. 19–24, 883–890 зв.; Спр. 76. – Арк. 15, 666–675.
2. Ф. 492. – Оп. 1. – Спр. 20. – Арк. 98–100 зв.
3. Ф. 521. – Оп. 1. – Спр. 7. – Арк. 57–59.
4. Ф. 792. – Оп. 1. – Спр. 55. – Арк. 327–329; Спр. 55. – Арк. 579–583 зв.
5. Ф. 844. – Оп. 1. – Спр. 18. – Арк. 62.